Gont bitumiczny na dach domu - wybierz nowoczesny dach dla twojego domu!

Producent: SELENA - MATIZOL
wrzesień 2020

Gont bitumiczny cieszy się dużym uznaniem na rynku. To idealny materiał dla osób szukających nowoczesnego i estetycznego pokrycia dachowego lub chcących wymienić dach bez obciążania więźby dachowej.

JAKI GONT BITUMICZNY WYBRAĆ?
Wybierając gont bitumiczny należy zwrócić uwagę nie tylko na estetykę, trwałość, kwestię montażu oraz na pielęgnację w trakcie użytkowania. Podstawową kwestią jest jakość bitumu, w którym zanurzona jest wkładka nośna. Wysoką jakość i wieloletnią gwarancję produktu oferuje marka Matizol, której właścicielem jest firma Selena.
Gonty bitumiczne Matizol wykonane są z osnowy nośnej (rdzenia) w postaci welonu szklanego pokrytego z obu stron bitumiczną warstwą powłokową. Na wierzchu znajduje się barwiona posypka. Na spodniej stronie producent zastosował masę asfaltową zamiast posypki piaskowej, dzięki czemu gont osiąga bardzo dobrą izolacyjność termiczną oraz akustyczną, a także wykazuje bardzo dobre właściwości klejące, zapewniając sklejanie się poszczególnych warstw pokrycia na całej powierzchni dachu. Gont jest odporny na promieniowanie UV – nie blaknie pod wpływem promieni słonecznych. Dzięki temu nie wymaga specjalnej pielęgnacji i konserwacji. Długoletnia trwałość poparta jest 10-letnią gwarancją (Gonty Matizol) i 15-letnią gwarancją (Gonty Matizol MAX).

Gonty marki Matizol, a w szczególności Matizol Max wyróżniają się:
bogatą kolorystyką – poprzez zastosowanie różnobarwnych posypek: zieleń, brąz, grafit, czerwony,
różnymi kształtami: heksagonalny, prostokąt, karpiówka,
wydłużonym okresem eksploatacji dzięki większej zawartości bitumu.

MATIZOL

JAK UKŁADAĆ GONT BITUMICZNY MATIZOL?

Układanie gontu bitumicznego jest bardzo proste. Montaż nie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu – odbywa się poprzez przybicie dachówek gwoździami do podłoża. Ważne, aby sposób montażu pokrycia (jakość podłoża, wykonanie obróbek, staranność wykonania samego gontu) dostosować do wymogów producenta, co zapewni gwarancję jego trwałości.
Aby ułożyć gont bitumiczny Matizol, należy odpowiednio przygotować podłoże oraz wykonać wszelkie niezbędne obróbki blacharskie. Najlepsze podłoże pod gont to płyty OSB, które są równe, stabilne i odporne na wilgoć. Deski powinny być równej wielkości i oczyszczone z pyłu, kurzu i innych zabrudzeń. Na deskowaniu należy zamontować warstwę podkładową – papę na welonie szklanym lub membranę dachową, np. Matizol. Następnie trzeba przejść do układania gontów bitumicznych. Krycie należy rozpocząć od okapu, a pas startowy zamontować noskami ku górze. Następny pas gontów ułożyć w taki sposób, by dolna krawędź nosków pokrywała się z dolną krawędzią gontów ułożonych noskami ku górze, a jednocześnie była przesunięta o połowę modułu w stosunku do pasa startowego. Każdą następną warstwę gontów należy układać też w ten sposób – z przesunięciem o połowę. Pasy gontów układa się do samej kalenicy, a wystające ponad nią fragmenty należy odciąć. Do montażu nie można używać zszywek ani wkrętów, tylko ocynkowanych gwoździ papowych (pierścieniowych lub skrętnych z dużym łbem). Na dachach o dużych spadkach możesz dodatkowo zastosować klej do gontów bitumicznych MATISOL.
Nie można zapomnieć o wykonaniu prawidłowej wentylacji dachu. Wentylacja zapewnia właściwą cyrkulację powietrza pod pokryciem dachowym i zapobiega powstawaniu wilgoci. Dlatego pomiędzy warstwą izolacji termicznej a deskowaniem należy zostawić pustkę wentylacyjną o wielkości ok. 4 cm. Dodatkowo w okapie i kalenicy trzeba wykonać otwory wlotowe i wylotowe.

MATIZOL

NA JAKICH DACHACH STOSOWAĆ GONT BITUMICZNY?

Gonty Matizol ze względu na wysoką odporność na spływanie są idealnym pokryciem na dachy skośne (o kącie nachylenia 12–75°) na domach jednorodzinnych, wielorodzinnych, a także budynkach przemysłowych. Możesz położyć gont także na dachu płaskim.
Dzięki dużej elastyczności gontów można je z powodzeniem stosować na dachy o skomplikowanej formie, z wieloma załamaniami połaci, wieżyczkami czy lukarnami.

WYMIANA STAREGO POKRYCIA DACHOWEGO NA GONT BITUMICZNY

Gont bitumiczny sprawdzi się przy renowacji starego dachu – ze względu na łatwość montażu i małą wagę, która nie obciąży więźby dachowej. Gonty Matizol możesz układać na stary gont, pod warunkiem, że stare pokrycie dachowe nie jest zniszczone i zawilgocone. W przeciwnym razie należy je usunąć przed montażem nowego gontu.

www.matizol.pl www.selena.pl

Poprzedni

Nowości LAHTI PRO

Nowości LAHTI PRO
Następny
Nowości wśród podłóg laminowanych SWISS KRONO

Nowości wśród podłóg laminowanych SWISS KRONO