Kompletny system ociepleniowy ETICS WEBER.THERM WM

Producent: ISOVER
wrzesień 2021
WEBER

TERMOIZOLACJA ŚCIAN KROK PO KROKU OD PLANOWANIA PO WYKOŃCZENIE

Odpowiednia termoizolacja to większy komfort mieszkańców, ale także mniejsza ilość energii potrzebna do ogrzania obiektu, co przekłada się na niższe wydatki dla inwestora. Wybór właściwego materiału budowlanego to również gwarancja odpowiedniego mikroklimatu i przyjemnej temperatury w domu bez względu na porę roku, pięknej i trwałej elewacji na długie lata, ale także komfort pracy dla wykonawcy. Co wziąć pod uwagę przy planowaniu prac i jakie produkty wybrać?

System ocieplania weber.therm WM

DLACZEGO WEŁNA MINERALNA JEST NAJLEPSZA?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów produktów do ocieplania. Ich właściwości termoizolacyjne są zbliżone, natomiast różnią się znacznie w przypadku innych parametrów. Najczęściej branym pod uwagę elementem porównawczym jest palność i w tym zestawieniu zdecydowanie wygrywa wełna mineralna. To produkt niepalny, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo użytkowników podczas wystąpienia pożaru i hamuje jego rozprzestrzenianie się, zmniejszając tym samym straty materialne. Na korzyść wełny mineralnej przemawia również paroprzepuszczalność. Umożliwia przenikanie pary wodnej i zmniejsza ryzyko wykraplania się wewnątrz ściany, zwłaszcza w budynkach o nieefektywnej wentylacji. Wełna ma również bardzo dobre parametry izolacji akustycznej, co ma znaczenie dla komfortu mieszkańców domu.

SYSTEMOWE ROZWIĄZANIA, PEŁEN PAKIET KORZYŚCI

Na skuteczność izolacji, oprócz doboru materiału ociepleniowego, ma również wpływ zastosowana chemia budowlana. Te elementy razem składają się na gotowe i zweryfikowane przez producentów systemy ociepleń ETICS.
Wybór gotowego systemu to gwarancja, że poszczególne jego elementy są ze sobą kompatybilne i będą skutecznie spełniały swoje zadanie, utrzymując ciepło w środku budynku.
Przykładem takiego zestawu jest komplet produktów ISOVER i Weber – oparty o płytę ISOVER Fasoterm 35.
Płyty z wełny mineralnej skalnej ISOVER FASOTERM 35
przeznaczone są do izolacji ścian zewnętrznych nowych i istniejących budynków metodą ETICS. Ich zastosowanie jest gwarancją niepalności przegrody (klasa A1), doskonałej izolacji cieplnej λD= 0,035 W/(m*K), co zwiększa komfort użytkowania budynku i realnie obniża koszty jego ogrzewania oraz tworzy własciwy mikroklimat, dzięki niskiemu współczynnikowi oporu dyfuzyjnego pary wodnej. Ponadto jej parametry pozwalają na osiągnięcie zgodnej z Warunkami Technicznymi 2021 izolacji przy zastosowaniu cieńszej warstwy materiału. Dokładność wymiarowa T5 powoduje, że mocowane płyty dobrze się licują i tworzą płaską powierzchnię, co upraszcza etap przygotowania warstwy zbrojonej. Jest to istotne dla wykonawcy w prawidłowym i szybkim wykonaniu systemu ociepleń ETICS. System składa się również z chemii budowlanej oraz tynków marki Weber.

System ocieplania weber.therm WM
System ocieplania weber.therm WM
System ocieplania weber.therm WM
System ocieplania weber.therm WM
System ocieplania weber.therm WM

GRUNT TO PRZYGOTOWANIE

Od dokładności przygotowania podłoża będzie zależeć komfort wykonywanej pracy oraz trwałość ocieplenia. Powierzchnia ściany powinna być wolna od resztek zaprawy, luźnych tynków, ubytków większych niż 10 mm, brudu i kurzu. W przeciwnym wypadku ocieplenie – niezależnie od rodzaju materiału izolacyjnego – nie będzie odpowiednio przylegać do ściany. Wpłynie to także na właściwości termoizolacyjne.

