Jak zabezpieczyć dom przed intruzami?

listopad 2017

Profesjonalne zabezpieczenia domu przed włamaniem, pożarem, awarią instalacji wodnej i innymi przykrymi niespodziankami są niezbędne. Zapewniają nam poczucie bezpieczeństwa, komfortu i spokoju.

Do kwestii zabezpieczenia mienia należy podejść pragmatycznie, rzeczowo oceniając skalę potencjalnego zagrożenia. Nie wszędzie jest ono jednakowe. Samotnie stojący dom, w dużej odległości od sąsiedztwa, wymaga liczniejszych zabezpieczeń w porównaniu z budynkiem stojącym na strzeżonym osiedlu. Wybór odpowiedniego zabezpieczenia zależy również od wymaganego stopnia zaawansowania instalacji i od naszego budżetu. O ile w dużej willi warto pomyśleć o kompletnym systemie alarmowym, np. monitoringu, to w mniejszym mieszkaniu często wystarczą podstawowe rozwiązania.

EURA-TECH - Wideodomofon


DOMOFON NA WEJŚCIE 

Zacznijmy od wejścia. Powszechnie znany domofon jest podstawowym gwarantem bezpieczeństwa. Pozwala na identyfikacje osoby próbującej wejść na teren naszej posesji. Domofony i wideodomofony umożliwiają zamknięcie posesji na stałe, co eliminuje ewentualne wtargnięcie osób trzecich na jej teren. Możliwość nawiązania rozmowy pozwala nam zorientować się, czy dzwoniący jest osobą proszoną, czy nie. Wideodomofon daje szersze możliwości, gdyż pozwala domownikowi zobaczyć osobę, która stoi przed wejściem. Ostatnio popularne są wideodomofony IP umożliwiające, poprzez aplikację mobilną, zdalne sprawdzenie, kto przyszedł i w jakim celu, sprawiając jednocześnie wrażenie, że jesteś w domu.

EURA-TECH - Czujnik czadu


CZUJNIKI MILE WIDZIANE
 

Czujniki są bardzo praktyczne, przez co stały się powszechne i chętnie stosowane. Mają różne zastosowania. Czujniki gazu, czadu, dymu to jedne z najbardziej podstawowych, które mogą pojawić się w domu. Zakup czujnika to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Nie warto na tym oszczędzać, a tym bardziej tego lekceważyć. Pamiętajmy, że ostrzegają one przed niebezpieczeństwem w domu, dzięki czemu mogą uratować życie. Montowanie detektorów jest już obowiązkowe m.in. we Francji, Austrii czy Belgii. W Norwegii już 98%, a w Wielkiej Brytanii 89% domów jest wyposażonych w tego typu urządzenia. W Polsce takiego obowiązku nie ma, jednak montaż detektora to z pewnością bardzo dobra praktyka.

EURA-TECH - Manipulator do central


SYSTEM ALARMOWY 

Zadbaliśmy już o zabezpieczenie wejścia i czyste powietrze. Teraz możemy pomyśleć o zabezpieczeniu naszego majątku, a to jest rola systemu alarmowego. Z definicji system alarmowy to grupa urządzeń służąca do zabezpieczenia obiektu przed włamaniem lub pożarem. Mózgiem systemu zabezpieczającego przed włamaniem jest centrala alarmowa, którą w zależności od rodzaju systemu obsługuje się za pomocą manipulatora, pilota lub telefonu. Najprostsze systemy alarmowe składają się z czujek zlokalizowanych przy drzwiach i oknach. Ale obecnie to już za mało. W przypadku domów jednorodzinnych oznacza to, że włamywacz pokonał już ogrodzenie i ma więcej czasu, zanim podejmiemy interwencję (np. wezwiemy policję czy ochronę). Zaleca się stworzenie tzw. pierwszej linii obrony. Jest to sieć czujników ukrytych w ogrodzie dookoła domu (wkopane w ziemię, schowane w krzewach i trawie). Rozpoznają ruch człowieka i nacisk na podłoże. Dzięki nim właściciel może wcześniej dowiedzieć się, że ktoś obcy pojawił się w ogrodzie i krąży dookoła domu.

