Jakich elektronarzędzi warto użyć do prac budowlanych?

listopad 2019

Młotowiertarki, młoty, bruzdownice i odkurzacze zasilane przewodowo wykorzystywane są w pracach konstrukcyjnych, instalacyjnych i wykończeniowych. Ich użytkownikom zapewniają dokładność, komfort i szybkość pracy.

KLASA WAGOWA

Z pracami budowlanymi nieodłącznie związane są młoty i młotowiertarki. Urządzenia te są popularne wśród fachowców i takich pojęć jak udar pneumatyczny czy SDS-Plus, SDS-Max nie ma potrzeby tu wyjaśniać. Jest jednak kwestia, którą warto poruszyć, a dotyczy ona stosowanych określeń „piątka”, „trójka”, „siódemka”, które często pojawiają się, a nie zawsze są zrozumiałe. Chodzi tu o klasę wagową urządzenia czyli upraszczając przybliżoną wagę urządzenia w kg. Taka klasyfikacja jest najłatwiejsza dla znalezienia urządzenia najlepiej dostosowanego do potrzeb użytkownika, zadania do wykonania i ergonomii.

TOPEX - elektronarzędzia

UDAROWY STANDARD

Młotowiertarki i młoty mniejsze gabarytowo, z uchwytem SDS-Plus to kategorie wagowe 2, 3 i 4 kg. Najlżejsze urządzenia posiadają silniki ułożone poziomo. Są one najbardziej popularne na rynku z racji różnorodnej oferty i przystępnej ceny. W większości młotowiertarki te wyposażone są w sprzęgło przeciążeniowe, a pneumatyczny – dokładnie elektro- -pneumatyczny, bo zasilany silnikiem elektrycznym – mechanizm udarowy jest w standardzie. Prym wiodą urządzenia z możliwością podkuwania. Z racji energii 2–3 J możemy wykorzystywać je do lekkich prac powierzchniowych. Możliwość wyłączenia udaru sprawia, że młotowiertarka, po zastosowaniu adaptera, może sporadyczne zastąpić tradycyjną wiertarkę przy mniej precyzyjnych pracach, np. w drewnie czy metalu.
W przypadku klasy trzykilogramowej, mimo podobnej wydajności mechanizmu udarowego i energiach udaru, na poziomie około 3 J, stosuje się już pionowe ułożenie silnika i odporniejsze na intensywną pracę, korbowe przeniesienie napędu dla mechanizmu udarowego. Z racji niewidocznych na pierwszy rzut oka korzyści nie są to produkty cieszące się popularnością. Przekonują się do nich użytkownicy potrzebujący krótszych urządzeń o zwartej konstrukcji, wygodniejszych przy pracy w pozycjach wymuszonych czy też na wysokościach. Następna klasa – 4 kg, to urządzenia, które czasem dostają na wyrost określenie „młot” z racji większych gabarytów i wrażenia, że „zrobią wszystko”. To jednak ciągle „mały SDS” i upakowany ciasno mechanizm o wartości kilku dżuli, ale z silnikiem o większej mocy i z mocniejszym sprzęgłem. Możliwy do przeniesienia większy moment obrotowy i wydajniejszy udar pozwalają na optymalną pracę „czwórek” np. z koronkami pod puszki.

TOPEX - elektronarzędzia

WIERCENIE I KUCIE

Duży SDS czyli SDS-Max to już domena młotów, ale ciągle mogą to być jeszcze urządzenia obrotowe, czyli do wiercenia. Najbardziej popularne są młoty określane jako „kombi”, z możliwością wiercenia i kucia. W tych urządzeniach nie można wyłączyć udaru, a jedynie ruch obrotowy. Dostępne są także młoty tylko kujące, które cechuje nieco niższa waga, idealne przy pracach związanych z przebiciami i wyburzeniami. „Maxy” zaczynają się od „piątek” i kończą na „dziesiątkach”, z prawie wszystkimi pośrednimi liczbami. Bardzo popularne są kilkunastodżulowe wiercąco-kujące młoty w klasie 7 kg. Są to urządzenia często używane przez hydraulików z racji bezproblemowego wiercenia pełnymi wiertłami o średnicach ok. 40 mm, wydajnej pracy z koronkami do ok. 100 mm i wydajnemu udarowi przydatnemu przy odkuciach czy nawet przebiciach wykonywanych dłutami. Powyżej 10–11 kg pojawiają się już raczej młoty tylko kujące i tam uchwyt SDS-Max ustępuje miejsca uchwytowi sześciokątnemu. Młoty te używane są do cięższych prac wyburzeniowych i prac drogowych.

