Zanim łazienka będzie jak z okładki

styczeń 2020
Robert Aksamitowski sprawdza zalecenia w instrukcji stosowania kleju Atlas Plus. Rozmawiają: Bartłomiej Osiński i Tomasz Bezak, manager Profi w Świebodzinie.
Robert Aksamitowski sprawdza zalecenia w instrukcji stosowania kleju Atlas Plus. Rozmawiają: Bartłomiej Osiński i Tomasz Bezak, manager Profi w Świebodzinie.

Firmę AKS-BUD prowadzi pan Robert Aksamitowski wraz z pracownikiem Bartłomiejem Osińskim. Klientów mają w Świebodzinie i w okolicy – do 40 kilometrów od miasta. Pan Robert pracuje w branży budowlanej niemal 20 lat, a pan Bartek 10. Kiedy pokazuję zdjęcie pięknej łazienki wyłożonej płytkami z Tubądzina, zapewniają, że w wielu przypadkach ich łazienki nie ustępują tej, która trafi na okładkę Głosu PSB. Zanim jednak marzenia klientów i ambicje zawodowe wykonawców spełnią się, fachowcy muszą się i utrudzić, i nieraz ubrudzić. 

KLIENT DECYDUJE, WYKONAWCA DORADZA

Najczęściej to zlecający usługę wykonania łazienki decyduje o jej wyposażeniu: kabinie prysznicowej, wannie, innej białej ceramice (jak umywalka, muszla ustępowa, bidet), wreszcie o wykładzinie ścian i podłogi (dominują tutaj płytki ceramiczne), także o łazienkowej armaturze, grzejnikach tradycyjnych bądź ogrzewaniu podłogowym, lustrach itd. Od dobrych kilku, a nawet kilkunastu lat klienci korzystają przy tym z usług projektantów wnętrz, albo z dostępnych w Internecie specjalnych aplikacji projektowych. Niekiedy jednak wykonawca ma okazję zwrócić uwagę, że coś się np. nie zmieści w przewidzianym do tego miejscu, albo że trudno będzie o komfort korzystania z urządzeń zainstalowanych zbyt blisko siebie. Często sugeruje też zastosowanie określonego systemu odwodnieniowego. 
Inaczej jest na ogół z chemią budowlaną. Klienci oczekują w tym zakresie podpowiedzi ekipy wykonawczej. Hydroizolacje, kleje, spoiny – tu decyzje powinni podejmować fachowcy, chyba że są jakieś szczególne powody, dla których klient chce zastosować np. taką, a nie inną folię w płynie.

Robert Aksamitowski porządkuje zaplecze remontu łazienki.
Robert Aksamitowski porządkuje zaplecze remontu łazienki.

KOSZTY MATERIAŁÓW, CENY USŁUG, KONKURENCJA

Przy półkach z chemią budowlaną w sklepie PSB Mrówka w Świebodzinie pytam bohaterów fotoreportażu, z jakimi wydatkami musi liczyć się klient właśnie w tym dziale. Po zastanowieniu pan Robert stwierdza, że od tysiąca do półtora tysiąca złotych, oczywiście jeśli chce mieć materiały renomowanych producentów, dobrej jakości, takie poleca AKS-BUD. – Jakość klejów, gruntów, fug stale się poprawia. Oferta materiałów jest bogata. Również oferta płytek, które generalnie dobrze trzymają format. Wszystko to sprawia, że o ile jakieś 10 lat temu robiliśmy łazienkę średnio przez 3 tygodnie, obecnie wystarczą 2 tygodnie.
– To jednak nadal długo. Czy gdyby ekipa liczyła nie dwie, lecz trzy, cztery osoby prace dałoby się wyraźnie przyspieszyć?
Nie. Przeszkadzalibyśmy sobie. Łazienki zaliczają się na ogół do najmniejszych pomieszczeń w mieszkaniach. W Świebodzinie niemal wszystkie firmy z naszej branży liczą właśnie po dwóch pracowników.

Redukcja przewodu Wavin.
Redukcja przewodu Wavin.

A cena waszej usługi? – Zależy od wielu czynników. Oczywiście od wielkości łazienki. Skomplikowania projektu, który mamy zrealizować. Łatwiej pracuje się w nowych domkach jednorodzinnych, niż w nowych blokach mieszkalnych. W domkach jakość wykonania stanu surowego zamkniętego jest wyższa w porównaniu z budownictwem na sprzedaż lub wynajem. Najtrudniejsze są jednak remonty. Najpierw trzeba wszystko zdemontować, zerwać, skuć i wynieść – tona, a nawet 1,5 tony gruzu itp., często w domu bez windy, po krętych schodach. Dopiero potem można przystąpić do właściwej pracy. Konkretów co do cen nie podamy. Ale w roku minionym (2019 – przyp. MZ) koszt naszej usługi przy robieniu łazienki wzrósł o około 20%.

Hydroizolacja narożnika taśmą.
Hydroizolacja narożnika taśmą.

