Glazurnicze

Glazurnicze

Od glazurnika wymaga się m.in. staranności, cierpliwości, wytrwałości, dokładności, a także siły fizycznej oraz ogromnej wiedzy wymuszonej zarówno zmianą warunków pracy, jak i nowymi zadaniami stawianymi wykańczanym powierzchniom wewnątrz, a także na zewnątrz budynku.  


Prace glazurnicze – poszukiwani tylko profesjonaliści

Dynamiczny rozwój rynku płytek ceramicznych zmienił również pracę glazurników – bez znajomości nowych rodzajów okładzin trudno jest aktualnie sprostać oczekiwaniom klientów. Układanie płytek rektyfikowanych, płytek typu slim czy wielkoformatowego gresu wymaga dobrej znajomości zasad wykonawczych. Warto tu zwrócić uwagę, że wiedza glazurnika nie może opierać się na hasłach marketingowych, gdyż te potrafią wprowadzić w błąd, np. płytki rektyfikowane reklamowane były błędnie jako bezfugowe. Wyzwaniem dla glazurników jest też konieczność realizacji skomplikowanych projektów – projektanci lub inwestorzy często decydują się na zastosowanie różnych typów i wymiarów płytek oraz dekorów. 

W standardzie oczekiwań inwestorów jest dzisiaj perfekcyjne wykonanie detali. W łazienkach minimalistycznych, pozbawionych dekoracji liczy się każdy szczegół. Nie może więc być mowy o docinaniu płytek w miejscach wyeksponowanych czy wykończenie narożników plastikowymi listwami. Glazurnik powinien też znać zasady montażu innych materiałów okładzinowych. Wykończenie nowoczesnej łazienki często opiera się na kompozycji różnych okładzin. Zakres obowiązków glazurnika obejmuje nie tylko układanie płytek podłogowych, ściennych czy fugowanie płytek. Fachowiec zaczyna swoją pracę od odpowiedniego przygotowania podłoża i dobrania profesjonalnych środków chemii budowlanej. Innych produktów należy użyć w strefach mokrych, np. pod prysznicem, innych na powierzchniach niemających kontaktu z wodą i wilgocią, a jeszcze innych na powierzchniach obciążonych np. ruchem pieszym czy narażonych na destrukcyjne czynniki atmosferyczne lub agresywne środki chemiczne. 

Glazurnik przeprowadza też drobne prace murarskie, tynkarskie czy hydrauliczne, np. obudowa stelaża płytami gipsowo-kartonowymi, wykonanie odwodnienia pod prysznicem czy montaż brodzika i umywalki, miski ustępowej, baterii prysznicowej i umywalkowej oraz obudowa blatu umywalki. Zlecanie projektów łazienek nadal jest rzadkością, dlatego też bardzo często to glazurnik przejmuje rolę projektanta – w cenie są więc umiejętności doradcze i kreatywność.

Specjalistyczne produkty dla glazurników

W pracy glazurnika istotna jest nie tylko kwestia estetyczna, ale również zastosowane materiały. Wyzwaniem dla glazurnika może być klejenie płytek wielkoformatowych – zarówno ze względu na długość płyty, która może wynosić nawet 3 m, jak i niewielką grubość wynoszącą ok. 5 mm, a w przypadku płyt typu slim zaledwie 3 mm. Praca z nimi wymaga zastosowania specjalistycznego kleju do płytek i zaprawy do spoinowania oraz odpowiedniej techniki wykonania, fugowania, ważne jest również prawidłowe zaplanowanie ich ułożenia w pomieszczeniu. 

