SUCHA ZABUDOWA – zajęcie dające prestiż

luty 2019
Krzysztof Karolczak i Wojciech Jędraszek w hollu siedziby firmy Karolczak Group. Karolczak wyjaśnia – każdy kto w naszej firmie pracuje (fotografia) na co dzień obcuje z Albertem Einsteinem. Przypomnijmy jedną z myśli Wielkiego Mistrza: „Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona”. Krzysztof Karolczak i Wojciech Jędraszek w hollu siedziby firmy Karolczak Group. Karolczak wyjaśnia – każdy kto w naszej firmie pracuje (fotografia) na co dzień obcuje z Albertem Einsteinem. Przypomnijmy jedną z myśli Wielkiego Mistrza: „Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona”.

Nazwę Karolczak Group nadał firmie jej właściciel, założyciel, prezes zarządu – Krzysztof Karolczak. Działa na rynku wykonawstwa budowlanego od 25 lat. Obecnie zatrudnia 40 pracowników. Na stronie www.karolczak.com.pl znajdziemy ofertę, zgrupowaną w działy: Instalacje elektryczne i Wykończenia wnętrz. W każdym kilkanaście punktów prezentuje możliwe usługi firmy.

Krzysztof Karolczak (pierwszy od lewej) omawia z Krzysztofem Jędraszkiem (w głębi), bratem Wojciecha, wspólnikiem w firmie Sunbud, oraz swoimi specjalistami – Piotrem Szymańskim (z prawej) i Przemysławem Kubiakiem - zagadnienia związane z budową Mrówki w Łowiczu Krzysztof Karolczak (pierwszy od lewej) omawia z Krzysztofem Jędraszkiem (w głębi), bratem Wojciecha, wspólnikiem w firmie Sunbud, oraz swoimi specjalistami – Piotrem Szymańskim (z prawej) i Przemysławem Kubiakiem - zagadnienia związane z budową Mrówki w Łowiczu

Nie trafiłbym do Pabianic, na ul. św. Rocha 1a, gdyby nie Wojciech Jędraszek, pabianicki kupiec budowlany, wieloletni partner Grupy PSB. Wiedząc, że piszę o suchej zabudowie zaproponował – powinieneś poznać Krzysztofa Karolczaka, klienta Sunbudu od ponad 20 lat.

Szybko daje się zauważyć, że Sunbud, firma braci Jędraszków, czuje się w siedzibie Karolczak Group jak u siebie, i z wzajemnością, adres ul. Partyzancka 149/155, gdzie mieści się Profi Sunbudu, jest znany z codziennych kontaktów wielu pracownikom Karolczak Group.

1. Rozmawiamy w trójkę. Krzysztof Karolczak krótko opisuje rynek suchej zabudowy. – Dobry, konkurencyjny rynek. Rośnie. Po stronie produkcji rozwija się technologicznie i koncentruje kapitałowo. Zastosowania suchej zabudowy rozwijają się w różnych segmentach budownictwa. Pojawiają się nowe możliwości zabudowy różnego rodzaju płytami, nowe konstrukcje z płyt, stosowane już powszechnie na przykład w systemach przeciwpożarowych, zabezpieczeniach akustycznych, na ściany, sufity, podłogi, obudowy różnych instalacji.

Właściciel Sunbudu dodaje – Zapotrzebowanie na suchą zabudowę ustabilizowało się na wysokim poziomie. Potwierdzam kierunek na systemy specjalistyczne, zwłaszcza dla budownictwa inwestycyjnego. A w mieszkaniówce? – na przykład przy rewitalizacji zabytkowych obiektów, np. w Łodzi na ul. Piotrkowskiej, starych stropów drewnianych nie można zbytnio dociążać i odpowiednie zabezpieczenie przeciwpożarowe gwarantuje tylko sucha zabudowa. Krzysztof Karolczak odnosi się również do dystrybucji. – Musi być coraz bardziej profesjonalna. Moja firma od wielu lat około 80% zaopatrzenia w suchą zabudowę realizuje w Sunbudzie.

Obudowa ściany konstrukcyjnej na tzw. klejonkę. Pracownik nakłada „placki” z kleju na docięty fragment płyty konstrukcyjnej. Obudowa ściany konstrukcyjnej na tzw. klejonkę. Pracownik nakłada „placki” z kleju na docięty fragment płyty konstrukcyjnej.

2. Oszczędność słowa obowiązuje też na www.karolczak.com.pl. Strona ma charakter czysto informacyjny. Pozwala nawiązać z firmą kontakt. Ofercie towarzyszy Galeria, zdjęcia z kilku ciekawych realizacji. Szpital prywatny, elegancka restauracja, salon producenta i dystrybutora odzieży, fabryka leków i kosmetyków, pomieszczenia zakonu. Krzysztof Karolczak pyta czy chciałbym wykorzystać je w fotoreportażu? – To niemożliwe – wyjaśniam. Potrzebne są ujęcia zdjęciowe czynności związanych z realizacją suchej zabudowy podczas nowych inwestycji czy remontów. Chodzi o pokazanie ekipy przy pracy. Głos PSB zamieszcza w fotoreportażach tylko takie zdjęcia. Na łamach innych mediów dominują, nieraz bardzo piękne, fotografie gotowych budynków czy pomieszczeń, albo czynności wykonywanych w sterylnych warunkach, niby to na placu budowy, a tak naprawdę najczęściej reżyserowanych przez producentów wyrobów.