LISTWA NA START

Prace ociepleniowe powinny rozpocząć się od montażu listwy cokołowej, stanowiącej podstawę dla pierwszej warstwy płyt. Taka podpora zwiększa trwałość konstrukcji i chroni ją przed uszkodzeniami mechanicznymi.

TECHNIKA KLEJENIA

Wełnę przytwierdza się do ścian za pomocą kleju. Wybierając gotowy system ociepleniowy, nie musimy martwić się o to, czy zaprawa spełni swoje zadanie i zapewni trwałe mocowanie płyt. Wystarczy przygotować ją zgodnie z zaleceniami producenta. Ważne, aby używana do tego celu woda była czysta, uzyskana konsystencja jednorodna i wolna od grudek.
Błędem popełnianym na tym etapie ocieplania jest nakładanie kleju na ścianę. Powinno się go umieścić bezpośrednio na płycie metodą obwodowo-punktową. Klej nakłada się na całej długości krawędzi, zachowując odstęp 1–2 centymetrów. Ponadto wewnątrz powstałej ramki umieszczamy od 4 do 6 placków zaprawy. Tak przygotowane płyty dociskamy do ściany w warstwach poziomych, zaczynając od dołu. Każda kolejna płyta powinna być ułożona z przesunięciem spoin pionowych o pół długości płyty – na tzw. mijankę (podobnie jak w przypadku układania cegieł), co zapobiega pęknięciom w miejscu spoin.

MONTAŻ ŁĄCZNIKÓW I WARSTWY ZBROJONEJ

Kolejna czynność to montaż łączników mechanicznych wzmacniających połączenie klejowe ze ścianą. Nie można jednak realizować tego etapu zbyt szybko. Zaprawa mocująca płyty powinna mieć czas na związanie, zwykle do 2–3 dni. Na położone warstwy wełny mineralnej należy nanieść klej, a następnie wtopić w niego siatkę szklaną, która wzmocni konstrukcję.

JAKI TYNK WYBRAĆ?

Po kilku dniach ocieplenie jest gotowe do realizacji prac wykończeniowych. Przy wyborze tynku warto kierować się specyfiką położenia budynku. Dla domów zlokalizowanych blisko lasów czy terenów zielonych dobrze sprawdzą się tynki silikatowe lub silikatowo-silikonowe, odporne na porastanie biologiczne. Z kolei w bardziej zurbanizowanych lokalizacjach czy też przy drogach, gdzie jest więcej kurzu i różnych zanieczyszczeń, odpowiednie będą tynki silikonowe z właściwościami samooczyszczającymi. Odradza się natomiast stosowania tynków akrylowych. Nie są one paroprzepuszczalne, przez co blokują oddychanie ścian i mogą prowadzić do powstania „efektu termosu”, zgromadzona wewnątrz wilgoć nie będzie mogła wydostać się na zewnątrz. W przypadku domu ocieplonego wełną mineralną warto więc wybrać jeden z wielu innych rodzajów tynków, który nie będzie pozbawiał materiału izolacyjnego jego cennych właściwości, a tym samym negatywnie wpływał na samopoczucie domowników.

