Izolacje termiczne

Izolacje termiczne

Z roku na rok wzrasta rola materiałów izolacyjnych stosowanych do ocieplenia przegród zewnętrznych domu, a tym samym zwiększa się również odpowiedzialność i oczekiwania od wykonawców montujących materiały ociepleniowe. Standardowe umiejętności nie wystarczają – konieczna jest znajomość innowacyjnych rozwiązań.


Montaż termoizolacji – wykonawstwo kluczowe dla domu XXI wieku

Ogromna rola termoizolacji wynika przede wszystkim z popularności budowy ścian dwuwarstwowych, które wymagają ocieplenia. Jednak zakres zastosowania materiałów ociepleniowych jest dzisiaj znaczenie szerszy – ociepla się nie tylko ściany i dach, ale fundamenty, podłogi na gruncie, stropy, płyty balkonowe, tarasy nad pomieszczeniami ogrzewanymi oraz instalacje. Tak duża potrzeba docieplania domu wynika głównie z przepisów prawa budowlanego, narzucających restrykcyjne wymogi dotyczące między innymi zapotrzebowania nowo wznoszonych budynków na energię cieplną EP oraz termoizolacyjności przegród zewnętrznych. Dla inwestorów poprawnie wykonane ocieplenie budynku przekłada się na oszczędności na ogrzewaniu, ponadto wzrasta ich świadomość roli termoizolacji w budowaniu komfortu termicznego budynku również latem – np. ocieplenie poddasza sprawi, że pomieszczenia pod dachem nie będą przegrzane. 

Izolacja termiczna domu wpływa również na mikroklimat wnętrz – ma swój duży udział np. w zapobieganiu zawilgocenia ścian. Materiały ociepleniowe stosuje się również w roli izolacji akustycznej. Ociepleniem domu zajmują się murarze, wykonawcy elewacji, dekarze. Na wszystkich fachowcach wykonujących termoizolacje spoczywa ogromna odpowiedzialność. Od ich wiedzy i profesjonalizmu zależy, czy wykonane przez nich ocieplenie budynku pozwoli sprostać wymaganiom przepisów i oczekiwaniom inwestorów. Niewłaściwy produkt, nieodpowiednia grubość termoizolacji czy przerwanie jej ciągłości mogą spowodować m.in. powstanie tzw. mostków termicznych – miejsc ucieczki ciepła z domu. Nie tylko zwiększają one zapotrzebowanie budynku na energię, ale też wpływają na jego trwałość.

Izolacje termiczne – co oferuje rynek

Wymogi dotyczące termoizolacyjności zmieniły rynek izolacji termicznych. Obecnie w dużym stopniu wykonawcy korzystają z produktów nowej generacji z niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła lambda, pozwalających osiągnąć wymagane przepisami parametry cieplne przy zastosowaniu mniejszej grubości izolacji. Producenci proponują bowiem nie tylko tradycyjne materiały izolacyjne, jak np. wełna mineralna czy styropian, ale również takie, których w procesie produkcji zastosowano innowacyjne rozwiązania – przykładem jest wełna szklana nowej generacji, styropian z dodatkiem grafitu

Ze względu na szeroki zakres zastosowań producenci oferują wyroby w różnej postaci, np. wełna mineralna występuje w formie: 

  • mat, 
  • płyt półtwardych i twardych, 
  • mat i płyt lamelowych, 
  • otulin, 
  • włókien luzem 
  • lub granulatów. 

Rozwój materiałów izolacyjnych idzie również w kierunku specjalizacji wyrobów do różnych zastosowań – np. do ocieplenia fundamentów i miejsc narażonych na działanie wilgoci zaleca się polistyren ekstrudowany (XPS), specjalny styropian EPS o obniżonej nasiąkliwości oraz hydrofobizowane płyty z wełny mineralnej. Wybór materiałów izolacyjnych ułatwiają wykonawcom oznaczenia handlowe produktów. Do ocieplenia ścian określane są mianem „Fasada”, do dachów – „Dach”, do fundamentów – „Agua”, „Hydro”, „Fundament”. Popularność wykorzystania poddaszy jako pomieszczeń mieszkalnych wymusiło konieczność nowych sposobów ocieplania dachu – coraz większe znaczenie ma metoda nakrokwiowa, która pozwala zachować pełną powierzchnię poddasza, wpływając na funkcjonalność. 

Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań poszerza się też zakres stosowania materiałów, np. płyty wełny mineralnej pokryte jednostronnie welonem pełnią również rolę wiatroizolacji, a specjalnie wyprofilowane płyty styropianu EPS pozwalają na zastosowanie go jako nakrokwiowa izolacja dachu, stanowiąca również podkład pod dachówki. Podczas gdy montaż izolacji termicznej nowo powstających domów nie sprawia wykonawcom problemów, to już remont starych budynków może nastręczać wiele trudności – przede wszystkim poprzez trudno dostępne przestrzenie wymagające zaizolowania. Zarówno w nowo budowanych, jak i remontowanych budynkach stosuje się nowe materiały ociepleniowe – pianka PUR poliuretanowa stosowana metodą natryskową, styropian w postaci sypkiej, a także poliuretan natryskowy, włókna celulozowe, perlit ekspandowany. 

Materiały ociepleniowe są sprzedawane w całych systemach ociepleń, np. do elewacji są również kleje, mocowania mechaniczne, siatki, tynk. Wykonawcy coraz częściej stosują nowoczesne systemy mocowań – metalowe łączniki do termoizolacji zastępuje się tworzywowymi, producenci oferują też tzw. termodyble zapobiegające powstawaniu mostków termicznych w miejscu mocowania izolacji. Aktualnie systemy ociepleniowe oferują nie tylko producenci styropianu i wełny mineralnej, ale też chemii budowlanej i materiałów murowych.

Czym ocieplać fundamenty – materiały termoizolacyjne



Fundamenty muszą być ciepłe. Niezależnie od tego, czy budynek jest podpiwniczony czy nie, konieczne jest ocieplenie fundamentów. W domu energooszczędnym nie tylko ściany piwniczne, ale również i fundamentowe muszą być ocieplane, nawet wtedy kiedy zbudowane są z materiałów, których producenci deklarują, że mają one dobrą izolacyjność termiczną.


Ocieplenie ścian? Tylko systemowo!



Aby uzyskać wymagany współczynnik U ścian zewnętrznych, mury najczęściej ociepla się stosując tzw. system ETICS. Jednym z warunków trwałości tak wykonanej termoizolacji jest użycie kompletnego systemu ociepleń. Ocieplenie ścian w systemie ETICS polega na zamocowaniu do powierzchni murów płyt termoizolacyjnych odpowiedniej grubości, pokryciu ich warstwą zbrojoną, a następnie tynkiem elewacyjnym. Niezależnie od tego, czy ociepla się ściany nowego czy modernizowanego budynku, najlepszym rozwiązaniem dla inwestora i wykonawcy jest użycie starannie dobranych produktów danego producenta, składających się na system ociepleń.


Ocieplenie domu – wpływ pogody na prace ociepleniowe



Ostateczny wygląd i trwałość nowo realizowanej czy modernizowanej elewacji w dużej mierze zależy od pogody, a dokładniej od wilgotności i temperatury powietrza podczas prac wykonawczych. Ocieplenie domu powinno być więc wykonywane w ściśle określonych warunkach. Stosowane przy tym materiały są bowiem często bardziej podatne na wpływ aury niż te, których używa się na etapie stanu surowego i wykończeniówki.


Granrock Super granulat z wełny skalnej Rockwool



Granulat GRANROCK SUPER stanowi niepalne ocieplenie z wełny skalnej ROCKWOOL. Izolację termiczną z granulatu wykonuje się za pomocą dowolnej maszyny do nadmuchu granulatów izolacyjnych. Dzięki granulatowi GRANROCK SUPER można ocieplać trudno dostępne miejsca, w których płyty z wełny skalnej ani maty by się nie sprawdziły. Może być montowany przez cały rok, niezależnie od temperatury i wilgotności.





POPULARNE KATEGORIE


POPULARNE WYSZUKIWANIA


ZNAJDŹ NAJBLIŻSZY SKŁAD


Znajdź najbliższy skład