Dekarskie

Dekarskie

Wykonywanie zawodu dekarza wymaga aktualnie ogromnej wiedzy i ciągłego doszkalania, gdyż zmieniają się produkty, technologie oraz instrukcje montażu pokryć dachowych. W tym zawodzie przydaje się również kreatywność, pozwalająca na tworzenie ciekawych obróbek, detali oraz wykończeń.


Tradycyjne i nowe zadania dla dekarza

Ze względu na zmieniające się przepisy budowlane rosną wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej dachu oraz jego funkcji wentylacyjnej. Od dekarza wymaga się więc nie tylko profesjonalnego ułożenia pokrycia dachowego, ale również prawidłowego montażu wszystkich warstw odpowiadających za funkcje izolacyjne dachu. Do zadań dekarza bardzo często należy aktualnie wykonanie więźby dachowej i wszystkich warstw dachu, w tym nawet ocieplenie poddasza. Z tego też powodu dekarz powinien orientować się, jakie rodzaje dachów mogą być zastosowane w inwestycjach i każdą konstrukcję dachu poprawnie wykonać. 

Obecnie inwestorzy decydują się najczęściej na dach dwuspadowy lub dach czterospadowy (dach kopertowy lub namiotowy), rzadziej wybierany jest natomiast dach jednospadowy, dach mansardowy, dach naczółkowy czy dach wielospadowy. Również nowe trendy architektoniczne i oczekiwania inwestorów wpływają na pracę dekarzy – moda na dachy pozbawione okapów czy kreatywne rozwiązania, w których dachówka lub blacha płynnie przechodzi na elewację domu, sprawia, że muszą oni często zmierzyć się z koniecznością wykonania pokrycia czy orynnowania w nietypowy sposób. Dużą popularnością cieszy się również dach płaski, który może zostać wykonany jako dach odwrócony. Budowa dachu płaskiego wymaga szczególnej staranności, wiedzy i doświadczenia. 

Dobry dekarz powinien znać różne technologie, produkty i wybrać najkorzystniejsze, dopasowane do zastanych warunków, musi przebrnąć przez gąszcz sloganów marketingowych, by wybrać rozwiązania, które spełnią oczekiwania inwestorów. Ponadto musi znać obowiązujące normy oraz wykonywać swoją pracę zgodnie ze sztuką dekarską, ponieważ ma ona istotne znaczenie i realny wpływ na trwałość dachu oraz estetykę całego budynku.

Oferta producentów dla dekarzy

Istotną rolę dekarza dostrzegają m.in. producenci pokryć dachowych. Proponują oni nie tylko nowocześniejsze wersje znanych od lat materiałów pokryciowych, jak np. blachodachówki panelowe czy płaskie dachówki zakładkowe, ale także rozwiązania usprawniające wszelkie prace związane z układaniem pokrycia, np. w przypadku pokryć ceramicznych są to oprócz dachówek połaciowych (podstawowych) również ceramiczne elementy uzupełniające oraz akcesoria techniczne. Szeroka jest również oferta akcesoriów technicznych, takich jak membrany czy folie dachowe, taśmy uszczelniające, taśmy kalenicowe czy silikony dekarskie. Chronią one izolację termiczną i konstrukcję dachu przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych oraz sprawiają, że dach jest bezpieczny i szczelny. 

Producenci oferują całe kompatybilne systemy dachowe służące do ocieplenia dachu, np. szybki system do termoizolacji dachu. Coraz większą rolę odgrywają również elementy podnoszące funkcjonalność dachu związaną z jego eksploatacją i bezpieczeństwem, np. panele fotowoltaiczne, okna dachowe, wyłazy dachowe, anteny satelitarne czy zabezpieczenia przeciwśniegowe (m.in. śniegołapy, stopnie i ławy kominiarskie, płotki przeciwśnieżne, rozpruwacze śniegu) czy kolce przeciw ptakom, a nawet ogrody na płaskich dachach. W pracy dekarza istotna jest również znajomość nowoczesnych systemów rynnowych. Popularne kiedyś rynny ze stali zastąpiono orynnowaniem z PVC, a dziś dużą popularnością cieszą się rynny o przekroju kwadratowym, a do dachów bezokapowych oferuje się systemy ukrytej rynny.

Prawidłowa izolacja dachu



Ważnym elementem budowy dachu jest poprawne wykonanie warstw dachu – nie łudźmy się, nieprawidłowości z czasu budowy dachu, ujawnią się wcześniej czy później. Najczęściej dochodzi do ich wykrycia podczas ekstremalnych warunków atmosferycznych, na przykład zimą.


Zabezpieczenia przeciwśnieżne na dachu – płotki śniegowe, śniegołapy, rozpruwacze śniegu



Zimowa aura często stwarza zagrożenia dla dachu budynku oraz osób przebywających w jego najbliższym otoczeniu. Podczas śnieżnej i mroźnej zimy może zalegać na nim śnieg i lód, zwisają również z jego połaci sople lodu. By uniknąć związanego z ich obecnością niebezpieczeństwa, warto m.in. zainstalować zabezpieczenia przeciwśnieżne na dachu.


Jak wybrać i zamontować wyłazy dachowe?



Wiele osób budując dom, nie wykonuje wyłazu dachowego, twierdząc, że w razie konieczności na dach można będzie dostać się przez okno dachowe. Jednak nie warto rezygnować z tego bezpiecznego i wygodnego wyjścia na dach, ponieważ przyda się podczas jego przeglądów, konserwacji i napraw.





Montaż podsufitki GAMRAT



Obejrzyj instrukcję montażu podsufitki Gamrat, krok po kroku. Zapraszamy na film!


POPULARNE KATEGORIE


POPULARNE WYSZUKIWANIA


ZNAJDŹ NAJBLIŻSZY SKŁAD


Znajdź najbliższy skład