Brukarskie

Brukarskie

Układanie kostki brukowej nie jest trudne, jednak wymaga od wykonawcy doświadczenia i wiedzy dotyczącej produktów obecnych na rynku oraz aktualnych trendów w wykańczaniu nawierzchni.


Profesjonalna usługa brukarska w cenie

Specyfika prac brukarskich polega przede wszystkim na tym, że są one prowadzone na zewnątrz – jest to więc praca sezonowa, zależna od warunków atmosferycznych. Dla inwestora ważna będzie szybkość wykonania i umiejętność dostosowania się do zmieniających warunków pogodowych. Inwestorzy często pomijają etap projektowania nawierzchni, dlatego doświadczony brukarz nie tylko powinien wiedzieć, jak układa się kostkę brukową, ale też móc doradzić, ile materiału kupić, jak dostosować rodzaj materiału do funkcji nawierzchni i wreszcie rozplanować wzory ułożenia. Inwestorzy oczekują od brukarzy przede wszystkim wykonania trwałej i estetycznej nawierzchni – dobra znajomość zasad układania kostki brukowej i precyzja w toku prowadzonych prac pozwolą uniknąć wielu dość powszechnych błędów brukarskich. 

Kluczowe jest ustalenie poziomu kostki (złe wypoziomowanie utrudnia komunikację, a ziemia z rabat może wysypywać się na nawierzchnię) oraz prawidłowe wykonanie podbudowy, która odpowiada za równomierne przeniesienie naprężeń i obciążeń z nawierzchni na grunt rodzimy, chroni nawierzchnię przed działaniem mrozu i stanowi podstawę prawidłowego ułożenia kostki. Nie należy zapominać, że różne podłoża będą potrzebowały nieco innych warstw podsypki. Na etapie projektowania, a następnie układania kostki brukowej należy zwrócić uwagę na odpowiednie pochylenie podłoża nawierzchni. 

Coraz częściej w podjazdy czy ścieżki wmontowuje się również oświetlenie nawierzchni oraz ogrzewanie przeciwoblodzeniowe – od brukarza oczekuje się również umiejętności wykonawczych w tym zakresie. Profesjonalizm usługi brukarskiej to również dysponowanie niezbędnym sprzętem.

Nowoczesny rynek nawierzchni

Oferta rynkowa materiałów nawierzchniowych jest bardzo bogata, poczynając od popularnych kostek betonowych, a kończąc na niezniszczalnych kostkach granitowych czy bazaltowych. Na szczęście czasy sztampowych i nudnych szarych kostek brukowych minęły, a współczesne materiały na tarasy, podjazdy czy ścieżki ogrodowe to feeria stylów, barw i wzorów. Co roku w ofertach producentów pojawiają się nowości, zmienia się także proces produkcji wpływający na wygląd zewnętrzny produktu. 

Dostępne są m.in. kostki o powierzchni płukanej, szczotkowanej, łupanej, postarzanej czy strukturalnej. Coraz modniejsze są wielkoformatowe płyty brukowe – oferowane są naprawdę duże formaty, np. 80 x 40, 60 x 60, 100 x 100 cm. Nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalają na ciekawe barwienie i atrakcyjne wykończenie ich powierzchni. Ponadto podobnie jak kostki brukowe, również płyty betonowe tarasowe i płyty betonowe na podjazd są łatwe w utrzymaniu i konserwacji. Nie wymagają żadnych szczególnych zabiegów i łatwo się je czyści, choć niektórzy producenci zalecają, aby w celu wzmocnienia odporności nawierzchni na zaplamienia zastosować impregnat do kostki brukowej

Warto pamiętać, że wytrzymałość kostki czy płyt brukowych zależy nie tylko od materiału, z którego zostały wykonane, ale również od ich grubości – producenci oferują kostkę brukową o grubościach pozwalających dostosować materiał do funkcji. Podczas brukowania krętych, wąskich chodników idealna będzie drobna kostka, natomiast duże płyty lepiej prezentują się na powierzchniach szerokich i mających regularne kształty, np. tarasach. O trwałości i estetyce nawierzchni brukowanej decyduje każdy etap prac, w tym również fugowanie. Zazwyczaj to tego celu wykorzystywany jest piasek, ale na rynku dostępne są także gotowe fugi żywiczne, które tworzą wodoprzepuszczalne i mrozoodporne powłoki, nie wypłukują się i nie zarastają chwastami. 

