4 problemy z balkonem, których możesz uniknąć, prościej niż myślisz!

Producent: SIKA
lipiec 2018
Problemy z balkonem, których możesz uniknąć,

Wykonanie konstrukcji balkonu i tarasu jest jednym z najważniejszych elementów, decydujących później o trwałości i szczelności tej części mieszkania czy domu. Podejmując się tego zadania, należy więc pamiętać o użyciu sprawdzonych technologii i spełnieniu warunków pełnej termo- oraz hydro- izolacyjności. Ich nieumiejętne wykonanie może spowodować szereg nieprzyjemnych konsekwencji, a nawet konieczność wykonania gruntownego remontu, w stosunkowo krótkim czasie.

Ile balkonów, tyle problemów. Naprawa balkonu - zostały wytypowane te najpopularniejsze i opracowano dla nich jedno, uniwersalne rozwiązanie. Sprawdź czy któryś z tych problemów dotyczy także Ciebie i zobacz, jak sobie z nim poradzić. 

PROBLEM I

Niesforna taśma izolacyjna Jeśli chcemy, żeby wykonana przez nas izolacja zdała egzamin, nawet przy największych opadach śniegu, deszczu czy mrozach, musimy ją odpowiednio ułożyć. Powinna być ona wywinięta na cokół. Jej cały obwód powinien być także zakończony taśmą izolacyjną, która po części zatopiona będzie w izolacji a po części, dobrze przyklejona do ścian balkonowych i pozostałych krawędzi izolacji. Zadanie to nie wydaje się być szczególnie trudne. Niestety taśma izolacyjna bywa bardzo niesforna. Co gorsza, nie zawsze jesteśmy to w stanie zauważyć. Wystarczy, że w którymś miejscu naszej izolacji taśma delikatnie się odklei, a na efekty nie musimy czekać długo. Taka sytuacja może skutkować przeciekaniem balkonu, a w dalszej perspektywie odpadaniem płytek i koniecznością wykonania ponownego remontu - naprawa balkonu.
Jak rozwiązać ten problem - naprawa balkonu? Za pomocą produktów na bazie poliuretanu, przeznaczonych do wykonywania izolacji, które dzięki swojej elastyczności, nie wymagają mocowania taśm izolacyjnych. System SikaBond®-T8 pomoże Ci wykonać odpowiednią warstwę izolacyjną, bez potrzeby używania taśm uszczelniających.

Odpadające płytki
Przeciekające płytki
4 problemy z balkonem, których możesz uniknąć, prościej niż myślisz!
Odpadające płytki

PROBLEM II

Brak odpowiedniej przyczepności materiałów do obróbki blacharskiej

Tradycyjne systemy uszczelniające są skuteczne i często stosowane przez wykonawców powierzchni balkonowych. Niestety ich największą wadą jest to, że nie przyczepiają się one do tzw. obróbki blacharskiej, przez co wykonawca robiący izolację, musi stworzyć tzw. mostek termiczny. Jego założenie niestety nie jest zbyt proste. Może więc przysporzyć nam wielu problemów. Dodatkowo, rozwiązanie to jest także kosztowne.

Jak rozwiązać ten problem? Podobnie jak w pierwszym przypadku, pomocne może okazać się elastyczne rozwiązanie zawierające poliuretan. Systemy poliuretanowe charakteryzują się świetną przyczepnością do podłoża i blachy, nie powodują korozji (czego nie można powiedzieć zawsze o mostkach termicznych), a przy tym są proste do nałożenia i relatywnie tańsze.

Szybkość wiązania materiałów nie tak szybka jak byśmy chcieli

PROBLEM III

Szybkość wiązania materiałów nie tak szybka, jakbyśmy tego chcieli

Czas to pieniądz – wszyscy wiemy to bardzo dobrze. Dlatego fachowcy, wykonując powierzone im zadania, najczęściej starają się zrealizować je porządnie, ale i szybko – żeby móc rozpocząć kolejne zlecenia. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Tym bardziej, jeśli materiały, z których korzystamy, wymagają odczekania kilku dni, zanim będziemy mogli kontynuować pracę i realizować kolejne etapy powierzonego nam zadania. W przypadku remontu balkonu, taki problem najczęściej pojawia się w momencie kładzenia izolacji. Niektórzy producenci rekomendują, aby odczekać aż 5 dni po jej położeniu i dopiero wówczas kłaść kolejną, właściwą warstwę balkonu, czyli płytki. Co można z tym zrobić, jeśli chcemy pozostać przy takim produkcie? Możemy w tym czasie wykonać inną pracę, np. u innego klienta. To jednak wiąże się z dwoma, jednocześnie rozpoczętymi zleceniami i dwoma klientami, którzy mogą zacząć się niecierpliwić. Możemy także skrócić czas rekomendowany przez producenta. Ryzykujemy wówczas tym, że ucierpi na tym balkon, a płytki położone zbyt wcześnie na izolację, mogą po jakimś czasie odpaść.

