Podłogi i schody

Podłogi i schody

Wykonawcy podłóg mają dzisiaj wiele ułatwień, głównie dzięki nowoczesnym sposobom przygotowania szlichty oraz nowym materiałom izolacyjnym. Na etapie wykończenia cenna jest umiejętność stosowania nowoczesnych materiałów posadzkowych.


Podłogi i schody – wykonanie na miarę nowoczesnego domu

Podłoga nie wpływa na parametry wytrzymałościowe i konstrukcję budynku, jednak decyduje o funkcjonalności i trwałości. Kluczowe więc jest prawidłowe wykonanie wszystkich warstw podłogi – izolującej, nośnej i wykańczającej. Sposób zaizolowania podłogi zależy od konstrukcji podłoża oraz od tego, czy przewidziane jest ogrzewanie podłogowe lub kanałowe, a także montaż w podłodze gniazdek elektrycznych czy opraw oświetleniowych. Wykonanie warstwy nośnej podłogi jest dzisiaj uproszczone. Na parterze najczęściej jest to wylewka samopoziomująca, czyli jastrych, który realizowany jest na etapie prac murarskich, a czasami wykończeniowych. 

Na wyższych kondygnacjach podłoga jest wykonywana na stropie – często może być konieczne wykonanie warstwy izolacji termicznej pełniącej w tym przypadku funkcję izolacji akustycznej. Warstwy termoizolacji wymaga również podłoga na gruncie. W podłogach układanych w łazienkach musi być również położona warstwa hydroizolacji. Popularność ogrzewania podłogowego sprawia, że podłogi coraz częściej wykonywane są przez wykonawców ogrzewania. W czasach, gdy estetyka jest tak ważna dla inwestorów, od wykonawców posadzek wymaga się dbałości o wykonanie detali – miejsc łączenia podłóg, starannego montażu listew. W cenie jest umiejętność doradztwa w zakresie ułożenia wzoru posadzek – liczy się tu doświadczenie wykonawców.

Podłogi i schody – co nowego w produktach

Sposób wykonania warstwy konstrukcyjnej podłogi, czyli jastrychu ma wpływ na wykonanie posadzki. W przypadku wielu materiałów posadzkowych płaszczyzna wylewki podłogowej powinna być idealnie równa. Sprostanie temu zadaniu ułatwiają nowoczesne jastrychy w postaci płynnej o właściwościach samopoziomujących, które zastąpiły wylewki aplikowane w wersji półsuchej wymagające odpowiedniego sprzętu, a po ułożeniu uciążliwego dla wykonawców wyrównania oraz zacierania mechanicznego. Użycie do wykonania szlichty w formie wylewki samopoziomującej przyspiesza i ułatwia prace wykonawcom. Stosowane powszechnie są wylewki samopoziomujące cementowe, ale ze względu na długi czas schnięcia często zastępowane są szybciej schnącymi wylewkami anhydrytowymi

Wylewki cementowe zbrojone włóknami polipropylenowymi, makrowłóknami dedykowane są rozwiązaniom z ogrzewaniem podłogowym. Taki skład wyrobu sprawia, że wylewka dokładnie zalewa przewody grzewcze, nie pozostawiając między nimi pustych przestrzeni. Zamiast wylewki można zastosować płyty jastrychowe – to metoda „jastrychu na sucho”. Wykonane są z gipsu z dodatkiem włókien szklanych lub warstw kartonu. Płyty układa się na warstwie izolacji termicznej metodą „na mijankę”. Zmienia się również oferta produktów do wykonania izolacji przeciwwilgociowej, tworzącej pierwszą warstwę podłoża pod posadzki – zamiast papy czy folii polietylenowej możemy użyć również tzw. płynnych folii. Produkowane są na bazie żywic polimerowych lub modyfikowanych asfaltów. Innym sposobem na hydroizolację jest użycie mineralnej zaprawy wodoszczelnej

Wykończenie wierzchniej warstwy podłogi, czyli posadzki zależy od wybranego materiału – część prac wykonywanych jest na sucho, inne wymagają prac mokrych. Poszczególne materiały posadzkowe wymagają dostosowania produktów chemii budowlanej – inne kleje stosuje się do kamienia, inne do płytek ceramicznych. Produkty uzupełniające dostosowuje się również do sposobu ogrzewania, np. podkłady pod panele na ogrzewanie podłogowe są inne, niż gdy do ogrzewania przewidziano grzejniki. 

Na budowie wykonuje się wyłącznie schody betonowe, drewniane zamawia się u stolarza lub kupuje gotowe. W gestii firmy wykończeniowej pozostaje wykonanie okładzin schodów – stopni i podstopni oraz montaż balustrad. Zazwyczaj korzystają oni z wykonanych np. u stolarza stopni i podstopnic lub gotowych elementów z gresu, kamienia czy ceramiki. Trendy dotyczące komfortu wnętrz dotyczą również oczekiwań co do funkcjonalności – w stopniach schodów montuje się np. oświetlenie.

Nowoczesne materiały podłogowe Fermacell



Płyty gipsowo-włóknowe fermacell, stosowane w systemach podłogowych, to bardzo nowoczesne i ekonomiczne rozwiązanie, wykorzystywane na całym świecie. Prace podłogowe zawsze wiążą się z utrudnieniami w użytkowaniu pomieszczeń. Wyjściem z tej sytuacji jest zastosowanie gotowych elementów, które pozwalają na bardzo szybki postęp robót budowlanych…


Poradnik glazurniczy - Montaż płytek w rozmiarze XXL



Przystąpienie do prac glazurniczych oznacza, że remont zaczyna wkraczać w ostateczny etap w którym widoczny będzie już efekt końcowy. Kiedy planowane są prace z wykorzystaniem, płytek wielkoformatowych, warto poświęcić czas na dobór odpowiednich materiałów, aby remont zakończył się sukcesem. Specjalnie dla wykonawców przygotowaliśmy kilka…


Jak zrobić odpowiednią izolację podłóg i stropów?



Skuteczna izolacja podłogi i stropu w znaczący sposób wpływa na energooszczędność budynku. Jest ona szczególnie istotna przy izolacji stropów nad pomieszczeniami nieogrzewanymi, takimi jak: garaże czy piwnice. Zastosowanie w tym celu izolacji cieplnej ze styropianu przyniesie wymierne korzyści dotyczące zdrowego mikroklimatu, komfortu mieszkania…


Płynny jastrych weber.floor FLOW prawie robi się sam!



Chcesz wykonać samemu podłogę, ale obawiasz się, że możesz nie osiągnąć równej płaszczyzny? Teraz wsparciem - które rozwiążę twój problem - jest płynny jastrych cementowy weber.floor FLOW i jego wersja wzmocniona włóknami weber.floor RMX FLOW.


Montaż cokołu przypodłogowego P85 Kronopol



Nowa podłoga to nie tylko panele czy deska podłogowa, najważniejsze jest wykończenie. Jak zamontować cokół przypodłogowy P85? Zapraszamy do oglądania filmu!


POPULARNE KATEGORIE


POPULARNE WYSZUKIWANIA


ZNAJDŹ NAJBLIŻSZY SKŁAD


Znajdź najbliższy skład