Jak dobrze wybrać i zamontować drzwi zewnętrzne?

lipiec 2018

Coraz bardziej restrykcyjne przepisy oraz rosnące koszty energii powodują, że izolacyjność cieplna drzwi zewnętrznych dla budujących nowe i remontujących stare domy ma pierwszorzędne znaczenie. Ale dla inwestorów istotne są też zabezpieczenia przeciwwłamaniowe oraz atrakcyjne, dobrze dopasowane do elewacji wzornictwo. Poza właściwym wyborem drzwi, równie ważny jest prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych.


Najważniejsze jest, aby odpowiednio dobrać drzwi do rodzaju budynku. Na rynku istnieje spory wybór drzwi zarówno do domów pasywnych, energooszczędnych, jak i do budynków tech nicznych. Kierując się podawanym przez producentów współczynnikiem izolacyjności cieplnej, powinniśmy jednak zachować dużą ostrożność, gdyż jest to szerokie pole do nadużyć i często zdarza się, że podawane wartości nie odpowiadają rzeczywistości. Dlatego najlepiej wybrać drzwi od renomowanego producenta. Warto też przyjrzeć się ich konstrukcji.

Drzwi wejściowe firmy Hormann

Ościeżnica i skrzydło z przekładkami

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na budowę płyty drzwiowej i ościeżnicy. Dobre drzwi to takie, w których zarówno zewnętrzna blacha płyty drzwiowej, jak i ościeżnicy są oddzielone termicznie od ich wewnętrznych części. Ważne też jest, by to oddzielenie zachowane było na całej powierzchni elementu oraz aby było możliwie szerokie. Oddzielenie powłoki zewnętrznej od wewnętrznej rzędu 2–3 mm trudno nazwać przekładką termiczną.
Szczególnie istotna jest budowa ościeżnicy. Ościeżnica stalowa bez przekładek termicznych nigdy nie zapewni nam dobrej termoizolacji, a jedynie przysporzy kłopotów. Zimą będzie przemarzać i od środka budynku może na niej osadzać się szron. Najefektywniejsze są aluminiowe ościeżnice z przegrodą termiczną wypełnioną pianką poliuretanową.
Pamiętajmy też, aby unikać drzwi, gdzie częścią konstrukcji płyty drzwiowej jest stalowa kratownica, która mając zapewniać antywłamaniowość, radykalnie obniża izolacyjność termiczną.

Próg termicznie oddzielony

Równie ważna jak budowa skrzydła drzwiowego i ościeżnicy jest konstrukcja progu. Po ościeżnicy to zwykle drugi słaby punkt drzwi. Aby nie generować strat ciepła, próg także powinien mieć przekładkę termiczną lub taką konstrukcję, która zapewni termiczne oddzielenie powierzchni zewnętrznej od wewnętrznej. Niezwykle ważne bowiem jest, aby to oddzielenie było nieprzerwane na całym obwodzie drzwi, łącznie z progiem.


Drzwi do do mów pasywnych

Przełomem na rynku są drzwi o współczynniku przenikania ciepła osiągającym UD nawet 0,47 W/(m2K) – to prawie dwukrotnie przekracza poziom wymagań stawianych drzwiom w domach pasywnych. Taki efekt można uzyskać dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii i materiałów oraz unikatowej konstrukcji. Przykładem mogą być drzwi z aluminiową płytą drzwiową o grubości 100 mm, wypełnioną twardą pianką poliuretanową i wyposażoną w wewnętrzny profil skrzydła wykonany z kompozytu na bazie karbonu i włókna szklanego. Istotnym dopełnieniem, które pozwala stworzyć tak skuteczną barierę cieplną jest też aluminiowa ościeżnica o głębokości 111 mm z przegrodą termiczną oraz z potrójnymi uszczelkami. W drzwiach z przeszkleniem ważnym elementem jest również 3- lub 4-szybowe szkło termoizolacyjne. Takie drzwi, pomimo sporej masywności, otwierają i zamykają się bardzo lekko. Maksymalną izolacyjność i sztywność przy równoczesnym niewielkim ciężarze zapewniają bowiem dwa lekkie materiały: aluminium i karbon.

Drzwi wejściowe firmy Hormann

Drzwi do domów energooszczędnych

Podobnie skonstruowane są drzwi, które spełniają wymogi domów energooszczędnych. Masywna płyta drzwiowa z aluminium o grubości 73 mm, izolowany termicznie aluminiowy profil skrzydła, izolowana termicznie aluminiowa ościeżnica o głębokości 80 mm oraz podwójne uszczelki – pozwalają na uzyskanie współczynnika UD na poziomie 0,87 W/(m2K). Ten pułap izolacyjności cieplnej osiągają też drzwi z aluminiową ościeżnicą i stalowym skrzydłem o grubości 65 mm.


Sposób na złodzieja

Dzisiaj drzwi o najwyższej nawet izolacyjności cieplnej mogą być też bardzo bezpieczne. Najlepsze posiadają w standardzie 9-punktowe, a inne 5-punktowe ryglowanie. W przeszkleniach stosuje się bezodpryskowe zespolone bezpieczne szkło. Najwyższej klasy aluminiowe drzwi standardowo oferowane są w klasie przeciwwłamaniowej RC3, a opcjonalnie mogą mieć także klasę RC4. Drzwi stalowe z najwyższej półki dostępne są w klasie RC2.

