Jak przygotować ścianę pod nakładanie gładzi?

Producent: PIOTROWICE 2
lipiec 2019
STABILL

Nakładanie gładzi na powierzchniach ścian i sufitów to zwykle jedna z ostatnich, a jednocześnie jedna z ważniejszych operacji, wykonywanych często wewnątrz pomieszczeń przed ich malowaniem. Od jakości wykonania tej operacji często zależy uzyskany efekt końcowy.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów gładzi. Najczęściej spotykane i stosowane są gładzie gipsowe i polimerowe. Tradycyjne, znane i stosowane od wielu lat gładzie gipsowe, służą zwykle do nakładania ręcznego. Nowoczesne gładzie polimerowe stosowane są natomiast najczęściej do prac wielkopowierzchniowych i nakładania agregatami.
Technologia wykonywania gładzi wymaga od wykonawcy odpowiedniej wiedzy, umiejętności i wprawy. Nie można zapominać, że jednym z podstawowych elementów decydujących o końcowym sukcesie jest odpowiednie przygotowania podłoża. W szczególności, ważne jest zastosowanie odpowiednich gruntów. Właściwe, zgodne z technologią zagruntowanie podłoża ułatwia potem pracę gładziami, ogranicza problemy wykonawcze oraz zapobiega tym związanym z późniejszą eksploatacją. Producenci, którzy mają w swojej ofercie szpachle i gładzie oferują zazwyczaj także odpowiednie do nich grunty.

STABILL Grunt PP-80

STABILL to marka produktowa obejmująca szeroką gamę profesjonalnych wyrobów gipsowych, szpachli oraz gładzi wytwarzanych przez Zakład Surowców Chemicznych i Mineralnych „PIOTROWICE II”. W ofercie firmy pojawił się niedawno nowy grunt STABILL Grunt PP-80. Jest to uniwersalny i wydajny grunt o bardzo szerokim zastosowaniu:
+ wzmacnia podłoże,
+ poprawia przyczepność nakładanego produktu,
+ wyrównuje chłonność podłoża,
+ niweluje niekorzystne działanie ewentualnego zapylenia ścian.

Grunt uniwersalny STABILL PP-80 można stosować pod gładzie gipsowe i polimerowe – szczególnie zalecane: gładź tynkowa STABILL PG-41 oraz gładź polimerowa STABILL UNIKAT, ale także pod posadzki, kleje do okładzin, tynki mineralne i farby dyspersyjne na większości spotykanych w budownictwie podłoży takich jak: tynki gipsowe i cementowo-wapienne, płyty z karton- -gipsu, bloczki gipsowe, beton i inne podłoża mineralne.

STABILL - gładzie

Oprócz ograniczenia i wyrównania chłonności podłoża, grunt zwiąże znajdujący się na ścianie pył i wzmocni wierzchnią warstwę materiału, na który nakładamy gładź. Po zastosowaniu gruntu, gładź będzie wiązała nieco dłużej, ale za to w sposób jednakowy na całej obrabianej powierzchni i w całym przekroju. Praca nie będzie wymagała pośpiechu, a nałożona gładź da się wykończyć bez konieczności mocnego szlifowania. Dzięki zastosowaniu specjalnej dyspersji polimerowej o wąskim rozkładzie wielkości cząstek Grunt PP-80 nie tworzy na ścianie tzw. „filmu”, polepsza przyczepność i ułatwia obróbkę gładzi. Co ważne, po zastosowaniu gruntu STABILL PP-80, ściana nadal „oddycha” co pozwala czuć się w pomieszczeniach komfortowo.

STABILL - gładzie
STABILL - gładzie

W przypadku wykonywania gładzi, zalecane jest zastosowanie gruntu PP-80 także w celu gruntowania międzywarstwowego. Druga, cienka warstwa gładzi nakładana jest zwykle na wyschniętą i często zapyloną pierwszą warstwę. W efekcie bardzo szybko przesycha, słabo przylega i często nie uzyskuje wymaganej wytrzymałości. Konsekwencją może być odchodzenie drugiej warstwy gładzi od podłoża w trakcie późniejszego malowania (zwijanie się gładzi za wałkiem). Brak gruntowania międzywarstwowego to jeden z najczęściej występujących błędów, w przypadku robót realizowanych przez mniej doświadczonych wykonawców. Zastosowanie gruntu PP-80 pozwala uniknąć tego problemu.

Grunt można w zależności od potrzeb i chłonności podłoża rozcieńczać wodą. Jest on bezpieczny w stosowaniu i może być przechowywany w fabrycznie zamkniętych pojemnikach przez 12 miesięcy od daty produkcji.

Poprzedni

Modne i mocne drzwi wewnętrzne - Drewniane drzwi wewnętrzne CONCEPTO DESIGLINE

Modne i mocne drzwi wewnętrzne - Drewniane drzwi wewnętrzne CONCEPTO DESIGLINE
Następny
Wkrętarka udarowa TRYTON 20V

Wkrętarka udarowa TRYTON 20V