Poradnik glazurniczy - Montaż płytek w rozmiarze XXL

Producent: KNAUF
marzec 2020

Przystąpienie do prac glazurniczych oznacza, że remont zaczyna wkraczać w ostateczny etap w którym widoczny będzie już efekt końcowy. Kiedy planowane są prace z wykorzystaniem, płytek wielkoformatowych, warto poświęcić czas na dobór odpowiednich materiałów, aby remont zakończył się sukcesem. Specjalnie dla wykonawców przygotowaliśmy kilka praktycznych porad związanych z wykonywaniem prac glazurniczych z płytkami w rozmiarze XXL.

Poradnik glazurniczy - Montaż płytek w rozmiarze XXL

DUŻY FORMAT, DUŻE WYZWANIE

Ostatnimi czasy wielkoformatowe płytki ceramiczne zadomowiły się w naszych mieszkaniach i domach. Inwestorzy powszechnie zaczęli stosować tego typu okładzinę już nie tylko w pomieszczeniach takich jak: łazienki, kuchnie, korytarze, ale także w salonach. Zastosowanie płytek o dużym formacie daje nadzwyczajny efekt wizualny, który wpisuje się w aktualne trendy na otwieranie przestrzeni we wnętrzach mieszkalnych. Posadzka wykończona tego typu okładziną sprawia wrażenie monolitycznej, co optycznie powiększa przestrzeń.
Płytki wielkoformatowe to okładziny, których powierzchnia jest większa niż 0,10 m2 (33 x 33 cm) i coraz bardziej popularne te w rozmiarach np. 60 cm x 120 cm, 160 cm x 320 cm, czy 150 cm x 150 cm. Aby tego typu płytki poprawnie zamontować bardzo ważne jest przygotowanie: podłoża, odpowiednich materiałów i narzędzi do ich zamontowania. Na pierwszy rzut oka, może się wydawać, że płytki, a właściwie już płyty montuje się szybko, sprawnie i przyjemnie. Nic bardziej mylnego, tego typu duże formaty okazują się dużym wyzwaniem, dla wszystkich, którzy dotychczas nie mieli z takimi płytkami do czynienia. Kluczowy w trakcie prac glazurniczych, z wykorzystaniem dużego formatu: ocena podłoża pod względem jego nośności i wyrównania, dostosowanie odpowiedniego preparaturu gruntującego, dopasowanie metody klejenia i co najważniejsze użycia odpowiedniej zaprawy klejowej, za pomocą której przykleimy okładzinę w sposób bezpieczny, a uzyskany efekt będzie gwarancją trwałości montażu okładziny. Niestety zwykły klej do glazury o podstawowych parametrach na pewno nie zda egzaminu przy takim formacie. Dlatego też wraz z pojawieniem się mody na wielki format płyt, opracowano kleje w nowej technologii, które pozwalają na bezpieczne i sprawne klejenie tego typu okładzin.

Knauf - KLS

NIE ODSPAJA KLEJU, KORYGUJE PŁYTKĘ

Przed układaniem okładzin wielkiego formatu warto zabezpieczyć się w profesjonalny zestaw narzędzi, które nie tylko pozwolą na ewentualną korektę błędów podczas ich nakładania, ale dodatkowo bardzo usprawnią montaż tego typu okładzin. Nawet najmniejsza nierówność może zaburzyć całościowy efekt, który widoczny będzie po ostatnim etapie, tj. fugowaniu. Błędy wynikające z nierównego ułożenia tak dużej okładziny mogą wykonawcę dużo kosztować, zarówno ze względu na wysoki koszt płytek, jak i dodatkowy czas poświęcony na wykonanie zlecenia.

Przy bardzo dużych okładzinach prace powinny wykonywać co najmniej dwie osoby, do ich montażu zaleca się stosowanie uchwytów przyssawkowych lub specjalnych ram montażowych oraz dodatkowo systemów poziomowania płytek np. Knauf KLS.
Knauf KLS ułatwia pracę z płytkami wielkiego formatu i pozwala na idealne wypoziomowanie i wyrównanie względem siebie układanych okładzin. Knauf KLS znacznie przyspiesza prace glazurnicze. System składa się z: klipsów i klinów oraz uniwersalnych szczypiec montażowych.

Knauf - klejenie płytek o rozmairze XXL

Kolejność prac:
+ z systemu korzystamy tuż po przyklejeniu pierwszej płytki,
+ należy zacząć od wsunięcia klipsów montażowych między podłoże i płytkę z każdej strony,
+ następnie należy wyrównać poziom ułożonych płytek, kontrolując poziomnicą,
+ w zamontowane już klipsy (w ich szczeliny) wkładamy dołączone do zestawu kliny,
+ następnie wystarczy uregulować szczypce (dopasowanie do wielkości użytego klina) i na koniec za ich pomocą wciskamy klin w klips, wyrównując tym samym pozostałe ewentualne nierówności pomiędzy płytkami,
+ należy pamiętać o starannym dociągnięciu każdego z klinów, by precyzyjnie wypoziomować płytki,
+ czynności powtarzamy, aż do ułożenia wszystkich płytek.

