Jakie wybrać produkty do odnawiania drewnianych mebli?

maj 2019

Rysy, spękania czy uszkodzenia? Jak zaplanować prace renowacyjne? Impregnacja drewnianych mebli ogrodowych pozwoli na ich przygotowanie na sezon wiosenno-letni i sprawi, że będą prezentować się nienagannie.

AKZO-NOBEL - produkty do odnawiania drewnianych mebli
AKZO-NOBEL - produkty do odnawiania drewnianych mebli

Zbliżające się lato motywuje do prac porządkowych wokół domu. Szczególnie dużo uwagi poświęcamy odświeżeniu strefy wypoczynkowej, czyli aranżacji ogrodowej altany oraz tarasu. Dotyczy to przede wszystkim drewnianych mebli ogrodowych. Jeśli to konieczne, zaplanujmy ich renowację. Dzięki temu w pełni zabezpieczymy meble ogrodowe przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych i sprawimy, że będą nam służyć jeszcze przez długie letnie sezony.

JAKI WYBRAĆ PRODUKT DO MALOWANIA DREWNIANYCH MEBLI OGRODOWYCH?

W pierwszej kolejności skupmy się na decyzji dotyczącej najlepszego produktu do konserwacji drewna. Kryteria, jakimi należy się kierować, to:
– spektrum czynników oddziałujących na drewno
Są to przede wszystkim deszcz, śnieg, wilgoć, zmienne temperatury i promieniowanie UV. Do tego dochodzi ryzyko powstawania i rozwoju grzybów pleśniowych. Drewniane meble ogrodowe są ponadto narażone na przetarcia oraz inne uszkodzenia mechaniczne.
– preferowane wykończenie, czyli kwestie estetyczne
Wykończenie całkowicie transparentne czy naturalny odcień drewna? A może inne, oryginalne zabarwienie?

CZYM KONSERWOWAĆ DREWNO?

Cel, czyli skuteczne zabezpieczenie drewnianych mebli ogrodowych, możemy uzyskać na jeden z kilku sposobów – w zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, jeśli chodzi o wykończenie czy kolorystykę. Możemy sięgnąć po lakierobejce, farby bądź oleje.
Lakierobejce do mebli ogrodowych
Jednym z najpopularniejszych rodzajów wyrobów do konserwacji drewna użytkowanego na zewnątrz są lakierobejce. To wyroby tworzące szczelne, trwałe powłoki, odporne na wodę, rozwój grzybów pleśniowych i biokorozję oraz chroniące meble ogrodowe przed warunkami atmosferycznymi. Tym, czego powinniśmy od nich wymagać, jest także elastyczność oraz związana z nią odporność na zmienne, szczególnie wysokie, temperatury. Dzięki temu nie łuszczą się i nie pękają, „pracując” wraz z drewnem (które, jak wiadomo, w zależności od temperatury rozszerza się lub kurczy).
Lakierobejce to przeważnie rozwiązanie dla osób, które lubią naturalne wykończenie. Zazwyczaj w paletach barw tego rodzaju wyrobów znajdziemy takie odcienie jak: dąb, wiśnia, heban czy akacja, dzięki którym pogłębimy naturalną tonację drewna lub nadamy ciemniejsze zabarwienie drewnu jasnemu.

AKZO-NOBEL - produkty do odnawiania drewnianych mebli

Farby do drewna|
W zasadzie „działają” podobnie, jak lakierobejce. Skutecznie zabezpieczają meble przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych. Ponadto tworzą powłoki na powierzchni drewna, trwale je barwiąc. Dodatek nowoczesnych pigmentów pozwala na osiągnięcie interesującej kolorystyki i w zasadzie dowolnych barw jak: błękit, żółć czy róż. Intensywność koloru jest tu zazwyczaj większa, choć z drugiej strony wiele produktów mimo to pozwala na zachowanie widocznego naturalnego rysunku drewna.

Oleje do drewna
Wygodne w użyciu i skuteczne w działaniu są także oleje do drewna. Oleje nie tworzą na powierzchni drewna powłoki, a zamiast tego wnikają w głąb desek i skutecznie wzmacniają strukturę drewna; nie są produktami powłokotwórczymi, w związku z tym nie łuszczą się i nie odspajają. Musimy jedynie pamiętać o systematycznym powtarzaniu zabiegu olejowania przynajmniej raz w roku, a dla najlepszych efektów – przed sezonem letnim oraz po jego zakończeniu. Nie będzie to kłopotliwe: olejowanie jest bardzo proste, a z pracami poradzą sobie nawet początkujący.
Jeżeli zaś chodzi o estetykę, oleje podobnie jak lakierobejce trwale barwią meble ogrodowe, jednak jest to efekt znacznie bardziej subtelny i naturalny.

