Zanim taras zachwyci użytkowników…

lipiec 2019
Na tarasie domu jednorodzinnego w Jelczu-Laskowicach pojawił się fotoreporter. W czasie przerwy w pracy można pozować do zdjęć. Od lewej: Andrzej Skocz, właściciel AS-BUD oraz panowie: Wojciech, Mateusz, Tomasz, Karol i Piotr. Na tarasie domu jednorodzinnego w Jelczu-Laskowicach pojawił się fotoreporter. W czasie przerwy w pracy można pozować do zdjęć. Od lewej: Andrzej Skocz, właściciel AS-BUD oraz panowie: Wojciech, Mateusz, Tomasz, Karol i Piotr.


Chyba trudno byłoby znaleźć w Jelczu-Laskowicach, a nawet w całym powiecie oławskim, kogoś, kto nie zetknął się z nazwą AS-BUD. A już na pewno nie spotkalibyśmy nikogo takiego wśród ludzi związanych z branżą budowlaną. Od razu wyjaśnię, że kryje się za nią firma, ale tak naprawdę wcale nie kryje, bo pełne brzmienie zawiera imię i nazwisko właściciela: AS-BUD Andrzej Skocz. A maile można adresować: biuro@as-budowlany.com

AS BUDOWLANY W PIGUŁCE

Firma AS-BUD powstała w 2007 r., ale jej właściciel z budownictwem związany był wcześniej. Remontował i wykańczał wnętrza od niemal 20 lat. Z roku na rok rozwijał swój interes, inwestował. Z czasem zatrudnił fachowców, którzy pomogli mu w stworzeniu firmy budowlanej wyróżniającej się profesjonalizmem i jakością.
Obecnie firma podzielona jest na dwie brygady tynkarskie, brygadę murarzy i wykonawców ociepleń oraz elewacji. Zatrudnia też pracowników w dziale logistyki, kierowców i inżynierów.

AS-BUD oferuje kompleksowe realizacje, od fundamentów do gotowego budynku. Firma buduje oraz remontuje, zarówno budynki mieszkalne jak i obiekty przemysłowe oraz usługowe. Doradza swoim klientom w kwestiach technicznych oraz pomaga im w zakresie przepływu dokumentacji budowlanej i przy uzgodnieniach formalno- -prawnych. Pełny wachlarz ofertowy obejmuje: murowanie, instalacje elektryczne i hydrauliczne, tynki gipsowe, docieplenia, wykonywanie glazury i wylewanie różnych posadzek, zabudowy g-k. Promień działania firmy wyznaczają granice województwa dolnośląskiego. Najczęściej prowadzi prace budowlane i remontowe we Wrocławiu. Na www.as-budowlany.com w zakładce Realizacje znajdziemy też adresy obiektów wzniesionych przez AS-BUD w Oławie, Jelczu-Laskowicach, Kamieńcu Wrocławskim, Bielanach Wrocławskich, Minkowicach Oławskich, Chrząstawie, Kątach Wrocławskich, Nadolicach Wielkich, Sobocisku, Namysłowie. To nie jest pełna lista. Trzeba też pamiętać, że w niejednej z wymienionych miejscowości AS-BUD pracował na kilku, a nawet więcej placach budów.

Prace na tarasie przed położeniem ostatniej warstwy hydroizolacji. Prace na tarasie przed położeniem ostatniej warstwy hydroizolacji.
Taras domu w Chwałowicach. W tle zamieszkałe już budynki wybudowane również przez AS-BUD. Taras domu w Chwałowicach. W tle zamieszkałe już budynki wybudowane również przez AS-BUD.
Place budowy w Chwałowicach zaopatruje w materiały budowlane sklep PSB Mrówka w Jelczu-Laskowicach. Rozmawiają Andrzej Skocz i Zbigniew Kuc, brygadzista w AS-BUD Place budowy w Chwałowicach zaopatruje w materiały budowlane sklep PSB Mrówka w Jelczu-Laskowicach. Rozmawiają Andrzej Skocz i Zbigniew Kuc, brygadzista w AS-BUD

PLAC BUDOWY X 16

W drugiej połowie czerwca 2019 r. AS-BUD prowadził prace równolegle na 16 placach budowy. Jako reporter Głosu PSB miałem okazję obejrzeć proces wykonywania dwóch tarasów na budowach w Jelczu-Laskowicach i w Chwałowicach.
Tak jak w poprzednich fotoreportażach z cyklu OPINIE WYKONAWCÓW, również tym razem obiektyw mojego Sony skierowałem na najważniejszych na placach budowy pracowników – wykonawców budowlanych. Właśnie przygotowywali i kładli kolejne warstwy tarasu, stosując w odpowiedniej kolejności materiały hydroizolacyjne. Bez ich ciężkiej i wymagającej fachowej wiedzy pracy żaden inwestor nie mógłby cieszyć się pięknym przedłużeniem domowego salonu.
W Chwałowicach pracownicy AS-BUD układali na tarasie kolejną warstwę. Dowiedziałem się, że cały taras w sumie składać się będzie z warstwy podkładowej „sczepnej” (do posadzki betonowej), uszczelniania naroży taśmą, siatki zatopionej w hydroizolacji i głównej warstwy zabezpieczającej. Trzy dni później w Jelczu- Laskowicach kładziono na tarasie tzw. lizak, czyli warstwę wykończeniową hydroizolacji.
Andrzej Skocz twierdzi, że na dziesięciu klientów inwestujących we własny dom rodzinny dziewięciu chce mieć w nim taras. Po połowie – na piętrze i na ziemi. AS-BUD zaleca na tarasy ziemne nie płytki ceramiczne, lecz betonowe albo kostkę brukową. Ale oczywiście przyjmuje także zlecenia na budowę tarasów i balkonów z innych materiałów. Największy taras, jaki firma z Jelcza-Laskowice zbudowała, miał powierzchnię około 450 m2. To był łącznik spacerowy między blokami we Wrocławiu.
Kiedy pytam o inne aktualne realizacje tarasów, dowiaduję się, że AS-BUD jest w trakcie odbiorów całego osiedla domków jednorodzinnych o podwyższonym standardzie wykonania w Siechnicach koło Wrocławia (w każdym z 24 domów taras ogrodowy i po dwa balkonowe). Poza tym firma postawiła już w tym roku 6 domów z tarasami od podstaw. W 2020 r. planuje kompleksową budowę osiedla domów jednorodzinnych w Chwałowicach.

