Jakie wybrać okno do płaskiego dachu?

lipiec 2021

Nowoczesne materiały i zmieniające się trendy w budownictwie umożliwiają wznoszenie budynków z płaskimi dachami. W tego typu architekturze często zdarza się, że wewnątrz budynku istnieją pomieszczenia, w których nie ma możliwości zastosowania standardowych okien pionowych. Idealnym rozwiązaniem w takich przypadkach jest montaż specjalnie zaprojektowanych produktów do płaskich dachów.

Okno z klasyczną kopułą
Okno z klasyczną kopułą

Rozwój produktów do płaskich dachów w ciągu ostatnich kilku lat znacznie przyspieszył. Do niedawna w płaskim dachu można było zamontować jedynie klasyczne świetliki z akrylową lub poliwęglanową kopułą. Aktualnie oferta producentów jest znacznie szersza i obejmuje zarówno okna z klasyczną kopułą, nakładką szklaną, jak też okna o niebanalnym designie, których całą zewnętrzną część stanowi szyba z tzw. stepem. Warto też wspomnieć o oknach do dachów płaskich, po których można chodzić. Takie rozwiązanie wprost idealnie sprawdza się do wykorzystania w przypadku użytkowych tarasów.

RODZAJE OKIEN DO PŁASKICH DACHÓW

Okna z poliwęglanową kopułą ze względu na swoją budowę, mogą być montowane w dachach o kącie nachylenia w zakresie 0–150. Standardowo wyposażone są w antywłamaniowy pakiet szybowy P2. W przypadku pęknięcia szyby kawałki szkła nie tworzą zagrożenia lecz pozostają na folii. Pakiet szybowy P2 wraz z systemem montażu kopuły, utrudniającym jej demontaż, zwiększa ochronę antywłamaniową.

Okno z płaskim segmentem szklanym
Okno z płaskim segmentem szklanym

Charakteryzuje się ona dużą odpornością na uderzenia oraz działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz czy grad. Specjalne powłoki na zewnętrznej i wewnętrznej powierzchni czaszy zabezpieczają przed działaniem promieniowania UV.
Okna te oferowane są z różnymi pakietami szybowymi, a sama kopuła może być transparentna lub matowa. W zależności od funkcji, jaką okno ma spełniać dostępne są warianty nieotwierane, otwierane manualnie oraz elektrycznie. W oknach mogą być montowane wewnętrzne oraz zewnętrzne (umieszczone pod kopułą) akcesoria okienne jak rolety czy markizy.
Zastosowanie czteroszybowego pakietu o współczynniku przenikania ciepła Ug= 0,3 W/m2K sprawia, że całe okno charakteryzuje się bardzo niskim współczynnikiem U= 0,72 W/m2K wg EN 12567-2 (U= 0,55 W/m2K wg EN 1873 dla rozmiaru 120x120 cm). Dzięki temu możliwe jest zastosowanie tych okien w budownictwie pasywnym.

Okna z płaskim segmentem szklanym to ciekawa propozycja doświetlenia pomieszczenia pod płaskim dachem oraz nowatorskie spojrzenie na design. Dzięki unikatowemu sposobowi odprowadzania wody opadowej z powierzchni okna, montaż możliwy jest na dachu o spadku już od 2° do 15° dla rozmiarów od 60x60 do 120x120 oraz od 5° do 15° dla rozmiarów 140x140 i 120x220. Konstrukcja okien umożliwia montaż akcesoriów wewnętrznych i zewnętrznych. Okna te dostępne są w rozmiarach od 60x60 do 120x220; także w rozmiarach nietypowych z tego zakresu.

