PRZEGLĄD zamocowań Rawlplug do ścian gipsowo-kartonowych

Producent: RAWLPLUG
styczeń 2024

Wykorzystanie płyt gipsowo-kartonowych niesie za sobą szereg korzyści, takich jak: lekkość, łatwość obróbki czy doskonale gładka powierzchnia. W przypadku zawieszania na nich cięższych przedmiotów, np.: szafki, półki na książki czy telewizora, należy wziąć pod uwagę ich ograniczoną wytrzymałość i wybrać adekwatne zamocowanie. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że zamocowanie nie sprosta obciążeniu, co może prowadzić do uszkodzenia zarówno ściany, jak i mocowanego elementu.

Przyjrzyjmy się najczęściej wybieranym  łącznikom do płyt g-k z oferty  marki Rawlplug. Obecne na rynku  zamocowania do płyt g-k można  podzielić na dwie grupy

pierwszą tworzą łączniki, które  przenoszą obciążenie miejscowo na grubość płyty, co sprawdza  się w przypadku mocowania  obrazów, luster, ale też mniejszych  półek czy ozdób ściennych,  

drugą grupę stanowią zamocowania,  które rozkładają obciążenie  na większą powierzchnię i kotwią się z tyłu płyty – te są odpowiednie  do instalacji większych  i cięższych elementów, np. telewizora,  karnisza czy grzejnika.  W ofercie Rawlplug, marki będącej liderem  zamocowań od ponad stu lat,  znajdują się łączniki obu tych typów.  

ŁĄCZNIKI RAWLPLUG DO PŁYT G-K DO MNIEJSZYCH OBCIĄŻEŃ

   W pierwszej grupie, czyli łącznikach przenoszących ciężar punktowo, w ofercie Rawlplug znajdziemy następujące   rodzaje zamocowań:   

zamocowanie TAP-IT – to metalowe zamocowanie wbijane, doskonałe do szybkiego montażu lekkich elementów (np. obrazów, zegarów lub wieszaków na ręczniki). Łącznik składa się z dwóch elementów – wkręta oraz metalowych blaszek, które wbijane są w ścianę. Wkręt podczas instalacji rozchyla blaszki na bok, co pozwala uzyskać trwałe zamocowanie. Instalacja łącznika TAP-IT przebiega z użyciem młotka oraz śrubokręta, co znacznie przyspiesza pracę. Nie trzeba posiadać wiertarki, ani martwić się bałaganem podczas montażu. W dodatku TAP-IT można łatwo wyciągnąć ze ściany i zaszpachlować szczelinę bez uszkodzenia płyty.

Karbowana końcówka ułatwia wbijanie  bez konieczności wstępnego  nawiercania, płaski kołnierz umożliwia  całkowite zlicowanie się kołka  z podłożem, a rozprężająca się  w trakcie instalacji konstrukcja kołka  zapobiega jego obracaniu w podłożu  w trakcie dokręcania wkrętu.  Jego instalacja przebiega następująco: 

  – należy zaznaczyć miejsce, w którym  ma być zainstalowany kołek,

 – młotkiem wbija się metalowy kołnierz  łącznika,

– śrubokrętem dokręca się wkręt  wraz z mocowanym elementem. 

kołki samowiercące DRA, odpowiednie do montażu elementów instalacji elektrycznej, półek i akcesoriów łazienkowych, lamp sufitowych, uchwytów, obrazów oraz listew przypodłogowych. Dostępne są w dwóch wariantach: z nylonu oraz z metalu (ten drugi może być stosowany nie tylko w płytach g-k, lecz także płytach drewnopodobnych, jak OSB, czy płyta wiórowa). Posiadają gwint ślimakowy, który „wgryza się” w płytę g-k podczas montażu. Co więcej, łączniki z tej linii są zakończone spiralną końcówką, przypominającą widię wiertła, dzięki czemu możemy łatwo zainstalować kołki za pomocą wkrętarki lub śrubokręta bez konieczności używania wiertarki. Ich montaż przebiega więc szybko i sprawnie: – w pierwszej kolejności należy zaznaczyć miejsce, w którym ma być umieszczony kołek, – za pomocą wkrętarki lub śrubokręta wkręca się łącznik na odpowiednią głębokość, – umieszcza się element mocowany i dokręca się wkręt. Kołek DRA jest skonstruowany w taki sposób, że nie należy obawiać się przypadkowego przeciągnięcia kołka przez płytę w trakcie montażu. Pracując w płycie g-k, zawsze jednak należy zachować ostrożność i nie używać zbyt dużej siły nacisku na podłoże.

kołek UNO, czyli flagowy produkt  marki Rawlplug przeznaczony  nie tylko do płyt gipsowo-  -kartonowych, lecz także podłoży  pełnych i otworowych.  Kołek jest wykonany z polietylenu,  a dzięki unikatowej konstrukcji rozpiera  się od samego początku instalacji  wkręta. UNO zakotwimy więc  nawet w pustym podłożu czy wyeksploatowanych  otworach. Kołki  rozporowe UNO występują w kilku  rozmiarach, dla ułatwienia wybarwionych  na różne kolory. Wybór  konkretnego koloru mocowania  (a więc także jego długości i średnicy)  należy dobrać do materiału,  z jakiego wzniesione są ściany  i ciężaru elementu mocowanego.  Zależność pomiędzy rodzajem podłoża,  długością kołka a osiąganymi  nośnościami przedstawia poniższy  wykres. 

