Akcja „Kocham, więc badam!” 2016-11-21, Aktualności

Akcja „Kocham, więc badam!”

Fundacja Słoneczna Przyszłość z Buska-Zdroju rozpoczęła cykl bezpłatnych badań USG w zakresie profilaktyki onkologicznej dla dzieci tego miasteczka w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. Grupa PSB jest sponsorem sprzętu USG do tych badań realizowanych w specjalnym ambulansie. Ich celem jest wykrycie ewentualnych zmian nowotworowych u dzieci, co da większą szansę na ich wyleczenie.

Ambulans, w dniach 17-18 listopada 2016 r., stacjonował na parkingu sklepu PSB-Mrówka w Busku-Zdroju. Wykonano 263 badania u 105 dzieci. Wykryto kilkanaście przypadków ze zmianami tarczycy, jądra, wątroby czy nerek. Około 100 dzieci zostało już zapisanych na listę rezerwową.


Badania ultrasonograficzne to pierwsze przesiewowe badania, inaugurujące akcję społeczną "Kocham, więc badam!". Jej celem jest wykluczenie lub wykrycie zmian nowotworowych u dzieci w obszarze jamy brzusznej, szyi i jąder we wczesnej fazie rozwoju choroby. Badania odbywają się po wcześniejszej rezerwacji, tak by wizyty w ambulansie odbywały się w sposób płynny i bezstresowy dla dzieci i ich rodzin.

Na przeprowadzenie tego wydarzenia Fundacja „Słoneczna Przyszłość” pozyskała środki pieniężne z Województwa Świętokrzyskiego oraz sponsorów. Kolejne badania będą realizowane na terenie woj. świętokrzyskiego.