Jak przygotować ściany do dekorowania?

luty 2018

Budując wyjątkowy klimat naszego mieszkania, chętnie sięgamy po stylowe naklejki czy efektowne fototapety. Nierzadko o wygląd wnętrz dba dodatkowo dekoracyjne oświetlenie. Większość z tych technik wymaga jednak idealnie równego i gładkiego podłoża. Aby wykonać pracę raz a porządnie, wybierajmy produkty od sprawdzonych producentów.

SZPACHLOWANIE

Gładzie gipsowe stosuje się wewnątrz pomieszczeń zarówno podczas prac wykończeniowych, jak i remontowych. Jeśli jednak pod pacę idą stare, nierówne ściany, warto zdecydować się w pierwszej kolejności na zastosowanie gipsu szpachlowego, pamiętając o pozbyciu się wcześniej wszelkich luźnych fragmentów poprzednich tynków i farb, które mogłyby osłabić przyczepność nowych materiałów. Gips jest twardszy od gładzi i lepiej trzyma się podłoża Możliwość nakładania jednorazowo grubej warstwy szpachli – nawet do 10 mm – pozwala szybciej wyprowadzić równe ściany (często w jednym cyklu roboczym), wpływając korzystnie na czas i koszty prowadzonych prac. Dlatego szeroko stosuje się je jako spoiwa do prac naprawczych, a także do uzupełniania połączeń płyt g-k z zatopioną taśmą łączeniową w postaci specjalnej siateczki. Gips szpachlowy przyda nam się również np. do maskowania instalacji elektrycznych.

Baumit - Wyrównywanie powierzchni ścian gipsem szpachlowym

Gips szpachlowy rozprowadza się na przygotowanym podłożu za pomocą stalowej, nierdzewnej pacy – do uzyskania pożądanego efektu. Może być stosowany praktycznie na wszystkie typowe podłoża spotykane w budownictwie – tynki gipsowe, cementowe i cementowo-wapienne, beton itp., oczywiście po wcześniejszym zagruntowaniu. Dobry jakościowo preparat gruntujący wyrówna chłonność podłoża, a jednocześnie całkowicie pozbawi jakichkolwiek drobinek pyłu i zwiększy w ten sposób przyczepność gipsu szpachlowego. Do nanoszenia środka gruntującego na ściany możemy użyć dowolnego narzędzia (pędzla lub wałka). Płyty gipsowo-kartonowe należy spoinować z zastosowaniem specjalnych taśm zbrojących, aby w jak największym stopniu ustrzec się pęknięć w miejscach połączeń – pamiętajmy, że ściany nieustannie pracują w trakcie ich użytkowania. Po wyschnięciu gipsu szpachlowego wszystkie nierówności należy zeszlifować siatką do szlifowania lub papierem ściernym. Zaczyn gipsowy należy zużyć w ciągu 30 minut od wymieszania z wodą – niezużyty, twardniejący nie nadaje się do powtórnego zarobienia wodą.