  Co ciekawe, kołki UNO istnieją także  w wariancie z koszulką wykonaną  w 70% z drewna. Mowa o łącznikach  Timber Uno – pierwszych na świecie  kołkach opracowanych na bazie  ekologicznych komponentów. Są tak  samo niezawodne i tak samo pewne.  A ponadto innowacyjna mieszanka,  z której wykonana jest koszulka  kołków oraz wyjątkowe opakowania  (clipy składające się z 70% drewna  oraz w 100% biodegradowalne  opakowania B-PACK) sprawiają, że  Timber UNO stanowią idealny wybór  do budownictwa ekologicznego.  

ZAMOCOWANIA DO PŁYT G-K DO WIĘKSZYCH OBCIĄŻEŃ   Kolejna grupa zamocowań do karton-gipsu to łączniki, które przenoszą obciążenie na powierzchnię płyty, dzięki   czemu mają znacznie większą nośność. W tej grupie znajduje się:   

kołek 4ALL – kołek o uniwersalnym  zastosowaniu, przeznaczony  do podłoży pełnych, murowych  oraz płyt g-k. 4ALL jest wykonany  z poliamidu – bardzo elastycznego  tworzywa, co w połączeniu z budową  koszulki zapewnia dużą powierzchnię  styku kołka z podłożem  po instalacji wkręta (również w materiałach  otworowych).  Unikalny sposób czterokierunkowego  rozszerzenia pozwala na ich  aplikację w każdym rodzaju podłoża,  także w podłożach z pustkami  i płycie gipsowo-kartonowej. Wewnętrzna  konstrukcja została zaprojektowana  tak, aby znacząco ułatwić  stabilne prowadzenie wkrętów. 

  Z kolei zewnętrzne żebrowanie  i skrzydełka antyrotacyjne zapewniają  wzmocnienie przyczepności  kołka do otworu. Kołki 4ALL dostępne  są w sześciu wariantach średnicy (od 5 do 14 mm) oraz w ośmiu wariantach  długości (od 25 do 70 mm)  – i można je kupić w komplecie  z wkrętami albo osobno  

kotwa INTERSET – wykonana   w całości z metalu. Tuleja znajdująca   się wewnątrz ma gwint   metryczny, a do zestawu dołączona   jest odpowiednia śruba,   która pozwala na kotwienie kołka   w ścianie bez konieczności używania   specjalistycznych narzędzi.   Na tulei znajdują się cztery skrzydła,   które rozchylają się w trakcie   montażu i tworzą stożek zaciskowy,   co zapewnia stabilność i dużą   nośność mocowania. Dzięki szerokiemu   zakresowi rozmiarów   INTERSET pozwala na montaż   w płytach grubości 2–38 mm   dla wielu różnych aplikacji. Co   ważne, umożliwia też wymianę   elementu mocowanego i powtórny   montaż za pomocą tej samej   śruby.   Montaż tego zamocowania można   przeprowadzić na dwa sposoby:   za pomocą śrubokręta lub specjalnych   szczypców ściągających

  W pierwszym przypadku postępuje   się następująco:   – wierci się otwór o średnicy pasującej   wielkością do średnicy kołka,   – umieszcza się tuleję w otworze   i lekko dobija się ją młotkiem, aby   skrzydełka antyrotacyjne zlicowały   się z podłożem,    – za pomocą śrubokręta dokręca   się śrubę dołączoną do kołka,   aby skrzydełka się rozłożyły i zakotwiły   kołek w podłożu. Na tym   etapie można zamiast śrubokręta   użyć wspomnianych szczypiec,   które rozpierają ramiona   śruby, tworząc powierzchnię docisku   z tyłu płyty gipsowo-kartonowej . 

WIELKIE PORÓWNANIE ZAMOCOWAŃ – za pomocą śrubokręta dokręca się śrubę dołączoną do kołka, aby skrzydełka się rozłożyły i zakotwiły kołek w podłożu. Na tym etapie można zamiast śrubokręta użyć wspomnianych szczypiec, które rozpierają ramiona śruby, tworząc powierzchnię docisku z tyłu płyty gipsowo-kartonowej. Z myślą o osobach pracujących często w płycie gipsowo-kartonowej, Rawlplug przygotował porównanie swoich zamocowań, uwzględniając ich charakterystyczne cechy, nośności i metody montażu. Na kanale Rawlplug Polska na platformie YuTube znajduje się film nagrany przez ekspertów z Rawlplug Academy, którzy sprawdzają wszystkie wymienione wyżej rodzaje zamocowań: – pracujące miejscowo na grubości płyty: kołki DRA, UNO oraz Timber UNO, – rozkładające obciążenie na większą powierzchnię z tyłu płyty: kołki 4ALL oraz INTERSET, – kołki do lekkich elementów TAP-IT. Jak wielkie obciążenia są w stanie wytrzymać te niepozorne produkty? Zeskanuj poniższy kod QR, aby obejrzeć nagranie i się o tym przekonać! www.rawlplug.com

Poprzedni

WKRĘTY CIESIELSKIE z pełnym gwintem jako wszechstronne łączniki w budownictwie drewnianym

WKRĘTY CIESIELSKIE z pełnym gwintem jako wszechstronne łączniki w budownictwie drewnianym
Następny
YTONG PANEL SWE – system do ekspresowej budowy ścian konstrukcyjnych

YTONG PANEL SWE – system do ekspresowej budowy ścian konstrukcyjnych

123