• Jak wykończyć wnękę okna dachowego

    2020-11-19

    Aby okno dachowe dobrze doświetlało poddasze oraz zapewniało właściwą cyrkulację powietrza, należy zadbać o wykończenie ościeża wokół niego. Można w tym celu użyć systemu suchej zabudowy lub zastosować gotowe rozwiązanie – szpalety okienne.

  • Kary umowne dla ekipy budowlanej

    2020-11-19

    Gdy zatrudniamy ekipę budowlaną lub remontową, podpisujemy z nią umowę o roboty budowlane. Określamy w niej między innymi zakres prac, ich koszt oraz termin zakończenia. W umowie warto także zawrzeć zapis o karach umownych, które mogą zmobilizować niesolidnych wykonawców. Czego one dotyczą?

  • Kierownik budowy – budowa domu pod fachowym nadzorem

    2020-11-19

    Kierownik budowy to jedna z najważniejszych osób na placu budowy. I to nie dlatego, że tak mówią przepisy budowlane, tylko dlatego, że to od jego decyzji zależy realizacja projektu. Z tego też powodu nie może by to przypadkowa osoba.

  • O czym trzeba pamiętać wybierając okno dachowe do istniejącego budynku?

    2020-11-19

    Aranżacja poddasza to najprostszy sposób na powiększenie przestrzeni użytkowej, dlatego właściciele domów chętnie korzystają z tej możliwości. Istotną częścią prac na poddaszu jest zakup i montaż okien dachowych. Zarówno adaptacja poddasza, jak i wymiana okien to dobra okazja, aby zadbać o odpowiednie doświetlenie wnętrz i kontakt wizualny z zewnętrznym otoczeniem, a także...

  • Jak wzmocnić poddasze płytami OSB?

    2020-11-19

    Rozwój budownictwa i korzystne zmiany dla inwestorów w przepisach budowlanych powodują, że wiele osób decyduje się na budowę domów, remonty mieszkań czy adaptacje nie użytkowanych poddaszy. W przypadku remontów starych budynków stropy wykonane są z belek drewnianych, które na przestrzeni lat znacznie się odkształciły, tracąc również częściowo wytrzymałość. W tej sytuacji...

  • Opłaty za prąd – co warto o nich wiedzieć

    2020-11-18

    Nikt nie lubi rachunków za prąd, ale płacić trzeba. Skoro już jesteśmy skazani na ten obowiązek, dowiedzmy się jak najwięcej na temat opłat za energię elektryczną. Być może wiedza ta pozwoli nam przemyśleć szczegóły oferty i podjąć decyzję o zmianie taryfy lub nawet operatora.

  • Z czego składa się rachunek za prąd

    2020-11-18

    Rzadko kiedy oglądamy rachunki za prąd, zazwyczaj po prostu je płacimy określoną kwotę, nie wnikając w skomplikowane słupki i tabelki z cyferkami. Warto jednak pozwolić sobie na odrobinę wnikliwości.

  • Jak wykonać nadproża do okien łukowych i rozetowych

    2020-11-17

    W projektach współczesnych domów bardzo często pojawiają się okna łukowe czy rozetowe. Nic dziwnego, ponieważ urozmaicają one elewację i dodają wnętrzom charakteru. Wymagają one jednak nietypowych nadproży. Jak zrobić nadproże łukowe?

  • Z czego składa się system rynnowy

    2020-11-17

    Wydawać by się mogło, że system rynnowy to tylko rury spustowe i rynny. Nic bardziej mylnego. Aby funkcjonował on prawidłowo, niezbędne jej zastosowanie innych, równie ważnych, elementów.

  • Badanie gruntu – komu i kiedy je zlecić

    2020-11-17

    Aby dobrze zaprojektować i zabudować fundamenty domu, należy wiedzieć, jaki jest grunt na działce przeznaczonej pod budowę. Należy więc wykonać badania geologiczne.

