Jak prawidłowo zaizolować poddasze wełną mineralną

Producent: CLIMOWOOL
maj 2020

Przez dach może uciekać nawet 25% energii cieplnej, dlatego tak ważne jest jego prawidłowe ocieplenie. Profesjonalne podejście do tematu przełoży się nie tylko na ekonomiczniejsze gospodarowanie energią – znacznie poprawi także komfort mieszkańców domu. Jaki zatem wybrać materiał i jakich błędów nie popełniać, aby cieszyć się ciepłym domem przez długie lata?

CLIMOWOOL

Odpowiednia termoizolacja dachu skośnego wpływa na energooszczędność całego budynku. Im niższy współczynnik przewodzenia ciepła materiału izolacyjnego, tym mniej energii zużywa się do ogrzania domu, co przekłada się na znaczne korzyści finansowe. Od 2014 roku sukcesywnie zmieniają się przepisy budowlane dotyczące współczynnika przenikania ciepła, zaostrzając normy obejmujące izolacyjność przegród. Ostatnia taka zmiana czeka nas 1 stycznia 2021 roku. Dlatego wybierając odpowiedni materiał do ocieplenia, trzeba mieć pewność, że zagwarantuje nam on obecnie uzyskanie współczynnika przenikania ciepła nie większego niż U = 0,18 W/(m2 × K) (od 2021 roku będzie to 0,15 W/(m2 × K).

JAKĄ GRUBOŚĆ WEŁNY WYBRAĆ?

Grubość izolacji dachu powinna wynosić minimum 30 cm, a dla domów energooszczędnych – 40 cm. Najlepszym rozwiązaniem jest dwuwarstwowe ocieplenie ze sprężystej wełny mineralnej, która idealnie wypełnia wszystkie przestrzenie, co pozwoli nam uniknąć mostków termicznych. Wełnę układa się metodą krzyżową – pierwsza warstwa między krokwiami, na nią prostopadle druga. Należy zatem wybrać taki produkt, który przy obu warstwach zagwarantuje nam wymagane parametry. Maty z mineralnej wełny szklanej Climowool, przeznaczone do izolacji poddasza, występują w 4 wariantach: DF1, DF35, DF33 oraz nowy najcieplejszy produkt w ofercie – KF32. Różnią się przede wszystkim współczynnikiem przewodnictwa cieplnego: lambda kolejno wynosi 0,039, 0,035, 0,033 oraz 0,032 W/(m × K). Przy zastosowaniu wełny mineralnej Climowool DF1 o współczynniku lambda 0,039 W/m×K) na pierwszą warstwę ocieplenia o grubości 15 cm i drugą o grubości 15 cm otrzymujemy współczynnik przenikania ciepła Uc o wartości 0,15 W/(m2 × K). Przy zastosowaniu wełny Climowool DF35 o współczynniku lambda 0,035 W/(m × K) na obu warstwach o tych samych grubościach obniżamy współczynnik Uc do 0,138 W/(m2× K). Najlepsze parametry uzyskują wełny Climowool DF33 o współczynniku lambda 0,033 W/(m × K), gdzie stosując odpowiednio dwie warstwy o grubości 15 cm, współczynnik Uc wynosi 0,132 W/(m2× K), oraz najnowszy produkt KF32 o współczynniku lambda 0,032 W/(m × K), gdzie przy tym samym układzie i grubości warstw współczynnik Uc wynosi 0,128 W/(m2× K).

