Instalator w grze o czas, w jakim budowane są domy

wrzesień 2020
Radosław Kubicki – kierownik sklepu PSB MRÓWKA - Dolmat, Przemysław Bednarski – kierownik działu instalacje oraz Paweł Biały – instalator z Oleśnicy.
Radosław Kubicki – kierownik sklepu PSB MRÓWKA - Dolmat, Przemysław Bednarski – kierownik działu instalacje oraz Paweł Biały – instalator z Oleśnicy.

1. Nie potrzebuje ogłaszać się w prasie, ani w internecie. Jakość wykonanych prac jest jego najlepszą reklamą. Najwięcej prac realizuje na rzecz inwestorów indywidualnych w nowo budowanych domach jednorodzinnych. A każdy klient to nowe, inne zlecenie wymagające indywidualnego podejścia do proponowanego rozwiązania i zakresu prac.
Pan Paweł Biały – instalator z Oleśnicy, od 10 lat zajmuje się wykonawstwem instalacji: centralnego ogrzewania (kompletnych wraz z kotłownią), wodnych, kanalizacyjnych i gazowych. Podczas prac poradzi sobie z każdym problemem.

Na placach budowy czy remontów życie potrafi zaskakiwać, decyduje więc praktyka, ale bez mocnego podkładu wiedzy teoretycznej specjalistą robót instalacyjnych jeszcze nikt nie został. Jest tyle urządzeń, skomplikowanych systemów, nowości, że dokształcanie, szkolenia są absolutnie konieczne. Pan Paweł zawsze znajduje czas na szkolenia z najlepszymi producentami urządzeń dla kotłowni i szeroko rozumianych systemów ogrzewania, organizowanych przez PSB MRÓWKA – Dolmat.

2. Oleśnica to miasto wież i róż. Najstarsza zachowana wieża gotycka stanowiła w XIII wieku element obronny grodu Piastów Oleśnickich. Dziś jest, oczywiście, cennym zabytkiem. A róże – tysiące kwiatów w samym centrum miasta przyciągają kolorami i zapachami każdego kto lubi piękno natury.
Z Oleśnicy do Wrocławia jedzie się S8 około 30 minut, co ma i takie znaczenie, że wielu mieszkańców znajduje pracę w stolicy Dolnego Śląska. Zarazem coraz więcej wrocławian przeprowadza się tutaj, cena metra kwadratowego mieszkania w Oleśnicy jest zdecydowanie niższa niż we Wrocławiu.
W tym momencie pojawia się temat lokalnego rynku budowlanego, w skali powiatu, ale często sięgającego dalej. W nieformalnym rankingu 30 dolnośląskich powiatów oleśnicki – w 2019 r. szósty pod względem liczby ludności (ponad 107 tys. mieszkańców), w kategorii pozwoleń na budowę mieszkań w budownictwie indywidualnym znalazł się na miejscu drugim (wydano pozwolenia na budowę 545 mieszkań).
Pan Paweł większość zleceń otrzymuje od oleśniczan i mieszkańców okolicznych gmin, ale zdarza się, że ma klientów we Wrocławiu.

Przygotowanie rur i kształtek do montażu.
Przygotowanie rur i kształtek do montażu.

Reporter Głosu PSB musi zapytać, jak pandemia COVID-19 wpłynęła na zapotrzebowanie na inwestycje i remonty, zwłaszcza te, w których specjalizuje się pan Paweł. Czy rynek się skurczył? Jeśli tak, to jak bardzo? Mój rozmówca ucina takie spekulacje – w mojej pracy nic się nie zmieniło, mam tylu klientów co zawsze. Mogę pracować na okrągło, a i tak nie zaspokoję potrzeb wszystkich chętnych do składania zleceń.

3. Jesteśmy na placu budowy domu o powierzchni użytkowej 300 m2 mieszkania i punktu usługowego. Ostatni etap prac w kotłowni obejmuje wiele czynności, m.in.: sprawdzenie poprawności podłączeń, odpowietrzenie instalacji, regulacje. Jeśli wszystko gra, będzie można oddać użytkownikowi kotłownię do eksploatacji, przeszkolić tak, żeby mógł prawidłowo ją obsługiwać i korzystać z mediów.

Podłączanie zmiękczacza wody.
Podłączanie zmiękczacza wody.

Kotłownia to jedno z głównych, technicznych pomieszczeń w budynku. W każdej mamy urządzenia współpracujące ze sobą, wręcz sprzężone. Zasadnicze, jak kocioł, grupy pompowe, zmiękczacz wody, sterowniki. I dziesiątki drobnych elementów. Instalator jest z reguły pytany, jakie urządzenia najlepiej sprawdzą się w danym obiekcie. Doradza, biorąc pod uwagę wiele różnych okoliczności, zawsze jednak zaczyna odpowiedź od postawienia swojego pytania: jakie potrzeby użytkownika kotłownia i cały system ogrzewania i ciepła ma spełniać. Urządzenia trzeba dobierać tak, żeby inwestor nie przeinwestował, i żeby zakupiony przez niego system, czy systemy, zwrócił się w kosztach eksploatacji przed końcem swojego życia technicznego.
Zalety nowoczesnych kotłów gazowych i pomp ciepła do ogrzewania domu, energooszczędnych urządzeń do podgrzewania wody (przepływowe i pojemnościowe, wymienniki c.w.u., bufory c.o., zbiorniki na wodę) oraz kominków do ogrzewania domu omawiają w artykułach technicznych w dziale Temat numeru eksperci Ferroli, Kospel i Parkanex. Na www.grupapsb.com.pl, znajdziemy te firmy w wykazie kilkudziesięciu innych dostawców wyrobów i całych systemów do ogrzewania pomieszczeń i wody.

