Jak dobrze wybrać i założyć roletę wewnętrzną?

wrzesień 2018

Duży wybór rolet, ich bogata kolorystyka, innowacyjne sposoby montażu i łatwość obsługi sprawiają, że coraz częściej konkurują one z innymi metodami przesłaniania okien.

Roleta typu dzień–noc

DZIEŃ I NOC NA ŻYCZENIE

Pierwszym kryterium przy wyborze rolet wewnętrznych jest dopasowanie ich do wystroju wnętrza. Na rynku dostępna jest bardzo szeroka gama zasłon – różnią się rodzajem tkaniny oraz technologią montażu. W ostatnich latach bardzo popularne stały się rolety typu dzień–noc. Dają one możliwość płynnego regulowania stopnia zaciemnienia wnętrza, bez konieczności podnoszenia rolety. Jest to możliwe dzięki połączeniu jednolitej tkaniny oraz siatki przepuszczającej światło. Rolety te dostępne są w systemie bezinwazyjnym, wolnowiszącym oraz w kasecie.
W systemie bezinwazyjnym
umieszczone są na skrzydle okna za pomocą dwóch wieszaków z regulacją do różnych szerokości profili okiennych. Mechanizm samohamujący zatrzyma roletę w dowolnej pozycji bez konieczności blokowania łańcuszka. Dodatkowo wyposażone są one w prowadnice żyłkowe utrzymujące tkaninę przy skrzydle. W systemie wolnowiszącym roletę przykręcamy za pomocą wkrętów lub kołków w zależności od podłoża: do ramy okiennej, ściany lub sufitu. Rolety typu dzień-noc występują również w zabudowie kasetowej PVC lub aluminiowej z prowadnicami płaskimi lub przestrzennymi. Roleta w kasecie to elegancki sposób nie tylko na aranżację okna, ale również na ochronę materiału przed kurzem i uszkodzeniami mechanicznymi. Prowadnice utrzymują materiał rolety przy szybie, nawet przy uchylonym oknie, a tkanina rolety nie faluje i nie odstaje od okna. Montaż takiej kasety odbywa się przez przyklejenie lub przykręcenie do ramy okiennej. W tym systemie prowadnice są także przyklejane.

Roleta plisowana

PLISA ZNACZY HARMONIJKA

Drugim godnym uwagi rodzajem rolet są plisy. Rolety plisowane to nowoczesna, funkcjonalna forma osłon okiennych, charakteryzująca się materiałem złożonym w kształt harmonijki. Plisa nie zajmuje dużo miejsca na ramie okiennej, dzięki czemu możliwe jest otwieranie okna praktycznie do 90°. Rolety tego typu umożliwiają przesłonięcie dowolnej części okna, zarówno od góry, jak i od dołu, dzięki temu znajdują zastosowanie we wszystkich rodzajach okien, łącznie z oknami dachowymi. Plisa montowana jest bezinwazyjnie na skrzydło okienne, poprzez założenie czterech zaczepów z napinaczem sznurków na górną i dolną część skrzydła okiennego.
Nowym rozwiązaniem jest wprowadzenie zaczepów z bardzo prostą regulacją napięcia sznurków.

KLASYKA NADAL W MODZIE

Niezmiennie oferowane są rolety tradycyjne, klasyczne, gładkie, które poprzez swoją neutralność można stosować w każdym wnętrzu. Tradycyjne rolety materiałowe stanowią niezawodną ochronę przed nasłonecznieniem, występują w wersji mini (system bezinwazyjny), wolnowiszący w kasetce oraz w systemie okien dachowych. Tradycyjny materiał nie tylko znalazł zastosowanie w aranżacji okien, ale również w przesłanianiu wnęk czy regałów.
System bezinwazyjny wyposażony jest w samoblokujący mechanizm z łącznikiem zrywalnym (bezpieczeństwa) oraz regulowane wieszaki pasujące do większości okien. Mini rolety standardowo posiadają prowadnice żyłkowe, które utrzymują materiał przy szybie, nawet przy uchylonym oknie.

