Pokrycia dachowe ceramiczne na lata

lipiec 2021

Dostępne na rynku pokrycia dachowe ceramiczne zapewniają pełną dowolność w dostosowywaniu dachu do oczekiwań inwestorów pod względem optycznym jak i funkcjonalnym. Dachówki produkowane są z najwyższej jakości surowców w sprawdzonej technologii. Dodają dachom klasycznego uroku, ciepła i poczucia bezpieczeństwa. Zachwycają mnogością barw i form, dzięki którym nadają dachowi indywidualny charakter.

Pokrycia dachowe BMI Brass

ZALETY DACHÓWEK CERAMICZNYCH 

Dachówki ceramiczne są produktami naturalnymi – to glina wypalona w temperaturze około 1000 stopni Celsjusza. Nie są malowane farbą według wzornika kolorów. Konsekwencją tej cechy jest zalecenie mieszania dachówek na dachu podczas ich układania. W ten sposób jeśli wystąpią drobne różnice w odcieniach, czy w głębi barwy, to uzyskamy jednorodny, piękny melanż.
Dachówki ceramiczne cechują się dużą żywotnością. Nawet jeśli z czasem pokryją się nalotem, utracą po wielu latach swoją świeżość, to technicznie i funkcjonalnie mogą służyć przez wiele dziesięcioleci. Należy pamiętać o tym, że o trwałości całego dachu stanowią też inne jego elementy, jak: drewno, warstwa wstępnego krycia, wszelkie i liczne akcesoria dachowe, które powinny być wysokiej jakości. Dlatego dach należy wykonywać z dobrych materiałów i stosować dobre rozwiązania techniczne. Warto przed zakupem zapoznać się z kartami gwarancyjnymi na dachówki, na membrany, akcesoria i porównać je.

JAKIE SĄ RÓŻNICE I CECHY?

Pokrycia dachowe ceramiczne należą do grupy pokryć ciężkich, a ich najbliższym odpowiednikiem są pokrycia betonowe. Z daleka trudno określić czy to ceramika czy beton. Natomiast z bliska bez problemu dostrzega się różnice i charakterystyczne cechy.

Pokrycia dachowe BMI Brass

1. Pierwsza i podstawowa różnica tkwi w rodzaju materiału. Beton lubi prostą formę. Z gliny da się z kolei wypalić skomplikowane, a czasem wręcz subtelne kształty. Przyglądając się obu rodzajom dachówek widać to wyraźnie. Dachówki i elementy ceramiczne przyjmują nie tylko przeróżne formy, również ich drobniejsze detale w postaci zamków czy żeber są dużo bardziej złożone i skomplikowane. Konsekwencją tego, czyli możliwości jakie daje materiał, jest niezwykle szeroka oferta kształtów czy modeli dachówek ceramicznych. Występują dachówki karpiówki, dachówki holenderki, dachówki holenderki płaskie, marsylki, sercówki, klasztorne, mnich-mniszka i parę innych. Pod tym względem ceramika daje bardzo szerokie możliwości aranżacji architektonicznej.
2. Drugą cechą wyróżniającą dachówki ceramiczne są żnorodne powłoki nakładane na dachówki. Wymienić należy tutaj angoby, różne kwarc-angoby oraz najszlachetniejsze glazury. Dzięki nim mamy zwielokrotnione możliwości aranżacyjne nie tylko ze względu na samą kolorystykę i głębię tych kolorów, ale także ze względu na różnorodne efekty gry promieni słonecznych na tych powłokach.

Pokrycia dachowe BMI Brass

POWŁOKI DACHÓWEK

Powłoki na dachówkach ceramicznych nakładane są na nie przed piecem i wypalane są razem z dachówkami, tworząc „jedną całość”. Powłoki angoba i glazura bazują na naturalnych barwnikach mineralnych i różnią się między sobą tym, że:
– angoba daje „jedynie” powierzchniowe zabarwienie lica dachówki nie zmieniając jej nasiąkliwości,
– glazura obok oczywistego efektu wizualnego powoduje blokadę nasiąkliwości lica dachówki.

