Jakie korzyści płyną z posiadania rolet na oknach dachowych?

wrzesień 2018

Jak zapewnić komfort na poddaszu w chłodniejsze dni, a jednocześnie obniżyć temperaturę pomieszczenia latem? Rozwiązaniem, które znakomicie się sprawdzi jest zastosowanie osłon zewnętrznych oraz wewnętrznych. Ich montaż jest prosty i szybki, a zapewnią one optymalny komfort termiczny na poddaszu.

Okna dachowe z roletami
Okna dachowe z roletami

KLIMAT POD KONTROLĄ PRZEZ CAŁY ROK

Rolety zewnętrzne zaspokajają wiele potrzeb użytkowników poddasza – bez względu na porę roku, zapewniają optymalny komfort cieplny. W chłodniejsze, jesienne lub zimowe dni poprawią izolacyjność okna i zapobiegną stratom ciepła, z kolei latem zredukują ilość wpadającego światła, jedocześnie obniżając temperaturę w pomieszczeniu. Zatrzymują promienie słoneczne zanim dotrą one do szyby i nagrzeją ją. W ten prosty sposób można więc zaoszczędzić zarówno zimą na ogrzewaniu, jak i na klimatyzacji w sezonie letnim. Dodatkowo, rolety doskonale chronią przed hałasem z zewnętrz, tłumią odgłosy padającego deszczu, zabezpieczają okno podczas trudnych warunków pogodowych oraz zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo domu. Ponad to, rolety umożliwią uzyskanie efektu zaciemnienia w dzień, co może być niezwykle przydatne w sypialniach. Po zamontowaniu rolety, okno funkcjonuje bez żadnych ograniczeń. Można je uchylić nawet przy całkowicie lub częściowo zasłoniętej rolecie. Gdy jest ona zwinięta, okno można obrócić o 180o, zablokować i umyć szybę zewnętrzną od wewnątrz pomieszczenia. Na rynku, do wyboru są rolety zarówno manualne, jak i zasilane elektrycznie lub solarne.

okno dachoqwe z roletą
okno dachoqwe z roletą

KIEDY ZAMONTOWAĆ ROLETĘ ZEWNĘTRZNĄ?

Już na etapie projektowania domu warto zastanowić się, czy planujemy zakup rolet zewnętrznych w przyszłości. Wprawdzie taką roletę można zamontować na oknie połaciowym w dowolnym momencie, musimy jednak pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na zamontowanie rolety zasilanej elektrycznie i nie doprowadzimy do okna zasilania, to potem czeka nas dodatkowa praca związana z przebudową wnęki i ułożeniem przewodów. Nie będzie to konieczne w przypadku rolet obsługiwanych manualnie lub zasilanych energią słoneczną. Jeśli mamy w domu okna zainstalowane jedno nad drugim trzeba pamiętać, żeby do montażu użyć kołnierzy o szerszym rozstawie – z szerszą rynienką odwadniającą pomiędzy oknami – inaczej roleta na oknie zainstalowanym poniżej po prostu się nie zmieści. Jeśli podczas prac na dachu korzystamy z pomocy specjalisty, łatwiej zdecydować się na instalację rolety już w trakcie montażu okna. Ponad to, warto wybierać produkty markowe, gdyż gwarantuje to wieloletnie, bezawaryjne funkcjonowanie, a w przypadku problemów, sprawny serwis i doradztwo techniczne.