Klaszyczne rolety okienne

Popularnym materiałem jest również podgumowany gładki materiał, całkowicie zaciemniający pomieszczenie, co chroni je przed nadmiernym nasłonecznieniem i nagrzewaniem.
Szeroka gama kolorystyczna sprawia, że rolety pasują do każdego wnętrza i stylu. Dodatkowymi akcesoriami do rolet  mini są zaczepy fix (zaczep przylepny), sprawdzone rozwiązanie dla okien nieotwieralnych. Fix dostępny jest w wersjach przeznaczonych do rolet tradycyjnych, dzień–noc oraz rolet plisowanych. Sprawdza się również przy drzwiach balkonowych z poprzeczką, gdy chcemy zamontować dwie osobne rolety.
Długie zaczepy plastikowe do klasycznych rolet mini oraz dzień–noc pozwalają na zamontowanie ich nieco niżej, zwłaszcza przy oknach z nawiewnikiem.

Roleta z tkaniny Shangri

DWA W JEDNYM

Innowacyjnym i praktycznym rozwiązaniem dekoracji, łączącej funkcję żaluzji i rolety, jest wolnowisząca roleta z tkaniny Shangri, która daje możliwość operowania ilością światła dziennego przenikającego do wnętrza bez konieczności podnoszenia rolety. Śmiało może ona zastąpić zasłony, firany czy klasyczne rolety. Roleta umieszczona jest w aluminiowej kasecie, mocowanej do ściany lub sufitu za pomocą kilku uchwytów, które wcześniej montujemy wkrętami lub kołkami w zależności od podłoża. Rolety wolnowiszące są obecnie często wybieranym rozwiązaniem osłonowym, które daje możliwość zasłonięcia dużych, przeszklonych powierzchni.

Szybki montaż rolety

WERSJA SZYBKI MONTAŻ

Nowością są rolety mini bezinwazyjne, zarówno klasyczne materiałowe, jak i dzień-noc w wersji „szybki montaż” z mechanizmem przygotowanym do zawieszenia. Rolety złożone są na listwie PVC, wystarczy tylko wczepić w nią dwa uchwyty nastawne, które są regulowane i pasują do większości okien. Mechanizm samohamujący z napinaczem łańcuszka (bezpieczeństwa) zatrzyma roletę w każdej pozycji. Standardowo rolety wyposażone są w prowadnice żyłkowe utrzymujące tkaninę przy skrzydle nawet przy uchylonym oknie. Dodatkowymi akcesoriami są długie zaczepy plastikowe pozwalające na zamontowanie rolety nieco niżej, zwłaszcza przy oknach z nawiewnikiem.
Atrakcyjny design jest priorytetowym kryterium przy wyborze osłon okiennych. Niemniej ważne jest dopasowanie okien pod względem technicznym. Nie sprawia to jednak żadnych kłopotów, ponieważ na rynku jest wiele rolet w różnych wariantach montażowych, więc do każdego okna można dobrać odpowiednie rozwiązanie. Okna o niestandardowych wymiarach również nie są przeszkodą. Producenci oferują klientom realizację zamówień „pod wymiar”. Warto przed zakupem rozważyć, jaki chcemy uzyskać stopień zaciemnienia, poprawnie wymierzyć okno, wybrać kolor tkaniny, który będzie spójny z wnętrzem. Prawidłowo dobrana roleta będzie dopełnieniem wystroju, ale również zapewni nam prywatność i intymność.

Autor Monika  Grzybicka
Autor Monika Grzybicka
Stanowisko – specjalista ds. marketingu w firmie KARWEL
Poprzedni

Jakie są zalety markiz zewnętrznych w oknach pionowych?

Jakie są zalety markiz zewnętrznych w oknach pionowych?
Następny
Jak fachowo zamontować parapet zewnętrzny?

Jak fachowo zamontować parapet zewnętrzny?