Jakie są zalety markiz zewnętrznych w oknach pionowych?

wrzesień 2018

Wielkie południowe przeszklenia to wielkie zyski cieplne w słoneczne dni zimą, ale też ryzyko przegrzewania latem. Efektywnym i wygodnym rozwiązaniem są markizy solarne. Markizy zewnętrzne chronią przed słońcem ośmiokrotnie lepiej niż rolety montowane od wewnątrz. Te solarne nie wymagają przygotowania żadnych instalacji i działają automatycznie, kiedy jest taka potrzeba.

Duże okna dobrze doświetlają wnętrze, ale też nagrzewają je wskutek pozyskiwania energii słonecznej. Jej przepuszczalność określa wskaźnik g, zazwyczaj wynoszący 55–65% – im jest wyższy, tym zyski energetyczne większe. To bardzo korzystne dla bilansu energetycznego budynku, niestety zwykle uciążliwe dla mieszkańców, zwłaszcza latem, kiedy w pomieszczeniu robi się nieznośnie gorąco. Badania wykazały, że zastosowanie pionowych markiz zewnętrznych obniża stopień przepuszczalności energii do zaledwie kilku procent, są one do ośmiu razy skuteczniejsze niż rolety wewnętrzne, które tylko przysłaniają okno, ograniczając dostęp światła. Tkanina markizy już przed szybą absorbuje promieniowanie słoneczne, nie dopuszczając do dalszego nagrzewania. To pozwala utrzymać temperaturę na odpowiednim poziomie nawet w upalne dni. Co więcej – taka ochrona jest potrzebna nie tylko latem. Słońce bywa równie uciążliwe wiosną i jesienią, kiedy nie jest w zenicie. Poza tym, że nagrzewa pomieszczenie, dodatkowo razi w oczy, świecąc tuż pod górną ościeżnicą. Możliwość częściowego przysłonięcia okna jest wtedy niezastąpiona.

Zalety użytkowe markiz solarnych:

+ chronią przed przegrzewaniem wnętrza i promieniowaniem UV;
+ zaciemniają wnętrze, ale zapewniają dopływ naturalnego światła;
+ nawet rozwinięte wciąż umożliwiają kontakt wzrokowy z otoczeniem;
+ pełnią funkcję szczelnej moskitiery, pozwalając bez obaw o insekty wietrzyć pomieszczenia wieczorem czy nocą;
+ eliminują zjawisko uciążliwych dla oczu refleksów, poprawiając ergonomię pracy;
+ nie wymagają zasilania prądem z sieci.

RODZAJE MARKIZ

Do wyboru mamy pionową markizę solarną zsuwaną i rozsuwaną wzdłuż prowadnic bocznych (ta spełnia funkcję moskitiery) lub delikatniejszych wizualnie linek (wersja solarna), a także markizoletę rozkładaną jak daszek (wersja solarna). Na zamówienie dostępne są też inne wersje sterowane panelami solarnymi i dodatkowo przyciskiem naściennym. Te wymagają już jednak doprowadzenia prądu. Pakiet akumulatorów w kasecie markizy jest ładowany przez panel solarny. W pełni naładowana bateria wystarcza na 80–300 cykli. Nie trzeba się jednak obawiać o jej rozładowanie. Na południowej elewacji, gdzie słońce operuje nawet w pochmurny dzień, bateria ładuje się samoczynnie przez cały czas. Tylko pod balkonami lub szerokimi okapami, gdzie zawsze jest cień, może pojawić się problem – wtedy lepiej wybrać markizę o standardowym zasilaniu elektrycznym. W wyjątkowo niesprzyjających okolicznościach, na przykład po zasypaniu panelu solarnego śniegiem, akumulator może się rozładować – trzeba wtedy oczyścić go i zaczekać na słoneczny dzień do ponownego doładowania.

Wszystkie produkty solarne są zasilane z akumulatorów solarnych 12 VDC znajdujących się w obudowie i sterowane za pomocą pilota. Tryb obsługi może być automatyczny, wówczas markiza samoczynnie rozwija się i zwija w zależności od nasłonecznienia, półautomatyczny – rozwija się, kiedy grzeje, ale trzeba ją  zwinąć za pomocą pilota i manualny, czyli obsługiwany wyłącznie pilotem. Poza markizami solarnymi, do wyboru są też markizy elektryczne oraz markizy obsługiwane ręcznie

