Sprawdzone rozwiązania automatyki domowej i smart home

listopad 2021

Nowoczesna technologia ułatwia codzienne życie milionom ludzi na całym świecie, dzięki rozwiązaniom typu smart do zarządzania domami i budynkami. Innowacje w zakresie automatyzacji i zdalnego sterowania przez Internet roletami i zasłonami, bramami wjazdowymi, bramami garażowymi, zamkami, ogrzewaniem, oświetleniem, kamerami i alarmami, wychodzą naprzeciw potrzebom użytkowników, ułatwiając im życie każdego dnia.

CENTRALA SMART DO ŁATWEGO I WYGODNEGO ZARZĄDZANIA DOMEM

Kiedyś na automatykę domową mogli sobie pozwolić tylko nieliczni właściciele domów. Teraz sterowanie przez Internet oknami, roletami, żaluzjami, zasłonami, oświetleniem, bramami stało się bardziej powszechne i dostępne. A montaż rolet, żaluzji, markiz czy bram z napędem to pierwszy krok w stronę wygodniejszego życia na co dzień. Dodając element smart w postaci centrali można połączyć urządzenia domowe i sterować nimi przez Internet. Smart urządzenia umożliwiają wykorzystanie w pełni możliwości każdego domu. Centrala pomaga wykonać rutynowe czynności, a użytkownik ma więcej czasu dla siebie i rodziny.
Korzyści posiadania zdalnego sterowania domem są oczywiste: bez względu na to, czy ktoś jest w domu, czy poza domem, z łatwością może wszystkim zarządzać: sterować, sprawdzać stan i automatyzować inteligentne urządzenia domowe.

Centrala smart home umożliwia bezproblemowe korzystanie z udogodnień inteligentnego domu:
– rolety i zasłony,
– pergole i markizy,
– bramy wjazdowe, bramy garażowe,
– zamki do drzwi,
– oświetlenie i gniazda z odbiornikami,
– kamery, alarmy,
– ogrzewanie i termostaty,
– czujniki (warunki atmosferyczne i nadzór),
– muzyka.
Pozwala również użytkownikom sterować urządzeniami domowymi za pomocą głosu po podłączeniu dodatkowego asystenta głosowego, np. Amazon Alexa, Google Assistant lub Apple HomeKit (tylko sterowanie wybranymi napędami do osłon okiennych w technologii io-homecontrol®).

Sterowanie domem za pomocą centrali smart i aplikacji na smartfonie
Sterowanie domem za pomocą centrali smart i aplikacji na smartfonie
Sterowanie domem za pomocą aplikacji na smartfonie
Sterowanie domem za pomocą aplikacji na smartfonie

JAK STEROWAĆ INTELIGENTNYM DOMEM?

Trzy sposoby sterowania urządzeniami:
1. Przyciskami na centrali
– wykonuje codzienne czynności jednym przyciskiem, w ten sposób uruchamiany jest wcześniej ustawiony scenariusz określonego działania konkretnych urządzeń,
2. Za pomocą aplikacji – umożliwia programowanie i sterowanie urządzeniami będąc w domu, poza domem lub automatycznie,
3. Za pomocą asystenta głosowego – komendą głosową, gdy mamy zajęte ręce lub podczas prowadzenia samochodu.

Aplikacja na smartfonie umożliwia szybkie i niezawodne uruchamianie wszystkich urządzeń sterowanych przez Internet. Można teraz łatwiej zarządzać swoimi instalacjami, co przekłada się na oszczędność czasu i wykonywanie większej liczby zadań.

Smart home ułatwia codzienne życie użytkownikom, a jakie korzyści dostrzegą instalatorzy:
– wydajna praca
– łatwiejsze zarządzanie wszystkimi smart instalacjami bezpośrednio z poziomu aplikacji,
– intuicyjna konfiguracja – przewodnik w aplikacji przeprowadzi krok po kroku przez kolejne etapy konfiguracji smart instalacji,
– większa swoboda pracy – dostęp do wszystkich instalacji za pośrednictwem smartfona.

ZALETY BRAM WJAZDOWYCH I GARAŻOWYCH Z AUTOMATYKĄ

ZALETY BRAM WJAZDOWYCH I GARAŻOWYCH Z AUTOMATYKĄ

Bramy wjazdowe i garażowe chronią przed nieproszonymi gośćmi dom i posesję. Zapewniają spokój, dają poczucie bezpieczeństwa i jednocześnie są funkcjonalną ozdobą całego terenu. To właśnie napędy elektryczne sprawiają, że bramy są wygodne w użytkowaniu. Bez względu na to, czy została wybrana brama przesuwna, skrzydłowa, segmentowa czy uchylna – każdą z nich można wyposażyć w napęd elektryczny.

Bezpieczeństwo
Brama garażowa i wjazdowa wyposażona w napędy elektryczne będzie chronić posesję przed ingerencją osób nieuprawnionych. Ponadto już nigdy brama nie porysuje auta – dzięki fotokomórkom brama automatycznie zatrzyma się w momencie wykrycia przeszkody.

Komfort i oszczędność czasu
Ułatwienie życia każdego dnia dzięki możliwości sterowania bramą wjazdową i garażową za pomocą pilota, jednym ruchem w smartfonie, a nawet głosowo. Na teren posesji wjedzie się płynnie, nie tracąc czasu i to bez wychodzenia z samochodu. Docenia się to szczególnie podczas opadów deszczu i gdy jest zimno.

