Elektronarzędzia w rękach fachowców

listopad 2019

Co wykonawca budowlany musi wiedzieć o elektronarzędziach? – Najlepiej wszystko. Bohaterowie poniższego fotoreportażu mieli w ręku setki różnego rodzaju elektronarzędzi i narzędzi budowlanych i ciągle poznają nowe możliwości kolejnych modeli, specyficzne cechy ich pracy.

Szlifowanie z użyciem „żyrafy” Graphite. Szlifowanie z użyciem „żyrafy” Graphite.

1. Kto wpisze w przeglądarce internetowej www.grupapsb.com.pl i zechce poznać ofertę elektronarzędzi oraz osprzętu potrzebnych przy budowie czy remontach (kolejno zakładki: produkty, narzędzia, elektronarzędzia i osprzęt) trafi na wyroby niemal 40 firm, dowie się, że w ponad 700 punktach sprzedaży Grupy PSB znajduje się w sumie około 6 tysięcy pozycji asortymentowych tego rodzaju wyrobów, w tym na przykład ponad 450 typów wiertarek, młotów, wkrętarek od 15 dostawców, a są wśród nich m.in. takie firmy jak Bosch (ponad 20 rodzajów wyrobów), Grupa Topex (ponad 100), Koelner (ponad 30), Profix (ponad 40).
2. Piekoszów i Jaworznię dzielą zaledwie 2 kilometry, do jednej i drugiej wsi można dojechać tym samym miejskim autobusem, to zaledwie kilkanaście minut od dworca kolejowego w Kielcach, ale Michał Sidło i Michał Skubiński nigdy się w swoich rodzinnych stronach w ciągu 30 lat nie spotkali. Dopiero praca na jednym z placów budowy w Monachium – dobre ponad 1500 kilometrów od Kielc - zetknęła obu panów. Jakiś czas potem zostali wspólnikami i od stycznia 2017 r. ich firma Embud zajęła się wykańczaniem domów i mieszkań, teraz już w Polsce.

Michał Sidło i Michał Skubiński wyładowują sprzęt niezbędny na budowie w Zgórsku. Michał Sidło i Michał Skubiński wyładowują sprzęt niezbędny na budowie w Zgórsku.

3. Jesteśmy we wsi Zgórsko (też pod Kielcami). Panowie Michał i Michał wykańczają domek jednorodzinny. Prace we wnętrzach, ale też na tarasie. Podłogi, ściany, sufity. Tynki, gładzie, deski kompozytowe. Jakie elektronarzędzia przywożą codziennie na budowę? Przy wyładunku z dostawczego Nissan Primastar okazuje się, że około 15 sztuk: 2 wiertarki – przewodowa Bosch i akumulatorowa Graphite, młot wyburzeniowy Graphite, wkrętarka akumulatorowa Makita, odkurzacz do elektronarzędzi Festool, 2 szlifierki przewodowe – do gipsu Graphite i kątowa Hitachi, mała szlifierka kątowa Bosch, szlifierka akumulatorowa Graphite, pilarka akumulatorowa Graphite, piła ukośnica Graphite, opalarka Bosch, mieszadło Dedra, wyrzynarka przewodowa Metabo. Pytam o orientacyjną wartość upakowanego w Nissanie sprzętu. – W sumie pewnie nie odbiega od ceny pojazdu, ale samochód kupiliśmy przecież używany – pada odpowiedź. Cena pojedynczego egzemplarza jest oczywiście różna. W samochodzie Embudu znajdziemy takie po sto kilkadziesiąt złotych, ale też warte kilka tysięcy.

Przycinanie desek kompozytowych na taras. Przycinanie desek kompozytowych na taras.

4. Najbliższa inwestycja Embud to wyrzynarka akumulatorowa Graphite. Michał Sidło wyjaśnia: tendencja jest taka, że coraz więcej elektronarzędzi zasilanych jest z akumulatora. I coraz częściej jeden akumulator może służyć wymiennie do zasilania wielu różnych elektronarzędzi. Narzędzia akumulatorowe są z reguły wygodniejsze w użyciu. Zdarza się, wcale nie rzadko, że na placu budowy, zwłaszcza we wstępnym etapie, nie ma źródeł energii przewodowej. Wtedy wchodzi w rachubę tylko zasilanie akumulatorowe. Poza tym – bezpieczeństwo. Przewody się nie plączą. Zupełnie zbędne są przedłużacze.