3. Kadra firmy i jej klienci to najważniejsze aktywa Karolczak Group. – Zatrudniam Polaków – mówi właściciel firmy. Wszyscy pracownicy muszą być dobrze przeszkoleni, tu nie może być barier językowych. Każdy poznaje zasady stosowania suchej zabudowy, nieraz wręcz tajniki, w naszej firmie, ale też u producentów, m.in. w centrum szkoleniowym firmy Knauf w Bełchatowie. To bardzo odpowiedzialna praca. Sucha zabudowa nie ma dla nas tajemnic. Przecież robimy też aranżacje wnętrz, pomagamy inwestorom w doborze technologii, systemów, materiałów.
Wojciech Jędraszek włącza się do rozmowy, podkreślając, że Knauf organizuje również szkolenia dla dystrybutorów suchej zabudowy.
Na 40 pracowników Karolczak Group mniej więcej połowa tworzy brygady zaangażowane przy pracach wykończeniowych, w tym bardzo często z zakresu suchej zabudowy. Wszyscy pozostali specjalizują się w instalacjach elektrycznych. Niektórzy pracują w firmie od ponad 20 lat. Średni czas zatrudnienia ludzi w Karolczak Group to 12 lat.
Stabilne są również kontakty z inwestorami – zleceniodawcami. – Mamy około stu istotnych klientów – mówi Krzysztof Karolczak. W ciągu roku dochodzi z reguły 5 nowych. Tyle samo ubywa, bo zrealizowaliśmy u nich wszystko, co było do zrobienia.

Prace przy konstrukcji ścianki działowej wypełnionej wełną skalną Rockwool. Wkręcanie wkrętów i domierzanie szerokości płyty przed jej docięciem. Prace przy konstrukcji ścianki działowej wypełnionej wełną skalną Rockwool. Wkręcanie wkrętów i domierzanie szerokości płyty przed jej docięciem.
Prace na poddaszu mansardowym zabudowanym płytą ognioodporną. Pracownicy w specjalnych kombinezonach i maskach przeciwpyłowych układają wełnę szklaną Isover. Prace na poddaszu mansardowym zabudowanym płytą ognioodporną. Pracownicy w specjalnych kombinezonach i maskach przeciwpyłowych układają wełnę szklaną Isover.
Zabudowa wodoodporną płytą g-k ścianki instalacyjnej w toalecie. Pracownik układa wełnę skalną w celu poprawienia izolacyjności akustycznej ścianki. Zabudowa wodoodporną płytą g-k ścianki instalacyjnej w toalecie. Pracownik układa wełnę skalną w celu poprawienia izolacyjności akustycznej ścianki.
Zabudowa wodoodporną płytą g-k (system Knauf) ścianki instalacyjnej w łazience. Zabudowa wodoodporną płytą g-k (system Knauf) ścianki instalacyjnej w łazience.


4. Co daje mocna pozycja na rynku suchej zabudowy? Prestiż! Staranne wykończenie płytą g-k przyciąga oczy. Projektanci wiedzą, że systemy suchej zabudowy są bardzo elastyczne, kiedy trzeba gwarantują prostotę wnętrz, innym razem otwierają pole fantazji. Sucha zabudowa pozwala bezinwazyjnie naprawiać stare obiekty. „Wtapia się” w zabytkowe wnętrza. Firma, która dobrze instaluje suchą zabudowę, gwarantuje również wysoki poziom innych prac budowlanych.
Oglądamy zdjęcia XIX-wiecznej wozowni w Pabianicach. Krzysztof Karolczak mówi, że w ramach przebudowy i pełnego remontu instalował w tym starym obiekcie 1500 m2 suchej zabudowy systemu Knauf. Obecnie znajdują się tutaj biura zagranicznego inwestora z branży farmaceutycznej.
Karolczak Group działa w promieniu około 100 kilometrów, sporadycznie dalej, nawet w Austrii, Czechach, Danii. Z zasady nie bierze udziału w przetargach w trybie zamówień publicznych. Przyjmuje zamówienia od inwestorów prywatnych. Wkracza do gotowych w stanie surowym (także po remoncie) budynków i realizuje zlecenia z zakresu prac elektrycznych i wykończeniowych, w tym wykończenia pod klucz.
Właściciel Sunbudu zwraca uwagę, że kilku lat temu w Pabianicach i okolicy pojawiła się moda na rewitalizację, wspieraną z funduszy UE i przez inwestorów prywatnych, czujących potrzebę tworzenia w przestrzeni publicznej ładnych obiektów. Sucha zabudowa sprawdza się w takich realizacjach bardzo dobrze.

Firma Sunbud powstała w Pabianicach w 1996 r. Trzy lata później przystąpiła do Grupy PSB. W 2016 r. Sunbud przekształcił swój skład materiałów budowlanych w obiekt standardu PSB PROFI. Obecnie firma partnera PSB z Pabianic zatrudnia 20 osób. Około 65% zakupów materiałów budowlanych realizuje za pośrednictwem centrali PSB. W 2019 r. Sunbud zamierza uruchomić oddział w Łowiczu, w nim sklep PSB Mrówka o powierzchni sprzedażowej 1500 metrów kwadratowych.

Mirosław Ziach

Poprzedni

Media o Grupie oraz oglądalność Serwisów internetowych PSB w 2018 roku

Media o Grupie oraz oglądalność Serwisów internetowych PSB w 2018 roku
Następny
LAKMA - Impregnat koloryzujący do kostki brukowej

LAKMA - Impregnat koloryzujący do kostki brukowej