Jak prawidłowo odnowić ściany?

luty 2018

Odnawianie i dekorowanie pomieszczeń poprzez ich malowane, tapetowanie czy struktury dekoracyjne nadaje wnętrzom nie tylko indywidualnego charakteru, ale także pozwala stworzyć miejsce w którym będziemy czuć się dobrze, które będzie zgodne z oczekiwaniami oraz aktualnymi trendami. Niestety wraz z upływem czasu zamieniaj się zarówno trendy jak i upodobania, a ściany brudzą się i wymagają odświeżenia. Co zrobić aby remont nie spędzał snu z powiek? Jak odmalować ściany i naprawić ubytki, aby praca była szybka i przyjemna, a wnętrze odzyskało swój dawny blask?

Śneiżka - odnowienie ścian 1

DOBRY PLAN TO PODSTAWA 

Zanim przystąpimy do realizacji odnawiania pomieszczeń należy zastanowić się, co tak naprawdę chcemy zrobić i jaką funkcję będzie mieć odmalowane pomieszkanie? Jest to bardzo ważne ze względu na rodzaj wybieranej farby. W pomieszczaniach często użytkowanych takich jak kuchnie, salony czy sypialnie, a także w ciągach komunikacyjnych warto zastosować farbę o wyższych parametrach odpornościowych na plamy i wszelkie zabrudzenia – tzw. farby plamoodporne. Warto zastanowić się czy chcemy tylko odmalować mieszkanie na ten sam kolor, zmienić całkowicie kolor ścian, zerwać tapetę czy np. wyeksponować fragment ściany poprzez nałożenie na nią farby strukturalnej. 
Dobrze przemyślany plan pozwoli uniknąć problemów i „niespodzianek” związanych malowaniem i dekorowaniem ścian, a tym samym zapewni oszczędność czasu.

Śnieżka -  Sprawdzenie przyczepności starej powłoki farby

OCENA STANU PODŁOŻA I JEGO PRZYGOTOWANIE 

Ocena stanu podłoża to ważny etap prac, który pozwoli zastosować odpowiednią farbę i grunty, a także ocenić wszelkie ubytki, które wymagają naprawy. Ocenę podłoża wykonujemy poprzez oględziny wzrokowe, a także poprzez wykonanie testu przyczepności na powierzchniach przemalowywanych.
Renowacja powierzchni malowanych Poniżej kilka wariantów dt. odnawiania powierzchni malowanych.

Mycie ścian

Wariant 1 – malowana powierzchnia jest w dobrym stanie, bez pęknięć i plam, a przyszły kolor będzie o podobnej tonacji.
Przed malowaniem powierzchnie ścian należy umyć wodą z dodatkiem mydła malarskiego. Dzięki temu pozbędziemy się kurzu, który zawsze występuje na powierzchni. Na tak przygotowane podłoże malowana farba uzyska właściwą przyczepność i bardzo dobre krycie już po pierwszej warstwie.

Śnieżka - Gruntowanie ciemnych podłoży

Wariant 2 – malowana powierzchnia jest w dobrym stanie, bez pęknięć i plam, a przyszły kolor będzie o kontrastowej tonacji np. przemalowanie z koloru ciemnego na jasny Przed malowaniem powierzchnie ścian należy umyć wodą z dodatkiem mydła malarskiego i pomalować jedną warstwą emulsji podkładowej. Dzięki temu ujednorodnimy podłoże, a na tak przygotowane podłoże malowana farba uzyska właściwą przyczepność i bardzo dobre krycie już po pierwszej warstwie. Wtedy malowanie drugą warstwą koloru to formalność.

Śnieżka - Malowanie trudnych zacieków i plam

Wariant 4 – malowana powierzchnia posiada rysy, pęknięcia, pojedyncze ubytki.  Przed malowaniem na powierzchnie ścian należy zastosować masy naprawcze, a następnie ściany przeszlifować i zagruntować emulsją podkładową. Dzięki masom naprawczym najskuteczniej i w optymalnym czasie naprawimy powierzchnie jeszcze przed malowaniem.

Śnieżka - Naprawa rys

Wariant 5 – malowana powierzchnia jest skredowana – po potarciu dłonią pozostawia białe ślady Przed malowaniem na powierzchnie ścian należy zastosować preparaty gruntujące tzw. „mleczko budowlane”. Dzięki temu związane zostaną luźne części, tworząc właściwą przyczepność oraz ograniczymy chłonność podłoża. W ten sposób uzyskamy lepszą wydajność farby i pewność co do jej optymalnej przyczepności.

Śnieżka -  Skredowane podłoże

Wariant 6 – malowana powierzchnia łuszczy się i jest bardzo w złym stanie. To najgorszy wariant, który generuje najwięcej prac przygotowawczych.
Przed malowaniem ścian należy zerwać stare warstwy farby, zastosować preparaty gruntujące tzw. „mleczko budowlane”, zastosować masy naprawcze i gładzie. Dalsze czynności zawierają gruntowanie jak w przypadku nowych podłoży. Taki proces przygotowania powierzchni, pomimo największych nakładów, pozwoli na zyskanie pewności, że powierzchnie będą „jak nowe”, co przełoży się w przyszłości na niewielkie nakłady prac przy kolejnym odnawianiu (wariant pierwszy).

