Nowe wzornictwo na dachu. V11- wyjątkowa dachówka ceramiczna Koramic

Producent: WIENERBERGER
lipiec 2021
Koramic

Dachówki ceramiczne znane są w architekturze od kilku tysięcy lat. Ich wzornictwo rozwijało się w zależności od możliwości technicznych, ich funkcji oraz stylu danej epoki. Niezmiennie, na przestrzeni lat dachówki ceramiczne były cenione za swą trwałość, estetykę i ponadczasową elegancję.

Wyjątkowa dachówka ceramiczna Koramic

OD TEGULI I IMBREXU DO WSPÓŁCZESNYCH MODELI DACHÓWEK

Dachówki ceramiczne posiadają długą historię, która sięga kilku tysięcy lat i nie można jednoznacznie określić czy dachówki wypalane z gliny powstały w starożytnej Grecji, Chinach czy Japonii. Pierwsze wzorce stosowane w Europie to dachówki Imbrex i Tegula, które były materiałem stosowanym w architekturze starożytnej Grecji i Rzymu. Do pokrycia dachu używano dwóch rodzajów dachówek: wypukłych i płaskich. Tegula była to delikatnie wklęsła płytka, czasami zaopatrzona w podwyższone brzegi. Elementy nie stykały się ze sobą i wymagały dachówek łącznikowych. Szczeliny zakrywały płytki Imbrex, który przypominał kształtem połówkę walca.1
W miarę upływu czasu dachówki ceramiczne, w zależności od klimatu i rodzaju budowli, przeobrażały się tworząc kilka podstawowych modeli oraz kilkadziesiąt ich wariantów. Dachówki Tegula i Imbrex stworzone zostały w ciepłym klimacie o małej ilości opadów i z myślą o budowlach z niskim kątem nachylenia połaci. W północnej części Europy charakteryzującej się dużą ilością opadów, dachy wymagały większego kąta nachylenia, co wymusiło zmiany w dawnych formach dachówek rzymskich. Nowe modele dachówek ceramicznych pojawiły się w początku XI w. i stosowane były pierwotnie na dachach budowli sakralnych i obronnych. Były to dachówki mnich-mniszka oraz karpiówka, które w unowocześnionej formie produkowane są do dzisiaj.

Wyjątkowa dachówka ceramiczna Koramic

Wraz z rozwojem możliwości technologicznych nastała nowa era dla dachówek ceramicznych. Dla zapewnienia większej szczelności dachów w poł. XIX w. opracowano dachówki tłoczone z zamknięciem główkowym i bocznym, formowane przez prasowanie gliny w formach. Tak uformowane dachówki nazywano tłoczonymi lub marsylkami.
Tłoczone dachówki zakładkowe
jako pierwsi opatentowali w 1841 r. bracia Joseph i Xavier Gilardoni, właściciele zakładów w Altkirch i Mauerziegiel w Alzacji. Produkcję marsylki z dwiema muldami w prasach rewolwerowych opracował oraz opatentował niemiecki producent Wilhelm Ludovici w 1881 r. Była to słynna dachówka zakładkowa Z1 Muldenfalzziegel.

Wyjątkowa dachówka ceramiczna Koramic

Od tego czasu dachówki zakładkowe były unowocześnianie, poprawiano ich szczelność modyfikując zamki oraz zmieniając technologię ich mocowania. Pojawiły się nowe wzory takie jak: dachówki reńskie posiadające jedno żłobienie oraz wielkoformatowe dachówki płaskie, które zyskały swą popularność w XXI wieku.
W 2018 roku firma Wienerberger rozpoczęła poszukiwanie nowego wzornictwa, które można było zastosować dla dachówek wypalanych z gliny. Rozpoczęto współpracę ze znanym studiem projektowych, a owocem tej współpracy jest zupełnie nowy, niespotykany dotychczas model dachówki-V11.

