Mała architektura w przestrzeni wokół posesji. Jakie elementy warto uwzględnić w projekcie?

Producent: POLBRUK
lipiec 2021

Mała architektura to niezwykle ważny element aranżacji przestrzeni zewnętrznej i kropka nad „i” każdego projektu. Najczęściej to właśnie detale i ich dekoracyjny charakter decydują o klimacie tarasu, ogrodu czy strefy wejściowej. Nowoczesne ogrodzenie, stylowe schody czy kompozycje roślinne w donicach ustawionych w różnych zakątkach, budują atmosferę i pozwalają wyczarować niezwykły nastrój.

Mała architektura w przestrzeni wokół posesji.

Mała architektura to określenie niewielkich obiektów wznoszonych w celu zagospodarowania terenu. Należą do niej ogrodzenia, murki, palisady, obrzeża, ale także fontanny i rzeźby. Do małej architektury zaliczymy również donice, wybudowanego grilla, czy meble ogrodowe wykonane np. z prefabrykatów betonowych.

OGRODZENIE MURRO – SPEKTAKULARNY EFEKT JUŻ OD FRONTU

Ogrodzenie powinno być klamrą spinającą w stylistyczną całość, front budynku i jego najbliższe otoczenie, widoczne zarówno od zewnętrznej części posesji, jak i od wewnątrz terenu. Jego podstawowa funkcja to zapewnienie bezpieczeństwa, dlatego warto je wykonać z trwałego i odpornego materiału. Rozwiązaniem wartym polecenia jest ogrodzenie Murro. Charakteryzuje się ono ciekawym designem i doskonale wpisuje w nowoczesne aranżacje. Cechuje je minimalizm, symetria oraz ponadczasowa elegancja. Bloczki Murro mają gładką fakturę i są dostępne w kilku odcieniach szarości. Elementy Murro można wykorzystać w charakterze słupków ogrodzeniowych lub zbudować z nich lity mur. Ogrodzenia ażurowe z panelami ogrodzeniowymi umożliwiają podglądnięcie, co dzieje się po drugiej stronie, natomiast lity mur będzie szczelną zaporą, która nie pozwoli osobom z zewnątrz zaglądać do środka.

Mała architektura w przestrzeni wokół posesji.

STOPNIE SCHODOWE GRANDO – STYLOWE WEJŚCIE

Monolityczne stopnie schodowe z bloków betonowych są bardzo pomocne zwłaszcza w przypadku, gdy teren działki obfituje we wzniesienia i charakteryzuje się różnymi poziomami. W takiej sytuacji warto skorzystać ze stopni schodowych Grando. Pozwalają one na oryginalne wykończenie poziomów, a także pięknie eksponują strefę wejściową lub taras. Można je układać w mniejszych lub większych kompozycjach. Stopnie Grando wyróżniają się inspirującym designem i doskonale pasują praktycznie do każdego stylu. Dostępne są w dwóch fakturach: łamanej, przypominającej wyglądem naturalny kamień oraz gładkiej. Ich blokowy, monolityczny charakter sprawia, że są one mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne w porównaniu do innych rozwiązań dostępnych na rynku. Nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych i są łatwe w utrzymaniu czystości, co jest szczególnie ważne w miejscach intensywnie użytkowanych, takich jak taras czy wejście do budynku. Ich niewątpliwą zaletą jest również łatwość montażu, ponieważ nie wymagają wykonania podkonstrukcji.

Mała architektura w przestrzeni wokół posesji.

DONICA TIGELA – EFEKTOWNA EKSPOZYCJA ROŚLIN

Betonowe donice są praktycznym rozwiązaniem pozwalającym na tworzenie oryginalnych aranżacji. Często stanowią kluczową dekorację i podkreślają elegancki charakter strefy wejściowej lub dodają uroku ogrodowi. W tej roli doskonale sprawdzają się donice Tigela. Nie mają one dna i można je ustawiać jedna na drugiej. Umożliwia to tworzenie niepowtarzalnych kompozycji roślinnych o różnych wysokościach. Można je wykorzystać do punktowej ekspozycji roślin lub budowy wielopoziomowych kwietników czy kaskad wypełnionych roślinnością. Donica Tigela ma geometryczny kształt zbliżony do sześcianu, który doskonale komponuje się z nowoczesnymi aranżacjami i surowym w formie minimalizmem architektonicznym. Donice Tigela z racji materiału są odporne na wiatr i temperaturę, więc przetrwają bez uszczerbku w każdych warunkach atmosferycznych,

PIĘKNE I FUNKCJONALNE DEKORACJE

Elementy małej architektury nie tylko zdobią, ale często pełnią również rolę funkcjonalną. Można je wykorzystać na wiele sposobów. Murki, obrzeża, palisady, stopnie czy donice lub bloczki ogrodzeniowe to elementy, dzięki którym możemy podzielić przestrzeń na strefy, stworzyć kącik grillowy lub komfortową strefę relaksu z meblami ogrodowymi i fontanną. Zaaranżowana w ten sposób przestrzeń ujmuje oryginalnością i wyjątkowym klimatem.

www.polbruk.pl

Poprzedni

Montaż narożnika g-k w niespełna godzinę z płytą KANUF KLIK

Montaż narożnika g-k w niespełna godzinę z płytą KANUF KLIK
Następny
Wałki ROTA! – zawsze profesjonalny efekt z każdą farbą

Wałki ROTA! – zawsze profesjonalny efekt z każdą farbą