Jak wybrać i zamontować odpowiednie drzwi wewnętrzne?

wrzesień 2018

Stojąc przed wyborem drzwi wewnętrznych do naszego domu czy też mieszkania należy zwrócić uwagę na wiele aspektów w celu dokonania odpowiedniego wyboru. Poza funkcją estetyczną, która jest oczywiście jednym z głównych kryteriów, należy zwrócić uwagę również na ich funkcjonalność oraz dostosowanie do danego pomieszczenia. Łącząc te cechy wraz z prawidłowym montażem zagwarantujemy sobie bezproblemowe użytkowanie na przestrzeni wielu lat.

Drzwi przesuwne naścienne

RODZAJE I MODELE DRZWI

Najczęściej spotykanymi w naszych domach są modele drzwi rozwiernych. Ze względu na sposób funkcjonowania warto dobrze się zastanowić przed ich montażem czy powinny otwierać się do wewnątrz czy na zewnątrz. W przypadku takich pomieszczeń jak łazienka czy toaleta drzwi powinny otwierać się na zewnątrz, wiąże się to z kwestiami bezpieczeństwa. Wspominając już o tych pomieszczeniach warto pamiętać o wymaganym otworze wentylacyjnym, którego powierzchnia nie może być mniejsza niż 0,022 m2. W innych przypadkach należy kierować się dostępną przestrzenią, w przypadku ciasnych korytarzy otwarcie drzwi może je całkowicie blokować, w takich przypadkach stosujemy drzwi otwierane do wewnątrz danego pokoju. Poza standardowymi drzwiami rozwieranymi istnieją również inne, które zaczynają się cieszyć coraz większą popularnością za sprawą swojej unikalnej funkcjonalności. Chcąc zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu warto rozważyć drzwi w systemie przesuwnym dostępnym w dwóch wariantach. W pierwszym z nich drzwi, dzięki specjalnej zabudowie, chowają się w ścianę. Natomiast drugie rozwiązanie, oparte jest o prowadnicę montowaną na ścianie, po której porusza się skrzydło. Dzięki systemowi przesuwnemu niwelujemy obszar, który staje się niedostępny po otwarciu drzwi w systemie rozwieranym, eliminuje to wszelkie związane z tym kolizje. Innym z ciekawych rozwiązań są drzwi składane, dzięki swojej konstrukcji również pozwalają zaoszczędzić więcej miejsca. Tego rodzaju skrzydła świetnie sprawdzają się np. w roli schowków, czy też w garderobach. Miłośnicy stylowych wnętrz mogą zamontować drzwi „ukryte” w ścianie. Za sprawą specjalnej ościeżnicy skrzydło licuje się z powierzchnią ściany dając wrażenie wtopienia się w jej powierzchnię.

Drzwi składane

W zależności od sposobu otwierania drzwi (na zewnątrz lub do wewnątrz) stosowany jest wariant przylgowy, bądź bezprzylgowy. Skrzydło można nabyć w podkładzie do samodzielnego malowania co pozwala stworzyć spójną kreację z powierzchnią ściany potęgując uzyskany efekt. Chcą zachować ciszę i spokój warto zastosować drzwi dźwiękoizolacyjne. Z zewnątrz nie różnią się one wyglądem od zwykłych drzwi, jednak występują jedynie w wersji pełnej bez przeszkleń, wszelkiego rodzaju szyby pogarszają właściwości tłumienia odgłosów. Typowe wartości izolacyjności akustycznej dla drzwi wewnętrznych mieszczą się w przedziale od 27 dB do 37 dB, im wyższa liczba tym lepsze tłumienie niechcianych dźwięków. Skrzydła dźwiękoizolacyjne przeważnie wyposażone są w uszczelkę opadającą, która niweluje szczelinę między dolną krawędzią skrzydła a podłożem.