Wyjątkowa dachówka ceramiczna Koramic

DESIGN BY STUDIO F.A PORSCHE

Nowy model dachówki V11 to wysokiej jakości produkt z linii dachówek nowoczesnych, z niespotykanym do tej pory fasetowaniem w kształcie litery V. Poza unikalnym wzornictwem ten kształt ma uzasadnienie technologiczne nadając precyzyjny kierunek spływającej z dachu wodzie, od zamków do centralnej części dachówki poprawiając szczelność pokrycia. Pracami nad opracowaniem wzoru nowego modelu kierował Christian Schwamkrug, Dyrektor Kreatywny Studio F. A. Porsche, które jest odpowiedzialne za design nowego produktu. Ten wyjątkowy produkt został już doceniony, zdobywając uznaną na świecie nagrodę German Design Award 2020 w kategorii „Doskonały design produktu – budynek i elementy”, a także dwie inne pożądane przez projektantów i producentów nagrody: Red Dot Award – Product Design w kategorii „Urban Design” oraz Iconic Award w kategorii „Innovative Architecture”.

Wyjątkowa dachówka ceramiczna Koramic

Nie tylko wykrój dachówki V11 wyróżnia ją na tle innych materiałów dachowych. Kolorystyka odpowiada najnowszym trendom we wzornictwie. Obok popularnego obecnie antracytu, nowy produkt pojawił się również w dwóch innych, niedostępnych dotychczas wersjach angob: tytanowej i bazaltowej. Trwała, spieczona z dachówką angoba dodaje głębi nowym kolorom, a także pełni funkcję dodatkowego zabezpieczenia powierzchni dachówki przed uszkodzeniem mechanicznym.

ASPEKTY TECHNICZNE

V11 to model o minimalistycznym wzornictwie wytłoczony w kształcie litery V. Drugi człon nazwy – liczba „11” oznacza ilość dachówek na m2. Dachówki tworzą niespotykany układ na dachu i mogą być układane jedna pod drugą bez przesunięcia.
Wśród akcesoriów można znaleźć: nowoczesne gąsiory o przekroju trapezowym wraz z zamknięciami, dachówki szczytowe, wentylacyjne, kominki odpowietrzające, elementy antenowe oraz dachówki z przejściami do instalacji solarnych i fotowoltaicznych.
Produkty mogą być mocowane za pomocą klamer bocznych co ułatwia ząbkowanie bocznego zamka. Dzięki tłoczeniu w kształcie litery V nie tylko woda zostaje kierowana do środka, ale również następuje rozproszenie światła. Dachówka może być stosowana zarówno na dachach jak i elewacjach, a dzięki swej oryginalnej formie podkreśla nowoczesną architekturę planowanych inwestycji, a także zapewni powiew świeżości remontowanych dachów.

Parametry techniczne:
+ długość całkowita: ok. 48,0 cm,
+ szerokość całkowita: ok. 27,2 cm,
+ orientacyjny ciężar: ok. 4,3 kg,
+ minimalne zapotrzebowanie na m²: ok. 10,9 szt.,
+ średnia szerokość krycia: ok. 23,3 cm,
+ długość krycia: 36,5–39,5 cm,
+ sposób układania: bez przesunięcia,
+ minimalny spadek dachu: od 17°,
+ kolory: antracytowa angoba, bazaltowa angoba, tytanowa angoba,
+ projekt: Studio F. A. Porsche dla Wienerberger, 2019.

––––––––––––
1 https://www.renowacjeizabytki.pl/artykuly -techniczne/Dachowka-ceramiczna-ponadczasowym-produktem-pokryciowym,3367

www.wienerberger.pl

Poprzedni

Uszczelnienie termiczno-wykańczające w bramach UNIPRO

Uszczelnienie termiczno-wykańczające w bramach UNIPRO
Następny
Kurki kulowe F‑COMFORT od FERRO

Kurki kulowe F‑COMFORT od FERRO

123