Zdalne sterowanie
O każdej porze i z dowolnego miejsca można sterować bramami wjazdowymi i garażowymi ze smartfonu, który ma się zawsze przy sobie. Wystarczy połączyć zautomatyzowane bramy, by korzystać z intuicyjnej aplikacji do zarządzania smart home.

Szereg ułatwień
Bramę garażową możesz bezpiecznie otworzyć, wprowadzając swój indywidualny kod na klawiaturze kodowej. Z kolei w przypadku braku zasilania – bramę można otworzyć ręcznie, dzięki zastosowaniu akumulatora awaryjnego.

Informacja zwrotna
Wyposażając bramy w napędy w technologii io-homecontrol® otrzymujesz gwarancję uzyskania informacji zwrotnej w czasie rzeczywistym o położeniu każdej bramy. Wystarczy sprawdzić to w aplikacji. Zamykając bramę zdalnie, w smartfonie można zobaczyć, czy polecenie zostało wykonane poprawnie.

Wszystko pod kontrolą
Bramę wyposażoną w napęd Somfy możesz otworzyć i zamknąć zdalnie (np. gdy przyjechał kurier) – z aplikacji w smartfonie. Korzystając z wideodomofonu będzie zawsze wiadomo, kto odwiedził posesję np. podczas nieobecności jej mieszkańców.

ZALETY ROLET Z AUTOMATYKĄ

ZALETY ROLET Z AUTOMATYKĄ

Rolety zapewniają cień, bezpieczeństwo, a także dają poczucie prywatności. Poprawiają wszelkie parametry izolacyjne okien – zarówno cieplne jak i akustyczne. Napęd elektryczny można dobrać do niemal każdego typu rolety i do większości okien, które znajdują się w domach i mieszkaniach.

Bezpieczeństwo
Zabezpieczy dom poprzez systematyczne ruchy rolet symuluje obecność w domu. Dzięki programatorom czasowym lub centrali, zarówno rolety jak i oświetlenie mogą się włączać lub wyłączać o określonych godzinach niezależnie od tego czy ktoś jest w domu, czy poza nim.

Komfort i oszczędność czasu
Ułatwiają życie każdego dnia dzięki sterowaniu wszystkimi roletami jednocześnie za pomocą pilota lub smartfona. Można spać spokojnie dzięki aplikacji. Na ekranie telefonu wyświetli się status zadanych poleceń.

Ochrona wnętrza
Chroni wnętrze przed działaniami promieni słonecznych. Meble, zasłony i inne przedmioty, które są w domach wystawione na długotrwałe działanie promieni słonecznych blakną. Wystarczy zainstalować rolety, a można w odpowiedni sposób chronić swoje wnętrze przed ich działaniem.

Oszczędność energii
Zapewnia skuteczne ocieplenie domu zimą i naturalną wentylację latem, oszczędzając przy tym na wydatkach na energię. Rolety zewnętrzne, gdy są zamknięte tworzą w przestrzeni między szybą a osłoną tzw. poduszkę powietrzną, która zatrzymuje ciepło zimą, a latem zapobiega przegrzewaniu się pomieszczeń.

Zdalne sterowanie
Bez wstawania z fotela, o każdej porze i z dowolnego miejsca można sterować roletami ze smartfonu. Wystarczy połączyć osłony wyposażone w napędy z centralą i korzystać z intuicyjnej aplikacji do zarządzania smart home.

Informacja zwrotna
Wyposażając rolety w napędy w technologii io-homecontrol®, otrzymujesz gwarancję uzyskania informacji zwrotnej o położeniu każdej osłony. Wystarczy sprawdzić w aplikacji. Zamykając roletę zdalnie, w smartfonie można zobaczyć, czy polecenie zostało poprawnie wykonane, czy też osłona napotkała przeszkodę.

NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY:

1. brak zaplanowania elementów smart home już na etapie projektu domu lub mieszkania, typu zasilanie do rolet czy bram lub pogłębionych puszek pod włączniki,
2. po zakończeniu budowy/remontu/wyposażenia domu wybieranie rozwiązań smart home w postaci przewodowej, wymagającej kucia ścian i niszczenia wystroju, zamiast rozwiązań bezprzewodowych, łatwych do zastosowania na etapie po wykończeniu wnętrz,
3. dobieranie rozwiązań różnych producentów bez sprawdzenia protokołów komunikacji czy technologii, co sprawia, że nie można połączyć rozwiązań w jeden sprawnie współpracujący system,
4. kupowanie wszystkich elementów smart home za jednym razem – system można rozbudowywać etapami, stopniowo dodając na przykład sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, czujniki, sterowanie zamkiem do drzwi,
5. wybór instalatora bez certyfikatu producenta rozwiązań smart home – certyfikat gwarantuje, że dany instalator uczestniczy w szkoleniach, posiada fachową wiedzę, wymaganą do realizacji projektu, zna aktualną ofertę i potrafi dobrać rozwiązania do potrzeb klientów,
6. montaż urządzenia z napędem elektrycznym przewodowym bez sprawdzenia, czy zostało doprowadzone zasilanie.

Autor Maciej  Gąszczak
Autor Maciej Gąszczak
Stanowisko – product manager w firmie SOMFY Polska
Następny
Inteligentne rozwiązania energetyczne dla domu

Inteligentne rozwiązania energetyczne dla domu

123