Drzwi „ukryte” w ścianie
Drzwi rozwierane z ościeżnicą
Ościeżnica przylgowa regulowana
Ościeżnica bezprzylgowa regulowana

RODZAJE OŚCIEŻNIC

Ościeżnice można podzielić na dwie grupy – przystosowane pod skrzydła bezprzylgowe i przylgowe. O pierwszym wariancie kiedyś mało kto słyszał, natomiast obecnie coraz częściej spotykany w budynkach użyteczności publicznej czy też domach. Dzięki prostej krawędzi skrzydła tworzącej jednolitą płaszczyznę z ościeżnicą, tego rodzaju drzwi często znajdują zastosowanie w nowoczesnych wnętrzach. W takiej konstrukcji stosowany jest zamek magnetyczny, jego zaletą jest to, że przy mocniejszym zamknięciu drzwi nie powoduje charakterystycznego trzasku. Dodatkowo po otwarciu drzwi tworzy z nimi płaską powierzchnie – nie ma żadnych wystających elementów, o które można zahaczyć, a specjalna konstrukcja zawiasów również sprawia, że przy zamkniętych drzwiach są niewidoczne. Skrzydła przystosowane do ościeżnic przylgowych posiadają wręb, który zachodzi na ościeżnicę. Dzięki swojemu wyglądowi drzwi w systemie przylgowym często cechują się nieco bardziej klasycznym wyglądem i w takich też pomieszczeniach najczęściej je zobaczymy.

KONSTRUKCJE DRZWI

Rozważając nad wyborem odpowiedniego dla danego pomieszczenia systemu należy zwrócić uwagę na konstrukcję drzwi. W przypadku ościeżnic mamy do czynienia z wariantami metalowymi, drewnianymi oraz z MDF. Natomiast w skrzydłach jednym ze stosowanych wypełnień jest plaster miodu, jest to konstrukcja cechująca się bardzo dobrym współczynnikiem ceny do jakości. Tego typu wypełnienie przy zachowaniu niskiej masy pozwala uzyskać sztywność na wysokim poziomie, wadą takiego rozwiązania jest niższa izolacyjność akustyczna. Innym z rozwiązań są płyty wiórowe otworowane i pełne. Charakteryzują się znacznie lepszą izolacyjnością akustyczną niż w przypadku plastra miodu przy czym ich masa jest również wyższa. Przekłada się na to na wyższą wytrzymałość skrzydeł oraz w niektórych przypadkach konieczność zastosowania dodatkowego bądź specjalnych zawiasów. Szukając bezkompromisowych rozwiązań łączących zalety wcześniej wymienionych pozostają nam jeszcze drzwi wykonane z litego drewna oraz drewna klejonego warstwowo, które dzięki procesowi produkcji posiadają wyższą odporność na wypaczanie. Ich główną zaleta jest bardzo wysoka wytrzymałość mechaniczna, takie drzwi odpowiednio pielęgnowane posłużą nam przez wiele lat.

Plaster miodu I Płyta wiórowa otworowana
Płyta wiórowa pełna I Drewno klejone warstwowo
Drzwi przesuwne do zabudowy

