Jak stworzyć dom inteligentny i zdalnie zarządzany?

lipiec 2020

Czas biegnie coraz szybciej. Trudno oprzeć się temu wrażeniu, patrząc na przyspieszony rozwój nowych technologii i związane z nim ciągłe poszerzanie rynku Smart Home. Zdalnie zarządzany inteligentny dom nie jest już futurystyczną wizją. Problemem jednak pozostaje wciąż bezpieczeństwo oraz kompatybilność podłączanych do sieci urządzeń. Renomowani producenci oferują już jednak sprytne rozwiązania.

HORMANN - DOM INTELIGENTNY I BEZPIECZNY

Dom, który „myśli” o tym jak oszczędzać energię, jak zapewnić komfort i bezpieczeństwo domownikom; dom, którym możemy zarządzać nawet z innej półkuli, w którym oświetlenie, ogrzewanie, czujniki bezpieczeństwa, a także drzwi, bramy czy rolety działają według indywidualnie zaprogramowanych scenariuszy – to już nie wytwór filmów sciencefiction. To rzeczywistość XXI wieku.

INTEROPERACYJNOŚĆ SYSTEMÓW|

Od lat każdy z liczących się producentów wyposażenia domów proponuje swoje systemy Smart Home. Na rynku funkcjonuje wiele takich rozwiązań.
Od pojedynczych urządzeń dostępnych dla przeciętnego konsumenta po skomplikowane systemy do zarządzania całym budynkiem. Problemem jest ciągle ich integracja. Wszystkie one komunikują się bowiem w swoim świecie Smart Home, za pomocą specjalnie dla nich przeznaczonych protokołów komunikacji (np. Z-Wave, EnOcean, ZigBee). Każdy „mówi” w swoim języku. Wyzwaniem dla producentów jest więc ich interoperacyjność, możliwość współpracy z innymi urządzeniami bądź systemami, które już istnieją lub w przyszłości zostaną podłączone do sieci.
Co zrobić, aby wszystkie inteligentne urządzenia w domu współpracowały ze sobą, były kompatybilne? Jak połączyć je w jeden spójny system, sterowany poprzez jedną aplikację w smartfonie lub np. głosem? Takie pytania zadają sobie producenci coraz to nowych pojawiających się na rynku inteligentnych urządzeń. Najlepsi znaleźli już na nie odpowiedź.
Są wśród nich renomowani wytwórcy stolarki budowlanej, bram garażowych i drzwi wejściowych. Oferują oni np. napędy, które – dzięki zastosowanym zaawansowanym technologiom – pozwalają nie tylko na inteligentne zdalne sterowanie tymi elementami, ale dodatkowo umożliwiają także podłączenie ich do różnych innych systemów automatyki domowej.
Dzięki specjalnemu modułowi sterowania radiowego napęd do bramy jako element składowy całej instalacji, która łączy urządzenia domowe w jedną sieć, może być komfortowo sterowany za pomocą interfejsu użytkownika w systemie Smart Home i w dowolny sposób łączony z innymi inteligentnymi urządzeniami w sieci.

HORMANN - inteligentny dom

ZDALNE STEROWANIE

Najpopularniejszym sposobem sterowania stało się sterowanie zdalne. Coraz powszechniej używamy do tego celu telefonu komórkowego. Do lamusa odchodzą czytniki linii papilarnych czy transpondery.
Dzięki specjalnym aplikacjom na smartfona możemy nie tylko sterować rozmaitymi urządzeniami, ale także uzyskiwać informacje zwrotne o ich otwarciu/zamknięciu, włączeniu/wyłączeniu. Komunikacja ta może odbywać się z bliska – przez smartfona z funkcją Bluetooth lub z daleka – przez Internet i router, do którego podłączono domowe urządzenia. To zapewnia nam nie tylko komfort, ale także bezpieczeństwo. Dom zawsze i wszędzie będziemy bowiem mieli pod kontrolą. Nawet żeglując na jachcie w Chorwacji, otworzymy nasz garaż, by pożyczyć sąsiadowi kosiarkę, a potem sprawdzimy czy brama została zamknięta.

