Izolacja foliami fundamentowymi

IZOLACJA FOLIAMI FUNDAMENTOWYMI

Pozioma izolacja fundamentów ma za zadanie wyeliminować tzw. podciąganie kapilarne (jest to wciąganie wilgoci przez mury i przenoszenie jej w górę – na ściany). Umieszcza się ją pomiędzy ławą i ścianą fundamentową oraz we wszystkich miejscach, w których ściany fundamentowe i zewnętrzne się stykają. W rezultacie wilgoć nie jest transportowana w górę i pozostaje w dolnych warstwach fundamentów. Dodatkową zaletą wykorzystania poziomej izolacji fundamentów jest oddzielenie nadziemia i ścian fundamentowych, co zmniejsza tempo niszczenia fundamentów wraz z upływającym czasem. Materiałem wykorzystywanym do tego typu izolacji jest najczęściej papa (termozgrzewalna, czy też na włókninie) lub folia PE w kilku warstwach (w przypadku izolowania warstw posadzkowych podłóg na parterze lub w piwnicy). 
Pionowa izolacja fundamentów znajduje się na ścianach fundamentowych i chroni je przed wnikaniem wilgoci z ich otoczenia (np. przed woda mi opadowymi, gruntowymi). W tego typu izolacji istotne jest jej odpowiednie zabezpieczenie przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi, gdyż inaczej straci ona swoje parametry. Dla różnych warunków gruntowych stosuje się różne rodzaje pionowej izolacji fundamentów: 
# lekką – w przypadku gruntu dobrze przepuszczającego wodę (nie istnieje ryzyko dużego zawilgocenia murów) oraz dla fundamentów powyżej lustra wód gruntowych; 
# średnią – wykorzystywana dla nieprzepuszczalnych gruntów; 
# ciężką – dla warunków ekstremalnych, w których woda napiera na fundamenty (dlatego też musi być odporna na ciśnienie przez nią wywierane) oraz dla fundamentów stale lub okresowo znajdujących się poniżej lustra wód gruntowych. W przypadki izolacji pionowej najczęściej wykorzystywanymi materiałami są masa bitumiczna (do izolacji lekkiej), papa (na lepiku, stosowana w przypadku izolacji ciężkiej i średniej), folia polietylenowa (również izolacja średnia i ciężka) oraz specjalna zaprawa wodoszczelna.

IZOLACJA FOLIAMI FUNDAMENTOWYMI

Wykonanie izolacji fundamentów masą bitumiczną 

W przypadku wybrania masy bitumicznej do izolacji fundamentów, przed rozpoczęciem pracy należy dokładnie oczyścić podłoże, usunąć wszelkie materiały, które mogą zmniejszyć przyczepność oraz wyeliminować ubytki. Luźne elementy powinny zostać skute lub wypiaskowane. Materiał nakłada się na ścianę suchą lub lekko wilgotną. W przypadku murów z cegieł niezbędne będzie ich wyspoinowanie specjalną zaprawą cementową. Dla naroży wykonuje się fasety z zaprawy cementowej mające promień 3 cm. Na tak przygotowane podłoże nakłada się materiał z wykorzystaniem pacy zębatej, a następnie wygładza się powierzchnię pacą metalową. W miejscach pęknięć lub zarysowań można również wkleić fizelinę ochronną. Tak wykonana izolacja fundamentów powinna być chroniona przed działaniem promieni UV oraz uszkodzeniami – przed zasypaniem fundamentów na materiał nakleja się płyty ze styropianu lub styroduru, zabezpieczając ją w ten sposób przed zniszczeniem.

Izolacja fundamentów z zastosowaniem folii fundamentowych,
membran kubełkowych, geomembran, mieszanek poliolefinów

Izolacja fundamentów jest niezbędnym warunkiem komfortowego mieszkania, sprawia bowiem, że wilgoć nie przedostaje się do domu od spodu, z kolei ciepło nie ucieka z wnętrza do gruntu. Niezależnie więc, czy planujemy budowę piwnicy, czy też nie, dokładna izolacja jest najlepszą drogą do uniknięcia nadmiernej wilgoci i zimna w domu. Z pewnością warto więc zastosować do jej kładzenia najlepsze, w pełni sprawdzone materiały. W ofercie znajdują się m.in.:

Izolacja fundamentów z zastosowaniem folii fundamentowych, membran kubełkowych, geomembran, mieszanek poliolefinów

Niezależnie od rodzaju izolacji fundamentów, czy jest ona przeznaczona do warunków lekkich, średnich, czy też ciężkich, musi zostać wykonana niezwykle dokładnie na podstawie stworzonego projektu, czy też instrukcji dołączonej przez producenta. Dbałość należy zwłaszcza zachować na narożnikach i załamaniach, ponieważ są to miejsca, w których szczególnie często pojawia się wilgoć. W przypadku najcięższych warunków niezbędne jest przygotowanie specjalnego projektu uwzględniającego indywidualne uwarunkowania gruntu, przy czym wykonanie prac należy powierzyć firmie specjalizującej się w izolacjach tego typu.

Artykuł pochodzi z
Głos PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 
Artykuł powstał przy współpracy GUTTA POLSKA Sp. z o.o. GUTTA POLSKA Sp. z o.o.