RENOWACJA TAPET  

Renowacja powierzchni tapetowanych uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju tapety lub sposobu odnawiania danej powierzchni. Poniżej kilka najczęściej spotykanych wariantów.
Wariant 1 – przemalowanie tapety o stabilnej kondycji.
W tym przypadku wszelkie prace będą zawierać, w zależności od stopnia zabrudzania, opisane wyżej trzy pierwsze warianty – czyli od umycia do zastosowania odpowiedniego podkładu. W przypadku odmalowania tapet trzeba pamiętać o odpowiednim doborze narzędzia malarskiego – min. wysokość włosia wałka to 19–25 mm.

Wariant 2 – przemlowanie tapety o stabilnej kondycji farbą strukturalną.
Samo przygotowanie podłoża zawiera 3 warianty przygotowania opisane wyżej. Celem naniesienia farby dekoracyjnej jest przede wszystkim podkreślenie sa

mej struktury tapety. To jedno z rozwiązań, które warto rozważyć zanim podejmiemy decyzje o jej całkowitym zerwaniu – w ten sposób nadamy jej nowy charakter i unikniemy zbędnych kosztów oraz zyskamy na czasie.

Śnoieżka -  renowacja tapet

Wariant 3 – malowanie fototapet o stabilnej kondycji 
Cechą tego typu tapet jest gładkość, więc aby uniknąć zagrożeń z przyczepnością i ewentualnym przebijaniem barwników, pomocnym będzie zastosowanie właściwego podkładu - typu Zacieki Plamy. 

Wariant 4 – malowanie uszkodzonych tapet, o stabilnej przyczepności 
Wariant ten zawiera prace z dwóch powyższych wariantów, natomiast kluczem jest uzupełnienie, naprawa lub odtworzenie (kreatywne) uszkodzonego fragmentu. Często pomocnym rozwiązaniem jest położenie masy strukturalnej (miejscowo lub na całej powierzchni).

Wariant 5 – malowanie tapet o niestabilnej przyczepności
Ten przypadek generuje największy zakres prac. Po ściągnięciu/zerwaniu tapety proces odnowienia powierzchni wymaga dokładnego oczyszczenia podłoża, ewentualnego uzupełnienia większych ubytków, gruntowania, zastosowania gładzi czyli kapitalny remont.

DEKOROWANIE ŚCIAN POPRZEZ MALOWANIE 

Renowacja powierzchni w zależności od stopnia jej zniszczenia i wybranych wariantów przygotowania, finalnie prowadzi do dekoracji ściany poprzez jej malowanie. Ważne jest, by ponowny wybór farby dopasowany był do rodzaju pomieszczenia. To wszystko, po to aby właściwe je chronić i dbać o zdrowie ich mieszkańców. A kolor był zgodny z oczekiwaniami. Należy pamiętać o właściwym doborze narzędzi malarskich lub metodach aplikacji, tak aby prace dekoracyjne wykonać łatwo i przyjemnie.

PRZYDATNE WSKAZÓWKI :

# należy przygotować wystarczającą ilość farby na dane pomieszczenie. Producent podaje wydajność farby z litra lub z opakowana, np. na opakowaniu mamy informację do 14 m2/l. Aby mieć pewność, ze nie zabraknie nam farby warto z podanej wydajności odliczyć ok 2 m2 i ostatecznie przyjąć bezpieczną ilość 12 m2,
# wybrać komfortową dla naszych umiejętności metodę aplikacji (np. pędzel + wałek). Wybór odpowiedniego wałka do danej powierzchni zapewni łatwy i szybki sposób pokrycia powierzchni farbą. Pamiętajmy też, że wałek musi być przed malowaniem przygotowany tj. zwilżony wodą i odwirowany. Przy malowaniu sufitów lub większych powierzchni warto skorzystać z kija malarskiego, na który montujemy uchwyt malarski z wałkiem. Optymalna szerokość wałka to 25 cm, a wysokość włosia to 16–19 mm, 
# właściwa kolejność malowania
– najpierw sufit, następnie ściany, 
# malowanie zaczynamy od naroży i trudno dostępnych miejsc,
 
# farbę nabieramy na wałek obficie i równomiernie.
Ważne jest aby nie malować „suchym wałkiem”. Ostatnie pociągnięcia wykonujemy w kierunku góra-dół, 
# farbę nakładamy lekko,
malujemy całe powierzchnie bez przerw, unikamy poprawek na półsuchej powłoce,
# przy łączeniu kolorów najlepiej użyć samoprzylepnej taśmy malarskiej – używamy taśmy malarskiej, a nie taśmy maskującej.

NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY  

# zła lub brak oceny stanu podłoża – nie wykonanie testu przyczepności,
# nieodpowiedni dobór wyrobów do przygotowania podłoża, np. brak zastosowania specjalistycznych naprawczych mas szpachlowych,
# nie zastosowanie specjalistycznych gruntów na trudne plamy lub na fototapety,
# malowanie tapet o słabej przyczepności,
# malowanie tapet – nanoszenie drugiej warstwy farby na zbyt wilgotną powierzchnię (zbyt krótki odstęp czasowy),
# nie oszacowanie potrzebnej ilości farby na podłoża strukturalne (grozi brakiem farby),
# nie dostosowanie wałka malarskiego do rodzaju podłoża (gładkie lub strukturalne),
# nie zachowanie właściwej kolejności malowania.

Autor Dariusz Wróbel
Autor Dariusz Wróbel
Stanowisko - trener produktu Fabryka Farb i Lakierów w firmie ŚNIEŻKA SA
Poprzedni

Jak przygotować ściany do dekorowania?

Jak przygotować ściany do dekorowania?
Następny
Jak odnowić ścianę klinkierem?

Jak odnowić ścianę klinkierem?

123