Formowanie ostatniej gładkiej warstwy hydroizolacji na tarasie domu w Jelczu-Laskowicach. Formowanie ostatniej gładkiej warstwy hydroizolacji na tarasie domu w Jelczu-Laskowicach.
AS-BUD, pokój inżynierów. Od lewej panowie Adam i Tomasz oraz Andrzej Skocz, właściciel firmy. AS-BUD, pokój inżynierów. Od lewej panowie Adam i Tomasz oraz Andrzej Skocz, właściciel firmy.
Marcin Termena i Andrzej Skocz w sklepie PSB Mrówka w Jelczu-Laskowicach. Marcin Termena i Andrzej Skocz w sklepie PSB Mrówka w Jelczu-Laskowicach.TYLKO Z INWESTORAMI

Andrzej Skocz przyjmuje zlecenia tylko bezpośrednio od inwestorów. Jako podwykonawca nie występuje. Nie szuka klientów poprzez Internet. Nie obkleja pojazdów swojej firmy autoreklamami. Pozyskuje kontrahentów głównie dzięki poleceniom tych, którzy przekonali się o solidności AS-BUD. W ostatnich latach każdy sezon budowlany zamyka około 50 realizacjami, zapewniając ciągłą pracę swoim ekipom. Niektóre ze składanych obecnie przez inwestorów zamówień będą realizowane w 2021 r.
Załoga firmy jest doświadczona i stała. Kilkanaście osób pracuje powyżej 8 lat. Jeden pracownik od kiedy powstał AS-BUD. Kompleksowe wykonawstwo powoduje, że firma korzysta obecnie z podwykonawców – hydraulików, elektryków, dekarzy oraz posadzkarzy.

GOŚCIE GOLD SORRENTO

Obiad przed moim powrotem do Warszawy jemy w Jelczu-Laskowicach. Andrzej Skocz zaprosił mnie do sympatycznego lokalu Gold Sorrento. Niemal wszystkie miejsca zajęte. Przy stolikach obok nas międzynarodowe towarzystwo. Pytam skąd tylu zagranicznych gości? Padają nazwy: Toyota, Autoliv, Faurecia, Italmetal, EPP, Simoldes, Elica.
Produkcja w Jelczańskich Zakładach Samochodowych zgasła ponad 10 lat temu, ale branża motoryzacyjna odrodziła się i trzyma się mocno. W mieście i w okolicy powstają silniki i fotele samochodowe, elementy bezpieczeństwa w samochodach, części metalowe. W firmach reprezentujących inne branże wytwarza się urządzenia i elementy z tworzyw sztucznych m.in. do sprzętu AGD, opakowania dla przemysłu medycznego.
Dołącza do nas Marcin Termena, dyrektor handlowy w firmie Z.R. Termena, w której AS-BUD zaopatruje się niemal we wszystkie niezbędne materiały budowlane. Dowiaduję się, że moi rozmówcy mają szczęście. Działają w dobrym otoczeniu, ludzi gospodarnych, odnoszących sukcesy. Miasto i gmina Jelcz-Laskowice leżą w podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Energia mieszkańców i włodarzy pozwala na ogólny rozwój lokalnego rynku, z czego firmy budowlane i zaopatrujący je kupcy potrafią korzystać.
Z danych zawartych w wikipedii wynotowuję, że Jelcz-Laskowice liczył w połowie 2017 r. niemal 16 tys. mieszkańców. Obok wymienionych wyżej firm – w tym takich, które zatrudniają nawet do tysiąca pracowników – w mieście zarejestrowanych było ponad 1200 prywatnych podmiotów gospodarczych.

Firma Zaopatrzenie Rolnictwa Andrzej Termena – taka jest pełna nazwa Z.R. Termena – powstała w 1989 r. W 2005 r. przystąpiła do Grupy PSB. Obecnie prowadzi 2 sklepy PSB Mrówka (od maja 2008 r. w Jelczu-Laskowicach, 2 tys. m2 i od kwietnia 2018 r. w Gajkowie, 3,5 tys. m2) oraz 2 składy materiałów zaopatrzenia rolnictwa i z materiałami budowlanymi (w Minkowicach Oławskich i w Starym Śleszowie). Zatrudnia 100 osób. Około 2/3 materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu oferowanych przez Z.R. Termena firma kupuje poprzez centralę Grupy PSB.

Mirosław Ziach

Poprzedni

Sprzedaż i ceny materiałów budowlanych w I półroczu 2019 r.

Sprzedaż i ceny materiałów budowlanych w I półroczu 2019 r.
Następny
Gah Alberts - okucia budowlane ; łączniki cieiselskie ; profile i haki garażowe

Gah Alberts - okucia budowlane ; łączniki cieiselskie ; profile i haki garażowe