Jakie energooszczędne urządzenie zastosować do podgrzewania wody?

wrzesień 2020

Rachunki za podgrzewanie wody stanowią w wielu przypadkach znaczną część kosztów związanych z utrzymaniem gospodarstwa domowego. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele energooszczędnych rozwiązań, jednak wybór odpowiedniego może sprawić niemałą trudność. Przy doborze elektrycznych urządzeń do podgrzewania wody, duże znaczenie ma rodzaj posiadanej instalacji elektrycznej oraz możliwość jej obciążenia. Ważne są również indywidualne preferencje użytkownika. Dynamiczny rozwój rynku odnawialnych źródeł energii, wymusza na producentach urządzeń grzewczych stosowanie najnowocześniejszych rozwiązań w każdym elemencie składowym instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej.

KOSPEL

Szeroka gama urządzeń dostępnych na rynku sprawia, że wybór odpowiedniego wymiennika, bufora lub podgrzewacza wody nie jest łatwy. Przed zakupem urządzenia warto poznać dostępne rozwiązania, aby móc wybrać to optymalne. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę poszukując urządzeń najwyższej jakości idealnie dopasowanych do potrzeb użytkownika.

PRZEPŁYWOWE PODGRZEWACZE WODY

Jednymi z najpopularniejszych na rynku urządzeń do przygotowywania ciepłej wody są elektryczne podgrzewacze przepływowe. Urządzenia są dostępne w szerokim zakresie mocy, co umożliwia ich montaż m.in. w toalecie, kuchni lub łazience. Odpowiednio dobrany podgrzewacz przepływowy pozwala na komfortowe zastosowanie zarówno w przypadku prysznica (zalecana moc 12 kW), jak i wanny (zalecana moc podgrzewacza 18kW lub więcej). Ciepła woda jest dostępna praktycznie natychmiast po odkręceniu kranu, a energia elektryczna jest pobierana jedynie podczas pracy urządzenia.

Rys. Ogrzewacze pojemnościowe – zastosowanie
Rys. Ogrzewacze pojemnościowe – zastosowanie

Warto wspomnieć, że coraz większą popularnością cieszą się podgrzewacze wody ze sterowaniem elektronicznym. Urządzenia tego typu są znacznie bardziej komfortowe w użytkowaniu, niż podgrzewacze z załączaniem hydraulicznym. Sterowanie elektroniczne pozwala na precyzyjny dobór temperatury pracy urządzenia. Z kolei odpowiedni czujnik umożliwia włączanie urządzenia już przy niewielkim przepływie wody. To sprawia, że elektryczne podgrzewacze wody sterowane elektronicznie są komfortowe i oszczędne w eksploatacji. 

POJEMNOŚCIOWE OGRZEWACZE WODY

Alternatywę do podgrzewaczy przepływowych stanowią ogrzewacze pojemnościowe. Urządzenia tego typu mają zwykle pojemność od 5 do 100 litrów. Dobór odpowiedniego ogrzewacza jest uzależniony od miejsca jego instalacji. Dla zlewozmywaka w kuchni wystarczy ogrzewacz o pojemności 10–40 litrów. Z kolei w przypadku wanny zalecana pojemność to min. 80 litrów. Ogrzewacz pojemnościowy zajmuje więcej miejsca niż przepływowy. Ponadto konieczne jest oczekiwanie na podgrzanie kolejnej porcji ciepłej wody np. po kąpieli. Czas podgrzania wody o ok. 40 stopni Celsjusza wynosi przeciętnie od kilku minut do 2 godzin, w zależności od pojemności urządzenia.

Rys. Porównanie wymiennika pionowego z tradycyjną wężownicą i płaszczem wodnym.
Rys. Porównanie wymiennika pionowego z tradycyjną wężownicą i płaszczem wodnym.
Rys. Przepływowy podgrzewacz wody: porównanie hydraulicznego z elektronicznym
Rys. Przepływowy podgrzewacz wody: porównanie hydraulicznego z elektronicznym
Rys. Podgrzewacze ze sterowaniem elektronicznym
Rys. Podgrzewacze ze sterowaniem elektronicznym

Wybór ogrzewacza pojemnościowego jest zalecany w przypadku braku możliwości instalacji podgrzewacza przepływowego. Użytkowanie ogrzewacza pojemnościowego jest bowiem możliwe również w przypadku posiadania słabszej instalacji elektrycznej o niskiej obciążalności.

Rys. Pionowy wymiennik c.w.u. z buforem c.o. – zbiornik stojący z dużą wężownicą idealny do współpracy z pompą ciepła.
Rys. Pionowy wymiennik c.w.u. z buforem c.o. – zbiornik stojący z dużą wężownicą idealny do współpracy z pompą ciepła.

WYMIENNIKI C.W.U.