Okno z nakładanym segmentem szklanym
Okno z nakładanym segmentem szklanym

Okna z nakładanym segmentem szklanym ze spadkiem zewnętrznej powierzchni, umożliwiają odprowadzanie wody nawet w przypadku zamontowania okna idealnie w poziomie. Fabrycznie zamontowany kątowy segment szklany, zastępujący kopułę, skraca czas montażu okna. Okno standardowo wyposażone jest w antywłamaniowy pakiet szybowy P2. Budowa okna zapewnia bardzo dobrą termoizolacyjność. Dzięki zastosowaniu sprawdzonej budowy okna składającej się z wielokomorowych profili PVC wypełnionych materiałem termoizolacyjnym, współczynnik przenikania Uw dla całego okna wynosi 0,95 W/m2K.
Na zamówienie okna te dostępne są z fabrycznie zamontowaną pod segmentem szklanym markizą. Daje to funkcjonalne rozwiązanie oszczędzające czas i nakłady inwestycyjne. Konstrukcja okien umożliwia montaż akcesoriów wewnętrznych.

Okno z wklejanym pakietem szybowym w wersji solar
Okno z wklejanym pakietem szybowym w wersji solar

Okna z wklejanym, innowacyjnym pakietem szybowym są jednym z topowych rozwiązań dostępnych na rynku. Przeznaczone są one do dachów o nachyleniu od 2° do 15°. Przy mniejszym nachyleniu dachu (od 0° do 2°), wymagana jest specjalna kątowa rama montażowa, która o 3° zwiększa nachylenie.
Okna z wklejanym pakietem szybowym, podobnie jak pozostałe opisywane, nadają się do dachów krytych blachą na felc, papą lub membraną, jak również na dachy żwirowe, zielone i stropodachy wymagające montażu podwyższonego – do ich osadzenia potrzebna jest wówczas odpowiednia dla danego modelu podstawa o wysokości 15 cm. Na rynku dostępne są okna w wersji nieotwieranej oraz otwieranej. Wersja otwierana może być sterowana ręcznie przy pomocy drążka lub też elektrycznie za pomocą przełączników ściennych lub pilota. Dostępne są również wersje WIFI, które mogą być sterowane za pomocą smartfona.
Okna w wersji Solar są prawdziwym hitem, wyposażone są w zintegrowany z baterią panel PV, który zapewni ciągłą pracę nawet w pochmurne dni. Są one zasilane energią słoneczną i do działania nie potrzebują podpięcia do instalacji elektrycznej. Okna z wklejanym pakietem szybowym można zamówić w dowolnym rozmiarze w zakresie od 60 x 60 cm do 120 x 220 cm. Takie przygotowanie okien dachowych pod dokładny wymiar otworu umożliwia architektoniczną dowolność aranżacyjną, a także ułatwia dokonanie ewentualnej wymiany w miejscu starych naświetli. Trzeba przy tym pamiętać, że rozmiar handlowy okna odpowiada wymiarom otworu w dachu. Ponadto można zamówić takie okno wykończone dowolnym kolorem z palety RAL Classic. Od strony wewnętrznej ościeżnica oraz skrzydło okna jest białe od zewnątrz natomiast można dopasować kolorystykę do stylistyki dachu, wybierając kolor z ponad 200 barw. Co ważne, lakierowane są wszystkie widoczne z zewnątrz po zamontowaniu elementy okna, czyli osłonowy profil aluminiowy oraz step pakietu szybowego.

W oknach tych pakiet szybowy mocowany jest z wykorzystaniem nowoczesnych technologii wklejania szyb, zapewniając wysoką trwałość i estetyczny wygląd. Zewnętrzna, odbijająca promieniowanie słoneczne szyba refleksyjna jest hartowana, a wewnętrzna antywłamaniowa klasy P2A. Okna z czteroszybowym pakietem posiadają współczynnik przenikania ciepła dla całego okna Uw= 0,64 W/ m2K, wg EN 14351 (Urc= 0,51 W/m2K, Arc=3,96m2, wg EN 1873:2014+A1:2016, z ramą podwyższającą XRD) – co pozwala na stosowanie ich w budownictwie pasywnym.
Konstrukcja okna umożliwia montaż zarówno akcesoriów wewnętrznych jak i zewnętrznych. Markiza zewnętrzna zabezpiecza przed nagrzaniem pomieszczenia, a akcesoria wewnętrzne chronią przed ostrym światłem słonecznym i stanowią element dekoracyjny. Warto wspomnieć, że okna te mogą być zespolone ze sobą dzięki rynnie zespalającej, która uszczelnia przestrzeń między dwoma sąsiadującymi oknami. Pozwala to na zbliżenie otworów montażowych na odległość 22 cm.