– No to chętnych do realizacji łazienek chyba nie brakuje… Perspektywy są zachęcające, zarobić można.
Otóż nie. Młodzież nie garnie się do zawodu. Szkolnictwo branżowe leży. Praca jest naprawdę ciężka. Brudna. W pyle. W Świebodzinie i okolicy naliczyć można kilkadziesiąt firm, takich jak nasza. Chyba każda, jak się postara, znajdzie klienta. Ogłosiłem się kiedyś w Internecie na OLX Świebodzin i potem nie mogłem się dosłownie opędzić od zainteresowanych naszymi usługami. Teraz mam klientów tylko z polecenia. Nie nadążamy z wykonywaniem zleceń. Pracujemy też 2 soboty w miesiącu. Nasz kalendarz wypełniony jest pół roku do przodu.
Często, a właściwie prawie zawsze, klient po odbiorze gotowej łazienki, chce, żebyśmy jeszcze np. wymalowali pokój, wyremontowali kuchnię, naprawili balkon czy taras. AKS-BUD czas roboczy dzieli mniej więcej po połowie: na łazienki i inne prace wykończeniowe, np. docieplenia fasad.

Poziomowanie przyklejanej płytki ceramicznej Cersanit.
Poziomowanie przyklejanej płytki ceramicznej Cersanit.

ŁAZIENKA JAKO PLAC BUDOWY/ REMONTU

Zdarza się, wcale nierzadko, że mini plac budowy jakim jest łazienka znajduje się w lokalu, którego mieszkańcy nie mają gdzie się wyprowadzić na czas remontu. Warunki pracy stają się wtedy wręcz ekstremalne. - Musimy przecież zapewnić cały czas ludziom dostęp do łazienkowych urządzeń. Osłonić pozostałe pomieszczenia przed kurzem.
– W jak dużych łazienkach pracowaliśmy? – Najczęściej zajmujących po kilka metrów kwadratowych. Najmniej jakieś 3–3,5 m2. Ale niedawno klient przerabiał na łazienkę pomieszczenie, w którym wcześniej miał salon 20 m2. Z tym, że w Świebodzinie ludzie na ogół robią małe łazienki.

Przycinanie płytki gilotyną ręczną.
Przycinanie płytki gilotyną ręczną.

ZAPLECZE 

– A jak duże musi być zaplecze z wszystkimi niezbędnymi narzędziami i materiałami do wbudowania? – Co najmniej 2,5 m2. Na koniec dnia pracy składamy wszystko w jednym miejscu – można zrobić zdjęcie.
W obiektywie widzę sprzęt, narzędzia elektryczne i ręczne: odkurzacz budowlany (bez usuwania pyłu, kurzu nie dałoby się pracować), nagrzewnicę (bywa, że w mieszkaniu nie ma jeszcze ogrzewania, a jest zimno), piłę wodną do cięcia płytek i gilotynę ręczną, wiertarkę, wkrętarkę, mieszadło, młot pneumatyczny, dużą i małą szlifierkę kątową, klucze, żabki, kombinerki, śrubokręty, obieraczki do izolacji, poziomice, lampy, pace, kielnie, grzebień do kleju, przedłużacze, drabiny. Całość warta ponad 10 tys. zł.

Przymiar brodzika pod kabinę prysznicową.
Przymiar brodzika pod kabinę prysznicową.

DOKUMENTACJA NAJWAŻNIEJSZYCH ETAPÓW PRAC

Dzień, a czasem dwa, albo trzy dni przed przystąpieniem do właściwego kompleksowego remontu starej łazienki trzeba poświęcić na skuwanie ścian, podłogi, zabezpieczanie dopływów i odpływów wody, prace elektryczne. Następnie zaczyna się właściwa hydraulika, np. zdjęcie prezentuje redukcję przewodu Wavin. Dokumentujemy też zdjęciem prace przy hydroizolacji – to już piąty dzień ekipy AKS-BUD w mieszkaniu w bloku w Świebodzinie. Kolejne dni, od szóstego do dziesiątego zajmują prace z płytkami ceramicznymi – przyklejanie, poziomowanie, docinanie, fugowanie. Wreszcie można myśleć o instalowaniu najważniejszych urządzeń łazienkowych – dni jedenasty i dwunasty to już biały montaż ceramiki i armatury sanitarnej.


AKS-BUD w całą chemię budowlaną zaopatruje się w sklepie PSB Mrówka i w Profi w Świebodzinie, które prowadzi firma Omega. Także różne narzędzia kupowane są bardzo często w tych obiektach.
Omega jest firmą rodzinną państwa Bezaków. W 2010 r. Elżbieta i Lesław Bezak zostali partnerami Grupy PSB. Obecnie firma zatrudnia 160 pracowników, a w sezonie dodatkowo około 20 osób. Dysponuje sklepami PSB Mrówka w Świebodzinie, Międzyrzeczu i w Nowej Soli oraz Centrum Budownictwa Profi w Świebodzinie.

Mirosław Ziach

Poprzedni

Rozmowa z Piotrem Gmyrkiem, członkiem zarządu, dyrektorem handlowym Polbruk S.A.

Rozmowa z Piotrem Gmyrkiem, członkiem zarządu, dyrektorem handlowym Polbruk S.A.
Następny
POLBRUK - "Gdy idzie o styl"

POLBRUK - "Gdy idzie o styl"

123