Wymiennik jest bardzo ważnym elementem instalacji. Odpowiednio dobrane urządzenie pozwala na komfortowe korzystanie z ciepłej wody, zazwyczaj bez konieczności długiego oczekiwania na jej przygotowanie. W przypadku kotłów jednofunkcyjnych, pomp ciepła i kolektorów słonecznych – woda jest podgrzewana w wymienniku. Pojemność zbiornika może wynosić nawet kilkaset litrów. Zasobnik może posiadać jedną, dwie a nawet trzy wężownice, w zależności od ilości źródeł ciepła z którymi współpracuje. Bardzo wydajne są wymienniki wyposażone w płaszcz grzewczy. Duża powierzchnia wymiany ciepła pozwala w tym przypadku na osiąganie najwyższych wydajności.

Rys. Zbiornik buforowy c.o. – nieemaliowany o pojemnościach od 200 do 1000 litrów. Doskonale nadaje się do gromadzenia ciepła z kilku źródeł, np. z 2 kotłów i instalacji solarnej.
Rys. Zbiornik buforowy c.o. – nieemaliowany o pojemnościach od 200 do 1000 litrów. Doskonale nadaje się do gromadzenia ciepła z kilku źródeł, np. z 2 kotłów i instalacji solarnej.

BUFORY C.O.

Tego typu urządzenia pozwalają na magazynowanie ciepłej wody. Następnie jest ona wykorzystywana w ten sposób, aby zapewnić jak najbardziej efektywną i wydajną pracę urządzeń grzewczych. Bufory doskonale sprawdzają się we współpracy z pompami ciepła oraz kotłami elektrycznymi. W przypadku kotłów elektrycznych ciepła wysoki parametr czynnika grzewczego jest przygotowywany podczas obwiązywania tańszej taryfy energetycznej. Następnie zgromadzone ciepło jest wykorzystywane w czasie, kiedy stawka za kWh jest wyższa. W przypadku pomp ciepła odpowiednio dobrany bufor ogranicza częstotliwość załączania się urządzenia.

KOSPEL

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ WYBIERAJĄC WYMIENNIK?

Wybór odpowiedniego wymiennika c.w.u. jest uzależniony od wielu czynników. Z pewnością jednym z najważniejszych jest dobór zbiornika o odpowiedniej pojemności. Z reguły pojemność wymiennika ustala instalator na podstawie mocy źródła ciepła i przewidywanego rozbioru wody. Wciąż rosnącą popularnością cieszą się zbiorniki pionowe. W przeciwieństwie do poziomych, wymienniki pionowe lepiej współpracują z nowoczesnymi źródłami ciepła. Charakteryzują się szybszym czasem nagrzewania, większym komfortem i ekonomiką eksploatacji.

Rys. Wymienniki
Rys. Wymienniki
Rys. Zasobnik c.w.u.
Rys. Zasobnik c.w.u.

Podczas wyboru zbiornika należy zwrócić uwagę na jakość jego wykonania. Zbiorniki najwyższej jakości są wykonane z wyselekcjonowanych gatunków stali, a każde urządzenie przechodzi test szczelności nim trafi na rynek. Ponadto warstwa emaliowanej powłoki powinna mieć odpowiednią grubość – to gwarancja zabezpieczenia antykorozyjnego najwyższej jakości. Ważna jest również klasa energetyczna zbiornika. Dobra izolacja o odpowiedniej grubości ogranicza straty ciepła nawet o kilkadziesiąt procent.

EKSPLOATACJA ZBIORNIKÓW NA WODĘ

Zbiorniki na wodę wyposażone są w anody magnezowe. Obecnie anody znajdują się praktycznie we wszystkich emaliowanych urządzeniach dostępnych na rynku. Zadaniem anody jest ochrona przed korozją elektrochemiczną. Magnez blokuje korozję materiału, z którego wykonany jest zbiornik. Anoda z czasem ulega rozpuszczeniu, dlatego warto pamiętać o jej okresowej wymianie. Kontrola stanu anody powinna odbywać się co 12 miesięcy, a jej wymiana – nie rzadziej niż raz na 18 miesięcy. W przypadku większości producentów pozwala to na zachowanie pełnego okresu gwarancji.

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY INSTALACYJNE

+ niewłaściwy dobór pojemności zasobnika c.w.u. Niewystarczająca pojemność lub zbyt duży zbiornik sprawia, że praca instalacji będzie mniej komfortowa dla użytkowników lub droższa w eksploatacji,
+ brak montażu zaworów bezpieczeństwa,
+ montaż armatury pomiędzy zbiornikiem, a zaworem bezpieczeństwa,
+ w przypadku podgrzewaczy przepływowych nieodpowiednio dobrana moc ma bezpośredni wpływ na zmniejszony komfort użytkowania instalacji.

Autor Arkadziusz  Świerad
Autor Arkadziusz Świerad
Stanowisko – specjalista ds. szkoleń w firmie Kospel S.A.
Następny
Jaki wybrać kocioł gazowy oraz pompę ciepła do ogrzewania domu?

Jaki wybrać kocioł gazowy oraz pompę ciepła do ogrzewania domu?