Zastosowanie urządzeń do pielęgnacji ogrodu

maj 2022
DEDRA

Zadbany ogród niewątpliwe jest wizytówką każdego domu. To miejsce, gdzie można pozwolić sobie na chwilę relaksu, zabawy z dziećmi czy grillowanie, jednak by jego piękny wygląd cieszył oczy, należy pamiętać o systematycznej pielęgnacji: koszeniu trawy, przycinaniu drzew i krzewów. Na rynku dostępne są odpowiednie urządzenia, które nie tylko podołają wykonywanej pracy, ale też zapewnią komfort użytkowania w różnych warunkach.

PRZYSTRZYŻONY I WYPIELĘGNOWANY TRAWNIK 

Wybór odpowiednich narzędzi do pielęgnacji trawników nie jest prosty. Na rynku dostępne są różnego rodzaju urządzenia: kosiarki akumulatorowe, elektryczne, spalinowe oraz kosy i podkaszarki.
Oprócz rodzaju zastosowanego silnika należy zwrócić uwagę na dodatkowe cechy, możliwości i ułatwienia zastosowane w urządzeniach np. szerokość koszenia, wyrzut boczny trawy, sposób regulacji wysokości koszenia, mulczowanie (rozdrobnienie pokosu przez kosiarkę i pokrycie nim trawnika cienką warstwą – pokos ulega rozkładowi, co czyni go naturalnym nawozem).

Kosiarka elektryczna
Kosiarka elektryczna

Kosiarki dzielimy na grupy w zależności od zasilania:
– kosiarki elektryczne
– są przede wszystkim lekkie i zwrotne. Praca takim urządzeniem nie wymaga większego wysiłku, z ich użytkowaniem poradzą sobie początkujący ogrodnicy. Silnik elektryczny nie emituje spalin, a jego praca jest stosunkowo cicha. Dostępne są kosiarki o różnych szerokościach koszenia (32 cm i 38 cm).
Jedynym ograniczeniem jest potrzeba zastosowania przedłużacza, na który należy dodatkowo uważać, aby go nie przeciąć powodując zwarcie. Kosiarki elektryczne polecane są do mniejszych ogrodów, o powierzchni do 500 m2. Idealnie sprawdzą się w przydomowych ogródkach, na działkach czy też podczas pielęgnacji niewielkich trawników w sąsiedztwie biur i zakładów pracy.
– kosiarki akumulatorowe – podobnie jak kosiarki elektryczne mają niską masę i niewielkie gabaryty, co zdecydowanie ułatwia ich transport, użytkowanie oraz przechowywanie. Kosiarki systemu jednej baterii SAS+ALL posiadają centralną regulację wysokości koszenia, co pozwala na szybkie i wygodne ustawienie żądanych parametrów pracy.
Ograniczeniem kosiarek akumulatorowych jest pojemność baterii i wynikający z niej czas pracy, który wynosi 30–50 minut i pozwala na wykoszenie między 300 a 500 m2 trawnika, w zależności od wybranego modelu.
Decydując się na zakup tego typu urządzenia nie musimy martwić się o przypadkowe przecięcie kabla, czyszczenie świec, regulację gaźnika, zapach spalin czy hałas emitowany przez kosiarki spalinowe.

Kosiarka spalinowa
Kosiarka spalinowa

– kosiarki spalinowe – przeznaczone są do koszenia trawników o powierzchni większej niż 500 m2. Urządzenia z silnikiem spalinowym są zauważalnie cięższe niż elektryczne czy akumulatorowe, jednak mają z reguły większą szerokość koszenia, co przekłada się na mniejszą liczbę przejazdów oraz szybszą pracę. Szerokość koszenia kosiarek spalinowych zawiera się w przedziale od 43 do 53 cm.
Kolejnym ważnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę jest moc silnika. Jednostka napędowa o większej mocy pozwoli na pracę w trudniejszych warunkach, jak np. gęsta, wysoka trawa. Istotnym elementem jest również wyposażenie kosiarki w napęd, który podnosi komfort pracy.
Obsługa kosiarki wymaga od użytkownika regularnej konserwacji urządzenia, czyli wymianie płynów eksploatacyjnych, czyszczeniu filtrów i świec.

Podkaszarka elektryczna
Podkaszarka elektryczna

PODKASZARKI DO PRZYCINANIA TRAWY

Podkaszarki znajdują zastosowanie w miejscach trudno dostępnych dla standardowych kosiarek np. wokół drzew, murków, rabat. Na rynku można znaleźć urządzenia akumulatorowe oraz elektryczne.

Przy wyborze podkaszarki należy zwrócić uwagę na jej masę. Praca ciężkim urządzeniem może okazać się męcząca. Mechanizm automatycznego wysuwania żyłki bez konieczności jej dotykania, jest istotnym ułatwieniem. W urządzeniach akumulatorowych średnica żyłki wynosi 1,6 mm, natomiast w elektrycznych to 1,2 mm lub 1,6 mm.