EURA-TECH - Wideodomofon IP WiFi


SYMULACJA OBECNOŚCI 

Pamiętajmy, że złodzieje obserwują posesję, którą zamierzają okraść. Zabezpieczenia domowe mogą spowodować, że złodziej zrezygnuje z włamania, gdyż uzna, że jest ono zbyt trudne lub obarczone zbyt wysokim ryzykiem. Mimo wszystkich zabezpieczeń obecność lokatorów może być najskuteczniejszym sposobem odstraszenia. Co zrobić w sytuacji, kiedy planujemy wyjazd lub urlop za granicą? Kiedyś prosiło się sąsiada o wizytę, włączenie światła i sprawdzenie, czy wszystko jest w porządku. Takie praktyki odchodzą już do lamusa, dziś zastępuje je nowoczesna technika. Przykładem są sterowniki systemu Smart Home, które pozwalają na zdalne sterowanie dowolnym urządzeniem elektrycznym. Praca urządzeń na podstawie harmonogramu może pełnić funkcję systemu zabezpieczenia mienia. Automatyczne włączanie i wyłączanie oświetlenia lub elektrycznych urządzeń ogrodowych może symulować obecność domownika podczas dłuższej nieobecności. Dzięki temu w trakcie obserwacji łatwo o wrażenie, że w opustoszałym domu toczy się normalne życie domowników, co może skutecznie odstraszyć złodziei.
W przeciwieństwie do drogiej automatyki budynkowej, nad której zastosowaniem należy myśleć już na etapie projektowania domu, sterowniki WiFi są w pełni autonomiczne i nie wymagają użycia centrali będącej mózgiem całego systemu.

EURA-TECH - Kamera IP WiFi


MONITORING KAMER

Monitoring wizyjny, inaczej telewizja przemysłowa CCTV (ang. Closed Circuit TeleVision) to system dozoru, pozwalający na obserwację i rejestrację obrazu dokonywaną z odległości, za pomocą kamer. Obecnie na rynku spotykane są trzy rodzaje systemów monitoringu – analogowy, hybrydowy oraz cyfrowy (potocznie zwany IP).
Wyższość systemu IP nad rozwiązaniami analogowymi i hybrydowymi jest wielopłaszczyznowa. Po pierwsze, nie ma konieczności łączenia każdej kamery bezpośrednio z rejestratorem, dzięki czemu monitoring IP jest bardzo elastyczny i umożliwia rozproszenie urządzeń działających w obrębie wykorzystywanej sieci. Takie rozwiązanie umożliwia prostą i szybką rozbudowę. Monitoring we własnym domu zapewnia nam przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Możemy monitorować podjazd przed domem, ogród, garaż lub bramę wjazdową, drzwi wejściowe do naszego domu oraz cały teren dookoła. Monitoring może uchronić nas przed wandalizmem czy ewentualną kradzieżą. W razie zdarzenia, nagrania z naszego monitoringu mogą pomóc policji w ściganiu sprawców.
Każde z powyższych zabezpieczeń daje nam poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Dom to twoja twierdza. Warto więc szczególnie zadbać o jego bezpieczeństwo, by w pełni cieszyć się wypoczynkiem. Żaden system nie zastąpi jednak rozsądku – przed wyjazdem warto sprawdzić, czy na pewno są zamknięte drzwi i okna, a alarm włączony.

Autor Stanisław Jagielski
Autor Stanisław Jagielski
Stanowisko – kierownik działu technicznego i logistyki w firmie EURA-TECH
Poprzedni

Jak dobrze zarządzać domową energią?

Jak dobrze zarządzać domową energią?
Następny
Co to znaczy inteligentny dom?

Co to znaczy inteligentny dom?