Sprawdzanie szczelności wykonanej instalacji.
Sprawdzanie szczelności wykonanej instalacji.

4. Instalator każdą czynność musi wykonać dobrze, starannie, zgodnie z instrukcjami producentów. Każdą w określonej kolejności. Panu Pawłowi montaż kotłowni, takiej jak ta, w której robiłem zdjęcia, zajmuje około 3 dni. Ale czas innych czynności związanych z rozprowadzeniem ciepła i wody liczy się w tygodniach. W takim domu jak ten, z systemem wodnego ogrzewania podłogowego, trzeba położyć 1200 metrów bieżących rur.
Pytam wprost właśnie o czas, w jakim instalator realizuje wyposażenie obiektu w instalacje ogrzewania. Czy w ostatnich latach potrzeba tego czasu mniej, czy więcej niż kiedyś? Jeśli TAK – co wpływa na możliwość przyspieszenia prac? Nowoczesne rozwiązania techniczne, innowacje stosowane w wyrobach? Czy doskonalsze narzędzia? Może inne czynniki?

Sprawdzanie kamerą inspekcyjną przewodów spalinowych.
Sprawdzanie kamerą inspekcyjną przewodów spalinowych.

Według pana Pawła można długo wymieniać, ważne jest przy tym jak głęboko sięgnie się w historię. – Kiedyś w naszym fachu nie obyło się bez lutowania i spawania. Czynności nieprzyjemne, czasem niebezpieczne. Dziś mamy zaciskarki elektryczne, w tym akumulatorowe. Wprawdzie niektóre kosztują kilka tysięcy złotych, ale oszczędza się przede wszystkim czas. Baterie litowe stosowane w takich narzędziach ładują się w 20 minut, przy starych typach baterii ich ładowanie zajmowało godziny. Praca z kształtkami miedzianymi do łączenia rur, z zastosowaniem elektrycznej zaciskarki gwarantuje, że nie popełni się błędów, zdarzających się, gdy musieliśmy korzystać z lutownic.
Kiedyś rury pex i izolacje były oddzielnie. Obecnie stosuje się powszechnie rurę w izolacji, nie tracąc czasu na jej izolowanie. Rura i izolacja kupione oddzielnie są wprawdzie tańsze od rury fabrycznie zaizolowanej, ale oszczędność czasu instalatora, gdy zastosuje nowoczesne rozwiązanie sięga około 30%. Powszechnie używamy rozwijaki do rur pex ogrzewania podłogowego. Biorąc pod uwagę, że takie rury kupuje się w pętlach po 600 metrów bieżących, oszczędność czasu przy ich rozwijaniu jest niesamowita. Na 10 domków, w 8 jest ogrzewanie podłogowe.

Odpowietrzanie instalacji.
Odpowietrzanie instalacji.

Powszechnie stosowane są wielofunkcyjne laserowe narzędzia budowlane i kamery inspekcyjne. Dzięki specjalnym budowlanym odkurzaczom praca jest czystsza, nie ma kurzu i brudu.
Te i inne nowoczesne rozwiązania sprawiają, że można na spokojnie, etapami zrealizować instalację wod-kan, gaz, c.o. w domku jednorodzinnym powiedzmy w 2,5 tygodnia, co jeszcze 7–8 lat temu zajmowało miesiąc.


space

Pan Paweł Biały od lat zaopatruje się w PSB MRÓWKA – Dolmat w Oleśnicy, będącej akcjonariuszem Grupy PSB.
Dolmat działa od 2004 r. Obecnie zatrudnia 53 osoby. W swojej głównej siedzibie firma dysponuje sklepem standardu PSB Mrówka: hala sprzedażowa 1800 m2 + ogród 900 m2. Drugi oddzielny obiekt to magazyn ciężkich materiałów budowlanych z utwardzonym placem składowym 10 tys. m2.
Największe grupy produktów w sprzedaży ogółem to: instalacje, narzędzia, ściany, stropy i kominy oraz artykuły ogrodowe. Dolmat zakupy realizuje w 70% poprzez centralę Grupy PSB.
W ramach dodatkowej działalności deweloperskiej Dolmat zrealizował budynki wielorodzinne w Oleśnicy, osiedle budynków wielorodzinnych we Wrocławiu oraz osiedle domów jednorodzinnych w Spalicach k. Oleśnicy. Aktualnie realizuje budowę osiedla budynków wielorodzinnych w Oleśnicy.

Mirosław Ziach

Poprzedni

Budownictwo mieszkaniowe – zmiany trendu

Budownictwo mieszkaniowe – zmiany trendu
Następny
CELLFAST - Nowa jakość szpadli

CELLFAST - Nowa jakość szpadli