TKANINY

Wykonane są z powlekanych tworzywem włókien szklanych lub poliestrowych o różnych wzorach, perforacji, splocie i nadruku. W zależności od potrzeb możemy wybrać materiał o przezierności 1% (II grupa materiałowa – dwa kolory), 6% (III grupa – osiem kolorów) lub 10% (I grupa – pięć kolorów). Ten pierwszy mocno zaciemnia pomieszczenia, lepiej więc nie montować go na oknach zajmujących całą fasadę. Materiały o względnym prześwicie 6 i 10% dobrze rozpraszają światło, a nie zasłaniają widoku za oknem. Markizoleta dodatkowo jest dostępna z tkaniną nieprzezierną 0% (IV grupa materiałowa – dostępna w dwudziestu kolorach).
Wszystkie tkaniny są odporne na promieniowanie UV i deszcz. Markizy pionowe po bokach mają taśmy suwakowe, które utrzymują prawidłowy stopień napięcia i zapobiegają wypadnięciu z prowadnic, więc niegroźny im również wiatr. Według normy mają najwyższą (trzecią) klasę wytrzymałości na wiatr, a badania wewnętrzne potwierdziły odporność na wiatr do 120 km/h. Szczelnie osadzona w profilach markiza elektryczna i solarna zapewnia też skuteczną ochronę przed owadami. Po otwarciu okna lub drzwi tarasowych  materiał markizy pozostaje zaciągnięty, pełniąc funkcję skutecznej moskitiery – można przewietrzyć pomieszczenie bez obawy o inwazję insektów. Tkaniny nie wymagają konserwacji, czyści się je odkurzaczem, nie należy używać szczotek ani rozpuszczalników. W razie potrzeby – na przykład zachlapania czy zabrudzenia ptasimi odchodami – można je myć wodą z mydłem i pozostawić do wyschnięcia w stanie rozwiniętym.

DO JAKICH OKIEN SIĘ NADAJĄ – MONTAŻ

Do każdych. Nawet tych o najwęższych ramach, aluminiowych. Wymóg to minimum 2,5 cm szerokości profilu, konstrukcję markizy przykręca się bowiem bezpośrednio do ościeżnicy okna. W trakcie montażu korzysta się z uchwytów montażowych o regulowanych szczękach (można je dodatkowo dokupić), wyposażonych w tworzywowe podkładki, które zapobiegają porysowaniu ościeżnicy okna. Całą konstrukcję montuje się w ościeżu. To korzystne nie tylko pod względem estetyki, ale przede wszystkim trwałości markizy – jej kaseta jest w naturalny sposób osłaniana przez nadproże przed śniegiem czy kurzem. Pionowe prowadnice boczne są od środka praktycznie niewidoczne na ramie okiennej, a górna skrzynka, w której zrolowana jest zwinięta tkanina, przysłania zaledwie kilka centymetrów światła szyby. Ma wysokość do 12 cm (w przypadku dużych przeszkleń) – do niższych okien, gdzie markiza jest krótsza, skrzynka jest odpowiednio mniejsza. Kolory profili dobiera się z palety RAL, można więc dopasować niemal identyczny, jak rama okna. Jeśli chodzi o ograniczenia rozmiarowe – markizoleta pionowa może mieć szerokość od 64,5 do 250 cm i wysokość od 104 do 300 cm. Markiza w wersji solarnej jest dostępna również w takiej standardowej wersji – szerokość od 64,5 do 300 cm i wysokość od 50 do 350 cm – ale można też zamówić wersję wielkoformatową. Nadaje się wtedy na przeszklenie o szerokości do 400 cm i wysokości do 270 cm. W przypadku większych fasad, zestawień okiennych, zazwyczaj montuje się kilka markiz, zgodnie z podziałem przeszklenia – łącząc je na każdym albo na co drugim słupku. Warto przy tym pamiętać, że koszt jednej markizy, nawet bardzo szerokiej, jest znacznie mniejszy niż koszt dwóch węższych. Płaci się bowiem najwięcej za panel solarny i akumulatory, a nie za zużycie materiału.

NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY

+ Nieprawidłowy rozmiar markizy. Należy pamiętać, aby pomiaru okna dokonać po wykończeniu szpalet wokół niego. Tylko taki pomiar zagwarantuje właściwy dobór rozmiaru markizy.
+ Brak prostopadłości kasety i prowadnic, niewłaściwe wypoziomowanie kasety. Niezastosowanie się do powyższych warunków skutkuje krzywym nawijaniem materiału na rurę w kasecie, co w konsekwencji powoduje marszczenie tkaniny. Ma to wpływa na estetykę oraz funkcjonowanie produktu.
+ Montaż markizy solarnej w słabo oświetlonym miejscu. Markizy w tej wersji powinny być zamontowane w taki sposób, aby zapewnić wystarczającą ilość światła słonecznego padającego bezpośrednio na panel solarny. Jego brak powoduje nieprawidłowe funkcjonowanie trybu automatycznego oraz prowadzi do rozładowania baterii, a w efekcie do unieruchomienia markizy. Jeśli sytuacja tego wymaga, należy zastosować dodatkowy, zewnętrzny panel solarny.

Autor Wojciech    Chronowski
Autor Wojciech Chronowski
Stanowisko - manager produktu w firmie FAKRO
Poprzedni

Jakie korzyści płyną z posiadania rolet na oknach dachowych?

Jakie korzyści płyną z posiadania rolet na oknach dachowych?
Następny
Jak dobrze wybrać i założyć roletę wewnętrzną?

Jak dobrze wybrać i założyć roletę wewnętrzną?