Roleta zewnętrzna w oknie dachowym

MONTAŻ ROLETY ZEWNĘTRZNEJ KROK PO KROKU:

1. Demontaż oblachowania i montaż bocznych prowadnic rolety
Zdejmij górne oblachowanie ościeżnicy po obydwu stronach. Następnie, w zaznaczonych miejscach, zrób dodatkowe otwory do zamocowania prowadnic rolety. Przykręć prowadnice, uszczelniając otwory dostarczonym wraz z roletą uszczelniaczem bitumicznym. Załóż z powrotem górne oblachowania ościeżnicy.
2. M ontaż kasety rolety zewnętrznej
Kasetę rolety umieść w górnej części profili prowadnic. Sprawdź, czy gumowa uszczelka prawidłowo przylega do zewnętrznej, górnej części okna. Kasetę rolety obniż do takiego poziomu, by nie dociskać jej do pokrycia dachowego.
3. Montaż prowadnic pancerza rolety
Prowadnice włóż od góry, w wyznaczonym do tego miejscu. Po opuszczeniu, prowadnice automatycznie blokują się. Przykręć ograniczniki otwarcia rolety w dolnej części prowadnic.
4. M ocowanie dolnej części oblachowania rolety
Teraz rozpocznij mocowanie dolnej części oblachowania rolety, które będzie chronić roletę przed podwiewaniem przez wiatr. Zwróć uwagę, by odległości od oblachowań bocznych były takie same po obydwu stronach. W wyznaczonym miejscu wywierć otwory o średnicy 3 mm i przy pomocy wkrętów zamontuj dolne oblachowanie na skrzydle.
5. Montaż skrzydła
Po zakończeniu montażu włóż skrzydło w ościeżnicę, zamknij okno i uruchom roletę. 

ROLETY WEWNĘTRZNE – KONTROLA NAD ŚWIATŁEM

Aby uzyskać najbardziej optymalne warunki w pomieszczeniu, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie jednej osłony zewnętrznej i jednej wewnętrznej. Dlatego wybierając dodatkowe wyposażenie do okien dachowych, warto zastanowić się również nad roletami wewnętrznymi. Dają one szerokie możliwości funkcjonalne – w lecie chronią przed nadmiarem światła, natomiast zimą są dodatkową barierą przed wychładzaniem. Ponad to, idealnie sprawdzą się przy tworzeniu niepowtarzalnych aranżacji wnętrz, łącząc w sobie ciekawą kolorystykę tkanin z unikalnym wzornictwem. To właśnie rolety wewnętrzne umożliwiają kontrolę ilości wpadającego do pomieszczenia światła, w zależności od potrzeb domowników. Najlepiej dobierać je do funkcji pomieszczenia oraz naszych indywidualnych potrzeb.

JAKIE ROLETY WEWNĘTRZNE NAJLEPIEJ WYBRAĆ?

Jeśli szukamy osłony do sypialni, warto pomyśleć o tym, aby zapewnić sobie komfortowy wypoczynek. W takim przypadku świetnie sprawdzą się rolety zaciemniające, które mogą oferować nawet niemal 100% zaciemnienia wnętrza. Dodatkowo, aranżując sypialnię dla najmłodszych, możemy zastosować osłony dedykowane dla dzieci – stworzone w odpowiedniej tonacji kolorystycznej, czy przedstawiające bohaterów z ulubionych bajek. Jeśli z kolei zależy nam na tym, aby móc dowolnie regulować ilość wpadającego do pomieszczenia światła, warto wybrać rolety zaciemniająco-plisowane. Dzięki części zaciemniającej możemy uzyskać przyjemne zaciemnienie w czasie, gdy świeci intensywne słońce. Natomiast, gdy potrzebujemy tylko ochrony przed delikatnymi promieniami, wystarczy rozwinąć część plisowaną. Potrzebę rozproszonego, subtelnego światła, nawet w najbardziej słoneczny dzień, zaspokoją także zwykłe rolety plisowane. Dla osób poszukujących eleganckich i dekoracyjnych rozwiązań, dobrym wyborem mogą okazać się rolety rzymskie lub rolety przyciemniające na haczyki. W kuchniach i łazienkach możemy zamontować żaluzje, które są w pełni odporne na wodę i wilgoć.

Rolety do okien do płaskiego dachu

ROLETY DO OKIEN DO PŁASKIEGO DACHU

W przypadku okien do dachów płaskich, od wewnątrz można je wyposażyć w roletę plisowaną, która pozwala na regulację dopływu światła lub roletę podwójnie plisowaną, dającą efekt zaciemnienia. Ze względu na ograniczony dostęp do tego typu okien, należy pamiętać, że powinny to być osłony elektryczne lub solarne, dlatego konieczne jest doprowadzenie zasilania.