Okna po których można chodzić to zupełnie nowe możliwości w użytkowaniu dachów płaskich oraz tarasów. Nie tylko dostarcza dużą ilość naturalnego światła do wnętrza pomieszczeń znajdujących się pod dachem czy płytą tarasu, ale też dzięki zupełnie płaskiej powierzchni nie utrudnia aranżacji czy wygodnego korzystania z ich powierzchni na zewnątrz. Takie rozwiązanie osiągnięto dzięki wzmocnieniu konstrukcji okna oraz pakietu szybowego.
Antypoślizgowa powierzchnia zewnętrznej szyby zapewnia bezpieczeństwo użytkowania minimalizując ryzyko poślizgnięcia. Okna te montuje się na dachach i tarasach o nachyleniu od 0 do 150. W dachach zielonych, gdzie okno musi być wyniesione, stosuje się podstawę montażową XRD/W o wysokości 15 cm – podstawy można zestawiać do trzech sztuk, czyli do 45 cm. Szklenie okna stanowi dwukomorowy wzmocniony pakiet szybowy, współczynnik przenikania ciepła dla całego okna Uw = 0,7 W/m2 K.

ZALETY ZASTOSOWANIA OKIEN DO DACHÓW PŁASKICH

+ okna do dachów płaskich pozwalają na doświetlenie pomieszczeń na najwyższym piętrze budynku, a w przypadku wersji otwieranych zapewniają również dodatkową wentylację,
+ część okien dostępnych na rynku posiada bardzo wysokie parametry termoizolacyjne, przez co obniżone są rachunki za ogrzewanie oraz poprawiony jest komfort cieplny w użytkowanym pomieszczeniu,
+ dostępność wersji otwieranych manualnie, jak też elektrycznie oraz solarnych, czyli zupełnie autonomicznych, nie wymagających zasilania energią z sieci, pozwala na montaż okien w różnych lokalizacjach budynku,
+ szeroka gama akcesoriów wewnętrznych jak i zewnętrznych zabezpiecza pomieszczanie przed nadmiernym nagrzewaniem oraz zapewnia prywatność użytkownikowi.