Na etapie projektowania, a następnie układania kostki brukowej należy zwrócić uwagę na odpowiednie pochylenie podłoża nawierzchni, powinna ona mieć 1-2% spadku od strony budynku w kierunku nieutwardzonej powierzchni, np. gruntu, trawnika lub wcześniej przygotowanego odwodnienia (zazwyczaj wykonuje się odwodnienie liniowe), aby woda opadowa mogła bez problemów odpłynąć do systemu kanalizacyjnego. Rozwój oferty rynkowej materiałów nawierzchniowych idzie również w kierunku produktów uzupełniających – to już nie tylko obrzeża czy krawężniki, ale np. kostki świecące z wmontowanymi lampami LED czy lampy w kształcie kostki przeznaczone do wpuszczania w nawierzchnię. Do podgrzewanych podjazdów producenci oferują maty grzewcze pod kostkę brukową. Brukarze korzystają również z produktów ogrodniczych, np. wzmacniająca podłoże geowłókniną. Rozwija się również rynek narzędzi usprawniających pracę brukarzom – to wibracyjne zagęszczarki gruntu, maszyny do podnoszenia betonu, urządzenia do niwelowania i profilowania podłoża.

Jak prawidłowo ułożyć kostkę brukową?



Nawierzchnie z betonowych kostek brukowych są ekologiczne i przez długie lata pełnią swoje funkcje użytkowe. Ich trwałość w dużym stopniu zależy od prawidłowo wykonanej podbudowy. Z filmu dowiecie się jak prawidłowo przygotować podbudowę i ułożyć kostkę brukową.


Granofuga - Bruk-Bet



GRANOFUGA to nazwa wyselekcjonowanych łamanych piasków i kruszyw do wypełniania szczelin między kostkami brukowymi, kostkami ekologicznymi oraz płytami brukowymi i tarasowymi. Dobór kruszywa fugowego uzależniony jest od rodzaju nawierzchni, przenoszonych obciążeń oraz designu nawierzchni. Odpowiednio skomponowane uziarnienie piasków i kruszyw łamanych GRANOFUGA ułatwia optymalne zagęszczenie szczelin i eliminuje wypłukiwanie. Obejrzyj film instruktażowy!


Jaki impregnat do kostki brukowej wybrać i dlaczego?



Kostka brukowa to chętnie wybierany materiał do utwardzania nawierzchni. Jest wytrzymała, a dobrze zaprojektowana zapewnia elegancki wygląd podwórka. Aby zabezpieczyć jej powierzchnię przed nasiąkaniem wodą, substancjami oleistymi oraz odświeżyć kolor, warto zainwestować w impregnat do kostki brukowej. Doskonałym wyborem jest SILBRUK KOLOR, czyli impregnat koloryzujący do chłonnych podłoży mineralnych. Sprawdź, jak samodzielnie przeprowadzić impregnację kostki brukowej krok po kroku i jakie korzyści przyniesie to działanie.


Pamiętaj o odwodnieniu! Nie zapomnij o estetyce.



Znaczenie odwodnień wokół domu i w ogrodzie jest często bagatelizowane na etapie budowy. Skupiamy się na zagospodarowaniu przestrzeni, dobraniu odpowiedniego rodzaju kostki brukowej i jej estetycznym ułożeniu. Niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę, że kostka brukowa tworzy podczas opadów zamkniętą, dużą powierzchnię, na której woda podpiętrza się i płynie. To może prowadzić do podtopień posesji lub zalania garażu i zniszczenia mienia. Zwłaszcza, że opady są coraz częstsze i coraz bardziej intensywne.


Przydomowe odwodnienia liniowe



Planując budowę domu należy koniecznie pamiętać o zagospodarowaniu wody deszczowej. To uchroni nie tylko fundamenty i ściany przed zamakaniem, ale także poprawi estetykę i komfort użytkowania działki. Najbardziej popularnym sposobem jest instalacja systemu odwodnień liniowych.


POPULARNE KATEGORIE


POPULARNE WYSZUKIWANIA


ZNAJDŹ NAJBLIŻSZY SKŁAD


Znajdź najbliższy skład