Jak zbudować piękny taras

maj 2019
Przerwa w pracy. Sesja zdjęciowa. Stoją od lewej: Paweł Olzacki – kierownik robót, Maciej Tłuchowski i Witold Tłuchowski – właściciel Merkur Polska. Siedzą od lewej pracownicy firmy, panowie: Adam, Michaił i Andrzej Przerwa w pracy. Sesja zdjęciowa. Stoją od lewej: Paweł Olzacki – kierownik robót, Maciej Tłuchowski i Witold Tłuchowski – właściciel Merkur Polska. Siedzą od lewej pracownicy firmy, panowie: Adam, Michaił i Andrzej

Nazwa „Piękny taras” nie w pełni oddaje panoramę możliwości, jakie ma inwestor w kontakcie z firmą Witolda Tłuchowskiego z Kostrzyna Wielkopolskiego. „Piękny taras” to wiodąca marka w firmie rodzinnej Merkur Polska, którą pan Witold uruchomił w 2007 r. i prowadzi wraz z żoną Moniką i bratem Maciejem, ale trzeba koniecznie dodać, że jej ofertę dopełniają poprzedzone przymiotnikami piękny, piękna, piękne: balkon, garaż, altana, elewacja, ogrodzenie.
Kto zainteresowany, czy zwyczajnie ciekawy, może wejść na www.pieknytaras.pl, tam znajdzie setki zdjęć potwierdzających elegancję realizacji. 


SKĄD KLIENCI? – Z INTERNETU! ALE TEŻ WIELU Z POLECENIA

Skoro mowa o Internecie, pan Witold twierdzi, że nawet 95% klientów trafia do jego firmy właśnie za jego pośrednictwem. Zaraz jednak prostuje, że wielu inwestorów zachęcają do skorzystania z oferty Pięknego tarasu ci, dla których świadczyłem usługi budowlane czy remontowe już wcześniej. Są też inwestorzy nie poprzestający na jednym zleceniu.
Strona www.pieknytaras.pl została tak zaprojektowana i spozycjonowana w sieci, że przyciąga przede wszystkim uwagę osób potencjalnie zainteresowanych z terenu Wielkopolski plus miejscowości odległych od Poznania nie więcej niż 100 kilometrów. Ale zdarza się, że szerokie możliwości naszej firmy wykorzystują poważni inwestorzy realizujący przedsięwzięcia setki kilometrów stąd – dodaje pan Witold.
Podczas każdej pierwszej rozmowy z klientem właściciel Merkur Polska, czy uprawniony pracownik firmy, prosi o dostarczenie, najlepiej e-mailem, szkicu terenu – otoczenia miejsca realizacji robót, jakichś zdjęć z wymiarami, żeby można było wstępnie wycenić koszt usługi. Pan Witold zapewnia, że na 10 konkretnych zapytań od potencjalnych inwestorów podpisuje 8 umów o realizację budowy czy remontu tarasu lub innych obiektów.

Przycinanie metalowych legarów tarasu willi w Poznaniu. Przycinanie metalowych legarów tarasu willi w Poznaniu.


ESTETYKA I TECHNIKA

– Taras – zwraca uwagę pan Witold – jest praktycznie przedłużeniem domowego salonu, przyjazną przestrzenią letniego wypoczynku i relaksu na świeżym powietrzu. Tu koncentruje się latem, ale też ciepłą wiosną czy jesienią, życie domowników, którzy często wybierają to miejsce do wspólnych posiłków i spędzania wolnych chwil. Taras powinien więc mieć szczególny charakter, nawiązywać wprost do architektury domu i upodobań użytkowników. Nie może być byle jaki. Musi być wykonany przy zachowaniu wymogów estetyki, idealnie wkomponowany w otoczenie, tworząc razem z istniejącą zabudową niepowtarzalną całość. Taras, oczywiście także ogród, muszą być wręcz dopieszczone, dopracowane w każdym szczególe.

– Wobec takich założeń, co powinna zawierać oferta firmy specjalizującej się w budowie, remontach, konserwacji tarasów?
– W naszym przypadku jest to pełen zakres robót, wykonanie:
– wykopu i izolacji fundamentów tarasu;
– fundamentu tarasu (płyta betonowa lub słupy punktowe przy projektach tego typu);
– izolacji przeciwwilgociowej z gwarancją 10 lat (przy wylewkach, płytach fundamentowych przylegających do fundamentów budynku i elewacji);
– konstrukcji nośnej drewnianej pod taras lekki drewniany;
– legarowania;
– impregnacji ciśnieniowej drewna konstrukcyjnego;
– montażu desek tarasowych wg wyboru;
– instalacji balustrad, słupków, elementów ozdobnych tarasu, donic, kwietników, pergoli tarasowych oraz palenisk grillowych tarasowych.

Na konkretne zamówienie projektujemy też meble ogrodowe drewniane.
Merkur Polska na każdym etapie prac konsultuje z klientem wszystkie założenia i konkretne rozwiązania techniczne oraz pomysły dekoracji. Nie projektujemy tarasów i architektury ogrodowej za biurkiem, ale u klienta na działce. Trzeba analizować wszystkie elementy otoczenia: ukształtowanie terenu, style zabudowy, układy zieleni oraz inne szczegóły. Podejmując się realizacji tworzymy szczegółową dokumentację fotograficzną, a nowe obiekty czy elementy ogrodów wkomponowujemy w całość cyfrowo.