CLIMOWOOL

JAK KROK PO KROKU ZAMONTOWAĆ WEŁNĘ MINERALNĄ

SZCZELINA WENTYLACYJNA I MEMBRANADACHOWA
Aby zapewnić właściwą cyrkulację powietrza, potrzebne jest stworzenie szczeliny wentylacyjnej, która umożliwia odprowadzanie nadmiaru pary wodnej z przegrody oraz zabezpiecza dom przed grzybami i pleśnią. Do jej stworzenia niezbędne są kontrłaty oraz membrana dachowa. Przy nowych dachach membranę układamy bezpośrednio na krokwiach, dobrze napinamy i przybijamy kontrłaty. Teraz możemy kłaść pełne deskowanie (należy unikać płyty OSB) lub inne pokrycie dachowe. Przy dachach istniejących pokrytych pełnym deskowaniem, położonym bezpośrednio na krokwiach, szczelinę wentylacyjną należy stworzyć wewnątrz przestrzeni między krokwiami. Robimy to, mocując łaty w narożach między krokwiami a deskowaniem oraz jedną na środku. Do takiej konstrukcji mocujemy membranę dachową, pamiętając o 10-centymetrowych zakładach na krokwiach. Membranę należy układać zgodnie ze spadkami wody z zakładami 15-centymetrowymi pomiędzy jej pasami. Oczywiście należy również pamiętać o odpowiedniej wentylacji takiej szczeliny, co w przypadku skomplikowanych dachów może być bardzo trudne.

CLIMOWOOL - Rekomendowane rozwiązania

MONTAŻ WIESZAKÓW POD SUCHĄ ZABUDOWĘ
Przed montażem wełny należy zamocować wieszaki pod płytę gipsowo-kartonową. Wykonanie tej czynności na tym etapie pozwoli nam zachować ciągłość izolacji i prawidłowe jej ułożenie bez mostków termicznych. Sposób montażu wieszaków, ich dobór i rodzaj zależy od wybranego systemu suchej zabudowy.

CIĘCIE WEŁNY MINERALNEJ
Najpierw odpakowujemy wełnę i pozwalamy jej się swobodnie rozwinąć. Przed cięciem wełny należy nią wstrząsnąć (jak kołdrą), aby uzyskała deklarowaną grubość. Wełnę tniemy zawsze z rozwiniętego produktu. Mierząc odległość między krokwiami, pamiętajmy, aby przyciąć produkt z dwucentymetrowym zapasem, co zagwarantuje stabilność i szczelność ułożenia między krokwiami. Przy użyciu listwy docinamy wełnę, korzystając ze specjalnego noża przeznaczonego do mineralnej wełny szklanej. Najnowszy produkt Climowool KF32 – posiada markery, które ułatwią proste docięcie wełny.

MONTAŻ WEŁNY MIĘDZY KROKWIAMI
Umieszczamy poszczególne płaty wełny między krokwiami, montując je od dołu ku górze, lekko dociskając do siebie krawędzie i dosuwając wełnę do membrany dachowej. Aby zabezpieczyć wełnę przed wypadnięciem, należy zastosować sznurek lub żyłkę (dotyczy wełny DF1; pozostałe produkty DF35, DF33 i KF32 nie wymagają sznurkowania). Po zaizolowaniu przestrzeni między krokwiami przystępujemy do montażu drugiej warstwy izolacji. Robimy to, nabijając wełnę na wcześniej zamocowane wieszaki, dbając o to, by poszczególne fragmenty wełny ściśle do siebie przylegały. Przy odrobinie wprawy możliwy jest montaż całej rozwiniętej rolki na raz. Dzięki temu unikniemy mostków termicznych. Na koniec na przygotowane uchwyty nakładamy profile pod płytę gipsowo- -kartonową. I gotowe!

MONTAŻ FOLII PAROIZOLACYJNEJ
Najpierw naklejamy na profile dwustronną taśmę klejącą. Odklejamy wierzchnie zabezpieczenie taśmy i rozpoczynamy montaż folii paroizolacyjnej, zachowując spadki wody. Ważne, by zadbać o to, aby fragmenty folii były ułożone możliwie najszczelniej, na około 20-centymetrową zakładkę. Połączenia folii również podklejamy do siebie dwustronną taśmą.

MONTAŻ PŁYTY GIPSOWO-KARTONOWEJ
Na tak przygotowaną konstrukcję montujemy płytę gipsowo-kartonową zgodnie z zaleceniami producenta sytemu.

Prawidłowe ocieplenie poddasza wełną mineralną zagwarantuje nam nie tylko cieplejszy dom zimą, ale i chłodniejszy latem. Stosowanie produktów z wełny mineralnej zapewnia także doskonały mikroklimat w budynku, a dzięki oddychającym przegrodom oraz odporności wełny na grzyby i pleśń możemy zmniejszyć możliwość pojawienia się różnego rodzaju alergii i chorób skórnych. Wełna mineralna to również najlepsza ochrona przed pożarem, a wszystkie produkty Climowool posiadają klasyfikację ogniową A1, czyli są niepalne. Oznacza to, że nie przyczyniają się do rozwoju pożaru, nie powodują też rozgorzenia. Dzięki temu stanowią barierę dla ognia, pozwalając mieszkańcom minimalizować ryzyko tragedii.