Rolety plisowane I Rolety dedykowane dla dzieci

JESZCZE WIĘKSZA WYGODA – STEROWANIE ELEKTRYCZNE

Aby wszystkie osłony były w pełni skuteczne, musimy nauczyć się z nich aktywnie korzystać. Latem, gdy wychodzimy do pracy w sypialni zasłaniamy okno, aby nie dopuścić do przegrzania pomieszczenia. Gdy wracamy, możemy podnieść rolety, aby nacieszyć się ostatnimi promieniami słońca. Dla osób, które nie chcą zaprzątać sobie tym głowy istnieje rozwiązanie kłopotu – rolety zasilane elektrycznie lub energią słoneczną. Wielofunkcyjny pilot umożliwia dowolne programowanie stosownie do potrzeb, a także ich zdalną obsługę z każdego miejsca w domu. Bezprzewodowy system umożliwia na przykład zsynchronizowanie otwierania okien z jednoczesnym opuszczeniem rolet. Pozwala również na stworzenie indywidualnych programów uruchamianych automatycznie w określonym dniu i o określonym czasie, np. po wyjściu z domu automatyczne opuszczanie rolet zewnętrznych. Dodatkowo, można pokusić się o zakup inteligentnego systemu, który pobiera informacje pogodowe z Internetu oraz korzysta z czujników w pomieszczeniu. Na podstawie tych danych samodzielnie decyduje czy np. w pokoju robi się zbyt ciepło i należy zasłonić rolety.

NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY PODCZAS WYBORU I MONTAŻU ROLET

+ Wybór rolet wewnętrznych, w celu uniknięcia przegrzewania pomieszczenia – aby ograniczyć ilość ciepła wpadającego przez okna latem, należy wybrać markizy lub rolety zewnętrzne, aby zapobiec dotknięcia powierzchni szyby przez promienie słoneczne.
+ Brak poprowadzenia przewodów elektrycznych podczas budowy/remontu domu – warto wyprowadzić okablowanie przy oknach na etapie budowy. Jest to koszt ok. kilkudziesięciu złotych, a w przyszłości unikniemy dodatkowych prac lub inwestowania w droższe rozwiązania. + Wybór tańszych rozwiązań – warto postawić na oryginalne rozwiązania producentów, ponieważ dzięki temu unikniemy ryzyka niedopasowania rolety, czego efektem mogą być później trudności w otwieraniu i zamykaniu osłony. Aby wybrać odpowiednią roletę wewnętrzną wystarczy spisać informacje z tabliczki znamionowej.
+ Wybór nieodpowiedniego montażysty rolet zewnętrznych – często sami producenci rolet posiadają bazę rekomendowanych wykonawców, którzy przechodzą odpowiednie szkolenia i zdobywają certyfikaty. Warto zajrzeć na stronę www producenta lub zapytać w składzie budowlanych o rekomendacje.

CZY WIESZ, ŻE:

Oryginalne rolety do okien dachowych są produkowane pod konkretne rozmiary okien, dlatego domownik może samodzielnie, bez pomocy fachowca, szybko i prawidłowo je zamontować. Obmiar okien nie jest konieczny. Rozmiar okna odczytujemy z tabliczki znamionowej umieszczonej na skrzydle. Można również zamówić usługę montażu u fachowca.

Autor Katarzyna  Gałek
Autor Katarzyna Gałek
Stanowisko - kierownik grupy produktów w firmie Velux Polska
Poprzedni

Jak wybrać i zamontować odpowiednie drzwi wewnętrzne?

Jak wybrać i zamontować odpowiednie drzwi wewnętrzne?
Następny
Jakie są zalety markiz zewnętrznych w oknach pionowych?

Jakie są zalety markiz zewnętrznych w oknach pionowych?

123