Dobry montaż stolarki zaczyna się wcześniej niż myślisz.

styczeń 2022

ROLETY ZEWNĘTRZNE I DRZWI WEJŚCIOWE

Każdy dom i każda inwestycja to indywidualny przypadek. Proces doboru stolarki i jej montażu w różnych budynkach zawsze będzie przebiegał inaczej. Istnieją jednak zbiory zasad i dobrych praktyk, które zawsze powinno brać się pod uwagę.

Stolarka do domu powinna spełniać wymagania wizualne. Równocześnie trzeba być świadomym możliwości, które się ma. Dlatego już na etapie projektowania warto zderzyć swoje plany z technicznymi możliwościami producentów. Popularne doświetla boczne w drzwiach wymagają odpowiednio szerokiego otwory w murze i architekt musi to przewidzieć w projekcie.
Podobnie wygląda kwestia z roletami zewnętrznymi – ich obecność w domu najwygodniej jest zaplanować już w projekcie domu.

ROLETY ZEWNĘTRZNE I DRZWI WEJŚCIOWE -  WIŚNIOSKI

ROLETY ZEWNĘTRZNE. O CZYM WARTO WIEDZIEĆ?

Olbrzymią zaletą nowoczesnych rolet zewnętrznych jest to, że dzięki kilku systemom montażu bez trudu mogą stać się częścią budynków nowych i remontowanych. Dostępne na rynku rolety zostały dopasowane do różnych potrzeb i etapów budowy. W przypadku nowo wznoszonego domu można wybrać spośród dwóch rodzajów montażu rolet: rolety podtynkowe lub nadstawne. Skrzynki rolet typu P i N ukryte są pod warstwą ocieplenia, dzięki temu nie wpływają na wygląd elewacji. Natomiast w istniejącym budynku, jeśli chce się zamontować system roletowy bez ingerencji w jego strukturę, można wybrać rolety typu A – gdzie rolety są montowane na oknie lub w warstwie ocieplenia.

RODZAJE ROLET ZEWNĘTRZNYCH:

– typ P – to system rolet podtynkowych przeznaczony przede wszystkim do ROLETY ZEWNĘTRZNE. O CZYM WARTO WIEDZIEĆ? domów nowo budowanych. Można z nich skorzystać również w przypadku wykonywania nowej izolacji budynku lub modernizacji istniejącej – pod warunkiem dokonania odpowiednich zmian w obrębie nadproża,
– typ A – to zewnętrzne rolety adaptacyjne przeznaczone do budynków, w których zamontowano już okna oraz tych, gdzie z różnych względów nie można skorzystać z innych systemów roletowych. Odpowiednio dobrany kolor skrzynki sprawi, że będą pasowały do wybranych wcześniej okien,
– typ N – to system rolet nadstawnych stosowany głównie w nowych domach. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z niego w istniejących budynkach – np. przy wymianie stolarki. Skrzynkę tych rolet umieszcza się bezpośrednio nad oknem – nie jest więc widoczna z zewnątrz.

ROLETY ZEWNĘTRZNE I DRZWI WEJŚCIOWE - WIŚNIOWSKI

ZALETY ROLET ZEWNĘTRZNYCH

Właściwie zaprojektowane rolety wyciszą dźwięki dobiegające z zewnątrz i sprawią, że prywatna przestrzeń będzie prawdziwą oazą nawet w gęstej zabudowie. Najbardziej funkcjonalne są rolety automatyczne. Można sterować nimi zdalnie za pomocą smartfona, planować kiedy mają się podnieść lub opuścić, a nawet sprawdzać na bieżąco ich status. To praktyczne podejście do kontroli nad domem.

DRZWI WEJŚCIOWE – SPRAW, BY BYŁY JESZCZE BARDZIEJ FUNKCJONALNE

ROLETY ZEWNĘTRZNE I DRZWI WEJŚCIOWE - WIŚNIOWSKI

W każdym domu drzwi wejściowe odpowiadają przede wszystkim za bezpieczeństwo. Funkcja ta musi łączyć się jednak z wygodą w użytkowaniu. Gdyby chodziło jedynie o ochronę, wejścia do domu mogłyby strzec ciężkie żelazne bramy z kilkoma potężnymi ryglami i kratą. Celem każdego producenta drzwi jest jednak połączenie bezpieczeństwa z wygodą i łatwością użytkowania. Dlatego w procesie wyboru drzwi do domu warto skupić się na czymś innym niż jedynie na wzornictwie. Obecnie bardzo modne stały się drzwi z antabami zamiast klamek. Gdy decydujemy się właśnie na takie rozwiązanie warto pomyśleć o zamku elektrycznym i funkcji czasowej.
Po co w ogóle jest funkcja czasowa? Ma ona ułatwiać codzienne korzystanie z drzwi i zwolnić domowników z obowiązku ciągłego noszenia przy sobie kluczy.
Funkcja czasowa
to funkcjonalność, która doskonale sprawdzi się w drzwiach wyposażonych w antaby i pochwyty. W tego typu produktach, aby otworzyć drzwi z zewnątrz, należy przekręcić klucz – należy więc mieć go zawsze w pobliżu. Funkcja czasowa zwalnia z tego obowiązku i pozwala na otwarcie drzwi jednym kliknięciem. Równocześnie nie ujmuje niczego z bezpieczeństwa stolarki, bo po zamknięciu skrzydła każdorazowo je rygluje. To niebywale praktyczne rozwiązanie, gdy na przykład spodziewamy się gości – zamiast otwierać drzwi każdej przychodzącej osobie, można włączyć funkcje czasową i maksymalnie ułatwić wejście do domu. Gdy wyłączymy tę funkcję, drzwi znów będzie można otworzyć jedynie za pomocą klucza. To funkcjonalność, która gwarantuje bezpieczeństwo i komfort.

