Jak położyć ścienne elementy dekoracyjne na pomalowane lub wytapetowane powierzchnie?

luty 2018
SWISS KRONO POLSKA - Elementy dekoracyjne na ścianach

Powszechny pośpiech i chęć szybkiego wprowadzenia zmian w otoczeniu to symbol naszych czasów. Technologie przyspieszające postępy prac – zwłaszcza w branży budowlanej i wnętrzarskiej – są na wagę złota. Jak w błyskawiczny sposób zmienić wygląd pomieszczenia? Jak całkowicie zmienić jego charakter bez długotrwałego zamieszania?

SWISS KRONO POLSKA - elementy dekoracyjne naścianie

ZAMIAST MĘCZĄCEGO REMONTU 

Alternatywą dla czasochłonnego zrywania tapet, wyrównywania i przemalowywania ścian są elementy dekoracyjne, inspirowane naturalnymi i „surowymi” materiałami, a w szczególności kamieniem i betonem.
Dekoracje ścienne przeznaczone są do użytku wewnątrz pomieszczeń – w szczególności do pomieszczeń mieszkalnych, usługowych i lokali użyteczności publicznej o stabilnych warunkach klimatycznych. Produkty są wytwarzane na bazie płyty MDF lub MDF Stop Fire i pokryte są podwójnym filmem podkładowym, dekoracyjnym oraz tzw. overlay’em. Sprawdzą się w pomieszczeniach ogrzewanych i wentylowanych, w których wilgotność wynosi od 40–65%, a panująca w nich temperatura mieści się w przedziale 18–25°C. Elementy te występują w kilku rodzajach: płyty o grubości 12,4 mm, 16,5 mm oraz 16,5 mm MDF Stop Fire. Wszystkie są czterostronnie frezowane, tak aby każdy element pasował do następnego.

DO KAŻDEJ POWIERZCHNI

Elementy dekoracyjne można montować na każdej powierzchni – także tej uprzednio wytapetowanej czy pomalowanej, bez konieczności pozbywania się starej dekoracji. Można bez obaw zmienić wygląd ściany, niezależnie od tego, co się na niej znajduje. Stelaż pod elementy dekoracyjne jest montowany bezpośrednio do ściany za pomocą kołków rozporowych. Wymagania stawiane podłożom, na którym mają zostać zamontowane elementy dekoracyjne, są standardowe: ściany powinny być suche, stabilne, o stałej strukturze, odpowiednio wytrzymałe, a także równe i izolowane przeciw wilgoci.

PRZYGOTOWANIE DO MONTAŻU  

Przed przystąpieniem do montażu, powinno się sprawdzić każdą płytę pod kątem uszkodzeń mechanicznych i ewentualnych różnic we wzorach. Następnie należy zmierzyć dokładnie ścianę, do której elementy dekoracyjne będą montowane. Na tym etapie trzeba podjąć decyzję dotyczącą finalnego efektu – czy elementy będą układane regularnie i symetrycznie, czy może w tzw. „cegiełkę”.
Podstawowe akcesoria potrzebne do montażu to: poziomica, młotek, wiertarka udarowa, miarka i ołówek, elektryczna piła tarczowa o drobnych zębach, wkrętarka, kołki szybkiego montażu, klej montażowy, wkręty do drewna oraz listwy montażowe MLH. Niezbędne będą również profile aluminiowe: startowy, profil narożny (dla kątów wewnętrznych i zewnętrznych), profil maskujący. Pomieszczenie należy zabezpieczyć i ostatecznie upewnić się, że ściany są suche, proste i stabilne.

SWISS KRONO POLSKA - Elementy stelaży pod elementy dekoracyjne

W przypadku ścian krzywych lub nadmiernie wilgotnych należy zamontować listwy pionowe i poziome, tworząc tzw. stelaż krzyżowy. Taki sposób montażu umożliwia swobodny przepływ powietrza. Listwy pionowe montujemy w maksymalnej odległości 50 cm, zachowując 3 mm dylatacje pomiędzy stałymi elementami. 
Pierwsza listwa pozioma powinna zostać zamontowana około 10 mm nad podłogą, kolejna tak, aby oś listwy wypadała idealnie w miejscu łączenia pierwszego i drugiego elementu dekoracyjnego. Kolejne listwy powinno się przykręcać w odległości 377 mm między sobą. Mocowanie dolnych elementów należy rozpocząć od przytwierdzenia profilu startowego U do listwy montażowej, a następnie zamontowania pierwszego elementu płyty w lewym dolnym narożniku. Dolne oraz lewe pióra płyt dekoracyjnych z pierwszej warstwy należy odciąć.

