Jaką wybrać nowoczesną blachodachówkę?

lipiec 2021

Wybór rodzaju dachu to jedna z najważniejszych decyzji, jaką inwestor musi podjąć już na etapie wyboru projektu domu. Od niej bowiem będzie zależeć ogólny wygląd budynku. Stalowe pokrycia dachowe od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Ich prostota, funkcjonalność i wzornictwo idealnie podkreślają nowoczesny design.

STALOWE POKRYCIA DACHOWE – CZYLI JAKIE?

Stal powlekana jest najpopularniejszym surowcem, z którego produkowane są lekkie pokrycia dachowe m.in.:
blachodachówki, wśród których wyróżnić można blachodachówki modułowe oraz cięte na wymiar,
blachy na rąbek stojący,
blachy trapezowe.
Największym zainteresowaniem cieszą się blachodachówki. Dlaczego? Jakie są różnice między blachodachówką na wymiar oraz modułową?
Blachodachówka cięta na wymiar produkowana jest w arkuszach o długości dostosowanej do długości połaci. W zależności od modelu, arkusze mogą sięgać nawet ponad 8 mb długości co zaspokaja potrzeby większości dachów, pozwalając tym samym uniknąć łączenia ich na długości.
Blachy modułowe – w ich przypadku nie trzeba robić szczegółowych pomiarów całego dachu. Wystarczy podanie powierzchni dachu w metrach kwadratowych. Na tej podstawie można dokonać zakupu. Blachodachówka modułowa jest dostępna w arkuszach o stałych wymiarach. Dzięki swojej poręcznej formie zarówno transport jak i montaż staje się znacznie łatwiejszy niż w przypadku systemu ciętego na wymiar. Już dwie osoby wystarczą, by poradzić sobie bez trudu z transportem blachodachówek na miejsce budowy i na dach, bez specjalistycznego sprzętu. Niewielkie wymiary modułów pozwalają ograniczyć do minimium straty materiałowe wynikające z odpadu.
Niewątpliwą zaletą blachodachówek modułowych jest ich dostępność. Standaryzacja wymiarów pozwala skrócić czas realizacji zamówienia dzięki czemu można powiedzieć, że jest ona dostępna od ręki.

STALOWE POKRYCIA DACHOWE RUUKKI

STALOWE POKRYCIA DACHOWE – ZALETY

Stal to materiał, który charakteryzuje się niezwykłą trwałością. Stalowe pokrycia dachowe, dobrej jakości objęte są gwarancją, która wynosi nawet 50 lat. Warto jednak podkreślić, że odpowiednia, a przede wszystkim regularna konserwacja pozwala na eksploatację dachów stalowych nawet do stu lat.
Stalowa blacha ma jeszcze jedną, bardzo istotną zaletę – to jeden z nielicznych surowców, który można wielokrotnie poddawać recyklingowi bez utraty właściwości. Stalowa blacha to wobec tego ważny element w trosce o środowisko naturalne.

STALOWE POKRYCIA DACHOWE RUUKKI

Dużym atutem pokryć stalowych jest przystępna cena w stosunku do wysokiej trwałości produktu. Przy wyborze tego rodzaju pokrycia dachowego, nie jest także konieczne kosztowne wzmacnianie konstrukcji budynku przed położeniem nowego dachu. Pozwala to znacznie zminimalizować koszty zarówno w przypadku budowy domu, jak i jego remontu.
Szeroka gama wzorów blachodachówki pozwoli zadowolić najbardziej wymagające gusta oraz dopasować charakter dachu do różnych stylów architektury. Niewątpliwą zaletą pokryć stalowych jest ich szczelność i możliwość stosowania na dachach o małych kątach nachylenia (> 4°). W przypadku starych budynków i remontów dachów ważnym aspektem jest wytrzymałość krokwi dachowych na obciążenia. Mniejsza waga blachodachówek od pokryć betonowych lub ceramicznych pozwala na redukcję obciążeń sumarycznych, takich jak: ciężar własny, śnieg i wiatr. Nie możemy tu także zapominać o opadach atmosferycznych, które mogą wystąpić w trakcie renowacji. Pokrycia stalowe są szybkie w montażu, dzięki czemu czas wykonania prac znacząco się skraca, zmniejszając ryzyko wystąpienia kosztownych szkód w warstwach spodnich budynku, wywołanych przez niekorzystne warunki atmosferyczne.