ROLETY ZEWNĘTRZNE I DRZWI WEJŚCIOWE -  WIŚNIOWSKI

DOBRA STOLARKA? NAJPIERW WŁAŚCIWY POMIAR

Nawet najlepszy jakościowo produkt nie spełni deklarowanych przez producenta funkcji, jeśli zostanie źle zamontowany. Kolejnym krokiem, po wyborze wyrobów o wysokich parametrach i odpowiednio zaprojektowanych, jest zatem ich poprawne zainstalowanie. Opłaca się zlecić tę pracę profesjonalnej ekipie montażowej, która wykonana usługę zgodnie ze sztuką budowlaną i zaleceniami producenta. Warto rozważyć montaż warstwowy z użyciem taśmy paroszczelnych i paroprzepuszczalnych (tzw. ciepły), który przyniesie szereg korzyści. W połączeniu z energooszczędną stolarką osiągnie się najważniejszy cel, jakim jest mniejsze zapotrzebowanie budynku na energię, co jest jednoznaczne m.in. z obniżeniem kosztów jego eksploatacji. Ma to również znaczenie środowiskowe. Co jakiś czas zachodzi potrzeba kompleksowej wymiany stolarki otworowej w domu. Inwestycja w nowe okna, drzwi czy bramę garażową to nie tylko duże wyzwanie pod względem montażowym, lecz także stylistycznym. Warto zakupić takie wyroby, które będą pozostawać ze sobą w jakościowej i stylistycznej harmonii, a następnie zadbać o ich dobry montaż. Wówczas dom będzie prezentował się efektownie, zyska się wiele funkcjonalności, jakie daje nowoczesna stolarka otworowa.
Fundamentem dobrego montażu jest natomiast profesjonalny pomiar. Firma dostarczająca okna i drzwi powinna przeprowadzić pomiary już obrobionych otworów. Sam obmiar jest niezwykle istotną czynnością, bo pominięty lub źle przeprowadzony może źle wpłynąć na funkcjonalność okna i drzwi, a nawet uniemożliwić prawidłowy montaż.

ZASADY MONTAŻU STOLARKI I BŁĘDY, KTÓRYCH NALEŻY UNIKAĆ

1. Najczęściej popełnianym błędem przed montażem jest niewłaściwe przygotowanie otworów.
2. W domach budowanych z ceramiki należy pamiętać o zasklepieniu otworów oraz wyrównaniu zamków w pustakach. W przypadku silikatu warto pomyśleć o odpowiedniej impregnacji dedykowanymi środkami.
3. Okna muszą być montowane do równych powierzchni, a podczas obróbki ościeży nie można zapomnieć o murze zewnętrznym (jego ok. 15-centymetrowy odcinek należy odpowiednio wyrównać).
4. W samej instalacji bardzo ważne jest odpowiednie zakotwienie stolarki w murze – powinno się to zrobić nie tylko po bokach i u góry, ale również na dole. Tylko taki sposób instalacji gwarantuje stabilne połączenie okna z murem.
5. Zyskujące dziś na popularności duże przeszklenia wymagają przede wszystkim stabilnego podłoża. Okno musi być zamontowane na stabilnej podwalinie, które udźwigną jego – często kilkusetkilogramową – konstrukcję. W takim przypadku trzeba zadbać również o naniesienie poziomów wylewek. Pominięcie tego procesu może sprawić, że gotowa podłoga będzie zbyt mocno zachodziła na ramę okienną lub drzwiową. O ile w przypadku stałych okien lub drzwi balkonowych to najczęściej jedynie kwestia estetyki, o tyle przy drzwiach wejściowych i przesuwnych (HST lub PSK) pojawia się ryzyko ograniczenia ich funkcjonalności.
6. Gdy mowa o budynkach remontowanych, należy pamiętać o precyzyjnym demontażu starej stolarki, najlepiej w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu uszkodzić mur. Kluczowe działanie stanowi również prawidłowe zwymiarowanie otworu montażowego, w czym pomocne mogą być nowoczesne techniki pomiarowe, takie jak: laser czy niwelator. Przy trudniejszych i bardziej wymagających inwestycjach (jak np. stolarka wielkoformatowa) stosowany jest także skaning 3D.
7. Fachowy monter powinien przypilnować również, by górne linie stolarki były w całym domu na tym samym poziomie, a stolarka zamontowana pod sobą (na piętrze i parterze) była zlicowana.

Autor Bartłomiej Pławecki
Autor Bartłomiej Pławecki
Stanowisko – specjalista ds. komunikacji i PR w firmie WIŚNIOWSKI
Poprzedni

Nowoczesne drewniane okna fasadowe

Nowoczesne drewniane okna fasadowe
Następny
Jak dobrze wybrać i zamontować bramę oraz drzwi do garażu?

Jak dobrze wybrać i zamontować bramę oraz drzwi do garażu?

123