Także kolekcje okładzin o zróżnicowanych formatach lub niestandardowych kształtach mogą być problematyczne. Współczesne trendy narzucają rozwiązania minimalistyczne, glazurnik musi więc wiedzieć m.in. jaki klej do płytek i fugę zastosować podczas wykańczania prysznica bez brodzika, jak zamontować odpływ i jak zaizolować przeciwwilgociowo tę strefę. Musi również pamiętać o zachowaniu 2-procentowego spadku. Dobrego planu wymaga również układanie płytek np. w narożnikach, przy drzwiach i oknach, obudowa wanny czy stelaża WC. Aby szybko, precyzyjnie i sprawnie przeprowadzić pracę, glazurnik musi zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Oprócz przecinarek do płytek (ręcznych lub elektrycznych), warto mieć obcęgi z kółkami tnącymi. Przydadzą się również pojemniki i mieszadła do wiertarek elektrycznych, które posłużą do wymieszania zaprawy cementowej lub kleju. 

Niezbędne są również różnego rodzaju pace, młotek gumowy, elektryczna wiertarka, laser dla glazurników, miernik kątów, miarka, poziomnica, a także linijka i ołówek. Glazurnik musi zadbać również o swoje bezpieczeństwo i komfort. W jego pracy istotna jest ochrona kolan, dlatego powinien zaopatrzyć się w antypoślizgowe nakolanniki lub ergonomiczne siodełka.

Jakie zrobić podpłytkowe uszczelnienie w nowoczesnej łazience?



Nowoczesna łazienka staje się miejscem wydłużonego wypoczynku po trudach dnia. Dlatego też jej wygląd ma ogromne znaczenie. Producenci płytek i armatury łazienkowej próbują dopasować swoją ofertę do nowych potrzeb użytkowników łazienek, oferując im płytki wielkoformatowe, bezprogowe brodziki i armatury z regulacją strumienia wody. Konsekwencją…


Jak prawidłowo wykonać klejenie płytek w łazience?



Łazienka to wyjątkowe pomieszczenie w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu, które poza rolą użytkową często stanowi o ogólnym estetycznym odbiorze mieszkania lub domu. Aby długo cieszyć się jej pięknem, przy wykończeniu niezbędne są dobre materiały i właściwie wykonane prace budowlane, takie jak klejenie płytek.


Poznaj profesjonalną linię klejów i uszczelniaczy hybrydowych



Nowa profesjonalna linia klejów stworzonych na bazie polimerów hybrydowych to nowe spojrzenie na CZAS, WYTRZYMAŁOŚĆ i WYDAJNOŚĆ dla osób, którym zależy na osiągnięciu sukcesu w swojej pracy. Osiągnięcie sukcesu wymaga determinacji. To właśnie odróżnia zwykłą pracę, od dobrze wykonanej pracy. Aby pomóc Ci osiągnąć Twoje cele, stworzyliśmy Hybrid Adsensive, linię profesjonalnych klejów na bazie polimerów hybrydowych. General Use, Invisible i Strong zostały stworzone aby dostarczyć odpowiednich i profesjonalnych narzędzi wspierających Cię w Twojej codziennej pracy.


M 21 HP więcej niż żel, wysokoelastyczny klej do płytek - BOTAMENT



Botament M 21 HP to wysokoelastyczna zaprawa klejowa klasy C2 TE S1 przeznaczona do klejenia wszystkich typów płytek ceramicznych, na każdym podłożu, również na ogrzewanych powierzchniach. Dzięki zastosowaniu technologii AIRFLOW CONTROL oraz wzmocnieniu mikrowłóknami pozwala na realizację śmiałych wizji architektonicznych ze zwiększoną do 25% wydajnością.


PCI Durapox® Premium – perfekcyjne połączenie zalet fug cementowych i epoksydowych



PCI dostarcza kompleksowe rozwiązania dla budownictwa na każdym etapie prac. Od gruntowania płytek do etapu finalnego – aplikacji fugi. Fuga jest tym elementem, który jest widoczny, więc trzeba poświęcić temu etapowi uwagę i zrobić to niezawodnym produktem. Dlatego warto zapoznać się z innowacyjna technologią nowej fugi epoksydowej PCI Durapox® Premium, dzięki której będziemy zadowoleni z efektu i użytkowania przez długie lata.


POPULARNE KATEGORIE


POPULARNE WYSZUKIWANIA


ZNAJDŹ NAJBLIŻSZY SKŁAD


Znajdź najbliższy skład