STALOWE POKRYCIA DACHOWE RUUKKI

KOMPLETNY DACH NAD GŁOWĄ, CZYLI AKCESORIA DACHOWE MAJĄ ZNACZENIE 

Najpierw wybieramy dach i jego kolor. Ale to nie wszystko. Dopiero dzięki niezbędnym akcesoriom dachowym dach będzie kompletny, trwały i funkcjonalny, a dom bezpieczny.
Dach to nie tylko pokrycie główne, ale również obróbki dachowe, system akcesoriów bezpieczeństwa dachowego, wentylacji i komunikacji dachowej. Oryginalne obróbki dachowe czynią dach perfekcyjnym. Kompletny dach powinien zawierać wszystkie elementy, które pozwalają na bezpieczne jego użytkowanie.

STALOWE POKRYCIA DACHOWE RUUKKI
STALOWE POKRYCIA DACHOWE RUUKKI
STALOWE POKRYCIA DACHOWE RUUKKI
STALOWE POKRYCIA DACHOWE RUUKKI

W skład systemu dachowe wchodzą:
– obróbki dachowe
. Łączą wybrane elementy dachu w estetyczny sposób. Ważne, by pasowały wizualnie i technicznie do wybranego modelu pokrycia, zapewniając szczelność i prawidłowe funkcjonowanie,
– podbitka dachowa. Dobrym rozwiązaniem jest podbitka z blachy stalowej, która nie wymaga okresowej konserwacji i zapewnia długoletni, doskonały wygląd. Różnorodność popularnych kolorów umożliwia optymalne dopasowanie estetyczne,
– komunikacja dachowa. Bezpieczeństwo osób przebywających na dachu jest najważniejsze, dlatego konieczne jest zapewnienie odpowiedniego dostępu do komina czy anteny. W tym celu służą odpowiednie i funkcjonalne modele ław i stopni kominiarskich, wykonanych z wytrzymałej stali ocynkowanej w kolorystyce dopasowanej do pokrycia dachowego,
– zabezpieczenia przeciwśniegowe. Zimą należy zadbać o zatrzymanie śniegu zsuwającego się w czasie odwilży. Ryzyko wypadku ograniczają skutecznie bariery przeciwśniegowe lub śniegołapy,
– wentylacja dachowa. Dom musi oddychać. Prawidłowa wentylacja jest niezbędna do zapewnienia komfortu użytkowania budynku. Dostępna jest wentylacja grawitacyjna, mechaniczna i połaciowa, dzięki czemu można wybrać optymalne rozwiązanie bez względu na rodzaj dachu,
– akcesoria dodatkowe. Dobrze wykonany dach wyposażony jest też w akcesoria, których czasem nie widać, a których rola jest bardzo ważna. Są to np. wkręty, zróżnicowane przejścia dachowe, kratki wentylacyjne, zestawy odgromowe, taśmy wentylacyjne, membrany czy uszczelki dachowe.

STALOWE POKRYCIA DACHOWE RUUKKI

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE POKRYCIA STALOWEGO?

Przy wyborze stalowego pokrycia dachowego należy wziąć pod uwagę kilka istotnych elementów:
• grubość i jakość stalowego rdzenia – zbyt cienki rdzeń lub wykonany z materiałów złej jakości spowoduje konieczność dużego zagęszczenia podkonstrukcji,
• grubość warstwy cynku oraz powłoki lakierniczej – zbyt cienkie powłoki mogą spowodować wystąpienie korozji rdzenia. Powłoka powinna także być odporna na zarysowania, działanie słońca oraz niekorzystne warunki atmosferyczne,
• renomę producenta pokrycia dachowego – podstawą prawidłowej eksploatacji pokrycia dachowego jest stal najwyższej jakości, pochodząca ze sprawdzonego źródła.

Autor Przemysław  Fałek
Autor Przemysław Fałek
Stanowisko - kierownik działu technicznego w firmie RUUKKI
Następny
Pokrycia dachowe ceramiczne na lata

Pokrycia dachowe ceramiczne na lata