Knauf - przyklejanie płyt o rozmiarach XXL

MARMUR W DUŻYM FORMACIE – UWAGA NA PRZEBARWIENIA

Wielkoformatowe płytki są wykonane z różnego typu materiałów, np. z marmuru lub kamienia naturalnego, a taki rodzaj okładziny nie powinien być mocowany za pomocą tradycyjnego szarego kleju, gdyż będzie powodował przebarwienia i po ich zamocowaniu na szarym kleju, mogą pojawić się w późniejszym okresie na ich powierzchniach przebarwienia i plamy, których niestety nie da się usunąć.
Dlatego do tego typu okładzin należy zastosować klej wyprodukowany na bazie białego cementu – klej Knauf K4 Biały, który uchroni, te bardzo często drogocenne wielkoformatowe okładziny, przed trwałym zabrudzeniem. Dlatego warto zawsze dobierać zaprawę klejową nie tylko do wielkości, ale też gatunku i rodzaju okładziny.

Knauf - przyklejanie płyt w formacie XXL

PAMIĘTAJ O ZABEZPIECZENIU PODŁOŻA PRZED WILGOCIĄ

Przed ułożeniem płytek w miejscach o podwyższonej wilgotności – takich jak: łazienka, natryski, toalety, kuchnie, pralnie itp. – zaleca się wykonanie hydroizolacji, czyli zabezpieczenie podłoża przed wilgocią za pomocą folii w płynie i specjalnych taśm, narożników oraz mankietów uszczelniających. Służą one do zabezpieczania przed wilgocią i wodą nie będącą pod ciśnieniem.
Miejsca narażone na czasowe oddziaływanie wilgoci oraz wody nazywają się wilgotnymi i mokrymi strefami w łazience. Są to przede wszystkim podłoga, a także ściany w pobliżu kabiny prysznicowej, wanny i umywalki.
Wyznaczając strefę mokrą przyjmuje się, że należy do niej cała powierzchnia podłogi i odcinek ścian o wysokości 10 cm. W przypadku ścian, podział na strefę mokrą i wilgotną zależy od stopnia, w jakim narażone są one na wodę. Przyjmuje się, że uszczelnienie powinno sięgać nieco powyżej baterii lub miejsca zamocowania słuchawki prysznicowej, ale często wykonuje się je aż do sufitu. Przy rozplanowaniu pomieszczeń o podwyższonej wilgotności ważne jest, aby wrażliwe na wilgoć elementy takie jak: drzwi i okna nie znajdowały się w strefie mokrej. Najlepiej do zabezpieczenia stref mokrych nadaje się folia w płynie, np. Knauf Hydro Flex.

Knauf - przyklejanie płyt w formcie XXL
Knauf - montaż płyt w formcie XXL
Zastosowanie folii w płynie, np. Knauf Hydro Flex.

Folię w płynie należy też obowiązkowo położyć na wszystkich zabudowach z płyt gipsowo-kartonowych, np. na obudowie wanny lub geberitu. Knauf Hydro Flex można stosować na ogrzewanie podłogowe i ścienne.
Aby hydroizolacja była szczelna w miejscach newralgicznych, gdzie konstrukcja budynku pracuje, w warstwie folii w płynie zatapiamy dodatkowo taśmy i narożniki uszczelniające – na krawędziach ścian i podłóg, w narożach wewnętrznych oraz zewnętrznych pomieszczeń. Przejścia przyłączy sanitarnych, rury przechodzące przez ściany i odpływy kanalizacyjne w podłodze uszczelniamy mankietami ściennymi oraz podłogowymi. Jest to szybka metoda na uzyskanie trwale szczelnego podłoża.

KNAUF - K4 żelowy

O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ

Zaleca się, aby duże formaty płytek układać tzw. metodą kombinowaną (klej nanosi się nie tylko na podłoże, ale dodatkowo cienką warstwę na stronę montażową płytki). Brak pełnego podparcia pod płytki w trakcie eksploatacji okładziny może spowodować jej uszkodzenie. Idealnym do tego typu prac jest nowoczesna zaprawa klejowa Knauf K4 Żelowy – z technologią aktywnego krzemianu żelującego, która sprawia, że zaprawa ta charakteryzuje się doskonałymi właściwościami roboczymi: łatwo się go przygotowuje, nakłada, ale dodatkowo można uzyskać trzy różne konsystencje dopasowując je do rodzaju okładziny i miejsca jej zastosowania (podstawowa, półpłynna i płynne), bez utraty parametrów. Używając takiego kleju, możemy być pewni, że pomiędzy płytką a podłożem, nie ma pustych przestrzeni, a tym samym, płytki zostaną trwale i bezpiecznie przymocowane.Folię w płynie należy też obowiązkowo położyć na wszystkich zabudowach z płyt gipsowo-kartonowych, np. na obudowie wanny lub geberitu. Knauf Hydro Flex można stosować na ogrzewanie podłogowe i ścienne.
Aby hydroizolacja była szczelna w miejscach newralgicznych, gdzie konstrukcja budynku pracuje, w warstwie folii w płynie zatapiamy dodatkowo taśmy i narożniki uszczelniające – na krawędziach ścian i podłóg, w narożach wewnętrznych oraz zewnętrznych pomieszczeń. Przejścia przyłączy sanitarnych, rury przechodzące przez ściany i odpływy kanalizacyjne w podłodze uszczelniamy mankietami ściennymi oraz podłogowymi. Jest to szybka metoda na uzyskanie trwale szczelnego podłoża.

Poprzedni

Komplementarny system budowy H+H do budowy domu

Komplementarny system budowy H+H do budowy domu
Następny
Najlepszy podkład pod panele podłogowe

Najlepszy podkład pod panele podłogowe