KROKI MONTAŻOWE OKIEN DO DACHÓW PŁASKICH

1. Należy przygotować otwór w dachu zgodnie z wymiarami podanymi w instrukcji montażu, podłoże powinno być równe, oczyszczone i wypoziomowane. Nie można umieszczać okna na warstwie termoizolacji, w takim przypadku należy umieścić okno na stabilnej, sztywnej podstawie przygotowanej przez inwestora lub ramie montażowej.
1. Należy przygotować otwór w dachu zgodnie z wymiarami podanymi w instrukcji montażu, podłoże powinno być równe, oczyszczone i wypoziomowane. Nie można umieszczać okna na warstwie termoizolacji, w takim przypadku należy umieścić okno na stabilnej, sztywnej podstawie przygotowanej przez inwestora lub ramie montażowej.
2. Okno wyjąć z opakowania i umieścić nad otworem montażowym mając na uwadze nachylenie dachu (zawiasy zawsze powinny być u góry). Podczas przenoszenia okna należy zwrócić szczególną uwagę aby nie łapać za skrzydło (profil aluminiowy), gdyż może to doprowadzić do jego wygięcia. Okno należy przenosić trzymając za okap lub ościeżnicę. Prawidłowy sposób transportu pokazany jest w instrukcji montażu oraz na etykiecie logistycznej umieszczonej na opakowaniu.
2. Okno wyjąć z opakowania i umieścić nad otworem montażowym mając na uwadze nachylenie dachu (zawiasy zawsze powinny być u góry). Podczas przenoszenia okna należy zwrócić szczególną uwagę aby nie łapać za skrzydło (profil aluminiowy), gdyż może to doprowadzić do jego wygięcia. Okno należy przenosić trzymając za okap lub ościeżnicę. Prawidłowy sposób transportu pokazany jest w instrukcji montażu oraz na etykiecie logistycznej umieszczonej na opakowaniu.
3. Odmierzyć miejsca położenia wkrętów i przykręcić do podłoża.
3. Odmierzyć miejsca położenia wkrętów i przykręcić do podłoża.
4. Wykonać pierwszą warstwę obróbki zgodnie ze sztuką dekarską. Istotne jest aby zwrócić szczególną uwagę na położenie etykiet informujących o położeniu sprężyn gazowych lub siłowników. Najpierw nakładać dolną warstwę obróbki, następnie boczne a na końcu górną. Jeżeli materiał pokryciowy jest aktywowany termicznie należy pamiętać aby nigdy nie nagrzewać profili okna.
4. Wykonać pierwszą warstwę obróbki zgodnie ze sztuką dekarską. Istotne jest aby zwrócić szczególną uwagę na położenie etykiet informujących o położeniu sprężyn gazowych lub siłowników. Najpierw nakładać dolną warstwę obróbki, następnie boczne a na końcu górną. Jeżeli materiał pokryciowy jest aktywowany termicznie należy pamiętać aby nigdy nie nagrzewać profili okna.
5. Wykonać drugą warstwę obróbki zgodnie ze sztuką dekarską. Ponownie nakładać dolną warstwę obróbki, następnie boczne a na końcu górną. Jeżeli materiał pokryciowy jest aktywowany termicznie należy pamiętać aby nigdy nie nagrzewać profili okna.
5. Wykonać drugą warstwę obróbki zgodnie ze sztuką dekarską. Ponownie nakładać dolną warstwę obróbki, następnie boczne a na końcu górną. Jeżeli materiał pokryciowy jest aktywowany termicznie należy pamiętać aby nigdy nie nagrzewać profili okna.
6. Po wykonaniu obróbki przykręcić listwy dociskające pamiętając o położeniu etykiet informujących o sprężynach gazowych. W przypadku zignorowania ostrzeżenia może dojść do przewiercenia sprężyn i uszkodzenia okna.
6. Po wykonaniu obróbki przykręcić listwy dociskające pamiętając o położeniu etykiet informujących o sprężynach gazowych. W przypadku zignorowania ostrzeżenia może dojść do przewiercenia sprężyn i uszkodzenia okna.

NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY

1. Nieodpowiedni rozmiar okna w stosunku do otworu montażowego.
Należy pamiętać, że rozmiar handlowy okna to wymiary otworu okna w dachu.
2. Źle dobrane okno do kąta nachylenia połaci dachowej.
Dobierając okno do płaskiego dachu należy zwrócić uwagę na kąt jego nachylenia. Okna do dachów płaskich przeznaczone są do dachów o nachyleniu mniejszym niż 15 stopni. Należy zwrócić również uwagę na dolną granicę montażu. Część z nich może być montowana na dachach o nachyleniu od 0 stopni, a część od 2 jak też 5 stopni. Można dodatkowo zastosować specjalną ramę, która zwiększa nachylenie okna o 3 stopnie.
3. Nieodpowiednia wysokość podstawy okna na dachach żwirowych, zielonych i stropodachach.
W tych przypadkach okna wymagają montażu podwyższonego, a do ich osadzenia potrzebna jest właściwa dla danego modelu podstawa o wysokości 15 cm. W zależności od rodzaju podstawy możliwe jest zestawienie do 2 lub max. 3 takich ram.

Autor Waldemar  Wadowski
Autor Waldemar Wadowski
Stanowisko – menadżer produktu w firmie FAKRO
Poprzedni

Okna dachowe dobrze dobrane

Okna dachowe dobrze dobrane
Następny
Gwoździarka gazowa do drewna R-WW90II niezastąpiona przy pracach dekarskich i konstrukcyjnych

Gwoździarka gazowa do drewna R-WW90II niezastąpiona przy pracach dekarskich i konstrukcyjnych

123