Montaż pierwszych desek kompozytowych. Montaż pierwszych desek kompozytowych.
Prace na tarasie z desek drewnianych w ogrodzie willi pod Poznaniem. Prace na tarasie z desek drewnianych w ogrodzie willi pod Poznaniem.
„Trasa rowerowa w Polsce Wschodniej”, miejsce obsługi rowerzystów MOR wykonane przez Merkur Polska. „Trasa rowerowa w Polsce Wschodniej”, miejsce obsługi rowerzystów MOR wykonane przez Merkur Polska.
Witold Tłuchowski i Klaudiusz Winkiel w dziale ogród Mrówki w Koziegłowach. Witold Tłuchowski i Klaudiusz Winkiel w dziale ogród Mrówki w Koziegłowach.– To wymaga zaangażowania dobrych fachowców różnych specjalności.
– Mamy takich. Firma zatrudnia obecnie 15 osób, trzy ekipy prowadzone przez doświadczonych kierowników. Wielu ma wysokie kwalifikacje rzemieślnicze. Także pracownicy ze Wschodu (jest tyle zleceń, a rynek pracy cierpi na deficyt wykonawców, że sięgamy po cudzoziemców) dobrze włączają się w rytm zadań, jakie wykonujemy. Powtórzę – zadania przy realizacjach, jakich się podejmujemy wymagają znajomości różnych dziedzin rzemiosła budowlanego i znajomości drewna jako materiału budowlanego. Wykonujemy prace betoniarskie więc niezbędni są murarze. Instalujemy dachy – to wymaga pracy dekarzy. Mamy cieśli, stolarzy i monterów różnych specjalności. Także tynkarzy, fachowców od renowacji, zwłaszcza drewna. Współpracujemy ściśle z projektantami i architektami oraz grafikami komputerowymi.

Budowa wiaty w dziale ogród Mrówki w Nakle. Luty 2019 r. Budowa wiaty w dziale ogród Mrówki w Nakle. Luty 2019 r.


MAŁE I DUŻE ZLECENIA

Pan Witold twierdzi, że wartość zlecenia na budowę, czy duży remont tarasu najczęściej mieści się w granicach 5–15 tys. zł. Portfel zamówień firmy wypełniają zlecenia na 2–3 miesiące do przodu. To wystarczy, żeby zapewnić pracę wszystkim ekipom.
Większe roboty zdarzają się nieczęsto. W 2015 r. Merkur Polska zrealizował budowę 50 miejsc obsługi rowerzystów MOR. Projekt „Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej” (łącznie ponad 2 tys. kilometrów specjalnie wytyczonej trasy z 230 MOR), dofinansowany w 85% ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, wymagał zapewnienia rowerzystom odpowiedniej infrastruktury rekreacyjnej. Wszystkie MOR-y trzeba było jednolicie oznakować i wyposażyć w wiaty, ławy, U-kształtne stojaki rowerowe, tablice informacyjne oraz kosze na śmieci, a niektóre również w toalety przenośne i zbiorniki z wodą. Swojego zadania ekipa pana Witolda Tłuchowskiego podjęła się korzystając z podwykonawców.
W planach Merkur Polska ma realizację w najbliższych miesiącach w osiedlu 80 domków szeregowych w Poznaniu fragmentów eleganckich ogrodzeń oddzielających poszczególne posesje, w tym z zabudową elementami małej architektury, m.in. pojemników na śmieci.
Kilka bardzo poważnych zleceń otrzymała firma pana Witolda od właściciela sieci sklepów Mrówka, pana Klaudiusza Winkiela. Wiaty drewniane wraz z elementami niezbędnymi w handlu o powierzchni 200 m2 każda, powstały w placówkach sklepów PSB Mrówka, konkretnie w działach ogród, w Świnoujściu, Koziegłowach i Nakle. Kolejna będzie budowana w najbliższych tygodniach w Szubinie.


DLACZEGO PSB MRÓWKA

Witold Tłuchowski i Klaudiusz Winkiel znają się od dawna. Do zakupów w Mrówce w Koziegłowach przekonały właściciela Merkur Polska – tak przynajmniej twierdzi on sam – nie więzi towarzyskie, lecz argumenty czysto biznesowe. – W tym sklepie znajdujemy niemal wszystkie potrzebne w naszej codziennej pracy materiały: chemię budowlaną i okucia, narzędzia, złączki, śruby, gwoździe, elementy wyposażenia i dekoracji zamówione wraz z usługą przez naszych klientów. W Mrówce mamy naprawdę znakomity wybór i dobre ceny. Poza elementami zasadniczymi konstrukcji tarasów, ogrodzeń, altan, balkonów, garaży (legary, belki itd.) chyba 95% zakupów dokonujemy w Koziegłowach.

Firma Klaudiusza Winkiela WRI jest właścicielem 5 sklepów PSB Mrówka, otwieranych sukcesywnie od roku 2016 w Świnoujściu, Koziegłowach, Środzie Wielkopolskiej, Nakle (każda o powierzchni handlowej między 1500 a 2000 tys. m2 plus dział ogród zewnętrzny 600 m2) i Witkowie (Mini-Mrówka 600 m2 plus ogród 500 m2). Planuje otwarcie w czerwcu 2019 r. Mrówki numer 6 w Szubinie. Jak ocenia koncepcję rozwoju w Grupie PSB sieci Mrówek? Klaudiusz Winkiel zapewnia, że jeszcze nie zamknął listy swoich inwestycji. Na pewno w 2020 r. powstanie siódma Mrówka WRI o powierzchni 2000 m2 i oczywiście z ogrodem. Zdecydowanie ponad 90% wyrobów oferowanych przez WRI, firma kupuje poprzez centralę Grupy PSB.

Mirosław Ziach

Poprzedni

Wyniki i kwartału 2019 roku

Wyniki i kwartału 2019 roku
Następny
CELLFAST - Ergonomiczna narzędzia w twoim ogrodzie

CELLFAST - Ergonomiczna narzędzia w twoim ogrodzie