Jak rozwiązać ten problem? Jeśli chcesz wykonać prawidłową i szczelną izolację, a przy tym zaoszczędzić czas, sięgnij po systemy poliuretanowe. Skutecznym rozwiązaniem w tym przypadku okaże się – ponownie – zastosowanie produktu SikaBond®-T8. Jest to jednoskładnikowy materiał na bazie poliuretanu, posiadający wszelkie właściwości wymagane do wykonania doskonałej warstwy izolacji przeciwwodnej i do elastycznego przyklejenia płytek ceramicznych na tarasie, balkonie lub loggii. SikaBond®-T8 służy do wykonywania tych robót nie tylko przy remontach, lecz również przy budowie nowych obiektów. Co ciekawe, produkt ten nie wymaga tak długiego czasu wiązania, jak produkty innych producentów. Wystarczą tylko dwa dni, aby na wykonanej z niego izolacji, położyć płytki.

Pękające płytki

PROBLEM IV 

Brak odpowiedniej elastyczności stosowanych przez ciebie produktów 

Dostępne na rynku systemy izolacyjne charakteryzują się elastycznością, która jednak jest mocno ograniczona. Może to sprawiać, że przy skrajnie różnych temperaturach, izolacje tworzone na ich podstawie mogą pękać lub tracić swoje pierwotne właściwości.

Jak rozwiązać ten problem? Podobnie jak w poprzednich przypadkach, rekomendujemy zastosowanie systemów poliuretanowych. Ich elastyczność można porównać do elastyczności gumki recepturki. Dzięki czemu sprawdzą się one w każdych warunkach. Systemy oparte na technologii poliuretanowej mogą spełniać kilka funkcji. System SikaBond®-T8 nadaje się idealnie, jeśli chcemy wykonać trwałą i szczelną warstwę izolacji, na którą mają być położone płytki ceramiczne lub gresowe. Jeśli jednak zależy nam na odświeżeniu balkonu, na którym są już płytki, wówczas najlepszym rozwiązaniem może okazać się żywica poliuretanowa, Sikafloor®- 400N Elastic+, którą nakładamy natryskiem lub wałkiem, bezpośrednio na odpowiednio przygotowane płytki. W efekcie otrzymujemy elastyczną powłokę odporną na ruch pieszych, w odcieniach m.in. beżu, brązu, grafitu bądź szarości, zakończoną kolorowymi płatkami lub piaskiem kwarcowym.

4 problemy z balkonem, których możesz uniknąć, prościej niż myślisz!
Brak odpowiedniej elastyczności stosowanych produktów
Sikafloor®- 400N Elastic+, którą nakładamy natryskiem lub wałkiem, bezpośrednio na odpowiednio przygotowane płytki

Zanim rozpoczniesz prace na balkonie lub tarasie należy pamiętać, aby nie popełnić tych błędów!  

Niestosowanie się do zaleceń
Najczęściej popełnianym błędem jest nie stosowanie się do zaleceń technicznych związanych z zachowaniem odpowiedniej temperatury podłoża oraz otoczenia w momencie aplikacji materiału i zachowaniem odpowiedniego odstępu czasowego miedzy układanymi warstwami. Często fachowcy popełniają karygodny błąd nakładając produkty izolacyjne i klejące na wilgotne podłoże.

Błędy na etapie projektowania
Bardzo często zdarza się, że fachowcy stosują materiały nieodpowiednie do obciążeń. Popularnym błędem na tym etapie jest także nieprawidłowe rozmieszczenie dylatacji i błędne zaprojektowanie obróbek blacharskich.

Błędy na etapie wykonawstwa
Oszczędzanie na tańszych rozwiązaniach materiałowych spoza systemu nie jest opłacanym na dłuższą metę działaniem, jednak fachowcy często decydują się na nie. Na etapie wykonawstwa również zdarza się, że podłoże nie jest dostatecznie przygotowane. To bardzo ważny etap, dlatego fachowiec powinien zadbać o najmniejsze szczegóły.

Błędy na etapie eksploatacji
Przeciążenie konstrukcji balkonu, tarasu czy balustrad, a także brak konserwacji i niezbędnych napraw może słono kosztować. Należy pamiętać więc, aby po skończonym remoncie poinformować klienta o tym, w jaki sposób powinien dbać o balkon.

Poprzedni

Jak wykonać ciepły montaż okien i drzwi zewnętrznych?

Jak wykonać ciepły montaż okien i drzwi zewnętrznych?
Następny
Drewniane drzwi wewnętrzne

Drewniane drzwi wewnętrzne