Stalowe systemy rynnowe odprowadzające wodę z dachu

lipiec 2021

Każdy dom wymaga odpowiedniego, tj. skutecznego odprowadzenia wody z dachu. Jest to niezwykle ważne z uwagi na gromadzenie się deszczówki, która może stanowić duży problem. Z drugiej strony to obowiązek prawny każdego właściciela nieruchomości, którego należy bezwzględnie przestrzegać. Niejednokrotnie osoby budujące dom stoją przed trudnym wyborem – jak skutecznie odprowadzić wodę deszczową, jaki system rynnowy wybrać? Z jakiego materiału i w jakim rozmiarze wybrać rynny?

Stalowe systemy rynnowe firmy BUDMAT

ZADANIA SYSTEMU RYNNOWEGO

Głównym zadaniem systemu rynnowego jest odprowadzanie z dachu wody opadowej oraz pochodzącej z topniejącego śniegu. Poza tym spływająca woda z dachu bez rynien niszczy nie tylko elewację, ale także tarasy, kostkę, trawniki itd.
Nieodpowiednio dobrany system rynnowy może być przyczyną wielu problemów. Przelewająca się woda z rynien spływając po elewacji może doprowadzić do jej uszkodzenia. Woda opadowa niesie z sobą zanieczyszczenia z dachu przez co powoduje powstawania zacieków, które z czasem mogą doprowadzić do odpadania tynku, czy nawet podmywania fundamentów.
System rynnowy poza praktycznym zastosowaniem, jest również estetycznym wykończeniem domu. Dlatego powinien tworzyć spójną całość, adekwatnie do stylistyki budynku, elewacji i kształtu dachu. Aby system rynnowy prawidłowo spełniał swoje zadanie należy wziąć pod uwagę kilka czynników, m.in. odpowiedni dobór rozmiaru rynien i rur spustowych, liczbę i lokalizacje rur spustowych, prawidłowy montaż systemu oraz odpowiednią jego konserwację.
Tylko kompletne systemy rynnowe, wykonane z materiałów najwyższej jakości, idealnie do siebie dopasowane dają gwarancję prawidłowego działania orynnowania.

Stalowe systemy rynnowe firmy BUDMAT

JAKI WYBRAĆ SYSTEM?

Rynny mogą być wykonane z różnych materiałów np: PVC, blachy ocynko- Dawid Plewik – kierownik ds. wsparcia i rozwoju w firmie BUDMAT, mistrz w zawodzie dekarz Stalowe systemy rynnowe odprowadzające wodę z dachu Każdy dom wymaga odpowiedniego, tj. skutecznego odprowadzenia wody z dachu. Jest to niezwykle ważne z uwagi na gromadzenie się deszczówki, która może stanowić duży problem. Z drugiej strony to obowiązek prawny każdego właściciela nieruchomości, którego należy bezwzględnie przestrzegać. Niejednokrotnie osoby budujące dom stoją przed trudnym wyborem – jak skutecznie odprowadzić wodę deszczową, jaki system rynnowy wybrać? Z jakiego materiału i w jakim rozmiarze wybrać rynny? wanej, blachy powlekanej, blachy aluminiowej czy miedzianej. Jednym z najbardziej popularnych i chętnie wybieranych ostatnio materiałów jest blacha stalowa powlekana. Dlaczego?
Stal powlekana organicznie to najlepszy wybór dla systemów rynnowych. Doskonała jakość w dobrej cenie, a szeroki wybór powłok i kolorów daje wiele możliwości.
Wykazują wysoką wytrzymałość mechaniczną, stabilność koloru oraz wysoką odporność na czynniki atmosferyczne. Blacha jest z obu stron zabezpieczona odporną powłoką dostępną w wielu kolorach, w wariancie z połyskiem lub ostatnią nowością na rynku – powłoką matową (satynową). Warto podkreślić, że stalowe orynnowanie nadaje się do większości pokryć dachowych (za wyjątkiem miedzianych). Kupno zarówno pokrycia jak i orynnowania u jednego producenta, to pewność dopasowania kolorystycznego, co daje efekt jednolitego, kompletnego dachu.
Oprócz standardowych powłok stali do domowych systemów rynnowych, dostępny jest także wariant do warunków szczególnie trudnych – z dodatkową powłoką Magnelis.
Materiały stalowe podlegają całkowitemu recyklingowi i znacznie redukują oddziaływanie na środowisko. Będą chronić budynek przez wiele dziesięcioleci, a na końcu czasu użytkowania stal może zostać stopiona i przerobiona na nowe produkty stalowe. Takie produkty przyczyniają się do tworzenia bardziej zrównoważonego i ekologicznego otocznia. Oprócz dopasowania do stylu budynku, system rynnowy musi przede wszystkim spełniać swoją podstawową rolę, tj. właściwie odprowadzać wodę z dachu, nie dopuszczając do jej bezpośredniego kontaktu z elewacją. Wybór systemu rynnowego nie może być zatem przypadkowy, lecz odpowiedni do wielkości, stopnia skomplikowania czy wreszcie nachylenia dachu.
Aby prawidłowo dobrać system rynnowy należy obliczyć Efektywną Powierzchnię Dachu (EPD). Na podstawie tego parametru, który uwzględnia takie czynniki jak wysokość dachu, odległość w poziomie od narożnika do kalenicy oraz długość dachu, możemy dobrać odpowiedni system rynnowy.

