Światło czerwone bardziej zielone – czyli nowoczesne systemy ogrzewania

Producent: GRUPA TOPEX
wrzesień 2020

Zbliżający się sezon jesienno-zimowy dla wielu warsztatów i ekip budowlanych oznacza problem w postaci utrzymania odpowiedniej temperatury w miejscu pracy. Mimo że zimy w naszym kraju są coraz łagodniejsze, praca w pomieszczeniu, w którym temperatura spada poniżej 15 stopni Celsjusza, staje się nieprzyjemna i mało efektywna. Co więcej, niektóre materiały budowlane wymagają odpowiednio wysokiej temperatury schnięcia lub ich ekspozycja na mróz może spowodować trwałe uszkodzenie.

GRUPA TOPEX

JAK PORADZIĆ SOBIE Z NISKĄ TEMPERATURĄ W MIEJSCU PRACY?

Z pomocą budowlańcom i mechanikom przychodzą mobilne systemy ogrzewania w postaci różnego rodzaju piecyków i grzejników. W ostatnich latach pojawiło się jednak nowe technologiczne rozwiązanie w tym segmencie, czyli stale zyskujące na popularności promienniki ciepła. Z uwagi na ich skuteczność i wysokie parametry użytkowe, znalazły one zastosowanie nie tylko w budowlance i remontach, ale także w branży HoRe- Ca czy użytku domowym.

WYDAJNOŚĆ PRZEDE WSZYSTKIM

Efektywność, a tym samym oszczędność, jest dla większości z nas najważniejszym czynnikiem, na który zwracamy uwagę przy wyborze sprzętu do pracy. Dla wielu wręcz jedynym, przesądzającym o zakupie argumentem.
Aby zrozumieć na czym polega innowacyjność promienników, opartych o technologię grzania w postaci lamp emitujących podczerwień (golden halogen lamp), w stosunku do tradycyjnych grzejników, wyposażonych w aluminiowy bądź ceramiczny element grzewczy, trzeba sobie uzmysłowić zasadniczą różnicę w sposobie ich działania.
Tradycyjne grzejniki wytwarzają ciepło bezpośrednio w miejscu, gdzie są ustawione. Dokładnie rzecz biorąc, element grzewczy rozgrzewa się do bardzo wysokiej temperatury, ogrzewając powietrze wokół siebie. Promienniki nagrzewają nie tylko samo powietrze, a obiekty znajdujące się w ich polu działania. Specjalna lampa przetwarza energię elektryczną w ciepło, emitowane za pomocą promieniowania podczerwonego. W praktyce powoduje to uczucie przyjemnego i zdrowego ciepła, takiego, jakie czujemy podczas przebywania na słońcu. Sprawność przetwarzanej energii elektrycznej przez lampy dochodzi do 98%, co powoduje obniżenie zużycia energii nawet o 65% w porównaniu z tradycyjnymi grzejnikami.* To bardzo duża zaleta, szczególnie biorąc pod uwagę rosnące ceny prądu oraz zyskujący na sile, związany z ekologią trend na oszczędzanie energii elektrycznej.
Ważnym atutem jest też natychmiastowy efekt, który pozwalają uzyskać promienniki podczerwieni. Lampa wytwarza ciepło od razu, bezpośrednio po jej włączeniu. Nie ma więc potrzeby czekania, aż urządzenie się nagrzeje lub pokój wypełni się gorącym powietrzem. Lampy te znakomicie sprawdzą się także w przypadku osuszania konkretnych przestrzeni (wystarczy wycelować światło w pożądane miejsce) czy dogrzania stanowiska pracy w warsztacie. Mury nagrzewane są poprzez fale podczerwieni, dzięki czemu cała wilgoć znajdująca się wewnątrz, przemieszcza się w kierunku ogrzewanej powierzchni i umożliwia całkowite osuszenie ściany.
Również w zakresie kultury pracy nowoczesna technologia zyskuje zdecydowaną przewagę. Ciche działanie, brak emisji niepożądanych gazów i zapachów, mobilność i prostota montażu – wszystkie te atuty sprawiają, że coraz więcej osób sięga po „podczerwień” jako element grzewczy. Pozostaje pytanie o koszt nowoczesnych rozwiązań. I tutaj niespodzianka – ceny promienników nie różnią się znacznie od wykonanych w starszej technologii profesjonalnych nagrzewnic. Stąd wydawać się może, że w perspektywie kilku lat promienniki podczerwieni staną się dominującym rozwiązaniem w warsztatach i na placach budowy.

––––––––
* dane z badań przeprowadzonych w laboratoriach Grupy Topex

www.grupatopex.com

Poprzedni

System elektronarzędzi akumulatorowych LI-ION 18V MODECO EXPERT

System elektronarzędzi akumulatorowych LI-ION 18V MODECO EXPERT
Następny
Nowości LAHTI PRO

Nowości LAHTI PRO