MONTAŻ DRZWI

Tak samo ważnym etapem jak wybór odpowiedniej stolarki otworowej jest również jej montaż. Wybór produktów nawet najwyższej klasy nie zagwarantuje nam bezproblemowego i prawidłowego użytkowania drzwi na przestrzeni lat, jeśli proces montażu zostanie przeprowadzony nieprawidłowo.
Pomimo zbliżonej procedury montażu drzwi wewnątrzlokalowych różnych wariantów, należy zawsze stosować się do zaleceń producenta.
1. Po rozpakowaniu należy sprawdzić produkt pod względem ilościowym i jakościowym, a wszelkie niezgodności zgłosić do sprzedawcy przed montażem.
2. W przypadku braku niezgodności można przystąpić do montażu, należy dokładnie oczyścić powierzchnię otworu w ścianie oraz usunąć nierówności.
3. Otwór w murze powinien być szerszy o 40-45 mm od szerokości ościeżnicy i wyższy o 10–15 mm od wysokości ościeżnicy. Kąty otworu montażowego powinny mieć 90o, a przekątne nie powinny się różnić o więcej niż 10 mm.
4. W pierwszej kolejności należy zdjąć skrzydło z ościeżnicy, w przypadku drzwi jednoskrzydłowych należy odkręcić zamontowany w miejscu progu łącznik zabezpieczający drzwi przed uszkodzeniem w czasie transportu.
5. Następnie należy włożyć ościeżnicę w otwór w ścianie, ustawić ją w pionie w obydwu płaszczyznach zwracając szczególną uwagę na zachowanie kątów między elementami. W celu uniknięcia przesunięć podczas ustawiania ościeżnicy należy unieruchomić pionowe słupy stosując drewniane kliny oraz rozeprzeć słupy ościeżnicy trzema poziomymi rozpórkami montażowymi. Mocowanie ościeżnicy uzależnione jest od rodzaju muru. W ścianach wylewanych i murowanych ościeżnica mocowana jest za pomocą tulei rozprężnych przez otwory montażowe, bądź za pomocą blach i kołków montażowych (dla ościeżnic bez otworów montażowych). W ściankach z płyt gipsowo-kartonowych stosowane są wkręty przechodzące przez otwory montażowe bądź blachy montażowe i wkręty (dla ościeżnic bez otworów montażowych).
6. Po przymocowaniu ościeżnicy do otworu montażowego należy założyć skrzydło oraz dokonać jego regulacji w poziomie i pionie. Po wyregulowaniu skrzydła należy je zdjąć z ościeżnicy, a następnie wypełnić całą przestrzeń między murem a ościeżnicą niskoprężną pianą montażową. Na tak przygotowaną ościeżnicę należy zamontować skrzydło oraz elementy regulacyjne w przypadku ościeżnicy regulowanej.
7. Po wykonaniu powyższych czynności można przystąpić do montażu klamki zgodnie z instrukcją jej producenta. W przypadku montażu na śruby przelotowe montaż powinien odbyć się po uprzednim demontażu zamka w celu uniknięcia dostania się wiórów do jego mechanizmu, ich obecność może powodować nieprawidłowe działanie.
Należy mieć na uwadze, że montaż drzwi należy przeprowadzać w pomieszczeniach z kompletnie wykończonymi ścianami i podłogami, po umieszczeniu ościeżnicy w otworze nie należy już prowadzić „mokrych prac” wykończeniowych. Co więcej drzwi jak i ościeżnicy nie powinno się montować i przechowywać w pomieszczeniach o wilgotności przekraczającej 60%.
Zalecamy korzystanie z autoryzowanych ekip montażowych, które gwarantują wysoką jakość montażu zgodnie z wytycznymi.
Stosując się do wymienionych wskazówek wybór odpowiednich, a co za tym idzie funkcjonalnych drzwi, powinien zostać zwieńczony odpowiednią pielęgnacją i konserwacją. Skrzydła i ościeżnice drzwiowe należy przecierać wilgotną szmatką z łagodnym detergentem bez dodatku amoniaku, po czym należy nałożyć preparat do konserwacji drewna lub materiałów drewnopodobnych. Taką czynność wystarczy wykonać dwa razy do roku. W przypadku okuć elementy ruchome należy nasmarować lub naoliwić, a do zamków z systemem magnetycznym (w drzwiach bezprzylgowych) zastosować silikon w spray’u. Należy wykonać te operacje nie rzadziej jak raz do roku.

NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY ZWIĄZANE Z MONTAŻEM

+ Niedokładne pomiary,
+ Zabrudzenie pianą montażową,
+ Brak próbnego zawieszenia skrzydła,
+ Brak zachowania kątów prostych pomiędzy elementami.
+ Montaż drzwi przed wykończeniem wnętrza.

Autor Mateusz Kubiś
Autor Mateusz Kubiś
Stanowisko - dział marketingu w firmie POL-SKONE
Następny
Jakie korzyści płyną z posiadania rolet na oknach dachowych?

Jakie korzyści płyną z posiadania rolet na oknach dachowych?