Jakich narzędzi warto użyć, aby prace szły gładko i szybko?

listopad 2018

Zarówno przy budowie domu, jak i podczas remontu, narzędzia do nakładania chemii budowlanej są niesłychanie ważnym elementem pracy. W zależności od doboru odpowiedniego rodzaju oraz umiejętności ich wykorzystywania, mogą skutecznie ułatwić pracę i przyspieszyć tempo realizacji zadania.

PACE-RAJBERKI

Podstawowymi narzędziami są pace, zwane również rajberkami. Są one przeznaczone do nakładania tynku lub gładzi szpachlowej, łączenia klejem płyt g-k, zacierania tynków maszynowych, nakładania tynków gipsowych, dekoracyjnych, szlachetnych lub strukturalnych. Na rynku jest ich bardzo dużo, różnią się wielkością, uchwytem oraz rodzajem blachy, z której są wykonane. Możemy kupić rajberki o zwykłych, plastikowych rączkach, ale także o specjalnie wyprofilowanych, ergonomicznych, dwukomponentowych zapewniających mocny chwyt. Blat rajberki powinien być wykonany ze stali nierdzewnej. Stopa, czyli połączenie blatu z rączką, najlepiej aluminiowe zapewnia wysoką trwałość oraz lekkość produktu. Podczas pracy tymi narzędziami należy zwrócić uwagę na konsystencję nakładanego materiału. Zbyt rzadki materiał będzie nam się „rozlewał” na narzędziu i ścianie, zbyt gęsty będzie niezmiernie trudno równo rozprowadzić na ścianie.

Rajberki zwane również pacami przeznaczone są do szpachlowania, łączenia klejem płyt g-k, zacierania tynków maszynowych, nakładania tynków gipsowych, dekoracyjnych, szlachetnych lub strukturalnych.

NOŻE-PIÓRA

W ostatnim czasie bardzo popularnymi narzędziami do nakładania gładzi szpachlowych stały się noże do szpachlowania, nazywane również piórami. Ich największą zaletą jest szerokość dochodząca nawet do 1,5 m. Dzięki specjalnemu uchwytowi, szpachlarz używa mniej siły. Łatwy montaż na teleskopie umożliwia szpachlowanie wysokich ścian oraz sufitów. Najważniejsza jest jednak precyzja nakładania gładzi. Szpachla umożliwia uzyskanie efektu idealnej gładzi, bez rys i żyłek. Praca tym narzędziem wymaga jednak pewnej ręki i sporych umiejętności, które nabywa się szybko w praktyce.
Aby w pełni wykorzystać możliwości zastosowania takich noży, warto rozważyć użycie agregatu szpachlarskiego, w celu zaaplikowania materiału na ścianę. Dzięki temu ilość nałożonego materiału będzie równomierna i maksymalnie cienka, co ułatwi nam dalsze prace w wyprowadzeniu materiału, przyspieszy proces gładzenia oraz pozwoli na oszczędności w materiale. Ponadto agregat będziemy mogli wykorzystać do dalszej pracy w celu gruntowania czy też pomalowania wykończonej ściany czy sufitu.

ZĘBATE I SZWAJCARSKIE

Odmiennym rodzajem chemii budowlanej, wykorzystywanej w pracach wykończeniowych są kleje do glazury. Nakładane specjalnymi rajberkami zębatymi, dzięki którym tworzą się rowki z powietrzem, pozwalają na dociśnięcie płytki do ściany bez wypływania nadmiaru kleju poza jej powierzchnię. Przy wyborze tego narzędzia należy zwrócić uwagę na szerokość zęba. Jego wielkość dobieramy zależnie od rodzaju kleju oraz powierzchni płytki. Im większa płytka, tym szersze powinny być zęby. Zęby półokrągłe mają niski profil i szeroki rozstaw, co ułatwia profilowanie grubszej warstwy kleju i zwiększa styczność zaprawy klejącej z dociskaną płytką. Charakterystycznym rodzajem rajberki są rajberki szwajcarskie – przeznaczone dla profesjonalistów kładących duże powierzchnie glazury. Ich większe rozmiary zapewniają szybsze pokrycie powierzchni klejem.

Szpachelka to narzędzie o najszerszym zastosowaniu podczas wszelkich czynności remontowo- -budowlanych.
Pędzle typu „ławkowiec” służą do wszelkich prac malarskich na dużych powierzchniach. (malowanie ścian, sufitów) i idealnie sprawdzają się podczas gruntowania.
Podczas wyboru odpowiedniego narzędzia warto zwrócić uwagę na rękojeść oraz rodzaj stali, z którego jest ono wykonane.
Wielkość zęba dobieramy zależnie od rodzaju kleju oraz powierzchni płytki. Im większa płytka, tym szersze powinny być zęby.

SZPACHELKA I ŁAWKOWIEC

Opisując narzędzia do nakładania chemii na ściany wewnętrzne, nie możemy zapomnieć o szpachelce – najbardziej uniwersalnym narzędziu każdego fachowca. Jest ona przydatna do skrobania, nakładania wyprawek gipsowych i małych ilości klejów. Powinna być pod ręką na każdym etapie remontu i budowy. Przy wyborze tego narzędzia pamiętajmy, że elastyczna stal zapewnia większy komfort pracy. Podobnie dobrze wyprofilowana rączka, najlepiej z powłoką antypoślizgową.
W ostatnim etapie prac wykończeniowych gruntujemy i malujemy ściany i sufity. Grunt oraz farbę nakładamy dużym pędzlem typu ławkowiec, najlepiej z naturalnego włosia. Naturalne włosie pędzla rozdwaja się na końcach, dzięki czemu rzadki grunt nie spływa tak szybko z pędzla. Gruntować możemy również walcem malarskim, jednak jego poszycie powinna charakteryzować bardzo duża chłonność.

Autor Robert  Kudlaszyk
Autor Robert Kudlaszyk
Stanowisko – kierownik sprzedaży w firmie Kaem
Poprzedni

Jak wykonać idealnie gładkie ściany?

Jak wykonać idealnie gładkie ściany?
Następny
Jak prawidłowo zabezpieczyć powierzchnie przed remontem?

Jak prawidłowo zabezpieczyć powierzchnie przed remontem?