Przewaga mineralnych płytek klinkierowych nad tradycyjnymi okładzinami

wrzesień 2017

System mineralnych płytek klinkierowych dzięki parametrom technicznym, łatwości montażu oraz możliwościom aranżacyjnym zyskuje coraz większe grono zwolenników.

ELASTOLITH POLSKA - okładizny elewacyjne z mineralnych płytek klinkierowych

Mineralne płytki klinkierowe to produkt innowacyjny, który powstaje wyłącznie z naturalnych materiałów, w tym z najwyższej jakości piasków kwarcowych (ponad 90% zawartości każdej płytki), żywic oraz barwników przyjaznych środowisku. Mineralny klinkier cechuje niska nasiąkliwość oraz mrozoodporność, które powodują, że fasada jest zabezpieczona przed deszczem, śniegiem i niskimi temperaturami. Dodatkowo, mineralne płytki są impregnowane na etapie produkcji, dzięki czemu są odporne na promieniowanie UV. To gwarantuje długotrwały i nieblaknący kolor, a elewacje z tego materiału nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych.


ZRÓB TO SAM

System z powodzeniem łączy budowlane tradycje z nowoczesnym wzornictwem i precyzyjnym wykończeniem, maksymalnie ułatwiając proces montażu. Wszystkie materiały, jakich potrzebujemy, to jedynie mineralne płytki klinkierowe i specjalny klej. System nie wymaga dodatkowej fugi, ponieważ jej rolę pełni klej montażowy. Cały system waży około 7 kg/m2 i można go montować bezpośrednio do docieplenia, stosować także na narożach, bez użycia dodatkowych i kosztownych wzmocnień.
Stworzenie elewacji przy użyciu klinkieru mineralnego nie wymaga konieczności stosowania specjalistycznego sprzętu – wystarczą podstawowe narzędzia. Cały proces wykonania elewacji ogranicza się do rozprowadzenia kleju za pomocą pacy, przyklejenia płytek oraz rozprowadzenia kleju w spoinach między płytkami przy użyciu pędzelka, tworząc tym samym fugę. Montaż płytek, w odróżnieniu od tradycyjnych rozwiązań, rozpoczynamy od góry ściany. Pozwala to na zachowanie całej elewacji w czystości oraz uniknięcie czasochłonnego czyszczenia zabrudzonych fugowaniem powierzchni. System nie wymaga impregnowania, ani żadnej innej formy zabezpieczania przed warunkami atmosferycznymi.
Poza parametrami technicznymi, ważną zaletą elewacji z mineralnej płytki klinkierowej są także jej walory estetyczne oraz możliwości aranżacyjne. Dzięki nim można tworzyć nie tylko całkowitą okładzinę fasady, ale także wyróżniać obramowania okien, drzwi, czy cokoły domu. Dodatkowo, okładzina doskonale sprawdzi się we wnętrzach naszych domów. Mineralne płytki klinkierowe i kleje są dostępne w szerokiej palecie kolorów.

ELASTOLITH POLSKA - okładizny elewacyjne z mineralnych płytek klinkierowych
ELASTOLITH POLSKA - okładizny elewacyjne z mineralnych płytek klinkierowych

MONTAŻ W 5 KROKACH

Przy pomocy czteromilimetrowej pacy zębatej rozprowadzamy specjalny klej na powierzchni nie większej niż 1 m2. Ze względu na szybkość schnięcia nie należy rozprowadzać kleju na większej powierzchni. Następnie przyciskamy płytkę do świeżego kleju, przy odstępie fug 12–14 mm. Płytkę dokładnie dociskamy całą swoją powierzchnią. Klej musi być świeży i wilgotny. W przypadku narożników elastyczną płytkę wystarczy odpowiednio zagiąć. Przy niższych temperaturach płytkę należy dogrzać w dłoniach i zaginać stopniowo, aby uniknąć mikropęknięć. Zbyt ostrą krawędź narożną ściany należy przeszlifować. Po dociśnięciu płytki rozprowadzamy świeży klej po jej krawędziach przy pomocy płaskiego pędzelka o szerokości 12 mm. Należy przy tym zwrócić uwagę na wykonanie szczelnych fug, aby zablokować dostęp wody między płytkę, a klej. Krawędzie płytek muszą być w całości powleczone klejem.
Z uwagi na szybkość i łatwość montażu użycie mineralnych płytek klinkierowych pozwala na samodzielne wykonanie elewacji lub w przypadku chęci skorzystania z pomocy profesjonalisty na zmniejszenie kosztów montażu o 50%, w porównaniu do ceny montażu tradycyjnych okładzin.

Autor Sebastian Janiak
Autor Sebastian Janiak
Stanowisko - dyrektor techniczny Elastolith w firmie Elastolith Polska
Poprzedni

Płyta betonowa na elewacji

Płyta betonowa na elewacji
Następny
Jakie są zalety ściany trójwarstwowej z elewacją klinkierową?

Jakie są zalety ściany trójwarstwowej z elewacją klinkierową?

123