Kucie młotem Kucie młotem

5. W dniu, w którym trafiam na plac budowy w Zgórsku panowie Sidło i Skubiński szlifują ściany – bez szlifierki żyrafy Graphite z odkurzaczem ta czynność byłaby niezwykle uciążliwa. Bruzdują też rowki pod instalacje podtynkowe. Wiercą otwory. Przycinają deski kompozytowe na taras. Pracy starcza na cały dzień roboczy, zostaje też na dni następne. – Ile domów/mieszkań wykańcza Embud w ciągu, powiedzmy, roku? – Sześć- -siedem. To zależy jak duży jest budynek i jakie są używane materiały. Zdarza się, ale rzadziej, że wykańczają mieszkania w blokach. Z reguły zanim firma skończy prace na jednym placu budowy, ma już kolejne jedno-dwa zlecenia. Nie ogłaszają się ani w internecie, ani w żadnych gazetach. Nie wypisali nawet logo Embudu na samochodzie dostawczym firmy. Jest tak, że niemal każdy zadowolony klient „przyprowadza” kolejnego zleceniodawcę. Najczęściej promień działalności Embudu nie przekracza 50 kilometrów – Kielce i okolice. Ale niedługo pojadą do Wrocławia, gdzie czeka robota w mieszkaniu w bloku.

Wiertarką akumulatorową SDS pracuje się naprawdę wygodnie. Wiertarką akumulatorową SDS pracuje się naprawdę wygodnie.

6. Co wykonawca budowlany musi wiedzieć o elektronarzędziach? – Najlepiej wszystko – żartuje Michał Sidło. – Ale to niemożliwe. Mój wspólnik i ja mieliśmy w ręku setki różnego rodzaju elektronarzędzi i narzędzi budowlanych i ciągle poznajemy nowe możliwości kolejnych modeli, specyficzne cechy ich pracy. Trzeba czytać opisy techniczne, instrukcje. Warto też uczestniczyć w szkoleniach, na przykład organizowanych w Mrówkach, w Piekoszowie czy w Kielcach. Przynajmniej raz do roku mamy okazję dowiedzieć się, jakie zalety mają wprowadzane na rynek nowe typy elektronarzędzi jakiejś znanej marki.

Michał Sidło i Łukasz Kobierski, kierownik ds. handlowych firmy Quest, w sklepie PSB Mrówka w Kielcach. Michał Sidło i Łukasz Kobierski, kierownik ds. handlowych firmy Quest, w sklepie PSB Mrówka w Kielcach.

7. Jak oceniają zaopatrzenie w elektronarzędzia? Jest wybór? Rządzi rynek, czy producenci? Tak się składa, że Michał Sidło i Michał Skubiński na każde z pytań mogą odpowiedzieć rzeczowo i kompetentnie. Zanim uruchomili Embud w Piekoszowie, zjechali place budowy w Niemczech (Kolonia, Dusseldorf, Monachium, Hamburg, Stuttgart, Troisdorf, Hann), na Węgrzech (Budapeszt), we Francji (Paryż), Wielkiej Brytanii (Manchester, Londyn), Szwajcarii (Zurych, Lozanna), Holandii (Amsterdam), Luksemburgu. – Podobnie jak w Polsce, zawsze kupowaliśmy elektronarzędzia w marketach budowlanych, oferujących w zasadzie taki sam asortyment jak sklepy PSB Mrówka. Ci sami producenci, te same marki: Bosch, Graphite, Einhell, Modeco, Verto, Nu Tool, Stanley, Tryton, Yato, Stalco Perfecta, Topex, Profix, Dedra, Kalmann, Metabo, Hitachi.

Hala sprzedażowa sklepu PSB Mrówka w Kielcach ma niemal 100 metrów długości. Hala sprzedażowa sklepu PSB Mrówka w Kielcach ma niemal 100 metrów długości.

Embud zaopatruje się w sklepach PSB Mrówka w Piekoszowie i w Kielcach zarówno w niezbędny do pracy sprzęt, jak i w materiały budowlane, najczęściej chemię, używane na placach budowy i przy remontach.
Firma Quest otworzyła sklep PSB Mrówka w Piekoszowie w 2013 r., w Kielcach w 2017 r. i w Chmielniku w kwietniu 2019 r. Zatrudnia w pionie handlu materiałami budowlanymi i artykułami z zakresu wyposażenia domu oraz ogrodowymi 80 osób. Za pośrednictwem centrali Grupy PSB realizuje około 85% swoich zakupów.

Mirosław Ziach

Poprzedni

Popyt i ceny materiałów budowlanych w ciągu III kwartałów 2019 r.

Popyt i ceny materiałów budowlanych w ciągu III kwartałów 2019 r.
Następny
BOSCH - Rewolucyjny system wymiany osprzętu w szlifierkach kątowych

BOSCH - Rewolucyjny system wymiany osprzętu w szlifierkach kątowych