Jak pokryć dach dachówką ceramiczną?

maj 2018
Dach pokryty dachówką ceramiczną

Dachówki ceramiczne, dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii produkcji, stanowią naturalne, estetyczne i trwałe wykończenie połaci dachowych.

NATURALNE SUROWCE 

Dachówki ceramiczne wypalane są z gliny. Glina wybrana do produkcji jest specjalnie przygotowana i uszlachetniona. Następnie poddawana jest procesowi homogenizacji, który polega na rozdrobnieniu i rozmieszaniu, w celu stworzenia plastycznej masy. Formowanie z masy glinianej dachówek odbywa się dwiema metodami – ciągnienia lub wytłaczania. Pierwszym sposobem produkuje się tradycyjne dachówki karpiówki, zaś drugim, bardziej skomplikowanym, modele o kształcie wymagającym wytłoczenia na prasach stemplowych. Uformowane dachówki są suszone, a następnie powlekane płynną warstwą glinki szlachetnej lub glazurowane. Zyskują wtedy właściwą barwę i powłokę ochronną. Na koniec dachówki są wypalane w piecu w bardzo wysokiej temperaturze. Ostateczny produkt tworzy wyjątkowo trwałe i wytrzymałe na warunki atmosferyczne pokrycie dachowe. 

PARAMETRY NIE DO PRZECENIENIA

Dachówki ceramiczne urzekają nie tylko naturalnym pięknem, lecz także wysoką jakością i niezawodnością. Stosunkowo duża waga dachówki stanowi zabezpieczenie przed wichurami i porywistym wiatrem. Zerwanie ciężkiej, ceramicznej dachówki jest bardzo trudne, a nawet gdyby doszło do takiej sytuacji, utrata pojedynczej dachówki nie powoduje zniszczenia dużej powierzchni połaci. Dachówki ceramiczne mają zdolność przepuszczania pary wodnej, co pozwala dodatkowo usprawnić wentylację dachu. Ponadto, doskonała izolacja cieplna nie dopuszcza do nadmiernej utraty ciepła i pozwala na bardziej energooszczędne ogrzewanie domu w czasie zimy. Dachówki wykonane z gliny charakteryzuje również mrozoodporność oraz niepalność, a wysoka dźwiękoszczelność zapewnia wewnątrz budynku komfortową ciszę, nawet podczas ulewnych deszczy.

Dachówki ceramiczne

BOGATA PALETA BARW 

Na rynku znajduje się szeroki wybór kształtów i kolorów dachówek ceramicznych. Oprócz tych klasycznych takich, jak ceglany czy miedziany, znaleźć można bardziej niestandardowe barwy: bukową, sosnową, łupkową, tekową czy czarny kryształ. W zależności od wykończenia wyróżniamy dachówki naturalne, angobowane o matowej powierzchni i glazurowane do uzyskania efektu połysku. Podczas układania dachówki warto dobierać je z kilku palet jednocześnie. Dzięki temu zabiegowi nie zobaczymy możliwych różnic odcieni, które są cechą naturalną dachówek ceramicznych. Niektóre dachówki są również barwione w masie. Zabieg ten polega na dodaniu do gliny specjalnych barwników podczas produkcji, dzięki czemu powstaje homogeniczna, plastyczna masa. Proces barwienia w masie podnosi estetykę oraz gwarantuje większą stabilność kolorystyki. Różnorodność kształtów sprawia, że dachówki ceramiczne można dopasować do każdego stylu domu. Prostokątne modele płaskie najlepiej sprawdzą się w zestawieniu z nowoczesną bryłą budynku, natomiast modele klasyczne, profilowane doskonale komponują się z tradycyjną, dworkową zabudową. Ciekawy efekt można uzyskać także układając minimalistyczną, płaską dachówkę na dachu o klasycznym kształcie.

Dach pokryty dachówką ceramiczną
Warstwa wstępnego krycia

PRACE PRZYGOTOWAWCZE

Przed rozpoczęciem pracy na dachu dekarz powinien zamontować warstwę wstępnego krycia. Należy pamiętać, że w przypadku, gdy na połaci kąt nachylenia jest mniejszy niż zalecany, poddasze służy celom mieszkalnym, dach ma nietypową, skomplikowaną formę, występują duże długości krokwi lub szczególne warunki klimatyczne i terenowe – dach musi spełniać podwyższone wymagania jeżeli chodzi o szczelność. Szczegółowe instrukcje wykonania warstwy wstępnego krycia można znaleźć na stronie internetowej producenta oraz w instrukcjach montażu.
Bardzo ważnym aspektem jest prawidłowe rozmierzenie dachu. Zabieg ten ma na celu dobranie odpowiedniego rozstawu łat, zgodnego z rozstawem danej dachówki. Pozwala to uniknąć cięcia dachówki w kalenicy i poprawia szczelność. Dachówka cięta w kalenicy traci zamek górny, co uniemożliwia prawidłowy montaż. Taka dachówka jest bardziej narażona na działanie czynników atmosferycznych. Częstym problemem jest niewystarczająca wentylacja połaci dachowej. Prawidłowo wykonana wentylacja musi spełniać trzy warunki: odpowiednia wielkość wlotu powietrza w okapie, odpowiednia wielkość kanału wentylacyjnego w połaci oraz wylot powietrza z kalenic i naroży. Warunki jakie powinna spełniać wentylacja połaci są zawarte w normie DIN 4108 oraz w instrukcjach montażu producenta dachówki. Ruch powietrza między dachówkami a warstwą wstępnego krycia działa jak regulator temperatury, który zapobiega przedostaniu się nagrzanego powietrza, np. do pomieszczeń na poddaszu. Brak odpowiedniej wentylacji w przegrodzie dachowej utrudnia wydostanie się na zewnątrz pary wodnej z poddasza, co w konsekwencji prowadzi do wilgoci w pomieszczeniu. Szczególną uwagę należy zwrócić na rynnę koszową, ponieważ jest to newralgiczny element konstrukcji dachu. Pod koszem należy umieścić odpowiednie podłoże, na przykład deski. Ważne, aby rynna koszowa była z materiału o długiej żywotności, na przykład aluminium. Istotną kwestią jest też szerokość rynny koszowej. Zbyt wąska rynna może zapychać się liśćmi, co prowadzi do przelewania się wody pod pokrycie. Częstym błędem jest montaż kosza za pomocą wkrętów, co może doprowadzić do nieszczelności. Kosz zawsze należy montować od okapu do kalenicy. Dwa kosze łączy się za pomocą zakładu o szerokości min. 20 cm. Ważne jest również wykończenie połączenia koszy na styku połaci z kalenicą. Należy zrobić zakład i odpowiednio zabezpieczyć, na przykład taśmą uszczelniającą. Wykończenie kalenicy oraz naroży jest bardzo istotne, ponieważ to właśnie te elementy najbardziej narażone są na działanie zjawisk atmosferycznych. Kluczową rolę odgrywają taśmy, których zadaniem jest wentylacja i uszczelnienie tych newralgicznych miejsc. Dobra jakość kleju oraz taśmy i odpowiednie przygotowanie dachówki ma olbrzymie znaczenie dla skuteczności montażu.