Baumit - Impregnowanie ścian
Baumit - Wygładzanie powierzchni ścian

WYGŁADZANIE

Po wyrównaniu podłoża i wyprowadzeniu płaszczyzn ścian oraz sufitów za pomocą gipsu szpachlowego można ich powierzchnie np. tapetować – pamiętając o ich wcześniejszym zagruntowaniu. Jeśli jednak chcemy uzyskać idealną gładkość pod malowanie lub dekorowanie światłem, przyda się gładź gipsowa.
Gładź jest sprzedawana zazwyczaj w postaci suchej mieszanki do rozrobienia z odpowiednią, wskazaną przez producenta na opakowaniu, ilością wody. W ten sposób uzyskuje się plastyczną masę, nanoszoną na ściany za pomocą pacy lub w przypadku dużych powierzchni do wygładzenia, natryskiwaną za pomocą agregatu do nakładania gładzi. W sprzedaży znaleźć można również gotowe do użycia gładzie polimerowe, sprzedawane w poręcznych wiaderkach. Nie wymagają one rozrabiania, gwarantują jednakową konsystencję, a przy tym wiążą na zasadzie odparowania wody, co eliminuje potrzebę gruntowania podłoża i w ten sposób znacznie przyspiesza prace wykończeniowe lub remontowe.
Powierzchnia musi być oczyszczona z kurzu, resztek farby i obsypujących się fragmentów. Podłoża chłonne (np. tynki gipsowe) warto też wcześniej zagruntować. Do dalszych prac możemy przystąpić po całkowitym przeschnięciu ścian. Odpowiednio rozrobioną gładź gipsową należy zużyć w przeciągu 60 minut od jej rozrobienia, po rozpoczęciu wiązania nie będzie się ona nadawała do ponownego rozrobienia. W przeciwieństwie do produktów z worka, gotową gładź szpachlową po przemieszaniu można stosować bezpośrednio z wiaderka. Bez względu na wybrane rozwiązanie, gładź rozprowadza się na ścianie ręcznie za pomocą nierdzewnej pacy lub mechanicznie (natryskowo), warstwą do 3 mm. Najpierw nakłada się gładź na suficie, później na ścianach – pasami od dołu do góry, zaczynając prace od strony okna, ponieważ padające na ściany światło pozwoli na bieżąco weryfikować stan uzyskanej powierzchni.
Gdy gładź zwiąże można przystąpić do szlifowania wykończonej nią ściany, używając do tego celu drobnoziarnistego papieru ściernego lub specjalnej siatki o dobranej gramaturze. By upewnić się, że pokryte gładzią gipsową ściany są idealnie gładkie, warto wykonać prosty test na gładkość. Bardzo przydatna będzie w tym celu lampa halogenowa lub po prostu latarka, skierowana pod kątem do zaszpachlowanej powierzchni. Światło uwidoczni wszelkie wady ściany – na ewentualnych nierównościach pojawi się światłocień.
Po zakończeniu szlifowania należy już tylko dokładnie wyczyścić pomieszczenie usuwając pozostałe drobinki pyłu. Jeśli ściana będzie malowana lub dekorowana tapetą, warto oczyścić ją szczotką lub odkurzaczem ze specjalną końcówką i postępować zależnie od zaleceń producenta farb lub innych powłok wykończeniowych.

NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY WYKONAWCZE

# Niezagruntowanie podłoża pod tynk. Zaniechanie tej czynności może skutkować odspajaniem się tynku ze względu na słabą jego przyczepność lub zbyt szybkie odciągnięcie wody zarobowej, niezbędnej do jego utwardzenia. Do zwartych, gładkich, mało nasiąkliwych powierzchni betonowych zalecany jest grunt zwiększający przyczepność. Podłoża porowate, silnie chłonne, np. beton komórkowy czy cegła, najlepiej pomalować emulsją wyrównującą chłonność, poprawiającą przyczepność i elastyczność podłoża. Chłonność podłoża można łatwo sprawdzić przecierając je mokrą gąbką. 
# Złe przygotowanie zaprawy. Przygotowane fabrycznie mieszanki powinny być mieszane z wodą z zachowaniem proporcji zalecanych przez producenta. Ich zachwianie może utrudnić wiązanie materiału. Najlepszą metodą pozwalającą uzyskać masę o pożądanej konsystencji i optymalnych właściwościach jest stosowanie się do instrukcji na opakowaniu. 
# Brak powłoki antykorozyjnej. Gips działa korozyjnie na stal. Pozostawienie metalowych elementów (np. wkręty do płyt) bez zabezpieczenia spowoduje z czasem pojawienie się rdzawych wykwitów na powierzchni ściany. Dlatego przed rozpoczęciem prac powinniśmy zadbać o wszystkie metalowe powierzchnie, np. poprzez nałożenie odpowiednich powłok malarskich. 
# Niewystarczające doświetlenie wygładzanych powierzchni. Perfekcyjne wykończenie wygładzanego tynku wymaga intensywnego oświetlenia. Strumień światła powinien padać równolegle do ściany. 
# Brak listew krawędziowych. Po zagruntowaniu zaleca się zabezpieczenie wszystkich zewnętrznych narożników ścian specjalnymi profilami ochronnymi. Umożliwiają one uzyskanie równych krawędzi, zwiększając przy tym ich odporność na uszkodzenia. 
# Połączenia płyt g-k zaszpachlowane bez użycia taśmy. Brak ich zastosowania przed szpachlowaniem, szybko doprowadzi do pojawienia się na ścianach rys i pęknięć.

Autor Tomasz Jarzyna
Autor Tomasz Jarzyna
Stanowisko - Product Manager w firmie BAUMIT
Następny
Jak prawidłowo odnowić ściany?

Jak prawidłowo odnowić ściany?