JAK MALOWAĆ I KONSERWOWAĆ DREWNIANE MEBLE OGRODOWE?


JAK MALOWAĆ I KONSERWOWAĆ DREWNIANE MEBLE OGRODOWE?

Na przykładzie lakierobejcy
Krok 1.
Kluczowym etapem jest prawidłowe przygotowanie drewna do malowania. Dlatego w pierwszej kolejności sprawdźmy, jaki jest stan poprzednich powłok. Jeśli łuszczą się i odspajają, należy je usunąć gruboziarnistym papierem ściernym, a następnie wygładzić powierzchnię drewna papierem drobnoziarnistym. Czasami konieczne jest zeszlifowanie powłok do surowego drewna. Na tym etapie należy też wyrównać rysy oraz usunąć drewno z oznakami zniszczeń biologicznych. Jeżeli jednak poprzednie powłoki są nienaruszone, zależy nam zaś np. na odświeżeniu koloru, wystarczy, że zmatowimy powierzchnię papierem drobnoziarnistym.
Krok 2. Po odpyleniu, umyciu i odtłuszczeniu mebli możemy przejść do ewentualnych napraw ubytków i głębszych rys. Wypełniamy je specjalną masą szpachlową do drewna, według zaleceń producenta. Następnie ponownie odpylamy meble.
Krok 3. Jeżeli podczas prac usunęliśmy poprzednie powłoki malarskie lub lakiernicze (we fragmencie lub całości), musimy zabezpieczyć surowe drewno impregnatem technicznym, który przygotuje podłoże do aplikacji lakierobejcy. Co ważne, impregnat dobieramy do lakierobejcy, sugerując się informacjami z karty technicznej; wybieramy produkty tego samego producenta.
Krok 4. Malujemy, ściśle kierując się zaleceniami z karty technicznej. Każdy wyrób ma inny czas schnięcia, inna jest docelowa liczba warstw czy sugerowane narzędzia. Można jednak podać parę uniwersalnych wskazówek: malowanie należy zaplanować na bezwietrzny, ciepły, ale nie upalny dzień; unikamy opadów i dużej wilgotności powietrza. Rozprowadzamy cienką warstwę wyrobu, równomiernie i dokładnie, wzdłuż słojów drewna. W pierwszej kolejności lakierobejcę nakładamy na trudno dostępne miejsca, następnie na większe powierzchnie. Kolejną warstwę aplikujemy zazwyczaj po całkowitym wyschnięciu poprzedniej.

AKZO-NOBEL - produkty do odnawiania drewnianych mebli



NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY PRZY ODNAWIANIU DREWNIANYCH MEBLI

+ Należy bacznie wystrzegać się pewnych błędów podczas renowacji drewnianych mebli ogrodowych – mogą mieć one ogromny wpływ na jakość i trwałość wymalowania. Do najczęstszych z nich należy malowanie w nieodpowiednich warunkach. Jeżeli przeprowadzamy prace w upalny dzień, powłoka wysycha zbyt szybko, w wyniku czego nie osiąga swoich pełnych właściwości deklarowanych przez producenta. Podobnie w przypadku zbyt niskich temperatur lub malowania w wilgotny dzień – czas utwardzania się powłoki ulega wydłużeniu.
+ Błąd popełniamy również, nakładając mniejszą liczbę warstw niż wskazana w karcie technicznej produktu lub używając do tego niezalecanych narzędzi. Innymi słowy podczas malowania powinniśmy bezwzględnie kierować się instrukcją producenta, czyli kartą techniczną wybranego wyrobu.

Autor Nikodem  Kowalski
Autor Nikodem Kowalski
Stanowisko - krajowy menedżer rynku profesjonalnego i szkoleń w firmie AKZO NOBEL
Poprzedni

Jak przygotować drewniane meble ogrodowe na wiosnę?

Jak przygotować drewniane meble ogrodowe na wiosnę?
Następny
Jak zadbać o taras i altanę? Impregnacja i konserwacja elementów drewnianych

Jak zadbać o taras i altanę? Impregnacja i konserwacja elementów drewnianych

123