System budowy H+H – rozwiązania ścienne z betonu komórkowego wpływające na obniżanie kosztów murowania i przyspieszanie tempa budowy

Producent: H+H
marzec 2018

System do budowy ścian z bloczków z betonu komórkowego firmy H+H Polska należy do najbardziej zaawansowanych technicznie rozwiązań w tej branży budownictwa. Począwszy od bloczków o doskonałych parametrach cieplnych wyposażonych w technologię pióro- -wpust, poprzez stosowanie do ich łączenia nowoczesnych zapraw do cienkich spoin, po elementy uzupełniające takie jak gotowe nadproża, kształtki U czy elementy o zwiększonych gabarytach. W dodatku System budowy H+H to nie tylko same elementy do murowania, to także serwis doradczy, szkoleniowy, przed i posprzedażowy świadczony przez wykwalifikowanych pracowników H+H, przydatne aplikacje wspomagające proces zamówieniowy oraz specjalny program Zysk Murowany, dzięki któremu ekipy wykonawcze mogą podnosić swe umiejętności i wiedzę.

System budowy H+H – rozwiązania ścienne z betonu komórkowego

PO PIERWSZE NOWOCZESNY BLOCZEK Z BETONU KOMÓRKOWEGO

Produkowane w zakładach H+H bloczki z betonu komórkowego cechuje bardzo wysoka dokładność wykonania rzędu ±1 mm. Jest ona charakterystyczna dla bloczków produkowanych w standardach jakościowych Gold i Gold+. Tolerancje wymiarowe ±1 mm to najwyższa dokładność wymiarowa, którą mogą osiągnąć materiały ścienne. Dodatkowo System budowy H+H – rozwiązania ścienne z betonu komórkowego wpływające na obniżanie kosztów murowania i przyspieszanie tempa budowy bloczki wyposażone są w system łączenia w pionie za pomocą piór i wpustów bez konieczności wypełniania spoiny pionowej zaprawą. Wysoka dokładność, system pióro-wpust sugeruje, że bloczki wymagają wyjątkowej precyzji od wykonawcy. Jednak te cechy bloczków nie tylko nie wpływają na zwiększenie trudności murowania, a wręcz przeciwnie praca staje się łatwiejsza, zdecydowanie szybsza, a jej efekt to idealnie równy mur. Ekipa wykonawcza musi przestrzegać kilku prostych zasad takich jak np. bardzo bardzo dokładne wypoziomowanie pierwszej warstwy bloczków z dokładnością do 1 mm. Jednak po ukończeniu pierwszej, najtrudniejszej warstwy, każda kolejna jest wykonywana w bardzo szybkim tempie. Dokładne bloczki murowane na cienkiej warstwie zaprawy układają się „praktycznie same”. Szybkość murowania z bloczków z betonu komórkowego wpływa na jeden z najniższych kosztów budowy. 

H+H - Proste narzędzia i łatwość obróbki

PO DRUGIE PROSTE NARZĘDZIA I ŁATWOŚĆ OBRÓBKI

Do prawidłowego murowania ścian z betonu komórkowego H+H wystarczy niedrogi komplet narzędzi takich jak: ręczna piła widiowa do cięcia, kielnie zębate do nakładania zaprawy, gumowy młotek, strug do szlifowania ewentualnych nierówności oraz rylec do wykonywania bruzd pod instalacje. W narzędzia można zaopatrzyć się w większości marketów z akcesoriami budowlanymi. Można również zamówić je bezpośrednio u instruktorów budowlanych H+H. W ten sposób będziemy mieć pewność, że zakupione narzędzia są przetestowane i rekomendowane do pracy z bloczkami z betonu komórkowego H+H.
Niewielka gęstość bloczków H+H sprawia, że elementy te mające nawet sporą objętość i wymiary są stosunkowo lekkie. Podnoszenie, przenoszenie, układanie bloczków nie sprawia wykonawcom większych problemów. Ponadto dzięki małej gęstości łatwo je docinać za pomocą ręcznej piły widiowej, łatwo w ścianie wykonanej z bloczków wykonywać bruzdy ręcznym rylcem. Należy również wspomnieć o ciekawej właściwości betonu komórkowego, która dodatkowo obniża koszty budowy. Jest nią izotropowość dzięki której, bloczki mają identyczne parametry (np. wytrzymałość, izolacyjność cieplną, akustyczną) we wszystkich płaszczyznach. Po docięciu bloczka do żądanego wymiaru, pozostały po cięciu fragment można wykorzystać w kolejnych warstwach. Stąd na budowie z betonu komórkowego H+H nie można spotkać zalegających odpadów po docinkach. Prawie każdy element może być wykorzystany w ścianach.