SWISS KRONO POLSKA - elementy  dekoracyjne na ścianach

Elementy dekoracyjne mocuje się do listew za pomocą wkrętów do drewna 3 x 20 mm. Do przymocowania górnych i dolnych części użyć należy rozpuszczalnikowego kleju montażowego. Do wykończenia narożników zewnętrznych można zastosować profil narożny (profil Z) i przyciąć elementy pod kątem 45° lub zrezygnować z profilu na rzecz samych przyciętych płyt montowanych na styk. Do wykończeń boków oraz przy suficie stosuje się profil maskujący (profil L). Mocuje się go przy pomocy rozpuszczalnikowego kleju montażowego.
Istnieje również inny sposób montażu dekoracji ściennych – przy pomocy kleju. W tym przypadku podłoże musi być dodatkowo odtłuszczone i wolne od jakichkolwiek zanieczyszczeń, a powierzchnia dokładnie oczyszczona. Ten sposób montażu nie sprawdzi się jednak w przypadku tapetowanych podłoży. Klej należy nakładać w co najmniej czterech rzędach w równych odstępach. Wysokość stożka kleju przed dociśnięciem elementu do ściany powinna być nie mniejsza niż 10 mm, a szerokość ok. 8 mm. Po dociśnięciu powinna pozostać pomiędzy elementem a podłożem przestrzeń wentylacyjna o szerokości co najmniej 3 mm.

KORZYŚCI ZE STOSOWANIA ŚCIENNYCH ELEMENTÓW DEKORACYJNYCH

1. Odporne są na zadrapania, ścieranie i uderzenia, a to oznacza, że rozwiązania z zastosowaniem tego produktu są solidne i posłużą przez wiele lat.
2. Łatwe do utrzymania w czystości. Do ich pielęgnacji wystarczą popularne i powszechnie dostępne środki czystości (nie rysujące powierzchni).
3. Odporne są na zaplamienia kawą, herbatą czy winem. Dzięki temu wyglądają estetycznie przez wiele lat.
4. Zapewniają ogromną swobodę łączenia z innymi materiałami wykończeniowymi, dając nieograniczoną swobodę w projektowaniu i tworzeniu niepowtarzalnych wnętrz.
5. Klasa higieny E1 gwarantuje bezpieczeństwo dla zdrowia. Wyrób nie uczula, dlatego może być stosowany także w miejscu, gdzie przebywają alergicy.

NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY  

# zastosowanie innych kołków niż wskazane w instrukcji. Wymiary kołków nie są wskazane bez powodu – niezbędne jest, aby schowały się one w listwach, tak aby główka nie uszkodziła elementu i ułatwiła cały montaż. Nie mogą też być za małe, ponieważ od tego zależy, jak trwała i stabilna będzie konstrukcja nośna,
# montaż bez aklimatyzacji. Aby elementy idealnie do siebie pasowały i cieszyły oko właściciela, należy je zostawić w oryginalnym opakowaniu na 72 h w pomieszczeniu, w którym będą montowane. Jest to niezbędne, aby przystosowały się do temperatury otoczenia i jego wilgotności,
# stosowanie niewłaściwych narzędzi do obróbki. Ważne jest, aby przycinanie płyt, odcinanie ich piór i dopasowywanie do ściany wykonywać za pomocą piły tarczowej o drobnych zębach – od tego zależy bowiem gładkość ich krawędzi.
# nieodpowiednio zaplanowany montaż. Niemniej ważne jest dokładne zmierzenie i zaplanowanie całego montażu – aby uzyskać jak najlepszy efekt wizualny, pas przy podłodze i suficie powinien mieć taką samą szerokość. Dla ułatwienia można zaznaczać na ścianie odpowiednie odległości ołówkiem.

Autor Edyta Matysiak
Autor Edyta Matysiak
Stanowisko - specjalista do spraw marketingu w firmie SWISS KRONO POLSKA
Poprzedni

Jak przeprowadzić metamorfozę ściany za pomocą kamienia dekoracyjnego?

Jak przeprowadzić metamorfozę ściany za pomocą kamienia dekoracyjnego?
Następny
Innowacyjna pianka do stolarki drzwiowej

Innowacyjna pianka do stolarki drzwiowej