Aktualne wydanie: nr 1(139)/2024

Aktualne wydanie: nr 1(139)/2024 pobierz pdf Bezpłatna
Prenumerata Głosu PSB

Aktualne wydanie:
nr 1(139)/2024

Branża budowlana ma kluczowe znaczenie dla gospodarki, ale jej sezonowość i wrażliwość na zmienne warunki rynkowe niesie ryzyko. W Polsce w 2023 roku wzrosły ceny nieruchomości, tym samym utrudniając dostęp, zwłaszcza młodym do posiadania własnych czterech kątów. Program wsparcia kredytów hipotecznych „Bezpieczny kredyt na 2%” pobudził rynek deweloperski. W przypadku budownictwa indywidualnego banki mają jednak wiele kryteriów ich udzielania min. wartość inwestycji, wkład własny, zdolność kredytowa. Tego typu wymogi utrudniają w praktyce dostęp do kredytów. Potwierdzają to dane GUS, ponieważ w ubiegłym roku liczba wydanych pozwoleń na budowę była mniejsza o 19% w stosunku do 2022 r., liczba rozpoczętych inwestycji również była mniejsza o 6%, a oddanych do użytkowania spadła o prawie 8%.

Przychody łączne firm tworzących sieć Grupy PSB za rok 2023 wyniosły około 8,5 mld zł. Obserwujemy większy trend rozwoju w kanale nowoczesnym (sklepy PSB Mówka) niż w kanale tradycyjnym (składy i placówki PSB Profi). W ciągu 12 miesięcy 2023 r. vs do analogicznego okresu 2022 r. dynamika wyniosła w kanale nowoczesnym –2,6%, zaś w kanale tradycyjnym –13%. Więcej na ten temat przeczytają Państwo w artkule pt. „Jaki był rok 2023 – wyniki Grupy PSB” na str. 18–19.

Inwestorom, którzy planują uzyskać dodatkową przestrzeń mieszkalną poprzez adaptację poddasza polecam w „Temacie numeru” artykuły pod zbiorczym tytułem „Adaptacja poddasza użytkowego”. Dowiedzą się Państwo z nich m.in. o zastosowaniu wełny, styropianu do izolacji termicznej i akustycznej, o wykonaniu ogrzewania podłogowego, podkładu podłogowego na stropie betonowym oraz o układaniu paneli podłogowych i winylowych. Jak przeprowadzić ten proces podpowiadają eksperci z firm: Rockwool, Termo Organika, Hydroland, Baumit, Fermacell, Swiss Krono i Decora – str. 4–17.

Na III okładce przedstawiam statystyki dotyczące oglądalności serwisów internetowych PSB oraz publikacji w mediach o Grupie w 2023 roku.

Temat numeru

Zaadaptowanie poddasza na dodatkową przestrzeń mieszkalną to znakomity sposób na zwiększenie powierzchni mieszkalnej. W której można wydzielić dodatkowy pokój dziecka, sypialnię czy gabinet do pracy. Jak zaadaptować poddasze bez obciążania stropu oraz jak je wykończyć, by bez względu na przeznaczenie było miejscem komfortowym, wygodnym, ciepłym i przyjemnym radzą eksperci z firm: ROCKWOOL, TERMO ORGANIKA, HYDROLAND, BAUMIT, FERMACELL, SWISS KRONO i DECORA.

Analizy rynku

Jaki był rok 2023 – WYNIKI GRUPY PSB

W numerze pierwszym „Głosu PSB” nie może zabraknąć tradycyjnego podsumowania minionego roku. Rynek budowlany i DIY odgrywa kluczową rolę w…

W numerze pierwszym „Głosu PSB” nie może zabraknąć tradycyjnego podsumowania minionego roku. Rynek budowlany i DIY odgrywa kluczową rolę w…

Reklamy

Poprzednie wydania