Kosa spalinowa
Kosa spalinowa

KOSA DO ZADAŃ SPECJALNYCH

Kosy akumulatorowe oraz spalinowe zapewniają większą mobilność niż kosiarki tradycyjne. Szerokość cięcia obu kos to 255 mm. Podczas wyboru kosy spalinowej należy wziąć pod uwagę jej masę oraz jakość dołączonych do zestawu szelek, które istotnie wpływają na komfort pracy. Dostępne są:
– kosy dwufunkcyjne spalinowe, które umożliwiają koszenie zarówno z żyłką o grubości 2,0–2,4 mm oraz tarczą tnącą do zarośli,
– kosy akumulatorowe z żyłką 1,6 mm i tarczą tnącą.

Urządzenia te, uzbrojone w żyłkę tnącą, doskonale sprawdzają się podczas pracy na nierównym terenie, jak wzniesienia czy rowy oraz w miejscach o utrudnionym dostępie.
Do skoszenia wysokiej i suchej trawy, chwastów, zarośli, z którymi nie upora się nawet najgrubsza żyłka, a tradycyjna kosiarka grzęzłaby w zaroślach, idealnym rozwiązaniem jest kosa i jej trójzębne ostrze tnące.

CIĘCIE KRZEWÓW – KIEDY NAJLEPIEJ?

Odpowiedź na to pytanie jest skomplikowana, ponieważ zależy ona od wielu czynników, takich jak: temperatura otoczenia, gatunki roślin czy rodzaj podłoża.
Można przyjąć, że wszystkie krzewy kwitnące na wiosnę powinno się przycinać po okresie kwitnienia, czyli latem, a o te kwitnące w lecie należy zadbać wczesną wiosną.
Co daje przycinanie krzewów? Krzewy kwitnące odpowiednio prowadzone i przycinane nabierają pożądanej formy oraz cieszą nasze oczy większą ilością kwiatów. Odpowiednio przycinane drzewa i krzewy owocowe np. aronie, agrest, maliny wydają więcej owoców.

ELEKTRYCZNE NARZĘDZIA OGRODOWE

Narzędzia ręczne są doskonałe do drobnych prac ogrodowych, pozwalają na precyzyjną pielęgnację roślin i drzewek. Elektronarzędzia zapewniają efektywniejszą pracę niż narzędzia ręczne, charakteryzują się niską emisją hałasu.

Elektronarzędzia zapewniają efektywniejszą pracę niż narzędzia ręczne, charakteryzują się niską emisją hałasu.

Nożyce do żywopłotu
Nożyce do żywopłotu

Elektryczne nożyce do żywopłotu – są niezastąpione przy przycinaniu żywopłotu oraz krzewów ozdobnych. Dostępna jest szeroka gama urządzeń elektrycznych zasilanych z sieci 230 V oraz akumulatorowych w systemie jednej baterii SAS+ALL. Długa listwa tnąca pozwala na szybkie wykonanie pracy i uzyskanie równej powierzchni.

Okrzesywarka
Okrzesywarka

Okrzesywarka – to rodzaj pilarki łańcuchowej umieszczonej na długim wysięgniku, często teleskopowym, co pozwala na cięcie gałęzi znajdujących się nawet 5 m nad ziemią bez konieczności użycia drabiny. Na rynku dostępne są różne modele elektrycznych i akumulatorowych pilarek wysięgnikowych. Decydując się na urządzenie z krótką prowadnicą uzyska się możliwość łatwego manewrowania i precyzyjnego cięcia wybranych gałęzi.

Akumulatorowe nożyce do żywopłotu
Akumulatorowe nożyce do żywopłotu

Nożyczki do trawy i żywopłotu – urządzenie niezbędne dla każdego perfekcjonisty. Nożyce 2w1 do cięcia trawy i żywopłotu, z systemu jednej baterii SAS+ALL, pozwalają na niezwykle precyzyjne cięcie żywopłotów i krzewów. Urządzenie pozwala na formowanie krzewów w najbardziej finezyjne formy, a jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Wymienna głowica umożliwia przycięcie trawy np. pośród rabat z kwiatami. Prace w ogrodzie trwają cały rok, a wczesna wiosna to najwyższy czas, aby zadbać o rośliny. Przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi praca może być czystą przyjemnością, a nawet najbardziej nużące czynności zostaną szybko wykonane.

Autor Krzysztof  Birke
Autor Krzysztof Birke
Stanowisko – Kierownik Działu Badań i Rozwoju Produktów w firmie DEDRA
Poprzedni

Skuteczne nawadnianie ogrodu

Skuteczne nawadnianie ogrodu
Następny
Niezbędne narzędzia ręczne w każdym ogrodzie

Niezbędne narzędzia ręczne w każdym ogrodzie

123