MONTAŻ DACHÓWEK

Dachówki ceramiczne polecane są szczególnie do dachów o kącie pochylenia połaci od 22°, a niektóre nawet od 16°. W procesie wypalania glina ulega skurczeniu, dlatego przed łatowaniem dachu istotne jest ustalenie długości i szerokości krycia dachówek. Aby uzyskać najdokładniejszy pomiar, warto ułożyć dachówki stroną spodnią do góry i zdejmować wymiary od zaczepu do zaczepu. Dachówki ceramiczne zakładkowe posiadają dwa zamki – boczny oraz górny. Oba służą do uszczelniania miejsc styku poszczególnych elementów oraz usztywnienia i wzmocnienia dachówki.
W przypadku dachówek zakładkowych ustala się średnią długość i szerokość krycia w dwóch rzędach po 12 sztuk – odpowiednio poziomych i pionowych. Dachówki mierzy się raz zsunięte, raz rozsunięte na 10 sztukach i następnie oblicza się wartość średnią. Aby uniknąć cięcia dachówek pod gąsiorem, warto zmierzyć także odległość od okapu do kalenicy.

ZINTEGROWANY SYSTEM DACHOWY

Kiedy dokona się już wyboru odpowiedniej dachówki, warto zdecydować się na rozwiązanie systemowe. Zintegrowany system dachowy obejmuje sprawdzone rozwiązania konstrukcji spodnich, ale również tak ważne detale, jak kosze dachowe, dachówki kształtowe i kompletne systemy stopni i ław kominiarskich.
Dach to inwestycja na lata, dlatego już na etapie zakupu dachówek, warto pomyśleć o przyszłym użytkowaniu.
Przy wyborze elementów pokrycia dachowego należy pamiętać o akcesoriach zapewniających bezpieczną komunikację takich jak: stopień kominiarski, ława kominiarska oraz łuk wspierający do ław kominiarskich. Przy pochyleniu dachu ≤45° elementy komunikacji dachowej można rozmieścić na co drugim rzędzie dachówek, natomiast przy pochyleniu >45° – w każdym rzędzie dachówek. Warto zadbać także o zamontowanie systemu zabezpieczeń przeciwśnieżnych, który zapobiega osuwaniu się śniegu z połaci dachu. System ten zawiera: dachówki do mocowania zabezpieczeń przeciwśnieżnych, uchwyty do płotków zatrzymujących śnieg lub uchwyt do belki. Zapory, czyli płotki i belki należy mocować w takich miejscach, aby zgromadzony za nimi śnieg obciążał podporę krokwi, murłatę lub płatew. Rozwiązania te zdecydowanie ułatwią dbanie o dach zimą, warto więc pomyśleć o nich już na etapie wyboru pokrycia dachowego i cieszyć się spokojem, niezależnie od pory roku.

NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY

# nieprawidłowe rozmierzenie dachu i nieodpowiedni rozstaw łat może skutkować koniecznością cięcia dachówki w kalenicy, a to przekłada się na mniejszą szczelność dachu,
# nieodpowiednia wielkość kanału wentylacyjnego w okapie, w połaci oraz z kalenic i naroży skutkuje brakiem odpowiedniej wentylacji, a w konsekwencji wilgocią w pomieszczeniu,
# zbyt wąska rynna koszowa może zapychać się liśćmi, co prowadzi do przelewania się wody pod pokrycie,
# nie wykonanie połączenia koszy na styku połaci z kalenicą. Należy zrobić zakład i odpowiednio zabezpieczyć, na przykład dobrej jakości taśmą uszczelniającą, powoduje trwałe odkształcenie blachy i widoczne wzdłużne łączenie ze sobą arkuszy na połaci.

Autor Łukasz Nowakowski
Autor Łukasz Nowakowski
Stanowisko – doradca techniczny w firmie Monier Braas
Poprzedni

Jak prawidłowo dobrać i ułożyć blachodachówkę?

Jak prawidłowo dobrać i ułożyć blachodachówkę?
Następny
Jak prawidłowo wykonać pokrycie dachowe z bitumicznej płyty falistej?

Jak prawidłowo wykonać pokrycie dachowe z bitumicznej płyty falistej?

123