Stalowe systemy rynnowe firmy BUDMAT
Stalowe systemy rynnowe firmy BUDMAT
Stalowe systemy rynnowe firmy BUDMAT

ELEMENTY SYSTEMU RYNNOWEGO

Głównymi elementami wchodzącymi w skład systemu orynnowania stalowego są rynny i rury spustowe z akcesoriami. Najczęściej średnice rynien stalowych wynoszą: 100 mm, 125 mm oraz 150 mm. W zależności od przyjętej średnicy rynny dobierane są odpowiednie średnice rur spustowych. Przeważnie średnice rur spustowych mają wymiary: 90 mm i 100 mm.
Poza stalowymi rynnami oraz rurami spustowymi ważne są również pozostałe elementy, które mają wpływ zarówno na sam montaż jak i późniejsze prawidłowe funkcjonowanie stalowego systemu rynnowego.
Kompletny system rynnowy składa się z: rynien, rur spustowych oraz elementów łączących i mocujących: kolanek, narożników, trójników, obejm, haków, wylewek, lejów spustowych, złączek, łapaczy deszczówki czy osadników rur spustowych.
Ważnym elementem systemu, który w ostatnich latach bardzo zyskał na znaczeniu z uwagi na walory ekologiczne, jest tzw. łapacz deszczówki. Już sama nazwa wskazuje, że służy on do zbierania wody deszczowej, dzięki czemu możemy ją ponownie wykorzystać, np. do podlewania ogrodu.
Średnice popularnych łapaczy wynoszą 90 mm i 100 mm.

MONTAŻ

Podstawą skutecznego funkcjonowania systemu rynnowego jest prawidłowy montaż. Montaż powinien odbyć się zgodnie z zaleceniami instrukcji montażu producenta oraz z zachowaniem zasad BHP.
Systemy różnych producentów różnią sie między sobą, dlatego tak ważne jest przestrzeganie wytycznych instrukcji, która określa takie parametry jak: rozstaw haków, dylatacje długich elementów oraz sposoby łączenia poszczególnych części systemu itd. Jak wiadomo system rynnowy to nie tylko rynna i rura. W skład systemu wchodzi wiele elementów, które tylko jeśli są prawidłowo zamontowane spełniają swoją przydzieloną funkcję.
Zamontowany system nie może w pełni wystawać poza powierzchnię połaci dachu i musi być montowany z zalecanym przez producenta spadkiem, co zapewni większą wydajność odprowadzenia wody z dachu.
Po zamontowaniu kompletnego systemu rynnowego bezwzględnie trzeba sprawdzić jego szczelność i prawidłowy kierunek spływu wody do leja spustowego.
Niezwykle ważne, a często pomijane i niedoceniane przez użytkowników domów, jest regularne oczyszczanie systemów rynnowych z zalegających nieczystości (liści, mchu), szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym. Odpowiednia i systematyczna konserwacja to niezawodne funkcjonowanie stalowego systemu rynnowego na długie lata.

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY:

1. błędnie dobrany rozmiar systemu rynnowego w stosunku do efektywnej powierzchni dachu,
2. nieuwzględnienie ruchów termicznych długich elementów systemu rynnowego,
3. zbyt duży rozstaw haków rynnowych,
4. montaż rynny na złej wysokości względem pokrycia dachowego,
5. zbyt mało obejm na rurach spustowych,
6. pomijanie dodatkowych elementów systemu rynnowego,
7. brak staranności montażu.

Autor Dawid  Plewik
Autor Dawid Plewik
Stanowisko – kierownik ds. wsparcia i rozwoju w firmie BUDMAT
Poprzedni

Pokrycia dachowe ceramiczne na lata

Pokrycia dachowe ceramiczne na lata
Następny
Okna dachowe dobrze dobrane

Okna dachowe dobrze dobrane