W przypadku powszechnie stosowanych tynków powierzchnia ściany pozostaje zawilgocona przez długi czas, ponieważ woda zbiera się w zagłębieniach chropowatej powierzchni.
W przypadku powszechnie stosowanych tynków powierzchnia ściany pozostaje zawilgocona przez długi czas, ponieważ woda zbiera się w zagłębieniach chropowatej powierzchni.
To świetna pożywka dla różnych mikroorganizmów − ściana może bardzo szybko porosnąć algami i grzybami.
To świetna pożywka dla różnych mikroorganizmów − ściana może bardzo szybko porosnąć algami i grzybami.
Na powierzchni tynku AquaBalance kropla wody jest jakby „rozciągnięta” − ma większą powierzchnię parowania, dzięki czemu znika znacznie szybciej.
Na powierzchni tynku AquaBalance kropla wody jest jakby „rozciągnięta” − ma większą powierzchnię parowania, dzięki czemu znika znacznie szybciej.
Nadmiar wilgoci jest rozprowadzany w mikrokanalikach tynku i natychmiast oddawany do atmosfery − ściana wysycha błyskawicznie, nie dając żadnych szans algom czy grzybom.
Nadmiar wilgoci jest rozprowadzany w mikrokanalikach tynku i natychmiast oddawany do atmosfery − ściana wysycha błyskawicznie, nie dając żadnych szans algom czy grzybom.

SUCHA I CZYSTA ELEWACJA Z TECHNOLOGIĄ AQUABALANCE

Czysta, zadbana i wolna od szkodliwych mikroorganizmów fasada jest wizytówką każdego budynku, zapewnia komfort użytkowania i dobre samopoczucie mieszkańców. Tymczasem na ścianach wielu otaczających nas domów można zaobserwować zielony nalot, który świadczy o porastaniu elewacji glonami i stanowi jedno z największych wyzwań systemów ociepleniowych. Po opadach deszczu, osadzaniu się mgły czy rosy elewacja budynku staje się wilgotna. Na powierzchni otynkowanej ściany utrzymuje się cienka warstwa wody, a w takim środowisku łatwo mogą rozwijać się algi, grzyby i pleśnie. Problem zawilgoconej i porośniętej elewacji eliminuje zastosowanie tynku hydrofilowego weber.pas topdry AquaBalance.

TYNK A MALOWANIE

Jeśli został wybrany tynk kolorowy, malowanie ścian nie jest już konieczne. Wbrew pozorom te produkty są dostępne w szerokiej palecie barw, co zaspokoi nawet najbardziej wymagających użytkowników. Przykładem może być tynk hydrofilowy weber.pas topdry AquaBalance, dla którego producent proponuje ponad 300 kolorów. Co ważne, produkt wyróżnia się zastosowaniem nowatorskiej technologii mikrokanalików, zwiększających powierzchnię parowania wilgoci. To znacząco przyspiesza proces wysychania ścian i blokuje rozwój alg, grzybów czy pleśni.
W przypadku wyboru zwykłego tynku lub odświeżenia i przemalowania elewacji, warto zwrócić uwagę nie tylko na barwę, ale też rodzaj farby. Nie chodzi tu wyłącznie o względy estetyczne. Ciemne kolory znacznie gorzej odbijają światło, więc w słoneczny dzień ściany mogą ulec znacznemu nagrzaniu. Zimą są natomiast poddawane dużym skokom temperatury. To wszystko wpływa na trwałość elewacji. Nie oznacza to jednak, że musimy zrezygnować z ozdobienia fasady ciemnymi kolorami. Obecnie producenci wykorzystują technologię cool pigment, która zapobiega nagrzewaniu się powierzchni i uodparnia ją na blaknięcie. Takim produktem są farby Weber z palety Hematyt. To aż 28 różnych odcieni modnej szarości, gdzie dla 8 najciemniejszych kolorów stosuje się zabezpieczenie w postaci cool pigmentów, co sprawia, że powierzchnia nagrzewa się w znacznie mniejszym stopniu niż w przypadku standardowych pigmentów. Dzięki temu ryzyko uszkodzeń elewacji spowodowanych naprężeniami termicznymi jest minimalne. Paleta Hematyt dostępna jest nie tylko w postaci farb, ale również różnego rodzaju tynków.

www.isover.plwww.weber.pl

Poprzedni

Tynki na „szóstkę”

Tynki na „szóstkę”
Następny
Laser rotacyjny samopoziomujący zielony PROLINE 15162

Laser rotacyjny samopoziomujący zielony PROLINE 15162