JAKICH BŁĘDÓW UNIKAĆ?

Niestety nawet najlepszy materiał, jeśli jest położony nieprawidłowo, nie spełni swojej funkcji, co w konsekwencji może prowadzić do utraty ciepła lub innch problemów. Dlatego należy pamiętać o kilku zasadach:
1. podczas doboru grubości izolacji powinniśmy kierować się zasadą: ile mamy przestrzeni w konstrukcji, tyle materiału izolacyjnego stosujemy. Zbyt gruby materiał izolacyjny w porównaniu do miejsca, jakim dysponujemy, powoduje zamykanie szczeliny wentylacyjnej, a jego zgniatanie pogarsza parametry cieplne wełny,
2. zbyt mała całkowita grubość izolacji to jeden z najczęściej spotykanych błędów. Warto zauważyć, że prawidłowa izolacja przynosi realne zyski w postaci niższych rachunków za energię przeznaczoną na ogrzewanie. Nie powinno się zatem oszczędzać na grubości i jakości materiału,
3. układanie izolacji w jednej warstwie powoduje mostki liniowe na krokwiach. Nawet najlepsze drewno ma czterokrotnie gorsze parametry cieplne od najgorszej wełny. Niezaizolowane krokwie są bardzo dużymi mostkami cieplnymi, które mogą stanowić nawet 20% powierzchni dachu,
4. brak membrany dachowej lub jej nieprawidłowe ułożenie. Membrana dachowa to niezbędny element prawidłowo wykonanej izolacji. Powinna być mocno napięta i ułożona bezpośrednio na krokwiach, a dopiero na nią układa się kontrłaty, łaty i blachodachówkę lub dachówkę. Brak membrany powoduje przewiewanie materiału izolacyjnego przez powietrze krążące w szczelinie wentylacyjnej, co prowadzi do niepotrzebnej i niekontrolowanej straty ciepła zgromadzonego w izolacji. Dodatkowo występuje kapanie skroplin, które powstają na spodzie pokrycia dachowego, bezpośrednio na wełnę, co z kolei prowadzi do zawilgocenia materiału izolacyjnego i pogorszenia jego parametrów,
5. brak szczeliny wentylacyjnej między wełną a pokryciem dachu lub brak wentylacji w szczelinie. Szczelina wentylacyjna jest istotnym elementem całego układu. To właśnie dzięki niej nadmiar wilgoci odprowadzany jest poza dach,
6. niechlujnie położona paroizolacja, która ma przerwy i dziury. Przy jej układaniu należy zastosować minimum 20-centymetrowe zakładki obustronnie podklejane taśmą, a na każdą dziurę powinna być naklejona łata z folii paroizolacyjnej z minimum 20-centymetrowym marginesem,
7. nieprawidłowa kolejność wykonywania prac budowlanych. Częstym błędem jest położenie wełny bez paroizolacji i wykonywanie prac mokrych (tynkowanie, posadzki itp.). Jeżeli decydujemy się na docieplenie dachu przed pracami mokrymi, zróbmy to do końca, wraz ze szczelnie położoną folią paroizolacyjną. Najlepszym rozwiązaniem jest ocieplanie poddasza po wykonaniu wszystkich prac mokrych i osuszeniu budynku,
8. zbyt duża lub za mała szerokość przyciętego materiału. Prawidłowo przycięty fragment materiału izolacyjnego powinien być o 2 cm szerszy niż wymiar w świetle między krokwiami. Za mała szerokość spowoduje powstawanie mostków termicznych, z kolei zbyt duża wypchnie membranę dachową i zamknie szczelinę wentylacyjną.

Poprzedni

Zdrowie w twoim domu – wykorzystaj naturalną klimatyzację

Zdrowie w twoim domu – wykorzystaj naturalną klimatyzację
Następny
Skuteczna wentylacja garażu

Skuteczna wentylacja garażu