H+H - cienka warstwa zaprawy

PO TRZECIE ZAPRAWA CO CIENKICH SPOIN

Do łączenia elementów z betonu komórkowego H+H stosuje się cienkowarstwową zaprawę klejącą. Zaprawę nakłada się na warstwie bloczków przy pomocy ząbkowanej ząbkowanej kielni, która gwarantuje szybkie i precyzyjne dozowanie zaprawy. Mamy wówczas pewność, że grubość spoiny będzie miała wymaganą wielkość 1÷3 mm. Dzięki tak niewielkiej grubości spoin ściana jest praktycznie pozbawiona w tym miejscu jakichkolwiek mostków termicznych. Zaprawa cienkowarstwowa to również większa nośność (wytrzymałość) muru. Co wynika z tego, że w murze jest mniej osłabiającego wytrzymałość komponentu, czyli zaprawy murarskiej. Stosując w budynku zaprawę cienkowarstwową można myśleć o wykorzystaniu lżejszych, cieplejszych odmian betonu komórkowego bez straty na wytrzymałości konstrukcji.
Przy wykonywaniu ściany z bloczków H+H o grubości 24,0 cm musimy skalkulować zużycie około 2,4 kg zaprawy do cienkich spoin oraz około 1,5 litra wody na każdy m2 muru. Daje to koszt na poziomie około 2,0 zł/m2. Przy wykonywanej na budowie zaprawie tradycyjnej będziemy mieli do czynienia z kwotą ponad 2-krotnie wyższą od zaprawy cienkowarstwowej. I jest to koszt bez uwzględnienia konieczności przygotowania miejsca na budowie na składowanie piasku, cementu, wapna oraz kosztów wody i prądu. Warto też wspomnieć o sezonowych wersjach zaprawy cienkowarstwowej H+H. Zaprawa zimowa pozwala kontynuować prace murarskie w warunkach „lekkiej” zimy, czyli nawet wtedy, kiedy temperatura spada do –6⁰C.

H+H - elemnety uzupełniające do systemu

PO CZWARTE ELEMENTY UZUPEŁNIAJĄCE SYSTEM

Elementy uzupełniające System budowy H+H takie jak gotowe (zbrojone lub niezbrojone) nadproża oraz kształtki U są nieodzownym dopełnieniem ścian. Jednak niezbędność tych elementów na budowie nie oznacza zwiększania wydatków na budowę. Belki nadprożowe z betonu komórkowego są bardzo istotne z punktu widzenia izolacji termicznej budynku, zwłaszcza w budynku w którym zastosowano na przegrody zewnętrzne ścianę jednowarstwową, bez docieplenia. Belki nadprożowe są wykonane ze zbrojonego, „ciepłego” betonu komórkowego. Eliminują one możliwość powstania mostka cieplnego w tym newralgicznym miejscu muru. W dodatku nadproża te są bardzo łatwe i szybkie w montażu. Dzięki ich niewielkiej masie można je montować ręcznie bez potrzeby stosowania dźwigu. Stosując nadproża z betonu komórkowego unikamy kosztów prac zbrojarskich, deskowania, dodatkowej mieszanki betonowej i czasu potrzebnego na uzyskanie pełnej wytrzymałości. Natomiast kształtki U, które są wyciętymi bloczkami w kształt litery U, stanowią tracony szalunek dla wszelkich koniecznych elementów konstrukcyjnych wykonanych z żelbetu. W szalunku z kształtek U wykonuje się między innymi długie belki nadprożowe i konstrukcyjne podciągi, a także pionowe trzpienie i słupki np. w ściankach kolankowych. Dzięki zastosowaniu tego elementu nie musimy stosować pełnego drewnianego szalunku, wystarczy jedynie pozioma deska podpierająca. A jednocześnie uzyskujemy ścianę o jednolitej powierzchni wykonanej z betonu komórkowego. Tynkując taką ścianę nie musimy stosować zbrojenia tynkarskiego na styku różnych materiałów (beton komórkowy – żelbet).

H+H - aplikacja do smartfona

PO PIĄTE SERWIS DODATKOWY

Ekipom budowlanym, które chcą podnieść swoje kwalifikacje w zakresie prac w Systemie budowy H+H, firma oferuje wsparcie instruktorów budowlanych. Instruktorzy budowlani H+H to praktycy posiadający wieloletnie doświadczenie na budowach, którzy odwiedzają wykonawców podczas ich prac na placach budów. Przeprowadzają oni szkolenia i praktyczne pokazy murowania z bloczków z betonu komórkowego H+H, certyfikują firmy oraz pomagają wykonawcom w zakresie ogólnobudowlanym. Instruktorzy mogą również wesprzeć inwestorów indywidualnych, którzy budują w systemie gospodarczym. W razie potrzeby skontrolują poprawność wykonania prac murarskich z wykorzystaniem Systemu budowy H+H. Oprócz działu instruktorów budowlanych do serwisu uzupełniającego System budowy H+H można również dodać aplikacje mobilne, które na przykład usprawniają proces przygotowania zapotrzebowania materiałowego na daną budowę. Aplikacja mobilna H+H w łatwy sposób prowadzi jej użytkownika przez proces doboru produktów H+H (wybór jakości, gęstości i szerokości bloczka z betonu komórkowego H+H), pomoże znaleźć najbliższego przedstawiciela handlowego oraz wygeneruje listę zakupów. Wówczas uzyskane dane ilościowe wystarczy pomnożyć przez cenę uzyskaną np. od poleconego przez przedstawiciela firmy H+H najbliższego budowie dostawcy i wycena kosztowa gotowa. Wszystkie aplikacje wspomagające proces sprzedażowy i projektowy można znaleźć na stronie internetowej 

Poprzedni

Ciepłe ściany w jednej warstwie

Ciepłe ściany w jednej warstwie
Następny
Modne i piękne ściany – jakich farb użyć?

Modne i piękne ściany – jakich farb użyć?