Ukryte zawiasy zabezpieczają przed podważeniem
Przekrój płyty drzwiowej. Od lewej: aluminiowe skrzydło grubości 100 i 73 mm oraz płyta stalowa 65 mm.

Stylistyczna harmonia

Naturalnie równie ważne jak parametry techniczne jest wzornictwo drzwi wejściowych. Obecnie nawet najbardziej energooszczędne i bezpieczne aluminiowe bądź stalowe drzwi zewnętrzne cechuje ciekawe, a czasem nawet ekskluzywne wzornictwo. Elegancję wielu nowoczesnych wzorów podkreślać mogą niewidoczna rama skrzydła, ukryte zawiasy czy np. niezwykle atrakcyjne dla oka aplikacje i uchwyty z aluminium i stali nierdzewnej. W niektórych wzorach uchwyty te zagłębione są w płycie drzwiowej, z którą tworzą jedną zlizlicowaną płaszczyznę, a w niektórych efektownie podświetlone, np. dzięki zastosowaniu listwy LED. Stylistyczne dopasowanie wzoru i koloru drzwi wejściowych do całości elewacji, tak by tworzyły z nią harmonijną całość jest dziś stosunkowo łatwe. Najlepsi producenci oferują bowiem bardzo szeroką gamę wzorów, oklein i kolorów.


Dobry montaż

Aby dokonać dobrego wyboru drzwi wejściowych musimy pamiętać, że w nowoczesnym budynku nie ma miejsca na mostki termiczne. Drzwi o odpowiedniej konstrukcji to jednak za mało. Równie ważny jest prawidłowy montaż, bo diabeł tkwi w szczegółach. Nawet najlepszy produkt stolarki otworowej nie spełni naszych oczekiwań, jeśli zostanie źle zamontowany. Tylko profesjonalny montaż sprawi, że unikniemy powstawania mostków termicznych i w pełni będziemy mogli cieszyć się wszystkimi walorami naszych drzwi.
Warto też pamiętać, aby przedsionek nie był pomieszczeniem mocno ogrzewanym. Nie należy umieszczać grzejnika ani ogrzewania podłogowego zbyt blisko drzwi wejściowych. To może bowiem prowadzić do nasilenia efektu bimetalicznego i odkształcania się płyty drzwiowej, a w konsekwencji np. do trudności z zamknięciem zamka. Podobnych skutków możemy spodziewać się, gdy modne ostatnio ciemnografitowe drzwi wystawione będę na działanie promieni słonecznych.


 Montaż drzwi zewnętrznych - zasady dobrego wykonania

+ Montaż w odpowiednim miejscu w otworze montażowym – w jego środkowej części lub bliżej wewnętrznej krawędzi.
+ Tzw. ciepły montaż drzwi zewnętrznych z użyciem specjalnych rozprężnych taśm dyfuzyjnych lub pianki montażowej i taśm dyfuzyjnych – tylko on zapewni optymalne połączenie drzwi ze ścianą. Aby uniknąć przenikania wilgoci z wnętrza domu do piany montażowej – od wewnątrz stosujemy taśmę paroizolacyjną; aby natomiast umożliwić ujście wilgoci ze ściany na zewnątrz – od zewnątrz używamy taśmy paroprzepuszczalnej.
+ Próg z przekładką termiczną. Podczas montażu progu koniecznie należy pamiętać o wpinanych do niego i wpuszczanych w posadzkę profilach z tworzywa sztucznego. Oddzielają one posadzkę wewnątrz budynku od jej zewnętrznej części i stanowią zabezpieczenie przed powstawaniem mostków termicznych w części podprogowej.
+ Dokładne stosowanie się do instrukcji montażu. Producent najlepiej zna swój produkt i wie na co montażyści powinni zwrócić szczególną uwagę.

Błędy, których należy unikać podczas wyboru i montażu drzwi

+ Drzwi z ościeżnicą bez przekładek termicznych. Przy takiej ościeżnicy, nawet jeśli skrzydło jest bardzo grube – trudno o dobrą izolacyjność cieplną całych drzwi.
+ Drzwi, gdzie częścią konstrukcji płyty drzwiowej jest stalowa kratownica. Mając zapewniać antywłamaniowość, radykalnie obniża ona izolacyjność termiczną.
+ Progu bez przekładki termicznej lub takiej konstrukcji, która zapewnia termiczne oddzielenie jego powierzchni zewnętrznej od wewnętrznej.
+ Zaniechania izolacji przestrzeni podprogowej, która jest ważną częścią elementu drzwiowego.
+ Montażu w zewnętrznej płaszczyźnie fasady.

Autor Michał Simon
Autor Michał Simon
Stanowisko - dyrektor sprzedaży w firmie HORMANN Polska
Następny
Jakie wybrać drzwi techniczne do domu?

Jakie wybrać drzwi techniczne do domu?