Pokrycia dachowe BMI Brass
Pokrycia dachowe BMI Brass
Pokrycia dachowe BMI Brass

Zauważmy jednak, że nawet szklana butelka pozostawiona pod drzewem w lesie w końcu pokryje się mchem. Jednak doprowadzenie jej do czystości nie stanowi wielkiego problemu. Podobnie jest z glazurą na ceramice – wyczyszczenie jej nie wymaga wiele zachodu. Angoby zachowują się już inaczej, z czasem pojawia się na nich coś w rodzaju patyny.

UKŁADANIE DACHÓWKI

Proces układania na dachu pokrycia ceramicznego zaczyna się od przemyślanego skonstruowania okapu z rynną oraz poprawnego ułożenia warstwy wstępnego krycia, a więc membrany dachowej albo papy.
Kolejnym elementem dachu są kontrłaty, czyli listwy drewniane układane wzdłuż krokwi. Kontrłaty tworzą dystans między warstwą wstępnego krycia a łatami, na których układane jest pokrycie zasadnicze. Wzdłuż nich powstają kanały wentylacyjne umożliwiające ruch powietrza pod pokryciem dachowym od okapu do kalenicy.

Pokrycia dachowe BMI Brass
Pokrycia dachowe BMI Brass
Pokrycia dachowe BMI Brass

Następnym etapem jest rozmierzenie na dachu łat. Współczesne dachówki ceramiczne mają dość duże tolerancje nasuwania „górnej dachówki na dolną”, co daje rzemieślnikowi doskonałe możliwości rozplanowania ułożenia dachówek na dachu bez konieczności ich cięcia pod kalenicą. Proste obliczenia umożliwiają wyszukanie takiego rozstawu łat, przy którym każda dachówka na dachu ma tę samą widoczną długość.
Po precyzyjnym zamocowaniu łat należy rozplanować poziome położenie dachówek, kierując się na przykład wymiarami dachówek szczytowych. Wielu dekarzy trasuje na łatach pionowe linie wskazujące jakąś konkretną wielokrotność szerokości pojedynczej dachówki. Te zabiegi pozwalają na uzyskanie “planu” położenia dachówek i uzyskanie wysokiej estetyki pokrycia. Po dokładnym rozmierzeniu dachu następuje montaż niektórych obróbek, na przykład koszy. Następnym krokiem jest już układanie pokrycia. Ten najbardziej efektowny moment trwa stosunkowo krótko i wymaga pilnowania na bieżąco pionowych linii wytrasowanych na dachu. Końcowym etapem jest docinanie dachówek w koszach i grzbietach oraz montaż taśm kalenicowych i gąsiorów. Dla porządku wspomnieć jeszcze należy, że kompletny dach składa się z wielu elementów, czasem bardzo drobnych.

WSKAZÓWKI

1. Należy sprawdzić najniższe dopuszczalne i najniższe zalecane pochylenie połaci dla danego modelu dachówki i porównać je z projektem.
2. W przypadku modnych/popularnych dachówek płaskich należy sprawdzić zalecenia producenta co do dopuszczalnego sposobu układania, na mijankę czy na wprost.
3. Trzeba się upewnić czy dla danego modelu dachówki, dla danego kąta pochylenia dachu i dla danego dachu (lokalizacja, budowa) dobrany jest odpowiedni rodzaj warstwy wstępnego krycia.
4. Upewnić się czy wentylacja pokrycia jest dobrze zrobiona.
5. Upewnić się, że w okapie na poziomie warstwy wstępnego krycia nie ma stworzonego „basenu”.
6. Nie należy stosować do dobrej, trwałej dachówki ceramicznej tanich i słabej jakości akcesoriów, nawet jeśli ich nie widać.
7. Przygotowując się do inwestycji należy sprawdzić zapisy w gwarancjach i warto pomyśleć o gwarancji na cały system.

Autor Przemysław  Spych
Autor Przemysław Spych
Stanowisko – doradca techniczny w firmie BMI Braas
Poprzedni

Jaką wybrać nowoczesną blachodachówkę?

Jaką wybrać nowoczesną blachodachówkę?
Następny
Stalowe systemy rynnowe odprowadzające wodę z dachu

Stalowe systemy rynnowe odprowadzające wodę z dachu