Skuteczne nawadnianie ogrodu

maj 2022

Piękny ogród, to nie lada wyzwanie. Pielęgnacja, podlewanie to czynności czasochłonne. Wymagają również regularności. Dostępne na rynku produkty ręczne i systemy nawadniania pozwalają na ekonomiczne i skuteczne podlewanie ogrodu.

Wąż ogrodowy
Wąż ogrodowy

RODZAJE PRODUKTÓW DO NAWADNIANIA

Do nawadniania ogrodu potrzebny jest przede wszystkim wąż ogrodowy. Umożliwia on dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Na rynku dostępne są różne typy węży, które różnią się od siebie m.in długością, rozmiarem, ilością warstw, materiałem czy przeznaczeniem. Najważniejszym jednak kryterium jest ilość zastosowanych warstw, wówczas wąż posłuży przez kilka sezonów. Im więcej ich posiada tym większą wytrzymałością na uszkodzenia się cechuje.
Natomiast jego rozmiar i długość ma znaczący wpływ na wydajność przepływu wody. Należy pamiętać, że rośnie ona przy wzroście średnicy węża, natomiast maleje wraz ze wzrostem jego długości.

Wąż i zraszacz ręczny
Wąż i zraszacz ręczny

Nawadnianie terenu dodatkowo ułatwiają zraszacze ręczne, powierzchniowe oraz sterowniki. Pozwalają one zaoszczędzić czas i wykorzystać taką ilość wody, jaka jest potrzebna. Największą zaletą zraszaczy ręcznych jest możliwość regulacji siły i rodzaju strumienia, od lekkiej mgiełki do silnego, pełnego strumienia.

Zraszacz pistoletowy
Zraszacz pistoletowy

Dodatkowymi właściwościami zraszaczy, usprawniającymi prace ogrodowe, są m.in.:
blokada pozwalająca zablokować maksymalną siłę strumienia, 
antypoślizgowy materiał safetouch gwarantujący pewny chwyt i zabezpieczający przed uszkodzeniami,
system unifit pozwalający tworzyć własne, dopasowane pod indywidualne preferencje i potrzeby zestawy z innymi akcesoriami do nawadniania oraz system HANG UP umożliwiający odwieszenie zraszacza w dowolnym miejscu.

Zraszacz wahadłowy
Zraszacz wahadłowy
Zraszacz trójramienny
Zraszacz trójramienny

Wśród zraszaczy powierzchniowych występują zraszacze:
– statyczne,
– obrotowe,
– oscylacyjne,
– sektorowe,
– wahadłowe,
– pulsacyjne.
Ich wybór uzależniony jest przede wszystkim od wielkości i kształtu nawadnianego terenu. W przypadku mniejszych powierzchni warto zdecydować się na zraszacze statyczne, które równomiernie i sprawnie zroszą teren lub zraszacze wahadłowe pozwalające na regulowanie pola i zakresu zraszania oraz konfigurowanie pracy dysz. Do pracy przy większych powierzchniach najlepiej wybrać modele obrotowe, które dzięki precyzyjnemu rozmieszczeniu dysz równomiernie nawadniają nieco większe powierzchnie, wynoszące nawet 200 m2 lub pulsacyjne, których obszar pracy wynosi nawet 530 m2. Natomiast, w przypadku zraszania konkretnego obszaru warto zwrócić uwagę na zraszacze sektorowe.

DODATKOWE PRODUKTY

Wózek na wąż ogrodowy
Wózek na wąż ogrodowy
Automatyczny zwijacz węża ogrodowego
Automatyczny zwijacz węża ogrodowego

Ciekawym rozwiązaniem są również tradycyjne lub automatyczne zwijacze węża ogrodowego, wózki ułatwiające jego przechowanie, produkty, które mogą zostać połączone szeregowo oraz modele zraszaczy na regulowanym trójnogu pozwalającym na dostosowanie wysokości sprzętu względem indywidualnych potrzeb.

SYSTEMY NAWADNIANIA

Do rozbudowania instalacji systemu nawadniania niezbędnymi akcesoriami są:
– szybkozłączki-stop,
– szybkozłączki-przelot,
– szybkozłączki z zaworem,
– łączniki,
– reperatory.
Złączki do węży ogrodowych są najczęściej wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu odpornego na korozję (np. miedzi). Metalowe złączki są oczywiście o wiele bardziej wytrzymałe na działanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych. Zapewniają także lepszą szczelność i drożność systemu nawadniającego, ponieważ lepiej znoszą wysokie ciśnienie wody. Złączki plastikowe sprawdzą się w przypadku domowych systemów nawodnieniowych, w których ciśnienie wody nie jest zbyt duże. Tworzywo sztuczne jest odporne na korozję, dlatego nie trzeba obawiać się rdzy, która negatywnie wpłynie na szczelność układu. Wybierając złączkę, należy pamiętać również o jej rozmiarze. Każdy z elementów systemu nawadniającego musi być względem siebie idealnie dopasowany. Szczególną uwagę warto poświęcić średnicom węży i złączek. Warto zaopatrzyć się także w sterowniki nawadniania pozwalające na automatyzację systemu nawadniania. Urządzenia te w zależności od modelu, pozwalają na automatyczne lub ręczne ustawianie czasu pracy, dostosowanie indywidualnych programów nawadniania w ciągu dnia, w tym częstotliwości zraszania oraz stosowanie funkcji blokady rodzicielskiej. Dodatkowo zamontowanie takich sterowników pozwala zużyć optymalną ilość wody.

ZASADY WYKONYWANIA CZYNNOŚCI – MONTAŻU URZĄDZENIA DO NAWADNIANIA I JEGO ZASTOSOWANIE

Przed montażem instalacji systemu nawadniania należy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria, które zapewnią jego szczelność. Należą do nich wszystkie typy złączek, przyłącza i rozdzielacze do kranu. Na tym etapie warto także obliczyć powierzchnię nawadnianego terenu oraz zaplanować rozmieszczenie zraszaczy w odpowiedniej odległości od siebie, aby zmaksymalizować promień zraszania.

JAKICH BŁĘDÓW NIE NALEŻY POPEŁNIAĆ PRZY WYBORZE PRODUKTÓW DO NAWADNIANIA I ICH UŻYTKOWANIA

Wybierając produkty do nawadniania przede wszystkim trzeba dobrać odpowiedni rozmiar węża ogrodowego do wielkości i kształtu działki, ponieważ to te czynniki w największym stopniu determinują wybór zraszacza i węża o odpowiednich parametrach. Im większa powierzchnia tym większą jego średnicę należy wybrać. Do mniejszych powierzchni warto wybrać zraszacze ręczne, natomiast do nieco większych – zraszacze powierzchniowe. Jeśli do nawadniania wykorzystywana jest woda deszczowa z licznymi zanieczyszczeniami, warto postawić ma modele posiadające wbudowany filtr.

Autor Krzysztof Zygarowicz
Firma CELLFAST
Poprzedni

Zagospodarowanie wód deszczowych wokół domu

Zagospodarowanie wód deszczowych wokół domu
Następny
Zastosowanie urządzeń do pielęgnacji ogrodu

Zastosowanie urządzeń do pielęgnacji ogrodu