TOPEX - elektronarzędzia

BRUZDA NA GOTOWO

Bruzdownica pozwala na wykonywanie rowków pod instalacje podtynkowe. W zależności od głębokości oczekiwanej bruzdy można wybierać pomiędzy urządzeniami z tarczami od 125 mm średnicy poprzez 150, 180 do 230 mm. Najbardziej popularne są bruzdownice przeznaczone do pracy z dwoma tarczami, które nacinają dwa skrajne rowki wyznaczające przebieg bruzdy. Rozstaw tarcz, dzięki dystansom w formie podkładek może być zmienny. Regulując ich odległość ustala się jednocześnie szerokość planowanego rowka. Po użyciu tradycyjnej bruzdownicy konieczne jest wykonanie dodatkowej czynności – odkucia czy odłamania materiału pomiędzy nacięciami. Wykonać to można przy użyciu dłuta ręcznego, młota udarowego lub młotowiertarki. Dostępne na rynku są także bruzdownice przystosowane do pracy z tarczami wielopłytowymi, wykonujące rowek „na gotowo” bez potrzeby odkuwania. Wyfrezowana w ten sposób bruzda gotowa jest do ułożenia instalacji zaraz po przejściu bruzdownicy. Jest to idealne rozwiązanie dla wykonawców pracujących na większych powierzchniach i potrzebujących powtarzalnej bruzdy o gładkim przebiegu. Do wydajnej pracy bruzdownica potrzebuje efektywnego odciągania pyłu do odkurzacza. Użycie odciągu zwiększa wygodę pracy ze względu na mniejsze ilości pyłu w powietrzu, a także poprawia wydajność i żywotność tarczy diamentowej. Dla zwiększenia efektywności odciągu w pierwszej fazie zagłębiania tarczy bruzdownicy można zastosować metodę „odwrotnego zagłębiania”. Polega ona na podparciu przedniej rolki bruzdownicy i stopniowym docisku tylnej jej części do materiału. Dzięki takiej metodzie pył nie ma otwartego ujścia z przodu urządzenia.

BŁĘDY PRZY PRACY BRUZDOWNICĄ

+ bruzdowanie na pełną głębokość za jednym przejściem w twardych materiałach (kiepskie odprowadzenie urobku – możliwość zniszczenia tarczy lub przeciążenia silnika),
+ zbyt duży nacisk na urządzenie w kierunku posuwu (możliwe przeciążenie silnika),
+ brak stosowania wydajnego odciągu pyłu,
+ stosowanie uszkodzonych bądź zużytych tarcz,
+ wykonywanie zbyt dużej bruzdy w stosunku do potrzeb instalacji (szybsze zużycie tarcz, konieczność użycia większej ilości materiałów wykończeniowych).

TOPEX - elektronarzędzia

DEDYKOWANY ODKURZACZ

Profesjonalne odkurzacze przeznaczone do pracy z elektronarzędziami, zapewniają wygodną, bezpyłową i wydajną pracę. W odróżnieniu od tradycyjnych domowych urządzeń wyposażone są w wydajniejszy system filtracji oraz mają lepsze parametry przepływu powietrza. Dla wymagających użytkowników, pracujących z substancjami czy pyłami szkodliwymi, dostępne są urządzenia do stosowania w warunkach przemysłowych oznaczone klasami L, M, H.

TOPEX - elektronarzędzia

Dla wygodnej pracy z elektronarzędziami należy zwrócić uwagę na odkurzacze wyposażone w elektryczne gniazdo przyłączeniowe. Gniazdo takie to swoistego rodzaju przedłużacz dla elektronarzędzia, z którego chcemy rurą ssącą odciągać pył lub urobek. Dzięki takiemu gniazdu możliwe jest automatycznie włączanie i wyłączanie odkurzacza razem z elektronarzędziem bez potrzeby ciągłego sięgania do wyłącznika. Ponieważ różne elektronarzędzia mogą mieć różną średnicę przyłączeniową, przydatny jest wielostopniowy adapter, będący często w wyposażeniu fabrycznym odkurzacza.

TOPEX - elektronarzędzia

UKŁADY FILTRUJĄCE

Do prawidłowej pracy każdego odkurzacza konieczne jest oczyszczanie filtra (nawet w przypadku automatycznego systemu otrzepywania), wymiana worka (a po pewnym czasie także i filtra) lub opróżnianie zbiornika (wcześniej, nim osłabnie siła ssania). Przy pracy z drobnymi pyłami warto oprócz harmonijkowego filtra głównego stosować także worki (czasem także oferowane przez niektórych producentów membrany), które pełnią rolę dodatkowego układu filtrującego. Obecnie większość filtrów wykonanych jest z włókiem pozwalających na czyszczenie ich pod bieżącą wodą bez ryzyka uszkodzenia. Oprócz pracy z elektronarzędziami większość odkurzaczy przemysłowych czy warsztatowych można wykorzystać do odkurzania suchych pyłów bądź ściągania wody z posadzki.

BŁĘDY PODCZAS EKSPLOATACJI ODKURZACZA

+ brak regularnego czyszczenia filtra,
+ praca z uszkodzonym filtrem lub workiem,
+ długotrwała praca z drobnymi pyłami bez kontroli zapełnienia worka i sprawdzenia szczelności filtra.

Autor Marcin Włodarski
Autor Marcin Włodarski
Stanowisko – kierownik produktu w firmie GRUPA TOPEX
Poprzedni

Do jakich prac przydadzą się elektronarzędzia oraz urządzenia pomiarowe?

Do jakich prac przydadzą się elektronarzędzia oraz urządzenia pomiarowe?
Następny
Jakie narzędzia ręczne powinniśmy mieć zawsze pod ręką?

Jakie narzędzia ręczne powinniśmy mieć zawsze pod ręką?