HORMANN - Inteligentny dom

WIRTUALNE KLUCZE

Wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem są też jednorazowe „klucze”. To specjalne kody, które użytkownik – administrator może przydzielić innym osobom na ściśle określony czas. Kody te wysyłane są pocztą elektroniczną, w formie wiadomości tekstowej (SMS) lub przez Messengera. W ten sposób np. na telefon komórkowy ogrodnika możemy wysłać jednorazowy kod dostępu uprawniający do otwarcia drzwi i wejścia na ogród. Taki „klucz” możemy wysłać też kurierowi, który pod nieobecność domowników dotrze z przesyłką pod nasz dom, lub sąsiadce, która będzie chciała podzielić się z nami świeżo upieczonym ciastem.
Wszystkie te ułatwiające nam życie i zapewniające bezpieczeństwo aplikacje są darmowe.

GARAŻ, KTÓRY „SAM O SIEBIE ZADBA”

Wraz z rozwojem alternatywnych technologii systemy domu inteligentnego stają się coraz bardziej rozbudowane i oferują zautomatyzowanie coraz to nowych procesów. Ciekawym rozwiązaniem jest np. przekazanie w zarządzanie inteligentnym systemom wentylowania garażu. Dzięki czujnikom klimatycznym sprzężonym z najnowszej generacji napędem oraz wyposażeniu bramy garażowej w specjalny zestaw rolek do uchylania jej górnego segmentu, optymalna wentylacja pomieszczenia odbywa się w sposób całkowicie automatyczny. Kiedy poziom wilgotności powietrza w garażu gwałtownie rośnie, np. po wjechaniu do niego zaśnieżonym samochodem, gdy szybko topi się śnieg – automatycznie uchyla się górny segment bramy. Jeśli jednak wilgotność powietrza poza garażem będzie wyższa niż ta w środku – zewnętrzny czujnik klimatyczny zablokuje wentylowanie. Takie regularne wietrzenie zapobiegnie rozwojowi pleśni na ścianach i tworzeniu się korozji na karoserii auta. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza gdy garaż ma dobrze izolowane termicznie ściany i jest wyposażony w ciepłą bramę. Akceptowany przez nas poziom wilgotności oraz godziny, w jakich garaż „sam o siebie zadba” można oczywiście zaprogramować indywidualnie.

HORMANN - Inteligentny dom
HORMANN - Inteligentny dom
HORMANN - Komfortowe i szybkie bramy garażowe

SZTUCZNA INTELIGENCJA

Obserwacja rynku Smart Home każe przewidywać jego dalszy rozwój, rozbudowę i doskonalenie inteligentnych systemów. Rozwiązania, które umożliwiają zdalne sterowanie domowymi urządzeniami są coraz bardziej popularne. Przyszłością jest pełna kompatybilność wszystkich elementów domu inteligentnego oraz coraz powszechniejsze zastosowanie w nim sztucznej inteligencji. Rozwój rozmaitych technologii pozwalających na nieskomplikowaną zdalną łączność między domowymi urządzeniami sprawi, że w ciągu najbliższych lat nawet najśmielsze filmowe wizje będą mogły stać się rzeczywistością. Nie wiemy jednaki, czy ceny tych rozwiązań spadną.

INDYWIDUALNE SCENARIUSZE

Inteligentny dom nie tylko odpowiada na potrzeby swoich mieszkańców, ale też je „przewiduje”. Renomowani producenci oferują aplikacje, które umożliwiają tworzenie indywidualnych scenariuszy. W często powtarzających się sytuacjach, takich jak np. codzienny powrót z pracy do domu, uruchomienie jednego przycisku umożliwia automatyczne wykonanie określonych operacji zawsze w tej samej kolejności, bez konieczności wydawania poszczególnych poleceń. Można wtedy np. otwierać lub zamykać równocześnie bramę garażową i wjazdową, sterować drzwiami wejściowymi i oświetleniem podjazdu, roletami itp. Inteligentny system można też tak zaprogramować, by jednocześnie z zamykaniem bramy garażowej nocą włączało się oświetlenie na zewnątrz i w przedpokoju bądź tak, by w chwili zbliżania się samochodu brama otwierała się automatycznie.

Autor Michał Simon
Autor Michał Simon
Stanowisko Dyrektor Sprzedaży w firmie HORMANN Polska
Następny
Mobilne sterowanie oknami i roletami

Mobilne sterowanie oknami i roletami

123