  • Proste sposoby na najtańsze ogrodzenie działki

    2020-11-11

    Ogrodzenie działki to często pierwsza czynność, jaką wykonuje jej właściciel przed podjęciem jakichkolwiek prac budowlanych. Wprawdzie ogrodzenie nie gwarantuje skutecznego zabezpieczenia przed kradzieżą, ale jednak stanowi utrudnienie dla potencjalnych złodziei – może ich odstraszyć, podobnie jak zwierzynę.

  • Brama, okna, drzwi i ogrodzenie w jednym designie - rozwiązanie dające wiele korzyści

    2020-11-05

    Front budynku i jego otoczenie to reprezentacyjne elementy domu – są widoczne dla każdego przechodnia najczęściej nawet bez wchodzenia na posesję. Szczególną uwagę przykuwają największe elementy – brama garażowa, okna, drzwi i ogrodzenie. Skupiają wzrok i najmocniej wpływają na odbiór całości. Ważny jest więc ich design, kolor, kształt, detale oraz harmonia i balans między...

  • Warsztat majsterkowicza – porządek i dobra organizacja

    2020-10-29

    Warsztat majsterkowicza to miejsce pracy z wieloma podręcznymi narzędziami, śrubkami, gwoździami i innymi drobnym akcesoriami. Aby prace przebiegały sprawnie, wszystkie te przedmioty powinny mieć swoje miejsce. Co zapewni porządek w warsztacie majsterkowicza?

  • Co zawiera projekt budowlany domu

    2020-10-23

    Dom musi być zbudowany na podstawie projektu. Do wyboru mamy któryś z przebogatej liczby projektów gotowych lub projekt indywidualny zamawiany u architekta niczym garnitur u krawca. Dowiedzmy się, co powinno się znaleźć w projekcie budowlanym.

  • Okna na elewację południową i zachodnią

    2020-10-22

    Okna na elewacji południowej i zachodniej powinny różnić się od tych umieszczonych na północnej i wschodniej – kluczowe znaczenie mają m.in. ich wymiary. Dzięki temu możemy osiągnąć znaczne zyski energetyczne. Jakie okna na południe i zachód najlepiej wybrać?

  • Kosztorys budowlany domu – dlaczego warto go wykonać

    2020-10-20

    Jedyną możliwością sprawdzenia, jaki będzie koszt budowy domu, a co jest z tym związane ilość potrzebnych materiałów budowlanych, jest wykonanie kosztorysu. Kto może wykonać dla nas kosztorys budowlany?

  • Newralgiczne miejsca ucieczki ciepła w bramach garażowych

    2020-10-19

    Nowe wchodzące w życie w styczniu 2021 r. przepisy zobowiązujące inwestorów do budowy domów w standardzie budynków energooszczędnych zaostrzają wymogi również względem izolacyjności bram garażowych. Również i w przypadku garaży będących częścią wcześniej wybudowanych domów, warto zadbać, by brama nie była miejscem ucieczki ciepła.

  • Drzwi stalowo-drewniane – dlaczego warto?

    2020-10-19

    Klienci od zawsze musieli decydować pomiędzy dwoma niedoskonałymi opcjami przy wyborze drzwi zewnętrznych – stalowe czy drewniane? Drzwi drewniane miały tendencję do wypaczania i wymagały odpowiedniej, nierzadko uciążliwej pielęgnacji. Z kolei drzwi stalowe miały skłonności do przemarzania i gromadzenia wilgoci. Wadami również obarczona była ościeżnica, wykonana z wiotkiej...

  • Naturalny wybór dla elewacji wentylowanych

    2020-10-15

    W poszukiwaniu nowych, ciekawych form wyrazu, architekci coraz częściej sięgają po elewacje wentylowane, które pozwalają na wyjątkową swobodę w nakreślaniu charakteru obiektu oraz jego estetyki, oferując jednocześnie cechy właściwe dla doskonałej izolacji przegród zewnętrznych budynku.

  • Kosztorys budowlany domu – rodzaje

    2020-10-15

    Prowadząc budowę domu jednorodzinnego mamy do czynienia z różnymi rodzajami kosztorysów. Mogą one zostać wykonane przed rozpoczęciem prac, podczas ich trwania oraz po zakończeniu. Czym jeszcze się od siebie różnią?